Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

copil exmatriculat de la gradinita

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017

 MooF2010, on 09 aprilie 2019 - 19:20, said:

La scoala la sora mea cea mica,
Regulament semnat si aprobat in baza legii educatiei in viguare. In alte tari, mai nordice, daca lipseste copilul de la scoala
E vorba de gradinita , de copil de 5 ani , cum se spune la tara "abia iesit din pene"Posted Image

Edited by ldpe, 09 April 2019 - 19:42.


#56
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
In tarile nordice la 5 ani esti adult :lol:

#57
HawS

HawS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.02.2010
Salut,


Revin cu update :


Plecand de la legea 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului si cu ajutorul inspectorilor de la protectia copilului, s-a discutat institutional ajungandu-se la concluzia ca  interesul minorului  si dreptul la educatie este un drept fundamental garantat de constitutie si primeaza in fata unui act normativ emis prin ordin al unui ministru ( regulamentul de functionare al gradinitelor ). In ceea ce ma priveste, m-a ajutat foarte mult dosarul medical al copilului intrucat am avut toate internarile/analizele/fisele medicale.

M-am intalnit cu directorul gradinitei si a primit copilul inapoi  din data de 17.04.2019

Daca cineva se mai intalneste cu astfel de situatie, eu asa am reusit sa ajung la un conses.

Va multumesc !

Edited by HawS, 10 April 2019 - 08:44.


#58
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
OK, foarte bine.
Macar ai invatat si tu, pe viitor, sa prezinti adeverinte medicale pentru perioade mai lungi de absenta ?
Sau macar sa discuti / anunti chestiile astea, in timp util ?!

Edited by buyonevideo, 10 April 2019 - 08:47.


#59
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Offf, nu ai găsit nimic care să reglementeze speta ....
Caută că șint legi clare .
Nu poți să primești în comunități de copii cazuri care reprezintă pericol , fara aviz epidemiologic.
Dacă al tău se îmbolnăvește la grădiniță , faci ca trenul ???🤔

Edited by 86-APP, 10 April 2019 - 08:52.


#60
HawS

HawS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.02.2010

 buyonevideo, on 10 aprilie 2019 - 08:47, said:

OK, foarte bine.
Macar ai invatat si tu, pe viitor, sa prezinti adeverinte medicale pentru perioade mai lungi de absenta ?
Sau macar sa discuti / anunti chestiile astea, in timp util ?!


Cata minte iti trebuie sa tragi concluzii daca nu cunosti speta ?

Nu m-am adresat in scris ca anul trecut intrucat educatoarea ne=a informat ca nu mai este necesar intrucat copii se retrag in primul an si noi cum suntem in grupa mijlocie nu mai are rost .

#61
HawS

HawS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.02.2010

 86-APP, on 10 aprilie 2019 - 08:52, said:

Offf, nu ai găsit nimic care să reglementeze speta ....
Caută că șint legi clare .
Nu poți să primești în comunități de copii cazuri care reprezintă pericol , fara aviz epidemiologic.
Dacă al tău se îmbolnăvește la grădiniță , faci ca trenul ???��


Citeste ma omule , nu te mai pripi ca te faci de ras. Nu are nicio legatura speta medicala cu acest caz, cine a spus ca fiul meu era contagios? avea N avize de intrare in colectivitate, dar l-am titnut acasa sa l tratez pentru un stafilococ care 50% dintre copii din gradinite/crese il au  doar ca la unii se manifesta mai urat prin amigdalite frecvente pe un sistem imunitar scazut.

Citeste tu legile mai bine si ai sa vezi ca nu ai nicio obligatie sa prezinti exudatul faringian ? fiul meu de unde crezi ca l-a luat ?

Vorbiti sa va aflati in treaba, e usor sa acuzi, mai greu e sa argumenteze, sa cauti solutii si sa ti pui putin creierul la contributie ( asta daca la unii mai functioneaza )

Edited by HawS, 10 April 2019 - 09:14.


#62
Toni_Romania

Toni_Romania

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.02.2019
Sunt tatal unui baiat de 17 ani...  Si cate am patimit cu gradinitele... (e drept, cu alea private).... Dar nu m-as mira sa se faca asa excese si sa se ia decizii aberante si la cele de stat... Sistemul educational din Romania e vraiste, "varza cu carne".... (PS - Cei care spun ca "nu trebuie gradinita" sau nu au copil sau se  uita prea mult in reviste americane colorate).

#63
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Nu inteleg, daca avem in limba romana "caz" "cauza" din ce motiv trebuie sa lingem din limba germana cuvantul "spezies"
Toata lumea se spetuieste peste tot , nu mai avem cuvinte in frumosa noastra limba ? speta ...

Edited by ldpe, 11 April 2019 - 11:35.


#64
HawS

HawS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.02.2010

 ldpe, on 11 aprilie 2019 - 11:35, said:

Nu inteleg, daca avem in limba romana "caz" "cauza" din ce motiv trebuie sa lingem din limba germana cuvantul "spezies"
Toata lumea se spetuieste peste tot , nu mai avem cuvinte in frumosa noastra limba ? speta ...


Aveti perfecta dreptate, m-am molipsit de la avocat si alte persoane cu studii juridice. Suna mult mai frumos "caz"

#65
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Din cate am citit pe acest topic, eu cred ca ati inteles total gresit sistemul de invatamant romanesc, fie si gradintita. Gradinita, scoala in general, in ciuda faptului ca este gratuita si de stat si este garantata prin constitutie, nu este propietatea voastra . Nu va imaginati ca daca platiti niste taxe si impozite, intrati si iesiti cand vreti voi, aduceti copilul cand aveti voi chef. Din momentul in care nu ati prezentat nicio dovada ca acest copil a fost bolnav (asta am inteles, ca nu ati adus o scutire medicala), copilul a absentat nemotivat . Poate ca alti 10 copii stateau la rand sa intre in sitemul de invatamant , iar un loc era ocupat de....cine de fapt? Nu va imaginati ca sunteti propietari pe acel loc , nu va imaginati ca cineva trebuie sa va stea la picioare
Fie ea si gradinita, acolo este o programa de parcurs, copilul lipsind atat de mult, a ramas in urma, pesemne ca altii, intr un an de zile, au acumulat mult mai multe cunostinte. un chin mare si pentru o educatoare care lucreaza intr un fel cu niste copii mai avansati din p.v. programa, si se trezete cu unul care e mult in urma...ce sa ii faca? sa il ignore , sa il puna intr un colt?

Personal, cred ca vedeti problema doar din punctul dvs de vedere, adica ce va convine si ce va avantajeaza. E foarte usor sa privesti doar indtr un punct de vedere...eu ca parinte care poate imi astept un rand la o gradintia sa imi dau copilul si nu pot din cauza un ui loc ocupat... pentru ce? , sigur vad altfel lucrurile.

dar asa e omul...isi vede doar propriul interese , iar daca interesul propriu nu este satisfacut....e problema mare.

Edited by cuculea, 15 April 2019 - 20:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate