Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ghiseul.ro impozite separate intre soti?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Se da o persoana mai in varsta care nu prea se pricepe la internet careia tocmai ce i-am facut cont pe ghiseul.ro sa isi plateasca taxele.
Acum intrebarea pe care mi-a pus-o m-a cam inchuiat. Pana acum 2 ani (anul trecut nu a platit) cand se ducea la ghiseu sa plateasca cash era intrebat daca plateste si partea sotiei si el spunea da si platea sa zicem 400 de lei in total.
Acum pe ghiseul.ro suma care imi apare la contul lui (840 lei) ar parea ca ar fi pe 2 ani cu tot cu sotie dar e corect ?
Adica ii spun sa plateasca suma dar daca pentru sotie e separat?

Am tot cautat pe gugal si nu gasesc ceva sa ma lamureasca. La mine nu e problema asta, e pe numele meu deci intru si platesc.


LE: hai ca i-am facut si sotiei lui cont. SI ce sa vezi? E aceeasi suma... Deci nu m-am lamurit deloc.

Edited by Seteh, 08 April 2019 - 10:21.


#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pai daca nu a platit anul trecut (pentru ambele persoane) si zici ca e 400 lei anual de persoana, e normal sa apara 840 (400 anul trecut+400 anul asta+penalizare).

Buba e urmatoarea: pe contul lui ar trebui sa-i apara doar suma lui, nu si a sotiei (fiecare are rol fiscal separat).

Totusi, si-au cedat ceva intre ei de i-a venit lui toata suma? Nu stiu sa execute DITL-ul doar pe unul din proprietari.

PS: ceva similar am vazut la Garanti Bank. Daca ai mai multe conturi si o poprire trimisa in banca, suma se inmulteste cu cate conturi ai, retinandu-se doar din contul care se alimenteaza (ca exemplu: ai 2 conturi de lei si unul de valuta si o poprire de 300 lei, banca face porpire de 300 lei (si echivalent) pe toate conturile, adica 3x300=900 lei in cazul de fata).

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
E jale "cate bordeie, atatea obiicee".

La oras, e musai ca totul sa fie 50-50% si la impozite, mai pe la periferie ai optional pe un sot sau 50-50%.

#4
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 Seteh, on 08 aprilie 2019 - 10:01, said:

Acum pe ghiseul.ro suma care imi apare la contul lui (840 lei) ar parea ca ar fi pe 2 ani cu tot cu sotie dar e corect ?
Adica ii spun sa plateasca suma dar daca pentru sotie e separat?

Da, e corect.. asa e rolul fiscal, la comun... Daca la ghiseu la primarie mai mergea sa plateasca separat, e posibil ca pe Ghiseul.ro sa apara suma totala de plata fara posibilitatea sa mai selectezi pentru cine platesti. Daca n-a platit de doi ani, cred ca e suma cumulata acolo...

Edited by Kres, 08 April 2019 - 10:27.


#5
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Sa explic mai bine...
Imi spune ca el a platit in 2017 in jur de 400 pe an pentru amandoi. A fost intrebat daca plateste si pentru sotie si a zis da si a platit 400. Deci probabil 200+200.
Acum suma de plata si la el si la ea pe ghiseul.ro apare ca fiind de 840 lei la fiecare. Ceea ce e imens daca ma raportez la 2017. Ar parea mai logic sa fie anul 2018 : 200+ 200  si 2019 : 200+200

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Normal da, asa ar trebui. De vreo 2-3 ani si la ai mei s-au "despartit" impozitarea (fiecare jumatate). Ma gandesc ca sunt pe acelai ROL si apare la amandoi aceeasi suma (ca si cum doua persoane ar imparti acelasi cont Google pe doua telefoane cu Android).

Vad doua posibilitati:
  • suni la primarie si intrebi daca e cumva o eroare de raportare
  • platesti pe unul din conturi si vezi peste cateva zile (sau pe parcursul zilei) ce se intampla pe celalalt cont.
Primul pas as zice sa suni (sa mergi) la primarie.

#7
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 Seteh, on 08 aprilie 2019 - 10:28, said:

Sa explic mai bine...
Imi spune ca el a platit in 2017 in jur de 400 pe an pentru amandoi. A fost intrebat daca plateste si pentru sotie si a zis da si a platit 400. Deci probabil 200+200.
Acum suma de plata si la el si la ea pe ghiseul.ro apare ca fiind de 840 lei la fiecare. Ceea ce e imens daca ma raportez la 2017. Ar parea mai logic sa fie anul 2018 : 200+ 200  si 2019 : 200+200

Adica 840x2 = 1680 lei ???  Trebuie facut un drum la Serviciul de impozite si taxe locale si clarificat, daca e asa... Pentru ca pe doi an (2018, 2019) ar fi plauzibil 840 lei..

In 2018 de ce nu a platit nimic?  Sunt nise penalizari de neplata.. nu stiu in ce suma.. oricum nu cred ca s-a dublat suma numai din astea.

Edited by Kres, 08 April 2019 - 11:04.


#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
ar trebui sa scrie clar pe ghiseul.ro cum a fost calculata suma aceea

#9
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Pai probabil e suma de plata pe doi ani la comun, daca anual era pe la 400 lei tot la comun. Nu stiu daca pe Ghiseu vezi taxele la comun, mie mi-a aparut doar partea mea.

#10
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Scrie asa la amandoi:
Debit 196
Ramasita 490
majorari 128

Si mai e suma de 20 de lei separat.

#11
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Inseamna ca aia e suma de plata... atat s-a adunat.

#12
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Inițiator: cei 2 soți au roluri separate (fiecare cu 50% din imobil), sau e un singur rol cu 2 coproprietari ? În primul caz ar trebui să apară cât are de plată fiecare separat (datorie curentă, datorie mai veche, penalități etc) - cazul ăsta e clar, există exemple concrete. În al doilea caz este posibil ca pe fiecare cont de coproprietar creat de tine să apară datoriile totale ale celor 2, care figurează pe rolul comun (eu nu cunosc un caz concret ca să verific presupunerea asta). Dar cele 2 situații (rol pe fiecare propiretar, sau rol comun cu toți coproprietarii) există în mod sigur, după cum a făcut fiecare serviciu de taxe locale din diversele primării din țară.

#13
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Mda... Am ajuns la concluzia ca trebuie sa mearga unul dintre ei la sediu.
Si eu ma gandeam ca o sa le usurez munca.

 Brainie, on 08 aprilie 2019 - 13:26, said:

Inițiator: cei 2 soți au roluri separate (fiecare cu 50% din imobil), sau e un singur rol cu 2 coproprietari ? În primul caz ar trebui să apară cât are de plată fiecare separat (datorie curentă, datorie mai veche, penalități etc) - cazul ăsta e clar, există exemple concrete. În al doilea caz este posibil ca pe fiecare cont de coproprietar creat de tine să apară datoriile totale ale celor 2, care figurează pe rolul comun (eu nu cunosc un caz concret ca să verific presupunerea asta). Dar cele 2 situații (rol pe fiecare propiretar, sau rol comun cu toți coproprietarii) există în mod sigur, după cum a făcut fiecare serviciu de taxe locale din diversele primării din țară.
Pai asta nu stiu. Eu cand plateam cash nu ma intreba daca platesc si pentru sotie ci imi spunea suma totala. Pe el cica il intreba...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate