Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 

Scaun auto ...

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Buna seara tuturor. Va rog sa ma ajutati cu recomandari pentru un scaun auto decent destinat unui bebel de 6 luni si 8 kg - bugetul ar fi de maxim 700 lei, iar masina este un VW Golf 4 hatchback din 2000, deci cel mai probabil nu are sistem ISOfix.

#2
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019
Iti recomand sa cauti scaun cu spatele spre sensul de mers.

#3
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
nu motanele , nu asa
acum e bun ala cu spatele dar pe viitor?
recomanda unul reversibil

#4
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019
Stiam ca sunt reversibile.

Practic se invarte doar scaunul pe baza, apoi ramane doar scaunul si se arunca baza, si tot asa.

Poftim, grupa 0-1
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PHzMNYWAmTk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MotanulAlb, 07 April 2019 - 20:41.


#5
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Eu folosesc scoica caruciorului. Sau nu ai?

#6
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019
Pentru varsta de un an? Aia e scoica.

Si pe la vreo 10 kg ce faci?

Edited by MotanulAlb, 07 April 2019 - 20:45.


#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
offf...

1. Pana pe la 12 luni trebuie musai unul cu fata invers directiei de mers - scoica.
Depinde si de cat de mare e copilul.

2. Dupa ceea, se trece la sensul de mers, dar e de dorit sa fie un scaun rabatabil, insa nu gasesti nici SH la acest buget.

ex: https://www.babyneed...ducator/besafe/

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
o sa radeti de mine, am ajuns sa fixez (agat) scaunul cu tetiera.

stiti pe unde pot gasi (in Romania) o clema care se pune la piept?

 murilexix, on 07 aprilie 2019 - 20:28, said:

...
scoica, una adanca.

Edited by arg, 07 April 2019 - 21:03.


#9
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Eu zic sa verifici daca are sau nu isofix, ai posibilitatea sa gasesti mai multe modele. Daca descoperi ca are isofix, gasesti la mana a doua MaxiCosi Pearl (merge instalat doar cu fata spre sensul de mers si poate fi folosit zice ei de la 9 luni sau 67 cm - conteaza si lungimea) sau MaxiCosi 2waypearl (e mai scump si merge montat atat cu fata cat si cu spatele).
Cei de la Britax iar mai fac modele bune, cu pozitie de somn confortabila.
Ai 2 impedimente totusi, belelusul e mic (ideal ar fi sa folosesti scoica pana la 9 luni macar) si nu stii daca ai isofix.
Eu am trecut de la scoica la scaun la 10 luni, desi scoica ar mai fi mers pana la 13kg, cu hainele de iarna sta fix in scoica.

@edit - dupa o scurta cautare pe goole, se pare ca Golf IV are isofix.

Edited by billyboy, 07 April 2019 - 21:26.


#10
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005
Un scaun cu sistem isofix poate fi folosit și în mașini fără acest sistem de prindere.
Toate scaunele auto pentru vârstă aia pot fi folosite cu fața către sensul de mers sau către spate.
Unele au pivot altele trebuie poziționate manual. Oricum, faci asta doar o dată.
Avantajul celor cu pivot este că pot fi înclinate maxim și când sunt cu fața către sensul de mers.
Scaunele pentru gama asta de vârstă/greutate au centuri cu prindere în 5 puncte și prinderea centrală poate fi păguboasă. Adică e prea jos și copilul scoate mâinile din centuri. În cazul ăsta trebuie să mai pui o prindere suplimentară mai sus (ca prinderea rucsacelor peste piept).

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 sfantu.dracu, on 08 aprilie 2019 - 10:25, said:

.... În cazul ăsta trebuie să mai pui o prindere suplimentară mai sus (ca prinderea rucsacelor peste piept).
in us cleme alea sunt obligatori

in schimb scaunul fara isofix l-am prins cu o curea isofix
Clipboard01.jpg

Edited by arg, 08 April 2019 - 10:36.


#12
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
@Puferiu_, până acum am folosit scoica, dar acum nu mai încape confortabil în ea, ștrumful are peste 70 de centimetri.

@billyboy, merci, într-adevăr, mașina are sistem ISOfix, ceea ce schimba total datele problemei. Mă gândesc să cumpăr acest scaun:

https://www.hubners....tkto0182as.html

Ce părere aveți? Are recenzii bune pe Emag, îmi place că are șezutul rotativ, deci nu trebuie să prind scaunul în centuri atunci când folosesc poziția rear facing, că are piciorul de sprijin, deci poziția de somn oferă suficient confort și că are parasolarul, deci nu mai trebuie cumpărat separat.

Am o singură reținere referitor la acest scaun: Hubners oferă doar un an de zile garanție - este legal, date fiind valoarea și dimensiunile destul de ridicate ale produsului? Nu aveam obiecții dacă ar fi fost un an garanție la o baterie externă pentru telefon, care costă 30 de lei și cântărește 200 de grame, dar pentru acest scaun auto mi se pare prea puțin.

#13
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 murilexix, on 07 aprilie 2019 - 20:28, said:

Buna seara tuturor. Va rog sa ma ajutati cu recomandari pentru un scaun auto decent destinat unui bebel de 6 luni si 8 kg - bugetul ar fi de maxim 700 lei, iar masina este un VW Golf 4 hatchback din 2000, deci cel mai probabil nu are sistem ISOfix.

Eu am luat saptamana trecuta asa ceva pentru bebele nostru de 3 luni
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

1. Ideea e sa cauti ceva cu spatele in directia de mers. Cica ar fi mult mai sigur, si e recomandat sa tii copilul cat mai mult in pozitia aia, nu doar in primele 6 luni-1 an.
2. ISOFIX e ceva super util, te face sa te simti mult mai in siguranta.
3. scaunul are 4 sau 5 pozitii si poate sa fie folosit pana la 18kg sau 105-110cm. Deci pana la 4 ani e utilizabil.
4. e facut din material bun, fin, are sezutul si partile din materialul din care sunt facute saltelele de calitate, deci e comod.
5. piciorul ala ajuta mult la stabilitate.

Edited by giuliani, 12 April 2019 - 11:16.


#14
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Bugetul lui e de 700 de lei si nu are isofix...

Garantia e ok, n-are ce sa se strice la el... Pina la urma ai isofix?

#15
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
@giuliani, @Mosotti, de ce citiți doar prima postare din topic și vă grăbiți să răspundeți? Citiți până la capăt, dacă chiar vreți să dați un răspuns la obiect.

#16
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 murilexix, on 12 aprilie 2019 - 11:56, said:

@giuliani, @Mosotti, de ce citiți doar prima postare din topic și vă grăbiți să răspundeți? Citiți până la capăt, dacă chiar vreți să dați un răspuns la obiect.

Da, am citit tot ce ai scris in ambele posturi. Spuneam ce am luat eu , seamana cu ala de l-ai ales tu, si am specificat avantajele pe care le ai cu isofix, ca piciorul ajuta la stabilitate, etc. Faptul ca se poate roti 360° e de ajutor atunci cand asezi sau ridici bebele in/din scaun. Poti sa il folosesti pana la 18kg (vreo 4-5 ani), deci e o investitie de viitor.
Cu garantia, habar nu am....o sa il montezi in masina si il lasi acolo mult si bine. Nu cred ca are ce sa se strice la el...am cautat si pe site-uri din germania, nu am gasit nicio recenzie.
Suna a firma spaniola, poate cauti in spaniola pe alte site-uri si dai de ceva recenzii...

Edited by giuliani, 12 April 2019 - 13:57.


#17
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019
Eu am jane ikonic. As fi luat nado O3 plus pentru inclinatie dar asta e mai inalt, pentru uitat pe geam.

Vezi unghiul de inclinare al banchetei, sa nu stea bebe prea drept.

Edited by MotanulAlb, 12 April 2019 - 18:15.


#18
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
@giuliani, Chipolino are sediul în Bulgaria, dar are o reputație bună pe piață, cel puțin din ce am auzit și testat eu (am un pătuț pliabil pentru bebe de la ei).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate