Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Calculator/telefon curat

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
moise1977

moise1977

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.02.2018
Buna dimineata ,
in câteva zile voi părăsi actualul loc de munca .Va trebui sa predau laptopul si telefonul de serviciu.
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi cum sa le predau curate , adică fara parole salvate in sistem sau fara orice altceva care este personal si nu are treaba cu serviciul.
Va multumesc anticipat  ,

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
reinstalare SO + programele aferente

Edited by STARTREK1, 09 April 2019 - 06:40.


#3
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
De ce nu i-ai recomandat sa ia hardul cu el sau sa-i dea doua ciocane?

#4
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Lasand glumele deoparte, nu ai auzit de factory reset (pentru telefon)?
Pentru laptop ti s-a dat raspunsul putin mai devreme. Eu as folosi un linux live pentru stergere hdd. Exista N programe de stergere. Ca exemplu, poti folosi format low level. Se poate descarca gratuit de pe internet.

#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
niciodata nu stii ce iti ramane prin sistem;
decat sa stai sa cauti fisiere /parole/date personale o reintalare de so de scapa de orice durere de cap

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
1. La telefon e relativ simplu, cu factory reset.
2. La computer e ceva mai complex, pt ca in multinationale laptopurile au N unelte de monitorizare si nu ai voie sa razi tot si sa pui tu rapid un "Windows de pe net".
Daca ai Windows 10, acum exista functia de reset

Quote

Here's how to reset your PC in Windows 10.
Navigate to Settings. ...
Select "Update & security"
Click Recovery in the left pane. ...
Click Get started under Reset this PC.
Click either "Keep my files" or "Remove everything," depending on whether you want to keep your data files intact.


#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View PostSTARTREK1, on 09 aprilie 2019 - 07:02, said:

decat sa stai sa cauti fisiere /parole/date personale o reintalare de so de scapa de orice durere de cap
E frectie la picior de lemn. Daca cineva chiar e interesat sa gaseasca parole sau fisiere tot le va gasi mai ales ca de obicei se face doar formatare rapida la reinstalare de SO.
Ce spun colegii mai sus cu formatare low-level e ceva sigur (sau chiar foarte sigur).

Cat despre telefon, la factory reset trebuie avut grija sa aleaga optiunea care nu lasa niciun fisier in urma. Una dintre optiuni iti permite sa pastrezi fisierele personale (poze facute cu telefonul, salvate din WhatsApp sau fisiere descarcate), asa ca trebuie avut grija si la asta.

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Factory reset pe telefon.

Reset pe windows (daca poti). E posibil sa nu ai acces la setarile laptopului in sine.

Ai parole salvate in chrome? atunci log out & delete history and data.

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Pentru calculator ca sa stai linistit ca nu va recupera nimeni ceva trebuie suprascris si dupa reinstalat un win curat , recomand Eraser si alegi metoda Guttman.
Daca doar reinstalezi exista softuri de recuperare unele concepute de bussines software alliance care sunt extrem de puternice .
Softuri performante de suprascriere au cei din mai, mapn , sunt similare cu ciocanul .
Depinde ce date ai pe el , cat sunt de periculoase , in ce departament ai lucrat , merita timpul (pentru ca dureaza ) sau nu .
Varianta simpla dar mai scumpa : desfacut calculatorul, vazut de hdd are, cumparat nou si instalat win.

Edited by ldpe, 09 April 2019 - 07:25.


#10
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

View Postldpe, on 09 aprilie 2019 - 07:22, said:

Pentru calculator ca sa stai linistit ca nu va recupera nimeni ceva trebuie suprascris si dupa reinstalat un win curat , recomand Eraser si alegi metoda Guttman.


eeeii, Guttman... Trei suprascrieri sunt suficiente pentru el.

#11
kronnosy

kronnosy

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.10.2018

View PostSTARTREK1, on 09 aprilie 2019 - 07:02, said:

niciodata nu stii ce iti ramane prin sistem;
decat sa stai sa cauti fisiere /parole/date personale o reintalare de so de scapa de orice durere de cap
sau fara orice altceva care este personal si nu are treaba cu serviciul” gresit,si dupa o reinstalare de so daca cineva vrea sa gaseasca ceva,tot va gasii.
https://dban.org/ este printre cele mai ok pentru stergere date HDD.

Edited by kronnosy, 09 April 2019 - 07:54.


#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca Laptopul nu are programe instalate de firma si are Windows 10 pe el, fa ce ti-a zis Adm (Resetare PC).

Daca totusi sunt programe, treaba se complica putin deoarece e posibil sa fie nevoie sa le stergi manual: adica din broweser sa stergi arhivele si parolele din setari, dezinstalezi programele personale, etc.)

Totusi, mare grija daca sunt fisiere care reprezinta munca ta la birou. Daca sunt diverse proiecte existente in laptop, e posibil sa primesti un NU la resetare.

Recomandarea ar fi sa vorbesti cu IT-stul firmei, daca exista, si o sa-ti zica.

Telefonul e simplu: resetare din fabrica.

#13
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

View PostAdm, on 09 aprilie 2019 - 07:06, said:

1. La telefon e relativ simplu, cu factory reset.
2. La computer e ceva mai complex, pt ca in multinationale laptopurile au N unelte de monitorizare si nu ai voie sa razi tot si sa pui tu rapid un "Windows de pe net".
Daca ai Windows 10, acum exista functia de reset

Nu poti sa faci asta fara cont de admin. Iar la multinationale nu ai cont de admin (cum nu am eu).

Iar cu scosul hardului, as fi foarte interesat sa vad aceasta cascadorie pe un microsoft surface tablet (cum am eu).

Edited by abac, 09 April 2019 - 08:12.


#14
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Era o extensie in Chrome care stergea istoricul, cookies, parole etc. Ceva cu "click&clean". Stie cineva despre ce zic?

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View Postabac, on 09 aprilie 2019 - 08:11, said:

...as fi foarte interesat sa vad aceasta cascadorie pe un microsoft surface tablet (cum am eu).
Sau pe un MacBook Air/Pro.

View PostPuferiu_, on 09 aprilie 2019 - 08:23, said:

Era o extensie in Chrome care stergea istoricul, cookies, parole etc. Ceva cu "click&clean". Stie cineva despre ce zic?
Ctrl+H->Clear browsing data->bifezi absolut tot (ai grija sa fie la tab-ul "advanced", nu "basic"), alegi Time range: all time" si dai "Clear data".

Edited by Hider141, 09 April 2019 - 08:26.


#16
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
parolele la facebook si instagram. oaoleu ce dezastru sa le gaseasca urmatorul angajat.

O sa steie aia sa caute parolele alea ca sa vada ce ai in facebook

E o problema falsa

#17
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
La mine in companie exista o clauza de privacy care spune ca un computer al unui angajat care returneaza echipamentul sau pleaca din companie se restaureaza complet.

Se sterg toate datele de pe computerul respectiv. In trecut am vazut harduri mecanice de laptop cu mufa distrusa, smulsa cu un ciocan, in cutia de deseuri electronice a companiei.

De ce nu intereseaza pe nimeni datele din computerul tau? Pentru ca tot ce se produce pe computerul oricarui angajat este stocat pe servere cu softuri de tip vault. Nu este nimic esential sau de neinlocuit pe computerele angajatilor. Managerii de departamente au grija ca tot ce produci tu sa fie introdus in mod regulat in vault.

Singura metoda acceptata prin care IT poate sapa prin istoricul activitatii tale este sa se uite in log-urile serverelor si al routerelor. Si asta se intampla doar in caz de abuz.

Evident, acum nu poti avea pretentia ca toate companiile mioritice sa respecte standarde iso la fel ca o companie vestica. In Romania sunt convins ca intra IT-ul cu bocancii plini de noroi in computerul angajatului.

Edited by abac, 09 April 2019 - 09:13.


#18
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Eu as impune ca angajatul sa-si cumpere sau aduca computer si telefon din costuri proprii.

Faptul ca baga marketing la angajare ca ofera pc laptop si telefon e un motiv de salariu mai mic.

Eu le-am zis de multe ori, bai nene , nu-mi trebuie laptopul vostru si telefonul vostru, vreau salariu ca laptop si telefon am si eu sau imi cumpar oricand ca-s pline magazinele. Nu-mi scoate ochii cu un laptop si-un telefon si-mi dai in schimb salariu jumate cat in germania
Ca in felul asta scoate ochii ca-ti ofera si scaun la birou

Lasa-i pe ei sa-si bata capul cu resetul si casatul, nu mai pierde timpul cu reinstalari si alte prostii.
Stergi cel mult istoricul si parolele din browsere.

View Postabac, on 09 aprilie 2019 - 09:10, said:

In Romania sunt convins ca intra IT-ul cu bocancii plini de noroi in computerul angajatului.
pai parca era computerul de la firma, deci e proprietatea ei, poate sa intre si cu bocancii, ce conteaza

Edited by cipri2bau, 09 April 2019 - 10:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate