Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

2 propuneri inainte de alegeri

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#19
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View PostRealThing, on 09 aprilie 2019 - 15:07, said:


Domnu, se poate scoate sub-aria asta de la contorizare posturi?

De ce? Poate sa ramana, mai vedem ceva prospaturi. Dar sa se puna doar juma de postare.

#20
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 11.11.2017
Sunt de acord cu măsura (chiar dacă m-a luat și pe mine prin surprindere). Posted Image                          
Dacă piarul politic și-a propus să transforme mediul online într-o bătălie jalnică (adică, chiar e jalnic să folosești până și mediile de comunicare ale oamenilor, pe internet) înainte de alegeri, asta e, măsura e necesară și cred că o vor înțelege și alții.

#21
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012

View PostTrexman, on 09 aprilie 2019 - 15:26, said:

Sunt de acord cu măsura (chiar dacă m-a luat și pe mine prin surprindere). Posted Image   
Dacă piarul politic și-a propus să transforme mediul online într-o bătălie jalnică (adică, chiar e jalnic să folosești până și mediile de comunicare ale oamenilor, pe internet) înainte de alegeri, asta e, măsura e necesară și cred că o vor înțelege și alții.
Sincer nu stiu cate opinii vor reusi sa schimbe in mediul online. De multe ori am vazut pe softpedia tot felul de comentarii care de care mai stupide iar daca le ceri sa isi argumenteze raspunsurile, evita sau schimba subiectul. Nu asa castigi alegatori Posted Image . In mediul real merge, ca te uiti la om si iti dai seama cat il duce capu si e mai usor sa il manipulezi. Persoanele care sunt toata ziua online si care isi iau informatia din mai multe locuri , sunt mai greu de convins.

Eu as face ceva si mai smecher in poiana... sa postezi cu numele adevarat (verificare dupa buletin) Posted Image. In felul asta ar disparea si clonele

Edited by Andreysc7, 09 April 2019 - 15:42.


#22
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,975
  • Înscris: 18.12.2007
In felul asta ar disparea aria si forumul :)

#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostDecember, on 09 aprilie 2019 - 14:52, said:

"Sefu, au pus aia limitarea la 200. E mai greu acuma. Mai mult de munca...ce facem?"
"Dati vina pe Halep!"
pai chiar asa vor face, topicul cu Halep permite sa acumulezi rapid 100-200 de postari, e lumea cu orgoliile cat casa, posteaza la 5 secunde

trebuie un control activ pt troli, acum ca stim sigur si dovedit ca da, exista scoala de troli ruseasca care sprijina psd, da, si alte platforme sociale au luat masuri etc

#24
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Postpstdgt, on 09 aprilie 2019 - 14:42, said:

Ideea maririi numarului de postari necesar pentru a scrie pe Poiana lui Iocan o aveam si noi in vedere de ceva vreme, doar ca ne gandeam la un alt numar. Initial planificasem sa facem modificarea cu 30 de zile inainte de alegeri, dar daca tot a aparut acest topic, am zis ca nu mai are rost sa asteptam. Prin urmare, de azi numarul minim de postari este 200.

Este o masura bine venita maestre! Posted Image

#25
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostJammalan-the-Prophet, on 09 aprilie 2019 - 15:00, said:

Tocmai d-asta e nevoie de cooldown (pauza)  intre postari pentru noi veniti de 300 de secunde minim, eu as zice 600.

Iata o alta idee buna, nu am avut curajul sa o avansez.!
Limitarea numarului de postari pe zi.
Cel putin in perioade precum alegerile

Edited by vio69a, 09 April 2019 - 18:05.


#26
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,335
  • Înscris: 28.07.2008

View Postvio69a, on 09 aprilie 2019 - 18:01, said:

Iata o alta idee buna, nu am avut curajul sa o avansez.!
Limitarea numarului de postari pe zi.
Cel putin in perioade precum alegerile


Mesaje: 57.330
Înscris: 28.05.2013


#27
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostDecember, on 09 aprilie 2019 - 13:58, said:


Si oamenii de la comunicarea PSD sunt din ce in ce mai slabi...
Te referi la greutate sau la calitatea exprimarii?

#28
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View Postvio69a, on 09 aprilie 2019 - 18:01, said:


Limitarea numarului de postari pe zi.


O să dai în sevraj

#29
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Mi se pare fenomenal ca trollul de baza al poienii da lectii de regulamente si moderare Posted Image

Ej nebun, ne mai miram ca Dancila e prim sinistru.

#30
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postiladi, on 09 aprilie 2019 - 20:46, said:

O să dai în sevraj

Nu conta pe asta......
Oricum am micsorat ritmul si va fi si mai redus.

Dar ideea era alta.
Aceea de a fi mai usor pentru moderatori su supermoderatori in perioada complicata si intensa ce se apropie.
si care va fi de departe mai tensionata si voluminoasa ca oricand pana acum

Edited by vio69a, 09 April 2019 - 21:32.


#31
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Nu vă mai faceți griji.

Gherila online s-a mutat pe rețelele de socializare.
Forumurile sunt depopulate, grosul este pe facebook & shit.
N-ați văzut că și comentariile la articolele din presă nu mai sunt citite?

Lumea se schimbă cu viteză.

Nu credeți?
Priviți chestionarul la topicul de Iohannis.
Câte sute de oameni au votat în total?
În doi ani?

Echipele de propagandă nu se complică cu astfel de numere mici.

So,  degeaba vreți zid.
Nimeni nu (mai) atacă.

Sorry!



#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
@vio69a

Nu vrei sa fii moderator? :D

#33
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Posttomaso, on 09 aprilie 2019 - 22:25, said:

N-ați văzut că și comentariile la articolele din presă nu mai sunt citite?
la noi presa online e facuta de amatori care nu sint in stare sa aiba un sistem de postare comentarii eficient.
unele ziare online nu au nici unul, altele au implementat ceva penibil

in mod normal, un articol are o valoare cel mult egala cu a comentariilor, dar e greu de gestionat si implementat tehnic un sistem bun

#34
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postunbrutus, on 09 aprilie 2019 - 22:45, said:

in mod normal, un articol are o valoare cel mult egala cu a comentariilor, dar e greu de gestionat si implementat tehnic un sistem bun

Am observat că majoritatea articolelor comentate au comentarii cu un limbaj de mahala, cred că majoritatea comentariilor sunt făcute tot de presari, adică de concurență, dar exprimarea abjectă din comentarii și uneori chiar din articole arată cât de jos a ajuns presa românească, uneori nici nu sunt corectate articolele și au greșeli gramaticale penibile.

#35
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Posteugeniusro, on 09 aprilie 2019 - 23:03, said:


Am observat că majoritatea articolelor comentate au comentarii cu un limbaj de mahala
1) implementezi un sistem de vot pt fiecare comentariu
2) moderezi comentariile cu cel mai scazut scor la vot

3) ca rezultat, lumea afla ca degeaba posteaza injuraturi ca nu le vede mai nimeni, sint sterse, e doar timp pierdut etc
mai poti implementa si un sistem care sa reactioneze la anumite cuvinte cheie etc

cum spuneam, sint primitive si de asta lumea renunta la utilizarea lor

View Posteugeniusro, on 09 aprilie 2019 - 23:03, said:

uneori nici nu sunt corectate articolele și au greșeli gramaticale penibile.
asa este, si tot comentariile ar putea ajuta si la eliminarea articolelor de proasta calitate (tot prin scoruri care ar putea sa le aduca in atentia editorilor sefi si astfel sa sanctioneze pe autorii tampiti etc)

solutii sint, dar presupun investitii in tehnica... revenim la ce am zis, sint primitive

#36
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,685
  • Înscris: 13.10.2003
Parerea mea a fost si este in continuare ca nu are nici un sens bariera cu nr. de postari. Oricum trolli tot ajung unde vor in 1-2-3 zile. Isi fac sau li se ofera (nu stiu) mai multe conturi valabile. Este o lupta cu morile de vant. In acelasi timp indepartezi indivizi de buna credinta care ar dori sa posteze, sa isi spuna parerea pe un subiect si nu pot face asta.
Trolii pot fi banati. Cand aduna 5-10-20 de posturi cu tendinta clara de troll - la revedere. Oricum apare iar in scurt timp inapoi. Userul nou cu dorinta de a dezbate si care este blocat va renunta.
Sincer, eu daca as aparea acum nou pe un forum nu as sta sa postez sute de posturi pana sa ajung sa postez pe aria care imi prezinta interes. Internetul este infinit, timpul meu este limitat.

Cu siguranta ptr. moderare este mai usor. La fel si ptr. trolli sau clone, mai ales ca IP-urile nu mai sunt vizibile. Incercam sa stopam trolii sau ne gandim si la ceilalti?
Aparent ii pedepsim pe toti, inclusiv pe nevinovati.
E greu.
Atunci, hai sa ne gandim in ce directie am putea avea totusi putin succes.Trolii sun ca mustele, revin si revin la rahat. Ceilalti sunt ca fluturii (nasoala comparatie, la ora asta e greu...). Ii sperii si zboara departe. Ideea e ca vrem o arie exclusivista unde posteaza iar si iar aceeasi useri sau una deschisa, cu riscurile de rigoare?

Cat despre noi moderatori... spuneti deschis aici care vreti sa va implicati in asta. Nu e usor nici sa moderati si nici sa fiti admisi ptr. ca o sa va fie analizata activitatea de pana acum pe forum/arie.
Orice user are sanse. Va rog, nu va mai legati de cei ce vor sa dea o mana de ajutor in moderare. Daca o faceti inseamna ca sunteti mai buni (va considerati mai buni) , asteptam in acest caz si (auto)propunerile voastre.

Edited by radumiki, 10 April 2019 - 00:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate