Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Oradea - Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 13.06.2005
Peste vreo 10 zile aș vrea să planific un mini concediu pe schema - Drobeta -  3 cazări Oradea - (2-3-4 cazări Ungaria - poate, nu sunt hotarât) - 3 cazări Timișoara - Drobeta

cu ce v-aș ruga să mă ajutați:

În Oradea și Timișoara o să am câte două zile pline, una va fi clar de văzut orașul (cât se poate) - ce se poate face în ziua rămasă prin împrejurimi .?
(fără aquapark / termobăi :))
Timișoara o cunosc din tinerețe dar în împrejurimi n-am idei
Oradea e in premieră, dacă nu apar alte idei ar fi ceva carieră de marmură și păstrăvărie (parcă Moneasa!) sau peștera Meziad (ratată până acum)
cel mai aproape am fost la peștera urșilor/padiș/glăvoi....

Ca target - ceva cetăți, castele, peșteri, cascade, parc natural, lac, herghelie, telescaun, muzeu ... înțelegeți ideea :)
Cu bisericile aș zice pas ... poate daca ar fi vreo mânăstire mai răsărită, deși n-am auzit în zonă...

Ceva cazări care acceptă tichete - mai degrabă în afara orașelor, mai degrabă pensiuni - ideal ar fi să nu depășesc 300 lei cu MD pe zi/3 pers... (de fapt scopul este să lichidez tichetele de anul trecut)

Dacă mă hotărăsc să fac o mică plimbare și în Ungaria - ceva de recomandat - n-aș vrea Budapesta sau ape termale

merci pt răbdare, timp și eventuale recomandări ...

#2
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008
Mai bine tai o zi din Timisoara si te duci spre Lacul Balaton. Este minunat.

Edited by pisty16, 09 April 2019 - 09:40.


#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Nu stiu ce ai putea face in Timisoara.
Gradina zoologica sau muzeul satului.

Si eu la fel recomand. In loc de Timisoara mergi si vezi Cheile Carasului, langa Carasova. Drumul pana acolo e misto ca si peisaj si treci si pe la Cascada Bigar.

Edited by Bursul, 09 April 2019 - 09:25.


#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

 pisty16, on 09 aprilie 2019 - 09:22, said:

Mai bine tai o zi din Timisoara si te duci spre Lacul Baikal. Este minunat.
Îs numa' 6.000 km de la Timișoara pînă la lacul Baikal... Și Balatonul e la vreo 300 km deci nu e chiar o excursie de o zi.

De la Timișoara se poate face o plimbare la Maria Radna. Altfel cam fluieră vîntul pe acolo. Ai  muzee și în Timișoara și în Oradea. De la Oradea poți trage o fugă la Carei - castelul nu e rău.

Edited by radunic, 09 April 2019 - 09:36.


#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 pisty16, on 09 aprilie 2019 - 09:22, said:

Mai bine tai o zi din Timisoara si te duci spre Lacul Baikal. Este minunat.

Mai bine Balaton si taie o zi-doua din Romania. Baikal, cum zice radu, e in directia opusa si mai spre Nord si nu merge fara viza.

#6
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008

 radunic, on 09 aprilie 2019 - 09:27, said:

Îs numa' 6.000 km de la Timișoara pînă la lacul Baikal... Și Balatonul e la vreo 300 km deci nu e chiar o excursie de o zi.

De la Timișoara se poate face o plimbare la Maria Radna. Altfel cam fluieră vîntul pe acolo. Ai  muzee și în Timișoara și în Oradea. De la Oradea poți trage o fugă la Carei - castelul nu e rău.
Corect. Le-am incurcat la modul grav :)). Balaton

#7
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
ambele orașe sunt penibile fata de cele din Europa ....dar fata de MH CS GJ DJ s-ar putea sa ti se para Las Vegas .

#8
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
În Oradea ai ce vedea,are cetatea,mai toate clâdirile vechi din oras renovate si multe alte de vâzut.Din Oradea dute la Nyíregyházi Állatpark in Ungaria.Aicea douâ zile nu-ti ajung sâ vezi tot.Este hotel în incinta zoo te poti caza acolo,au parcare pazitâ.Meritâ.

@quantico2708
De ce ti se pare tie de exemplu  Oradea penibil ?
Bânuiesc câ esti din sudul tarii,un bun patriot.

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 dansysro, on 09 aprilie 2019 - 09:10, said:

În Oradea și Timișoara o să am câte două zile pline, una va fi clar de văzut orașul (cât se poate) - ce se poate face în ziua rămasă prin împrejurimi .?
Pune toate zilele la Oradea, n-ai ce vedea in mizeria asta de Timisoara.

 Bursul, on 09 aprilie 2019 - 09:25, said:

Nu stiu ce ai putea face in Timisoara.
Gradina zoologica sau muzeul satului.
Gradina zoologica are gaini si iepuri, iar muzeul satului e fain, dar are unii angajati care iti stau ca un ghimpe in coasta, nu te lasa sa te plimbi in voie.

Edited by Ion_de_la_Raion, 09 April 2019 - 10:13.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dacă vrei un concediu pentru relaxare, recomand câteva zile la Moneasa, pentru aerul curat.
Din ce oraş pleci?
Dacă pleci din zona Bucureştiului, sau a Piteştiului, îţi recomand să petreci două zile în parcul central din Băile Govora. Aerul din parc face minuni.

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Planifica-ti mai bine traseul pe Clisura Dunarii, si pierzi acolo 2 zile, vei ramane uimit. In Timisoara iti ajunge o zi ca sa vezi ce s-a mai schimbat in infatisare.

#12
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Ca si turist clasic nu ai ce sa vezi in Timisoara.
Timisoara e fain de relax de atmosfera la o cafenea/teresa pe centru, sau ca vine caldura pe malul Begai. Si de mers noaptea in cluburi, cat inca sunt studentii.

Eu la toti strainii care vin prin Tm cam am cu ce sa le umplu lejer 3-4 zile. Si se pare ca le place dar si stiu unde si ce sa le povestesc. Daca nu vrei la bai termale sau stranduri atunci poti sa tai si Ungaria, in afara de Budapesta nu ai avea cam ce sa vezi.

#13
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,224
  • Înscris: 29.12.2006

 dansysro, on 09 aprilie 2019 - 09:10, said:

Oradea e in premieră

Nu rata oraşul Oradea. Când te apropii mai ales de Centru, pune mâinile la ochi şi spune-i cuiva să ţi le ia când aţi ajuns. Vei fi surprins cum de majoritatea trecătorilor vorbesc româneşte în acel oraş...din Austria sau Franţa. Posted Image

Edited by lupini, 09 April 2019 - 12:27.


#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Chiar ca trebuie cineva sa-i puna mainile la ochi, pentru ca intrarea in oras si drumul pana in centru nu sint prea pitoresti.

#15
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Daca ajungi pe Clisura Dunarii, nu rata Lacul Ochiu' Beiului, Cascada Beusnita , Lacul Dracului din Parcul National Cheile Nerei, Caras-Severin!
https://ro.wikipedia...ei_-_Beușnița
De acolo poti merge la Morile pe piatra din Rudaria(Eftimie Murgu) https://ro.wikipedia...n_Eftimie_Murgu, in drum spre acestea treci pe la Cascada Bigar https://ro.wikipedia.../Izvorul_Bigăr .
Nu vei regreta acest concediu.

#16
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 13.06.2005
Ok, de cand am postat n-am mai apucat sa citesc pe aici Posted Image
Multumesc pentru toate raspunsurile !!!

Mai studiez, Timisoara las doar o cazare intermediara la intoarcere, desi pana la Severin n-ar mai fi mult da n-am nici-o graba.
In primul post probabil  n-am fost prea explicit, plec din Severin, clisura e plimbarea de langa casa - adica sunt satul de ea si pe stanga si pe dreapta Posted Image

Ma uit acum pe turist-info si ma gandesc daca e nepricepere sau "merge si asa, iese banu", nici o pensiune nu ofera demipensiune si foarte putine mic-dejun

Vreo recomandare in acest sens in zona Oradea? Felix? Sinmartin...

Am retinut Carei, dar e destul de departe pt un dus-intors de o zi, poate daca ar mai fi ceva interesant pe traseu sau stanga -dreapta
Ma apuc sa studiez mai atent zona Moneasa, par cazari mai ofertante la o prima vedere...

#17
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Sînt 100 km dus, 100 întors. E mai puțin decît pare. E adevărat că Debrecen e la 80 km...

#18
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

 dansysro, on 11 aprilie 2019 - 19:54, said:



Ma uit acum pe turist-info si ma gandesc daca e nepricepere sau "merge si asa, iese banu", nici o pensiune nu ofera demipensiune si foarte putine mic-dejun

Vreo recomandare in acest sens in zona Oradea? Felix? Sinmartin...


Eu în iulie 2918 am ajuns și în Oradea în tururile mele prin tara. Am stat în Sanmartin la Irish House, condiții excelente din toate punctele de vedere. Centrul Orașului este superb renovat  păcat de incendiul de anul trecut. Noi am prins zile ploioase asa ca planul inițial de odihna și balaceala de la Nymphaea l-am înlocuit cu vizitarea peșterilor Urșilor și Meziad aflate la distanta rezonabila de mers. Mi-a trecut prin gând sa trecem și în Ungaria dar pe aplicația politiei de frontiera îmi dădea niște timpi cam mari de așteptare la PTF-urile din apropiere.

Edited by Kokoshmare, 14 April 2019 - 18:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate