Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Revolut Business

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
sofuxro

sofuxro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.06.2006
Am o firma mica cu contracte in europa unde sunt platit in euro. Vreau sa, in final sa tin valuta (depozit de economii) in contul personal.

Pentur ca Contabila mi-a spus ca nu pot scoate valuta din firma (pentru ca BNR nu lasa bancile de la noi sa dea valuta firmelor decat in situatii clare), momentan primesc euro convertiti automat in lei in contul de firma, de unde imi transfer lei in contul personla de unde ii convertesc in euro.
Pierd la 2 cursuri de schimb plus un comision de transfer.

Intrebarea ii: Din punct de vedere contabil (in mod legal) pot transfera valuta din Revolut Business direct in contul personal? (Revolut neffind sub umbrela BNR - deci nu are restrictii ca si bancile din Romania).

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Nu, din firma poti scoate sub forma de dividende doar lei.
Pentru cheltuieli diverse se pot scoate EUR.

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Care ar fi motivul ca firma sa trimita spre tine bani?

Legal da, poti, doar sa ai justificare contabila (deconturi, avansuri spre decontare, etc). Ideea e sa nu abuzezi cu avansurile si cu restituirile. Bate la ochi in caz de control.

#4
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postsofuxro, on 08 aprilie 2019 - 09:29, said:

Intrebarea ii: Din punct de vedere contabil (in mod legal) pot transfera valuta din Revolut Business direct in contul personal? (Revolut neffind sub umbrela BNR - deci nu are restrictii ca si bancile din Romania).

Raspuns NU.. Nu-i accepta banca primitoare - au reguli clare din partea BNR sa respinga si sa notifice toate tranzactiile dinspre persoane juridice catre persoane fizice care nu corespund unor raporturi comerciale.
Plus ca daca vede ANAF-ul asa ceva (nu stiu unde-i rezidenta firma) te beleste.. iti calculeaza impozit si contributii sociale la toata suma ca si cand ar fi dividende.

Edited by Kres, 08 April 2019 - 09:55.


#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007
Pentru Anaf conteaza unde e prestat serviciul, unde se afla prestatorul, care e tara de destinatie a serviciului etc


Care e forma ta de organizare PJ ?!

#6
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postoverseas, on 08 aprilie 2019 - 10:02, said:

Pentru Anaf conteaza unde e prestat serviciul, unde se afla prestatorul, care e tara de destinatie a serviciului etc

Pentru ANAF conteaza unde are rezidenta fiscala contribuabilul... adica in ce tara.  Daca firma e inregistrata in UK, sa spunem, se supune regulilor fiscale de acolo, dar tot nu poate sa trimita bani unei persoane fizice.

#7
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 29.09.2006
Pe Revolut se poate face card virtual si plati prin NFC?

#8
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostPololica, on 08 aprilie 2019 - 09:49, said:

Care ar fi motivul ca firma sa trimita spre tine bani?

Legal da, poti, doar sa ai justificare contabila (deconturi, avansuri spre decontare, etc). Ideea e sa nu abuzezi cu avansurile si cu restituirile. Bate la ochi in caz de control.


Motivul ar fi ca este firma lui si legile cretine din Romania

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca firma e inregistrata in Romania, trebuie sa respecte regulile din Romania. Ca sunt cretine sau nu, depinde de fiecare (ne putem balacari pe anumite legi, dar, la fel de bine, putem fi de acord cu altele).

Regulile prinvind platile intre firme si persoane juridice sunt, in general, destul de simple. O plata trebuie fundamentata de un document (factura, decizie a AGA/Asociat Unic, legea contabilitatii, etc). Legea face diferenta intre PJ (firma) si PF (patron/actionar/asociat) si banii fiecaruia sunt ai fiecaruia, nu la comun.

#10
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 28.03.2011
Doar la momentul platii dividendului net catre actionar (catre tine), poti sa faci transfer in valuta.
BNR poate sa-ti emita o clarificare in acest sens, daca contabilul/banca are neclaritat in interpretarea reg BNR.

#11
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
Iti faci cont Revolut si pe persoana fizica. Primesti in revolut business in EUR, faci schimb valutar in RON, ii muti in RON in  Revolut persoana fizica (platesi taxele legale) si de acolo ii cheltui. Un singur schimb valutar, un curs chiar foarte bun.

Edited by don_King, 08 April 2019 - 12:58.


#12
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postdon_King, on 08 aprilie 2019 - 12:58, said:

Iti faci cont Revolut si pe persoana fizica. Primesti in revolut business in EUR, faci schimb valutar in RON, ii muti in RON in  Revolut persoana fizica (platesi taxele legale) si de acolo ii cheltui. Un singur schimb valutar, un curs chiar foarte bun.

Pun pariu ca si pe aia din Revolut va incepe sa-i frece de ce un cont business, transfera numerar catre un cont standard pe persoana fizica, apartinand aceluiasi titular de cont.

#13
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 01.12.2007
salut! Merita sa fac cont business la Revolut daca am doar plati in lei? Acum am un ING si un VIVA.

#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,996
  • Înscris: 13.03.2005
Daca nu ai schimburi valutare de valori mari, nu are rost Revolut business. De ce sa le plătești abonament? Și oricum cursul de schimb valutar pe Revolut business nu e la fel de avantajos cu cel de pe Revolut Nu o să primești cotații de schimb la cursul ECB+0.15%

#15
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 01.12.2007
Super! Multumesc frumos pentru ajutor! :)

#16
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
2023... hai ca am incercat eu sa fac cont de business, va spun imediat cum e!

Am aplicat si eu cu o firma noua, ca romanul mai putin asa tanar, dar foarte intreprinzator.
Am contactat echipa Revolut, am trimis toate actele de care consideram eu ca vor avea nevoie. Bineinteles ca nu au fost de ajuns, au dorit sa confirm sediul firmei cu ceva facturi pe firma aceasta noua, am rezolvat eu cumva, a durat vreo cateva saptamani toata problema asta, insa la final, cand totul era gata, actele mele au fost complete, hai sa activam contul. Posted Image

Pai va dam noi un email si un nume de firma de contabilitate din Ro, care o sa ia toate documentele dvs. si o sa le valideze.
Cum ma sa imi valideze o terta firma, documentele mele? Pai am semnatura electronica, de ce nu e de ajuns pentru voi?
Pai stiti, noi nu prea avem cum sa verificam semnatura asta, dar stati linistiti ca firma asta, o sa poata face treaba asta, contra unui mic fee. Posted Image

Bineinteles ca asa ceva nu e in regula... sa ai o relatie comerciala cu o banca, care sa nu dea doi bani pe niciun document pe care il produci. Orice rahat verificat poate costa vreo 20€ de pagina, in lumea minunata Revolut. Apoi nu mai vorbim de suport, a durat o groaza sa adun toate documentele. O frantuzoaica tot pleca in concediu, imi dadea un coleg, care n-avea niciun chef sa auda de aplicatia mea. Dar in general Revolut e praf la suport, PF ori PJ ei tot la fel vad lucrurile.

Pe scurt: o idee foarte proasta Revolut pentru firme.
Cea mai trista solutie din Ro este muuuult superioara Revolut... as merge cu CEC foarte bucuros (nu ca ar fi cu cea mai proasta solutie, din contra e foarte ok pentru firme, au oameni care chiar se ocupa de tine), decat sa ma predau unor wannabe vai de plua lor!
take care!

Edited by floraur, 30 July 2023 - 11:01.


#17
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 11.02.2006
Foarte bun info, înteleg că Revolut e practic dezastru pt. PJ.
Bine de știut.

#18
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006
Nu știu de ce te-ai complica cu un furnizor de servicii bancare extern. Prefer să am la cine să urlu, să dau cu pumnul în masă, dacă ceva nu merge bine. Banca e importantă, banii tăi stau in ea. In plus, sunt alternative ieftine sau chiar cu zero costuri in România.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate