Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

parere intr-o problema

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
dupa cum cativa stiu probabil pe forum, eu sunt corcitura , roman cu rrom. acuma din punctul meu de vedere cand eram mai mic nu faceam chiar asa mare diferenta pentru ca nu stiam de chestiile astea si nu stateam sa ma uit in oglinda sau ceva ca sa fac comparatii. ma vedeam ca roman traitor printre romani (familia mea mereu a trait printre romani). insa la un moment am inceput sa observ agresivitatea din societate vizavi de rromi. si am inceput usor usor sa vad diferentele. am inceput sa vad diferenetel genetice si de cultura. am afla si de india si de faptul ca rromii vin de fapt dintr-un spatiu extrem de departat fata de europa , cu alte valori , alta cultura si alti oameni. din punctul asta de vedere am inceput sa ma pun asa pe ganduri. mai ales ca niciodata nu m-am simtit chiar 100% bine printre romani si mereu am simtit si o doza de strainism intre mine si romani. o bariera care intodeauna mi s-a parut ca e acolo si ca face diferenta.
ca atare de ceva timp ma simt , nu stiu, strain in Romania. desi sunt partial roman. si chestia e ca n-as vrea sa dezamagesc persoanele cunoscute din jurul meu care sunt romani spunand ca ma simt strain langa ei , sau ca urasc Romania si romanii (la un moment chiar am urat , datorita rasismului). pe de alta parte cum te poti oare impaca bine cu romanii cand stii din start ca ai genetic de asiatic , provii genetic dintr-o cultura extrem de departata fata de europa cu alte valori? oare nu mereu o sa imi pun intrebarea : poate ar fi mai bine acolo? poate ar fi mai bine , chiar daca n-as pleca vreodata in asia, macar sa traiesc intr-un cartier 100% format din rromi? poate n-ar fi mai bine sa incep sa privesc fete de culoare si fete rrome , pentru ca poate cine stie ele imi plac mai mult (eu am trait printre romani si am avut putina experienta cu rromii si mai ales cu femeile rrome ,asa incat nu stiu ce sa cred , mai ales ca si romancele imi plac) ?
oare cum sta geneticul din punctul asta de vedere? cand imi place o fata corpul meu foloseste numai un anumit hormon specific doar uneia dintre rase sau e ceva combinat? din punctul de vedere al impartirii organelor genetic care din ele de regula sunt oare de partea mai rroma sau romana? si cum interactioneaza toate organele corpului in cazuri din astea de corcituri?
pe de alta parte e si o problema psihologica in sensul ca , nu stiu de ce, dar romanii mi se par mult mai reci si mult mai seriosi , mai pe stilul vadim tudor. negrii in general i-as descrie ca fiind gen will smith sau ceva. in timp ce albii mai ca clint eastwood. si mai duri albii. in timp ce in principiu rromii mi se par mai inimosi.
nu stiu ce sa fac , problema fiind ca intrebarile astea o sa imi ramana practic toata viata stiind prea bine cine sunt rromii si de unde se trag la origini. n-as vrea sa zic ca urasc romanii , dar da , am avut si accese din astea mai de ura , in care imi ziceam mental ca urasc Romania.

#2
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Asta e problema ta acuma?

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
yep

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Mai baiatu´, nici cand e cald si frumos afara nu te duci in parc?  sau la voi ploua?

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
actually , e cam innorat si cam rece

#6
kronnosy

kronnosy

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.10.2018
Problema hormonala bre....deh,e primavara!

#7
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Frate, dar cat de scurt era paiul ala pe care l-ai tras?

Daca ai curiozitatea sa iti faci un profil genetic de la 23andme.com - o sa intelegi ca ceea ce scrii acolo e o aberatie.

Rromii sunt adesea otraciati pentru apucaturile lor, nu pentru genetica.
Runt destui rromi care zici ca sunt nordici, asa de blonzi sunt, doar a problema este comportamentul si rezistenta la schimbare, lenea, furtisagurile, mirosul, lipsa de igiena etc

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Bea un pahar de apa si da cu ignore. Majoritatea din jurul tau n-au, de fapt, nicio treaba cu tine si sunt mai frustrati decat crezi. Daca nu aduci satra la intalnire, cei cu scaunul la cap nu vor avea nicio problema.

Eu am facut liceul in Pajura unde sunt destui colorati (etnici, nu africani) si cred ca unul sau doi erau mai traditionali (in sensul urat) decat restul, cu care ne intelegeam chiar bine (si ii tratam ca atare, adica ne tratam intre noi cu aceleasi bancuri, nu faceam diferente).

Acum, adevarul e ca si ai mei m-au invatat sa nu tratez culoare si cat de incredere pare anturajul si poate de aici nu ma omor cu rasismul.

#9
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Prea mult timp liber, prea multe ganduri. Snap out of it!

#10
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

View Postkarax, on 09 aprilie 2019 - 07:58, said:

yep
problema-i la etaj, nu la gene, cauta un doctor poate te poate ajuta

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ia-ți un job să vezi cum dispar problemele existențiale.

Edited by waterman, 09 April 2019 - 08:33.


#12
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Nu e cazul sa vorbim despre superioritatea romulanior. Nici fizica, nici intelectuala.

#13
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Te-a tras curentul sau de la fizica multa e totul?

#14
Toni_Romania

Toni_Romania

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.02.2019
Omule eu sunt "alb" dar iti inteleg framantarile psihice. Asa cum ii inteleg pe unii emigranti care recunosc ca NU se simt deloc bine in mijlocul altei natii, diferite dpdv genetic, si de ethos. Dar am o veste buna - romanii sadea, multi, se urasc si intre ei. Nu esti tu doar tinta. Si intre ei isi dau "la gioale", se scuipa, se dau in judecata. PS-Uite si tu cati fac aici  misto de tine, ref. la postarea ta....  care pt. orice om normal  e f. serioasa.

Edited by Toni_Romania, 09 April 2019 - 09:39.


#15
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Ce il opreste pe initiator sa se duca in orice alta tara in care crede ca ii va fi recunoscuta valoarea intrinseca si in care crede ca va fi tratat corespunzator?

#16
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postkarax, on 09 aprilie 2019 - 07:53, said:

ma simt , nu stiu, strain in Romania. desi sunt partial roman.
Eu mă simt străin pe planeta asta, printre oameni, poate sunt parțial extraterestru. :lol:

#17
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postkarax, on 09 aprilie 2019 - 07:53, said:

pe de alta parte e si o problema psihologica in sensul ca , nu stiu de ce, dar romanii mi se par mult mai reci si mult mai seriosi , mai pe stilul vadim tudor. negrii in general i-as descrie ca fiind gen will smith sau ceva. in timp ce albii mai ca clint eastwood. si mai duri albii. in timp ce in principiu rromii mi se par mai inimosi.
nu stiu ce sa fac , problema fiind ca intrebarile astea o sa imi ramana practic toata viata stiind prea bine cine sunt rromii si de unde se trag la origini. n-as vrea sa zic ca urasc romanii , dar da , am avut si accese din astea mai de ura , in care imi ziceam mental ca urasc Romania.

E o problema psihologica pe care o ai in legatura cu relationarea in lume.. adica ai ceea ce se numeste "trac social", pe care il avem cu totii intr-o anumita masura...
Aceasta izolare tine si de individ si de societate.. adica te uiti si vezi ca nu te potrivesti cu lumea incordata pe care o vezi pe strazi... dar exista locuri in tara (Ardeal) unde lumea nu se ia chiar asa in serios, sau macar inclina balanta altfel.. deci nu trebuie sa emigrezi musai in Asia sau sa cultivi un sentiment de auto-invinovatire ca nu te potrivesti cu lume.. Trebuie sa accepti lucurile asa cum sunt si sa-ti dezvolti un stil de a te raporta la lume care sa depinda cat mai putin de parerea celor din jur, un stil care tie sa ti se para corect si etic.

Daca te incalzeste cu ceva, pot sa-ti spun ca sunt multi oameni care nu se regasesc in societate, carora nu le place in ce stadiu a ajuns civilizatia umana, cum sunt oamenii, in ce directie se indreapta capitalismul cu luat pielea de pe om si tot asa... Acesti oameni... traiesc cu aceste lucruri... schimba si ei cat pot in jurul lor, fara a crea revolutii sau rasturnari istorice.

Edited by Kres, 09 April 2019 - 10:56.


#18
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Cat de mult timp au unii dintre noi . Un loc de munca ai ? Daca muncesti de la 8 la 16, nu mai ai timp de strafulgerari d'astea .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate