Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Scaun auto ...

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019
Completare: jane ikonic nu are blocaj in pozitia spre usa, cand bagi sau scoti odrasla.

#20
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Am comandat scaunul de la Chipolino, aștept acum să îl primesc.

#21
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
L-ai primit? Cat ai dat pe el? Esti multumita?

#22
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
@Puferiu_, l-am primit, a costat 750 de lei și deocamdată sunt mulțumit (nu mulțumită) - rămâne de văzut cât de confortabil va sta bebe în el atunci când va mai crește.

Va mulțumesc mult tuturor pentru răspunsuri, sănătate !!!

#23
floringabriel

floringabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.02.2009
salut
am si eu intrebari legate de un scaun de masina pentru bebe.
Bebe are 10 luni si nu mai sta bine in scoica.
Vrem sa-i luam un scaun cu isofix pe care sa-l putem folosi cat mai mult (gen 3-4 ani).
Din ce ne-am documentat grupa 9-36kg.
Bugetul nostru ar fi pana in 900-1000 lei.
Vroiam sa aflam pareri legate de rotirea la 360 de grade, cat de importanta e dupa parerea voastra?
Bebe este genu foarte activ si nu prea doarme in masina.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri si recomandari

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
asta cu toritul e discutabila.
daca franezi violent e bine sa fie cu spatele... daca te loveste unu din spate e bine sa fie cu fata.

#25
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postfloringabriel, on 27 mai 2020 - 07:48, said:

salut
am si eu intrebari legate de un scaun de masina pentru bebe.
Bebe are 10 luni si nu mai sta bine in scoica.
Vrem sa-i luam un scaun cu isofix pe care sa-l putem folosi cat mai mult (gen 3-4 ani).
Din ce ne-am documentat grupa 9-36kg.
Bugetul nostru ar fi pana in 900-1000 lei.
Vroiam sa aflam pareri legate de rotirea la 360 de grade, cat de importanta e dupa parerea voastra?
Bebe este genu foarte activ si nu prea doarme in masina.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri si recomandari

Noi am cumparat un scaun din ala cu picior si rotire 360 de grade cand bebe avea vreo 4 luni ca nu mai incapea in scoica.
- pana acum 3 saptamani, adica pana la 16 luni, l-am tinut cu spatele la directia de mers, e mai bine asa pana isi dezvolta musculatura ok si nu se intinde in fata la orice frana din cauza inertiei.
- ideea e sa il tii cu spatele la directia de mers cat de mult se poate, adica pana incape acolo.
- rotirea e importanta cand il pui in scaun. pt ca nu intotdeauna o sa vrea sa stea acolo si iti va fi mai greu daca nu poti roti scaunul catre tine.
- daca vrei sa iei ceva pana la 36kg cred ca aia inseamna ca il vei folosi pana copilul e obligat sa stea in scaun, adica pana la 12 ani deci dai banii acum si il ai 11 ani.
- bebele vostru nu doarme pentru ca la 10 luni in scoica nu are cum sa ii fie comod, e mult prea mare pt scoica. Daca o sa il pui intr-.un scaun normal o sa se obisnuiasca si cu dormitul :)

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
problema cu franele se rezuma cat de inclinat pe spate e scunul.
franezi mai cu mila si asta e.

de dormit in scoica poate dormi fara probleme, dar exista enorm de multe modele.
se pare ca cele mai safe sunt cele de la britax. ca-s adanci, prindere in 5 puncte + clema pe piept.

#27
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postarg, on 28 mai 2020 - 08:26, said:

problema cu franele se rezuma cat de inclinat pe spate e scunul.
franezi mai cu mila si asta e.

de dormit in scoica poate dormi fara probleme, dar exista enorm de multe modele.
se pare ca cele mai safe sunt cele de la britax. ca-s adanci, prindere in 5 puncte + clema pe piept.

Scaunele astea cu rotire 360° au diferite pozitii. Al nostru bebe la 6 luni deja nu mai incapea comod in scoica, adica daca il puneam in scoica nu mai dorea deloc sa stea fiind obisnuit cu scaunul mare si comod.

#28
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Problema cu scaunele pana la 36kg e ca pozitia de somn la 1,2,3 ani este foarte proasta. Practic nu exista. M-am uitat la un britax Romer advansafix IV si pozitia de somn este aproape inexistenta. La un copil de peste 4 ani, cred, e mai ok. Dar la un an, nu mi se pare ok.
Cum ziceam intr-un mesaj anterior, am luat maxicosi axissfix, la mana a doua, de la niste cunostinte, si e ok. Dar e pana la 18kg. Dupa 4 ani trebuie schimbat.
Rotirea 360 e ok, o folosim cand o punem/scoatem din masina, sau cand adoarme si scaunul e cu spatele la directia de mers, unde pozitia de somn e mai proasta din cauza inclinatiei banchetei si vrem sa o rotim la 180grade.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate