Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Realizare "aplauzometru" [live sound meter]

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Oxi_KisSs

Oxi_KisSs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 20.07.2008
Salut,

Vreau să realizez un "aplauzometru". Îl numesc așa pentru că aș vrea să folosesc dispozitivul în cadrul unor evenimente.

Am avut la un moment dat pe mână un astfel de dispozitiv care prelua sunetul (avea un potențiometru pentru sensibilitatea microfonului) și afișa pe 5 becuri mari (cât de semafor) nivelul sunetului captat. Era un cadru de lemn, de aproximativ 1,6 - 1,8m înălțime în care erau încadrate aceste becuri mari. Așa ceva aș vrea să realizez.

Am un microfon profesional acasă, pe care l-aș putea lega la circuit. Nu mă pricep deloc la electronică și nu am găsit niciun electronist în oraș care să fie dispus să mă ajute.

Aș avea nevoie de ajutor. Știu că am nevoie de un modul care să capteze sunetul, la care să leg microfonul. De asemenea, trebuie integrat potențiometrul.

Nu știu însă cum pot lega toate acestea la luminile despre care pomeneam. La ce mă gândeam e să achiziționez ceva de genul acesta:

1. https://www.amazon.c...pTdrcFSk5-egcdw

2. https://www.amazon.c...LwEN9nYpsLnXbB4

Costurile sunt însă destul de mari, iar pe lângă aparatele respective, trebuie să creez cadrul, să amplific semnalul încât să pot afișa pe 5 lumini mai mari (2 verzi, 2 portocalii la mijloc și una roșie sus - unde sunetul este cel mai puternic).

Ar fi acest modul o soluție?

3. https://www.aliexpre...D2dGX9anov5E4TE

Cum îl integrez și cu ce?

Mă puteți ajuta? De unde să încep?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Practic tu vrei sa faci un decibel metru.

Cel mai simplu - gasesti aplicatie in Google Play - doar o instalezi pe telefon.
Ptr ce vrei tu sa o folosesti n-ai nevoie nici de calibrare nici de nimic altceva.

Ptr afisare - un TV cu suport  miracast sau similar.

#3
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Pai la decibel metru iti masoara toata galagia, el vrea doar aplauzele. Trebuie filtru de frecventa si beculete sa iasa treaba bunaPosted Image

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Asa cum la un show vechi din anul 2000 la Pro TV se folosea un "urlometru" pentru a clasifica si departaja fetele ce dansau, in functie de aspectul fizic.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Nu merge cu telefoane... sunt neliniare, au limitare/compresie. Acolo se face cu un microfon dinamic de preferat (caci suporta si semnale foarte mari) si se face un circuit analog de amplificare, unul de mentinere si un cititor digital, fara niciun sistem de compresie/liniarizare, atunci iti da semnalul cat de cat real.
De regula nu e necesara filtrarea din doua motive, aplauzele intotdeauna depasesc zgomotul ambiental deci nivelul indicat va fi al lor iar banda e destul de ciudata, include ceva joase (tropot) dar si ceva inalte (pliciurile) si trebuie sa le iei ambele, eventual un cutoff pe medii sa nu intre voci.

Edited by andreic, 08 April 2019 - 14:52.


#6
trai_av

trai_av

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 26.12.2018

 sergiuop, on 08 aprilie 2019 - 14:34, said:

Pai la decibel metru iti masoara toata galagia, el vrea doar aplauzele. Trebuie filtru de frecventa
Nu exista filtru de frecventa pentru asa ceva. Banda este foarte larga iar sunetul este foarte asemanator cu zgomotul alb.

 andreic, on 08 aprilie 2019 - 14:49, said:

se face un circuit analog de amplificare, unul de mentinere si un cititor digital, fara niciun sistem de compresie/liniarizare, atunci iti da semnalul cat de cat real.
Mie-mi pare ca initiatorul vrea mai mult ceva asemanator unui VU-metru cu becuri.

Edited by trai_av, 08 April 2019 - 15:00.


#7
Oxi_KisSs

Oxi_KisSs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 20.07.2008
Salut,

Wow, ce promți sunteți. Mulțumesc mult pentru răspunsuri!

Ce aș avea nevoie e un corp de 1,8M înălțime, cu 5 becuri mari ca de semafor, pentru evenimente. Intenția e să afișez sub forma aceasta gălăgia produsă în sală / la eveniment (afară). Varianta cu TV + aplicație nu e ceea ce caut. De aceea vreau becurile mari ca de semafor (bine, fața becurilor să fie mare, că becurile nu trebuie să fie de 100w în spate).

M-am mai gândit la o idee. Poate aș putea face asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GHR8crwZwVw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Doar că la un nivel mai mare (în loc de becurile LED să pun becuri mai mari - însă nu știu cum să fac să amplific acolo și să pot conecta circuitul la 220; aici am nevoie de ajutor). Circuitul îl conectez tot cu jack de 3.5 la o placă audio externă care are input (unde conectez microfonul profesional pe care îl dețin) și output (unde conectez circuitul menționat anterior). Toată drăcovenia o montez în interiorul suportului de lemn / PVC pe care îl afișez la evenimente.

Ideea e că nu știu cum să realizez acel circuit cu LED-uri la un nivel mai mare, care este tranzistorul/ele de care am nevoie etc.

 trai_av, on 08 aprilie 2019 - 14:55, said:

Nu exista filtru de frecventa pentru asa ceva. Banda este foarte larga iar sunetul este foarte asemanator cu zgomotul alb.

Nu cred că m-aș complica cu filtru pe frecventă. Vreau să monitorizez "gălăgia". Că bat din palme sau că țipă, nu mă interesează, ideea e să poți afișa nivelul de zgomot într-un mod inedit, în fața publicului și să fie vizibil.

#8
trai_av

trai_av

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 26.12.2018

 trai_av, on 08 aprilie 2019 - 14:55, said:

Mie-mi pare ca initiatorul vrea mai mult ceva asemanator unui VU-metru cu becuri.

LE
Si, din ceea ce a scris initiatorul imediat dupa, vad ca presupunerea mea se confirma.

Edited by trai_av, 08 April 2019 - 15:07.


#9
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
era unul la tv, "aplauze va rog "....cu el trebuie sa iei legatura

#10
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Uite ceva aici - http://electrokits.r...tori-p-360.html
La iesirea din transzistori folosesti niste relee. Mai facem prostioare de-astea cand eram pionier :) - acum nu mai stiu ce solutii pot fi folosite.
PS - si daca umbli la potentiomerul de volum la intrare in circuit iti poti alege favorita Posted Image

#11
trai_av

trai_av

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 26.12.2018

 Oxi_KisSs, on 08 aprilie 2019 - 14:57, said:

...

Citind si restul ultimului tau comentariu, dar si vazand ce schema de VU ai ales (de fapt e un montaj ca acolo nu e nicio schema - si s-avem pardon dar aia e o realizare demna de cercul micilor electronisti cu handicap psihic sever) parerea mea este ca, indiferent ce vise iti trec tie prin cap privitoare la capacitatea personala in acest domeniu, e cazul in mod clar sa apelezi la cineva care are macar un minim de cunostinte de elctronica necesare pentru o asemenea lucrare.

 sergiuop, on 08 aprilie 2019 - 15:25, said:

Schema aia nu numai ca e proasta caci necesita nivel foarte mare la intrare pentru ca pragul de separare e dat de niste diode cu siliciu (adica diferenta de 0,6V) dar e si preluata si explicata de un idiot (ca multi altii de pe net si de pe aici). Iata ce scrie cretinelul
Attached File  Selection_001.png   29.82K   22 downloads
Adica neuronul lui retardat ii spune ca, din motive neelucidate inca de fizica, tranzistoarele alea NPN ar trebui sa stea deschise si abia cand e polarizata baza sa se inchida.Posted Image

Edited by trai_av, 08 April 2019 - 15:40.


#12
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
trebuie ca nivelul maxim sa fie cu remanenta de citeva sec pt a fi de efect
Cu un microcontroler programezi ce doresti
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bCpCxwhIOFU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
Oxi_KisSs

Oxi_KisSs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 20.07.2008

 trai_av, on 08 aprilie 2019 - 15:25, said:

Citind si restul ultimului tau comentariu, dar si vazand ce schema de VU ai ales (de fapt e un montaj ca acolo nu e nicio schema - si s-avem pardon dar aia e o realizare demna de cercul micilor electronisti cu handicap psihic sever) parerea mea este ca, indiferent ce vise iti trec tie prin cap privitoare la capacitatea personala in acest domeniu, e cazul in mod clar sa apelezi la cineva care are macar un minim de cunostinte de elctronica necesare pentru o asemenea lucrare.


Schema aia nu numai ca e proasta caci necesita nivel foarte mare la intrare pentru ca pragul de separare e dat de niste diode cu siliciu (adica diferenta de 0,6V) dar e si preluata si explicata de un idiot (ca multi altii de pe net si de pe aici). Iata ce scrie cretinelul
Selection_001.png
Adica neuronul lui retardat ii spune ca, din motive neelucidate inca de fizica, tranzistoarele alea NPN ar trebui sa stea deschise si abia cand e polarizata baza sa se inchida.Posted Image

Bă, da' știu că te-am călcat pe cunoștințe sau ceva... Am întrebat, bre, n-am dat cu parul. Am "ales" video-ul acela pentru că încerc să-mi dau seama care este cea mai bună soluție (recte, să cumpăr un sistem ca cel de pe Amazon și să-l adaptez sau să creez unul de la zero - unde, da, nu am cunoștințe, dar cred că cu ceva documentație plus niște sfaturi valide, aș putea încropi ceva).

Că te-am jignit pe tine punând niște întrebări de începător, să-mi fie scuzat, dar de aceea sunt aici, nu pentru că m-aș pricepe și voiam să vă pierd vremea.

Cât despre "era unul la tv, "aplauze va rog "....cu el trebuie sa iei legatura", da coane, m-ai ajutat enorm, ești un domn. Dacă voiam trolling găseam în alte grupuri.

Vă mulțumesc sincer celor care ați răspuns on point! Până acum 'schema aceea explicată de un idiot' pare cea mai bună rezolvare, mai citesc însă.

#14
trai_av

trai_av

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 26.12.2018

 ciine, on 08 aprilie 2019 - 15:45, said:

trebuie ca nivelul maxim sa fie cu remanenta de citeva sec pt a fi de efect
Pai nu prea. Ca e vorba de aplauze (lungi, continui, de multe ori insotite si de urale/strigate) nu de beep-uri sau clinchete
In rest de acord, numai ca asta e chiar o complicatie inutila in acest caz. Si investitie, ca mai trebuie si programator. Si timp si neuroni consumati, ca mai trebuie si acele rudimente de notiuni de programare necesare in acest caz, si nici montajul nu e cu nimic mai simplu decat unul de VU-metru realizat cu un driver dedicat si modificat pentru scopul dorit de initiator.

 Oxi_KisSs, on 08 aprilie 2019 - 15:56, said:

, da' știu că
Puți, pondereaza tonul! În mod mai mult decat evident nu avem nici aceeași vârsta, dar nici studii si poziție socială.

Edited by trai_av, 08 April 2019 - 16:01.


#15
Oxi_KisSs

Oxi_KisSs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 20.07.2008

 trai_av, on 08 aprilie 2019 - 16:00, said:

Pai nu prea. Ca e vorba de aplauze (lungi, continui, de multe ori insotite si de urale/strigate) nu de beep-uri sau clinchete
In rest de acord, numai ca asta echiar o complicatie inutila in acest caz. Si investitie, ca mai trebuie si programator. Si timp si neuroni consumati, ca mai trebuie si acele rudimente de notiuni de programare necesare in acest caz, si nici montajul nu e cu nimic mai simplu decat unul de VU-metru realizat cu un driver dedicat si modificat pentru scopul dorit de initiator.


Puți, pondereaza tonul! În mod mai mult decat evident nu avem nici aceeași vârsta, dar nici studii si poziție socială.


Ești nesimțit și ești nesimțit de la tonul setat de tine cu "demna de cercul micilor electronisti cu handicap psihic sever". Așa zici tu, că dacă nu știu electronică nu pot avea studii superioare și poziție socială? Simt iz de aroganță, prietene.
Să fii sănătos! Te rog nu-ți mai pierde timpul cu mine, chiar nu solicit părerea ta dacă vine cu prețul comentarilor de căhat pe care le faci. Îti mulțumesc pentru timpul pe care l-ai petrecut să-mi răspunzi mai sus, dar dacă devii nesimțit, nu continua.

Repet, dacă sunt alte sfaturi valide, le ascult. Am nevoie de o soluție, dacă e cazul aștep și preț prin PM, poate rezolv mai rapid în felul acesta.

#16
trai_av

trai_av

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 26.12.2018
Măi noaptea minții (și abia acum afirmatia e cu referire la persoană) expresia la care faci referire "demna de cercul micilor electronisti cu handicap psihic sever" avea conotatie generala, nimic mai mult.
Faptul ca tu te-ai simțit vizat te privește, și n-are sens să comentez mai mult pe acest subiect, ca deja asta spune multe.

#17
Oxi_KisSs

Oxi_KisSs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 20.07.2008

 trai_av, on 08 aprilie 2019 - 16:13, said:

Măi noaptea minții (și abia acum afirmatia e cu referire la persoană) expresia la care faci referire "demna de cercul micilor electronisti cu handicap psihic sever" avea conotatie generala, nimic mai mult.
Faptul ca tu te-ai simțit vizat te privește, și n-are sens să comentez mai mult pe acest subiect, ca deja asta spune multe.

Man, încetează, serios, e penibil. Am cerut un sfat, nu am vrut să te jignesc în niciun fel posibil. Dacă am făcut-o, îmi cer scuze.

Comentariile tale cu privire la nivelul necesar executării nu sunt utile.

Dacă vrei/poți să ajuți, te rog, dacă nu, nu. La fel cum eu m-am atacat la comentariul tău, așa te-ai atacat și tu la o expresie. Acel "bă", nu era  personal și nu nu te luam peste picior, era o exprimare la modul general :-).

Putem continua pe subiect, vă rog?

#18
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
"Aplauzometrele" cam sunt o teapa de fapt, erau folosite pe vremuri la unele show-uri pentru a masura chipurile aplauzele, dar era o persoana la butoane care manipula rezultatele.

Quite often a clap-o-meter is a complete sham, having no real sound measuring equipment at all. It is, instead, manipulated by a person, based on their estimation of the audience reaction. This is normally done semi-openly, with the audience under little or no illusion that the clap-o-meter is genuine.

https://en.wikipedia...er#Authenticity

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate