Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Traseu Busteni - Cascada Urlatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006
Va multumesc mult tuturor pentru raspunsuri. Daca vremea este frumoasa o sa merg.  Daca mi se pare pe parcurs ca ar fi ceva in neregula, ma pot intoarce.
Oricum, am sa merg intr-o sambata deci cel mai probabil nu o sa fim singuri pe traseu :D
@Barbosa: da, ii place tare mult in natura. De fiecare data cand mergem la zoo, inainte sa ne urcam in masina mergem si in padurea de vizavi, unde mai stam cel putin o ora.  A stat la bunici, in weekend, o zi intreaga prin gradina si tot l-am luat plangand de acolo ca nu voia sa plece.

@gushpi:  eu am vazut suficiente cascade in viata asta, nu o sa ma impresioneze foarte tare. Cred ca dintre noi doi, eu imi cunosc mai bine copilul si stiu ce-i place si ce nu. Stiu despre ce povestim cu el, ce-i suna bine si-l incanta, ce e dornic sa vada si ce nu. Intotdeauna inainte sa-l duc undeva il intreb si pe el daca ar vrea acolo sau nu. Imi tratez copilul ca pe o fiinta umana cu dorinte si placeri, nu ca pe un catel pe care-l duc eu pe unde vreau.
Tu crezi ca lui i-ar placea mai mult sa stea pe asfalt in spatele blocului (unde oricum sta aproape zilnic) decat sa vada/experimenteze lucruri noi. Eu cred ca nu.
Tu zici ca nu o sa-si mai aduca aminte la 14 ani ca a fost la 2 ani jumate la cascada. Sunt de acord, dar nu asta-i focusul meu. Hai sa-l tin in casa/in spatele blocului pana pe la 7-8 ani pt ca  ce sens are sa-i arat lumea inainte de varsta asta? Oricum nu-si mai aduce aminte la 14 ani...

#20
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
Eu n-as merge cu copilul de 2 ani acolo, din toate motivele enumerate mai sus. Dar daca mergeti, mai ales in perioada asta, sa va incaltati cu cizme de cauciuc.

#21
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012
departe de mine gândul că nu-ți cunoști copilul, am dorit doar să subliniez că ăștia mici se-ntuziasmează de ORICE apare-n jurul lor, indiferent dacă tu - ca părinte - te chinui pân-la sânge să-i arăți și lui...
vezi că am făcut și io ca tine, muuulți ani și muuulți km

acum, când am scăpat, realizez că se putea și-n condiții mai ușoare...

oricum, partea cea mai bună e că psihicul vostru (al părinților) va fi la cote înalte, împlinirea va fi deplină în contextul chinuirii întregii familii :P
(știu sigur că vei căra și un rucsac de 5/15 kg cu cele necesare celui mic. mai ales apă, că doar n-o să-i dai din izvor - doamne ferește!)

#22
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

View Postgushpi, on 10 aprilie 2019 - 13:28, said:

departe de mine gândul că nu-ți cunoști copilul, am dorit doar să subliniez că ăștia mici se-ntuziasmează de ORICE apare-n jurul lor, indiferent dacă tu - ca părinte - te chinui pân-la sânge să-i arăți și lui...
vezi că am făcut și io ca tine, muuulți ani și muuulți km

acum, când am scăpat, realizez că se putea și-n condiții mai ușoare...

oricum, partea cea mai bună e că psihicul vostru (al părinților) va fi la cote înalte, împlinirea va fi deplină în contextul chinuirii întregii familii Posted Image
(știu sigur că vei căra și un rucsac de 5/15 kg cu cele necesare celui mic. mai ales apă, că doar n-o să-i dai din izvor - doamne ferește!)
Sorry daca am parut artagoasa. Sunt atat de multi care-si dau cu parerea gratuit cu privire la cum e mai bine sa-l crestem incat uneori ma aricesc din start, uneori cand nu e cazul (ca acum), ca-s satula de ei.

Am sa vad cand ajung acolo, cum e drumul (noroios sau nu), daca mai sunt si altii pe traseu si cum mi se pare la fata locului.

#23
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View Postyesyesyesyo, on 10 aprilie 2019 - 13:19, said:

Eu n-as merge cu copilul de 2 ani acolo, din toate motivele enumerate mai sus. Dar daca mergeti, mai ales in perioada asta, sa va incaltati cu cizme de cauciuc.

Cu cizme de cauciuc ca sa isi rupa gatul. Pe munte se merge cu incaltaminte fixa pe picior. Nu cu cizme sau papuci.

Varsta nu are importanta. Important e sa fie copilul interesat si sa ii placa. Fii-mea, la 4 ani, a facut singura traseul dea Babele la Cruce fara sa o iau macar o secunda in brate. Tot in anul ala a facut si Canionul de la 7 scari, si Urlatoarea. Nici nu aveam cum sa o iau in brate pentru ca in spate il aveam pe pusti, care avea 6-7 luni.

#24
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
De acord cu tine barbosa, dar vezi tu, traseul pana la Cascada nu inseamna mers pe munte, mai ales in perioada asta inseamna o plimbare pe o poteca innamolita si balti pe alocuri.

#25
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

View PostValmont43, on 09 aprilie 2019 - 15:38, said:

Nu mai speria aiurea, ursii apar in special noaptea si in general langa containerele de gunoi, nu am auzit niciun incident pe traseul Urlatoarea, mai degraba in zona Gura Diham fiindca acolo toti aia care stau cu rulota/cortul arunca resturi alimentare care atrag ursii.
La o simpla cautare google pe ultima saptamana. E chiar la blocurile de langa telecabina, pentru ca intr-un alt reportaj se vedeau si blocurile.
https://www.bucurest...cau-in-busteni/

#26
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Aia vin acolo pentru gunoaiele din tomberoane. In padure nu au treaba cu tine. Traseul pana la Urlatoarea e bulevard si ursul nu e interesat sa vada oameni.

#27
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
imi amintesc vara lui 1981 , aveam 9 ani iar frate-meu 5. Am coborat cu parintii pe Poteca Urlatorilor, de la Piatra Arsa pana in Busteni, 1000 m diferenta de nivel, frate-meu in spinarea tatei.
poteca trece pe deasupra cascadei Urlatoarea si in 40 min ajunge la statia de plecare a telecabinei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate