Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

O noua abordare privind cauzele depresiei si anxietatii!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019

View PostGRATEFUL, on 07 aprilie 2019 - 20:06, said:

cred ca teoria conform careia depresia este cauzata intr-o proportie covarsitoare din cauza dezechilibrului chimic al creierului,
Dar nu e teorie, dpdv biologic este un dezechilibrul intre neurostransmitatori, insa cauzele nu pot fi explicat dpdv stiintific.
Bolanavilor de depresie li se face CT cranian care evidentiaza ca boala micsoreaza fizic dimensiunile creierului, modificandu-i modul de a functiona.
Iar pe baza unui CT cranian se pot pune diagnostice avansate precum depresie cu directie spre schizofrenie, cu directie spre ADHD, cu directie spre Autism, etc.
Uite aici o lista cu afectiuni care au la baza depresia netratata la timp:
https://ro.wikipedia...burări_psihice

Quote

pune " bolnavul" intr-o pozitie solitara( el singur in lupta cu 'boala"care il face inapt pentru viata), ceea ce nu este deloc o pozitie incurajatoare, adancindu-i senzatia eronata ca ceva este in neregula cu el...nu cu conditiile in care isi duce existenta
Nu este "bolnavul" este bolnavul, nu este o senzatie eronata  ci este o senzatie reala si adevarata :ceva chiar nu este in regula cu el.
Depresia este o boala reala si perfida si poate fi tratata doar daca este atacata pe cele doua directii: biologic si duhovnicesc si asta pt ca asa ataca boala asta doarece este de natura duala: biologico-spirituala.
Modul de tratare a ei l-am expus in posturile anterioare.Nu-l mai reiau.

#38
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostGRATEFUL, on 07 aprilie 2019 - 19:55, said:


ai recunoscut foarte bine una dintre cauzele majore in declansarea depresiei: lipsa autonomiei din viata de zi cu zi atat la locul de munca, cat si oarecum in viata personala.

Da. Ai nevoie sa citesti o carte ca sa intelegi astfel de lucruri, nu sunt de domeniul evidentei? Nu se vede cu ochiul liber ca sclavia fata de banci, guverne, corporatii ii arunca pe oameni in depresie?

Edited by Kres, 07 April 2019 - 21:06.


#39
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

View Postborhot, on 07 aprilie 2019 - 16:43, said:

Iar antidotul pentru depresie si anxietate ne este dezvaluit de catre realizatorul emisiunii la minutul 3:05.

Ha ! Asa am crezut si eu , si era gata sa devin alcoolic

#40
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.06.2006

View PostBubuTastatura, on 07 aprilie 2019 - 20:23, said:

Dar nu e teorie, dpdv biologic este un dezechilibrul intre neurostransmitatori, insa cauzele nu pot fi explicat dpdv stiintific.
Bolanavilor de depresie li se face CT cranian care evidentiaza ca boala micsoreaza fizic dimensiunile creierului, modificandu-i modul de a functiona.
Iar pe baza unui CT cranian se pot pune diagnostice avansate precum depresie cu directie spre schizofrenie, cu directie spre ADHD, cu directie spre Autism, etc.
Uite aici o lista cu afectiuni care au la baza depresia netratata la timp:
https://ro.wikipedia...


Nu este "bolnavul" este bolnavul, nu este o senzatie eronata  ci este o senzatie reala si adevarata :ceva chiar nu este in regula cu el.
Depresia este o boala reala si perfida si poate fi tratata doar daca este atacata pe cele doua directii: biologic si duhovnicesc si asta pt ca asa ataca boala asta doarece este de natura duala: biologico-spirituala.
Modul de tratare a ei l-am expus in posturile anterioare.Nu-l mai reiau.
traiesti pe alta lume, ai preluat niste "teorii" care nu au nici o validitate stiintifica., nu stau sa explic acum.
si altceva ,ai vazut tu CT ale unora cu depresie pura?nu vorbim aici de ct urile celor cu Alzheimer, acolo depresia e doar un simptom

Edited by burlan, 01 May 2019 - 13:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate