Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Bilet avion platit cash , unde si cum?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Salutare, as dori sa stiu de la voi daca exista o agentie care permite rezervarea biletelor de avion
cu plata cash la zborurile de linie, deci no way transfer bancar sau card.
Pana acum am auzit doar de Vola.Ro, insa m-as  feri de ei deoarece (si sper sa fiu corectat daca gresesc) :

1. Cu cat suma in euro e mai mare platesti un comision gras chiar daca faci plata la bancile colaboratoare
2. Am la dispozitie pana la 2 ore, pentru efectuarea platii. , deci facut pre-rezervarea de acasa, fugit la banca,
stat la coada, plus trimis dovada plata (fotografiat chitanta/ ori scanat in caz ca nu mi-o vede) se ajunge lejer la cele 2 ore

Cred ca mi-ar fi mai simplu, sa fac prerezervarea chiar din fata usii de la banca,,,Posted Image

3. Ca si la punctul 2. exista riscul , desi fac plata constiincios in termenul amintit, sa se modifice pretul
si sa-mi ceara inca vreo suta de euro, pe motiv ca s-a modificat tariful la doar cateva minute dupa prerezervare

4. Nu vad nicaieri pe site, posibilitatea efectuarii check in-ului online, chiar si contracost, asta inseamna ca pentru cartea aia
de imbarcare va trebuie sa ma prezint la check in-ul din aeroport, cat si la cel de tranzitie (zbor cu escala)

Edited by Shieu, 07 April 2019 - 20:18.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Mergi la orice agentie.

Checkinul online il faci pe siteul companiei aeriene nu pe siteul agentiei.

Eu ultima oara cu cash am luat din otopeni la Menzies Aviation (sunt reprezentantii multor companii in RO).

Si o data de la Lufthansa City Center in Sibiu.

Cauta agentii mari, Lufthansa city center (vand orice nu doar LH), paralela 45, chiar si agentii mici.

Edited by Lex404, 07 April 2019 - 20:20.


#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Eu sunt client constant Vola.ro si sunt multumit de serviciile lor.
-1 Chestia cu comisionul e inexistenta la achizitionari bilete on-line cu plata pe card. Nu mai stiu daca am platit comision singura data cand am platit la banca
-2 ........
- 3 exista un numar de telefon, la care dai telefon , comunici codul rezervarii si-ti fac ei  check-in-ul online. Doar ca ai nevoie de o adresa de email unde sa trimita check-in-ul pentru printare. Si e gratuit. La aeroport, costa.
Mentiune: char daca inca nu s-a deschis perioada efectuarii check-in-ului. ei iti receptioneaza datele, le inscriu in formularul de check-in si acesta se va trimite automat dupa deschiderea perioadei. Daca nu-l primesti revii cu un telefon (sa stii ca nu e ca si la enel, eon sau la serviciile din primarii, astia chiar raspund in intervale rezonabile de timp) si iti retrimite check-in-ul.
Numarul lor de telefon este;0214075300
LE in Timisoara exista cateva agentii de rezervare a biletelor de avion, dar astea percep comision si nu ai garantia ca iti ofera cel mai mic tarif.
LLE. Si inca un lucru: daca pentru zborul tau ai gasit un tarif convenabil, dar din varii motive, nu l-ai achizitionat imediat, la a doua cautare, nu vei mai gasi acel tarif. Pentru ca, ai aparut in baza lor de date ca un potential client si ca atare vei fi dispus sa platesti si un tarif majorat cu cátiva euroi in plus. Ti-o spune Stan patitu´.Posted Image

Edited by myshyk, 07 April 2019 - 20:32.


#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 myshyk, on 07 aprilie 2019 - 20:22, said:

- 3 exista un numar de telefon, la care dai telefon si-ti fac ei  check-in-ul online. Doar ca ai nevoie de o adresa de email unde sa trimita check-in-ul pentru printare. Si e gratuit. La aeroport, costa.

Adica se logheaza ei pe siteul companiei si iintroduc 3 date. Asta poti face si tu.

La aeroport costa doar la Cofraj Airlines (aka wizz, ryan & co). La restul, pe toata planeta, e gratuit. El nu vrea bilet la Cofraj vrea la companie de linie. Deci check in unde vrea.

In plus, cmon. E super usor si online/ pe mobil. Eu le fac mereu pe mobil acum. Si asta m-a ajutat sa nu pierd un zbor (Toronto-CDMX) ca era deja inchis check-inul cand am ajuns eu la aeroport asa ca am fugit repede direct la poarta  :)

#5
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009

 myshyk, on 07 aprilie 2019 - 20:22, said:

Eu sunt client constant Vola.ro si sunt multumit de serviciile lor.
-1 Chestia cu comisionul e inexistenta la achizitionari bilete on-line cu plata pe card. Nu mai stiu daca am platit comision singura data cand am platit la banca
-2 ........
- 3 exista un numar de telefon, la care dai telefon si-ti fac ei  check-in-ul online. Doar ca ai nevoie de o adresa de email unde sa trimita check-in-ul pentru printare. Si e gratuit. La aeroport, costa.

Am sunat ieri la ei, dar vad ca mai tot timpul e ocupat...o sa mai incerc, sper cu succes.

E ok, daca e comision gen 2%, 3% (o sa consult si una dntre bancile lor) dar pentru o suma gen 800e n-as fi de acord,
sa mai dau inca vreo 100 lei, asa in nestire...

@lex... Pentru filipine, in afara europei, nu cred ca au zboruri cei de la lufthansa, posibil, cred, dar foarte scumpe
pentru ca sunt operatori care o fac mult mai ieftin gen Fly Dubai, Qatar, Emirates.etc

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu stiu, eu nu am avut probleme la a intra in legatura telefonica cu ei. sincer eu unul am fost  mereu multumit de ei. Mi-am cautat zborul pe site-ul lor si cand am gasit ceva corespunzator,  l-am achitat cu cardul, totul a fost ok.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Ce probleme au unii...

Stiu ca de obiceie xista optiunea de a plati si la banca direct, pt companiile cu zbor de pe OTP.

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si la zborurile di Timisoara exista optiunea. Doar ca, daca o faci prima data, e cam "infricosator" A doua oara, e "floare la ureche".

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 Shieu, on 07 aprilie 2019 - 20:27, said:

@lex... Pentru filipine, in afara europei, nu cred ca au zboruri cei de la lufthansa, posibil, cred, dar foarte scumpe
pentru ca sunt operatori care o fac mult mai ieftin gen Fly Dubai, Qatar, Emirates.etc


Lufthansa City Center e o agentie de voiaj. Vand si pentru altii (eu luasem Finnair de la ei). Dar e parte din grupul LH am impresai altfel nu ar folosi numele si logo-ul.

Si vand orice se gaseste in GDS/ Amadeus si Sabre (aka flydubai, qatar, etc).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate