Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

copil exmatriculat de la gradinita

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
HawS

HawS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.02.2010
Fiul meu in varsta de 5 ani nu a fost primit astazi la gradinita ( gradinita de stat ) intrucat a fost exmatriculat . Tin sa mentionez ca in ultimele 3 luni a fost sub tratament pentru a combate un stafilococ auriu localizat in amigdalite care i-a provocat foarte multe probleme in ultimul an ( mai exact 8 amigdalite pultacee in decurs de 12 luni ) . Tin sa precizez ca am anuntat educatoarea ca va lipsi o perioada iar vineri am fost informati ca a fost exmatriculat pe motiv de absenteism. Speta este una coplicata intucat la sfarsitul lunii martie a fost 4 zile la gradinita apoi lipsind o alta saptamana intrucat a racit iarasi . nu am fost informati in prealabil, nu am fost instintati nici macar verbal ca s-ar ajunge la o astfel de sanctiune. Nu am gasit nimic care reglementeaza aceasta speta.... s a mai confruntat cineva cu asa ceva ?
Am cerut sa ne informeze in scris conform carei lege/articol s-a ajuns la aceasta masura dar conducerea refuza si ne ameninta cu politia daca mai incercam sa aducem copilul la gradinita intrucat a fost exclus ....

#2
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Nu aţi dus vreo scutire de la medic.
Mi se pare ciudat oricum... ştiam că absenţe se pun doar la şcoală.

#3
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Cei de acolo stiau de problemele medicale ? Mi se pare ciudat. Ati adus niste adeverinte/dovezi cum ca a trebuit sa rezolvati diverse probleme ? Nu ar trebui sa fie o problema, desi ar mai fi si chestia cu recuperatul "orelor" dar vorbim de gradinita...

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Avem nevoie de ceva date concrete. Precizati denumirea institutiei, intrucat este una de Stat. Nici numele dv nu trebuie sa fie un secret.
In lipsa altor informatii, subiectul de fata nu prezinta niciun fel de credibilitate pentru mine, doar inca unul de flame.

Edited by YOUR_GOD, 08 April 2019 - 20:19.


#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Copilul are scutire medicală?

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Cred ca e un simplu troll/flame, la gradinita nu se fac exmatriculari decat pe chestii grave.

Edited by andreic, 08 April 2019 - 20:17.


#7
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Lolo, si eu m-am gandit initial ca s-o fi batut, a fumat in wc, chestii... :D

#8
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Majorittea copiilor cand ajung in coletivitate, au probleme de sanatate, mai accentuate in primul an. Educatoarele, sunt de regula intelegatoare. Probabil, in cazul tau, vor sa fac loc unei "cunostinte"

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Acu incep conspiratiile :roflmao:

#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017

 HawS, on 08 aprilie 2019 - 20:00, said:

conducerea refuza si ne ameninta cu politia daca mai incercam sa aducem copilul la gradinita intrucat a fost exclus ....
Expunerea este prea copilareasca pentru a se ajunge la asemenea actiuni .
Ori copilul e rau cu ceilalti, ori exista o pila ce trebuie bagata in locul lui , ori unul din parinti are gura mare si a adus de-a lungul timpului amenintari la nivel de educatoare/directoare si cum roata se intoarce a sosit momentul.
Nu, nu exista asa ceva la nivel de gradinita , nu exista legi care sa incorseteze in asa hal un copil de 5 ani , cu s-a mentionat si mai sus.

#11
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 Phobos, on 08 aprilie 2019 - 20:20, said:

Lolo, si eu m-am gandit initial ca s-o fi batut, a fumat in wc, chestii... Posted Image
Eu credeam ca a violat educatoarea.

#12
HawS

HawS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.02.2010
Nu este un secret nici numele meu si nici numele institutiei, nu am prezentat scutire medicala intrucat nu prevede regulamentul acest aspect doar un aviz de intrare in colectivitate dupa o perioada mai mare de 3 zile de pauza. Ideea este ca maine voi fi in audienta la inspectorul scolar si nu vreau sa fac tamtam pana nu primesc un raspuns legal.

Sa va descriu pe scurt speta :

Copil inmatriculat din in anul 2017 in grupa mica

A fost un copil bolnavicios, 3 zile la gradi 2 saptamani acasa

In ultimele 24 de luni peste 12 internari in spital

S-a procopsit cu un stafilococ auriu in gat de care am scapat acum cateva luni

Din cauza racelilor repetate nu a fost vaccinat cu doza ROR ( practic in perioada cand fiul meu avea un an , s-a schimbat schema nationala si se stabilise ca se face intre 12 si 24 luni ) iar daca el de mic a avut probleme lunar cu racelile medicul de familie nu l-a vaccinat intrucat la unul dintre vaccine a facut o forma urata de bronhopneumonie si ne-a trimis la imunolog, tratamente naturiste, medicamentoase si pana la urma am facut si vaccinul ROR

Imunologul ne-a sugerat sa evitam o perioada racelile intrucat s-au folosit multe antibiotice ...


In mare speta a fost prezentata educatoarei ( nu intotalitate pentru a nu fi marginalizat )dar nu si directoarei intrucat ce trebuia sa fac ? s o iau pe la toti angajatii sa le spun cazul copilului

De cand a fost depistat stafilococul din buna credinta dar si de frica sa nu faca complicatii nu a mai frecventat gradinita


Concret, n am fost informat, cautat , instintat si nu s-a luat nicio masura premergatoare exmatricularii ( aici ma refer strict la un telefon sa ne intreb ce se intampla )

Edited by HawS, 08 April 2019 - 20:40.


#13
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Povestirile cu stafilococ si vaccinari sint inutile si irelevante.
Cum adica nu prevede sa duci scutire ?!
Macar era de bun simt.
Cumva macar ai anuntat gradinita de ce lipseste mai mult de 2-3 zile ?!

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Acum poate spun o prostie, dar la ce ii trebuie gradinita ? Nu poate merge la scoala direct ? De socializat, o poate face cu copiii de langa casa.

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 andreic, on 08 aprilie 2019 - 20:26, said:

Acu incep conspiratiile Posted Image
Putin probabil. Nu sunt date suficiente.
Nu stim daca acel copil a fost vaccinat conform programului, nu stim daca exista scutire medicala, nu stim ce fel de colaborare au parintii cu gradinita.....nu stim nimic.

Edited by pasilla, 08 April 2019 - 20:44.


#16
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 Ion_de_la_Raion, on 08 aprilie 2019 - 20:42, said:

Acum poate spun o prostie, dar la ce ii trebuie gradinita ? Nu poate merge la scoala direct ? De socializat, o poate face cu copiii de langa casa.
Gradinita e importanta.

#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La ce ?

#18
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 HawS, on 08 aprilie 2019 - 20:37, said:

In mare speta a fost prezentata educatoarei ( nu intotalitate pentru a nu fi marginalizat )

Până la urmă ce știe educatoarea că e vaccinat sau că nu e vaccinat ? Înclin să cred că aici ar putea fi problema Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate