Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

copil exmatriculat de la gradinita

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
God.. stai sa vezi judecati cu gradinita sau alte chestii. Cred ca as muri cu zile.

#38
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostHawS, on 08 aprilie 2019 - 20:48, said:

Nici nu se pune problema de neintelegeri la acest nivel, nici macar nu cunosteam aceasta directoare, iar cu educatoare am avut o relatie mai mult decat decenta dar mai pe romaneste aceasta directoare este o infatuata si o aroganta cum rar intalnesti, este direct de 1 an si se pare ca doreste sa se afirme.

copilul nu a avut probleme cu alti copii, din contra, a fost cam batut tot timpul de alti copii, dar na, sunt copii, nu avem ce sa facem. Fiul meu nu a ripostat si nu am avut nicio plangere acasa in afara de faptul ca era pretentios la mancare Posted Image

O sa fac tot posibil si o sa consum toate resursele pentru a se lua masurile corespunzatoare, nu este posibil asa ceva, momentan astept audienta inspectorului si implicit o sa fac si o sesizare iar in functie de raspuns o sa deschid actiune judecatoreasca, o sa merg la minister si o sa fac un memoriu la avocatul poporului . Stiu,  o sa radeti dar nu va inchipuiti ce satisfacuta a fost astazi cand nu ne-a primit in gradinita, radia de fericire, repet fara a avea tangente cu ea pana in prezent
Eu zic sa nu te lasi pana nu ajungi la CEDO sau la ONU cel putin. Chiar si la UNESCO poti incerca, nu stii de unde iese iepurele...

Edited by ccdsah, 08 April 2019 - 22:47.


#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostHawS, on 08 aprilie 2019 - 20:48, said:


Este abuz din partea gradinitei. Cum sa iti exmatriculeze copilul?! Este inacceptabil. Mergi la CEDO. Da-i in judecata de nenorociti. Depune plangere si la OPEC, NATO, ONU, UNESCO (n-au nicio treaba aceste institutii cu problema ta, dar nah, tu macar sa fii impacat). Peste tot. Iti tinem pumnii.

Edited by MembruAnonim, 08 April 2019 - 22:48.


#40
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
My friend, dar tu chiar nu te lasi?! Esti incorigibil, lol. Crezi ca un astfel de caz aungea prima data pe Softpedia?!

#41
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View PostIon_de_la_Raion, on 08 aprilie 2019 - 22:12, said:

...
Aiurea. E o tampenie. Colectivitatea poate si abuza individul. Fac ceva pe ea de colectivitate. Unde e colectivitatea asta cand ai nevoie de ceva si toti si vad de ale lor ?
...

Corect! colectivitatea e bună să-l obișnuiască de mic cu legea junglei!Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#42
HawS

HawS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.02.2010
Chiar nu vreau sa-i judec pe cei care sunt ironici, dar sa speram ca macar o singura data in aceasta viata o sa aveti de-a face cu un netrebnic,  iar cel care are de suferit este fiul voastru  care nu intelege bine  nici macar limba romana dar ce sa mai zicem o speta juridice.

Golania ieftina cu CEDO/UNESCO este in zadar pentru persoanele care gandesc rational.

Edited by HawS, 09 April 2019 - 00:27.


#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostHawS, on 09 aprilie 2019 - 00:16, said:

dar sa speram ca macar o singura data in aceasta viata o sa aveti de-a face cu un netrebnic,  iar cel care are de suferit este fiul voastru

Nu mai plange aiurea pe aici ca nu impresionezi pe nimeni. Fiecare am avut probleme cu "netrebnici". Rezolvarea a fost simpla. Parca zici ca rezolvi probleme de fizica cuantica aici. Ce dracu este asa greu?? Daca consideri ca au comis abuz, mergi frumos la inspectorat sau care este institutia abilitata si depui plangere/reclamatie. Astepti si vezi care este rezultatul. Daca nu iti convine decizia data si crezi ca a fost influentata existand coruptie, chemi o televiziune si expui cazul astfel incat cazul sa fiue cunoscut de cateva milioane de romani.

Edited by MembruAnonim, 09 April 2019 - 00:51.


#44
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Sunt mai multe aspecte aici:

1. Absentele trebuie motivate, iar pentru asta trebuie sa aduci scutire medicala sau minim sa ai un dialog cu scoala prin educatoare.
2. Cineva la acea gradinita a facut un mare exces de zel, aplicand probabil litera legii.
3. In primii ani de colectivitate e jale, adica 2-3 zile la gradinita, apoi recuperare.
E o situatie relativ normala, agravata de inconstienta multor parinti ce isi trimit odraslele la gradinita bolnave, pentru ca nu are cine sa se ocupe de ele.
4. Situatia e rezolvabila cu calm si nu pe acest forum.

Contacteaza personal gradinita, nu mergi peste ei la inspectori & shiet.
Don't poke the bear!

#45
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
De-aia io pe-al meu o sa-l dau la o gradinita privata unde vaccinarea este obligatorie si nu primeste toti mucosii (la propriu) ca sa-si faca norma :w00t:

Am vazut la o gradinita privata pe site ceva de genul "In privinta vaccinarilor, noi credem ca este dreptul parintilor sa decida". No, fuck you si good bye, ma pis pe dreptul parintilor debili mintali :first:

#46
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ce Hitler fain ar iesi din tine Mosotti. Eu nu inteleg de unde atata rautate si atacuri impotriva autorului. Ba ca ar fi troll, ba insulte directe si ironii la adresa lui si a copilului lui. E forum pentru a discuta, nu pentru a fi pus la zid. Sa vad asta intamplandu-se voua. Copilul si tu ca parinte umiliti de o educatoare care pur si simplu e a dracului sau nu-i suporta. Cum s-a intamplat cu studentii negrii pe perioada lui JFK (parca), cand nu erau lasati sa intre in facultati cu albii pana au fost obligati (cu politia de fata) sa-i primeasca prin decret prezidential.

#47
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Da e ok să duci un copil nevaccinat COMPLET și mereu bolnav în gașca aia de piciumanși de la grădi ?

Zic și eu  ?

#48
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Gradinita nu este inca invatamant obligatoriu. Deci, nu poate fi exmatriculat. El si-a pierdut locul prin neprezentare. Posibil, sa aiba lipsa de locuri si vor sa-i faca loc la alt copil

#49
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011

View PostMosotti, on 09 aprilie 2019 - 08:30, said:

De-aia io pe-al meu o sa-l dau la o gradinita privata unde vaccinarea este obligatorie si nu primeste toti mucosii (la propriu) ca sa-si faca norma Posted Image

Am vazut la o gradinita privata pe site ceva de genul "In privinta vaccinarilor, noi credem ca este dreptul parintilor sa decida". No, fuck you si good bye, ma pis pe dreptul parintilor debili mintali Posted Image

Să fii tu sănătos. Tocmai, că la alea private vin cu mucii cei mai încolăciți de jur împrejurul genunchilor. Fiindcă fiecare zi costă și grădinița nu-și permite să piardă copilul: nu-l aduci, nu-ți ia banii. La stat e fix pe dos, banii vin de la Primărie în funcție de câți copii sunt înscriși, nu de câți frecventează efectiv cursurile.

#50
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostHawS, on 08 aprilie 2019 - 20:37, said:

si pana la urma am facut si vaccinul ROR

Mah... ce tot ziceti toti ca nu e vaccinat ?!
Ca este.

#51
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Hai sa nu exageram cu vaccinurile.
Vaccinurile acopera o plaja mica si periculoasa de boli, nu despre asta vorbim aici.

Vorbim de clasicii "muci verzi", tuse magareasca si entrovirusi.

#52
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010

View Postldpe, on 08 aprilie 2019 - 20:30, said:

Expunerea este prea copilareasca pentru a se ajunge la asemenea actiuni .
Ori copilul e rau cu ceilalti, ori exista o pila ce trebuie bagata in locul lui , ori unul din parinti are gura mare si a adus de-a lungul timpului amenintari la nivel de educatoare/directoare si cum roata se intoarce a sosit momentul.
Nu, nu exista asa ceva la nivel de gradinita , nu exista legi care sa incorseteze in asa hal un copil de 5 ani , cu s-a mentionat si mai sus.

Existe regulamente care se semneaza la inceput de an. La scoala la sora mea cea mica, o absenta ca sa fie motivata trebuie anuntata in prealabil in cazul motivelor personale.... gen notific in scris pe email diriginta faptul ca in data de X va lipsi de la ore pe motiv de.... si ulterior trebuie dus o cerere la directorat unde se solicita aprobarea motivarii absentelor in baza notificarii scrise la la la la....
La motive medicale, in apropriata declansarii evenimentului se notifica diriginta ulterior la reintroducerea in colectiv se cere directoratului aprobarea motivarii absentelor in baza documentelor medicale ce se vor atasa ca anexe vizate de catre medicul scolii.

Regulament semnat si aprobat in baza legii educatiei in viguare. In alte tari, mai nordice, daca lipseste copilul de la scoala mai mult de o saptamana fara notificare in prealabil, doar sa aiba cancer copilul ca sa scapi doar cu un avertisment ca si parinte.

#53
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postinius, on 09 aprilie 2019 - 14:40, said:

Să fii tu sănătos. Tocmai, că la alea private vin cu mucii cei mai încolăciți de jur împrejurul genunchilor. Fiindcă fiecare zi costă și grădinița nu-și permite să piardă copilul: nu-l aduci, nu-ți ia banii. La stat e fix pe dos, banii vin de la Primărie în funcție de câți copii sunt înscriși, nu de câți frecventează efectiv cursurile.
Nu stiu cine ti-o povestit prostiile alea, dar nu se scad decit banii pentru masa, care sint in plus fata de taxa. Si stai tu linistit ca abia gasesti locuri, fix de aia se streseaza aia, ca nu sint copii :lol:

#54
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Pe kinderu' de gradinita il cauta in gat asistenta in fiecare dimineata. Bine, nu numa' pe el, pe toti. Ala care-i "Biohazard" nu intra. Daca lipseste mai mult de o saptamana consecutiv trebuie hartie de la doctor ca-i tămăduit. Nu stiu daca-i de stat gradinita sau privata, cert ii ca oricum platim, da' ii super misto.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate