Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

ce inseamna muzica de cocalari?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
evident lumea se refera in primul rand la manele....stim asta si nu trebuie sa repetam. exceptand 1% din ele majoritatea sunt despre smecherie si etc. macar daca alea 1% manele care sunt mai asa balade de dragoste ar fi ceva ...dar nu sunt....s-a incercat odata ceva si n-a iesit....
revenind la discutia noastra
oare o melodie in genul asta e o melodie de cocalari?
https://www.youtube-...?feature=oembed
personal atat melodia cat si videoclipul mi se par bestiale ...genul asta de melodii nu stiu de ce imi trezeste sentimente ....
evident vor veni cativa rockeri probabil sa spune "aia e melodie cocalara"....probabil ascultatori de dimmu burghir sau mai stiu eu ce....
as vrea cei care vor veni cu textele astea sa si argumentati de ce vi se pare ca e cocalara? pentru ca e mai rap? pentru ca are ritmuri usor orientale? de ce anume?

#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Nu conteaza ce asculti, conteaza cine o asculta ;)

#3
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
la cum miorlaie ala ti se face somn in doua minute

#4
marianwz

marianwz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 09.03.2019
Cum ar spune unii “macar e bemveu”

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postmarcusdefeis, on 07 aprilie 2019 - 15:59, said:

la cum miorlaie ala ti se face somn in doua minute
bine ca ai venit tu sa faci pe durul acuma ...da ce dracu asculti tu? numa death rock in fiecare seara , eventual chinuind si vreo cateva pisici pe altarul cu pentagrama sau cum? nu mai are voie omul sa asculte ceva sensibil ca gata ..."nu esti baiat", "e plangacioasa", "astia nu sunt barbati adevarati", ....probabil la tine melodie de dragoste ar trebui sa contina si ceva scene obligatoriu cu hard BDSM nu?

#6
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Melodia de cocari e cea in care se aude un tril balcanic in compozitie sau in care auzi strigaturi sau teme precum bani, dusmani, valoare.. chestii din astea.  In videoclipuri apar, de regula - femei, masini, baieti cu pectorali si tatuaje..adica cam tot ce inseamna succes in mintea unor tineri.

#7
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postmarianwz, on 07 aprilie 2019 - 16:01, said:

Cum ar spune unii “macar e bemveu”
n-ai fi departe de adevar....cu ceea ce spui....pe de alta parte , de ce ai trage neaparat concluzia ca e cocalara? sau ca aia de o canta sunt prosti? adica sa inteleg cumva ca inteligenta unui barbat sta in cat de mult practica BDSM si in cat de tare urla intr-un clip? de ce rockerul dur e neaparat mai inteligent decat plangaciosul manelist? din ce spui tu trag concluzia ca pentru un rocker iubirea e un sentiment prostesc ce nu ar trebui sa existe.... si daca se poate un barbat inteligent e unul gen ...nu stiu cum sa zic...care sacrifica animale sau mai stiu eu ce tampenie... sau care loveste o femeie cu 1000 de pumni si picioare...
exagerez , dar parca asa pare ...

View PostKres, on 07 aprilie 2019 - 16:05, said:

Melodia de cocari e cea in care se aude un tril balcanic in compozitie sau in care auzi strigaturi sau teme precum bani, dusmani, valoare.. chestii din astea.  In videoclipuri apar, de regula - femei, masini, baieti cu pectorali si tatuaje..adica cam tot ce inseamna succes in mintea unor tineri.
da dar pe de alta parte te poti considera un om reusit daca esti depresat? asta ar fi gen psihologie inversa , insa oare nu are si efectul invers , ala ca omul nu mai are demnitate?

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Sa nu imi spuneti ca muzica romaneasca sau majoritatea celor internationale care la fiecare 2 cuvinte spuse, unul il repeta... si o orchestra electronica pe fundal se numeste muzica... + cel/cea care canta pe live are o voce de iti vine sa te sinucizi... se numeste muzica.
Cand o sa ajunga romanii cu toate divele false (ajunse dupa cate 2 nopti mari vedete/cantarete + muzica de rahat) sa egaleze la talent pe T I G A N I , atunci o sa spunem ca manelele sunt pentru cocalari. Sunt si manele frumoase, nu sunt toate numai cu bani si dusmani, daca ei atata pot, atata canta, insa vocea multora si cei de la instrumental sunt mult peste romancele sau romanii "cool". Trebuie sa recunoastem ca rromii sunt talentati la muzica, cum danseaza un rrom, cum canta (voce sau instrument) nu prea o sa mai vedeti (desigur, nu toti, sunt pe langa subiect destui si de la ei)

De ce nu va uitati la toti cocalarii romani , pusti de pana in 18 ani imbracati ca naiba, care canta numai mizerii si sunt "in trend". Imi vine sa vomit cand ii aud si i-as bate 25 ore din 24. Acuma orice individ care e finantat de catre parinti , poate sa devina mare fenomen, chiar daca nu are voce deloc. Si cei deodata cu ei, mai ca au orgasm cand ii vad live si incep sa cante, nu mai pot de entuziasmati. Suntem o cauza pierduta.
Pana atunci ascultati "papuci gucci" Posted Image

Edited by TruculMagic, 07 April 2019 - 16:11.


#9
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
te-as contrazice...daca manelistii ar avea si voce ar fi chiar bine...insa majoritatea chiar nu au voce...
in melodia postata de mine are chiar voce frumoasa artistul...

Edited by karax, 07 April 2019 - 16:11.


#10
marianwz

marianwz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 09.03.2019
De cate ori ai vazut un rocker ca-si bate copii sau face scandal fara rost si de cate ori ai vazut un rrom ca face asta? Cam asta e si ideea si de aici pleaca toata critica manelelor pentru ca, de obicei, de oamenii de genul sunt ascultate

#11
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View Postkarax, on 07 aprilie 2019 - 16:02, said:

probabil la tine melodie de dragoste ar trebui sa contina si ceva scene obligatoriu cu hard BDSM nu?
o da, vine rammstein si te bate cu pisica cu noua cozi....

daca labareala pe care ne-ai dat spre ascultare e melodie de dragoste, atunci asta ce e?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/raNGeq3_DtM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postmarianwz, on 07 aprilie 2019 - 16:11, said:

De cate ori ai vazut un rocker ca-si bate copii sau face scandal fara rost si de cate ori ai vazut un rrom ca face asta? Cam asta e si ideea si de aici pleaca toata critica manelelor pentru ca, de obicei, de oamenii de genul sunt ascultate
la drept vorbind n-am prea vazut rockeri si cunosc prea putini pe aici unde ma aflu....
dar nici cu rromii nu e chiar asa...stau intr-o zona destul de populata cu rromi si nu e chiar asa...nu e ca si cum as vedea la fiecare pas numai copii batuti

View Postmarcusdefeis, on 07 aprilie 2019 - 16:14, said:

o da, vine rammstein si te bate cu pisica cu noua cozi....

daca labareala pe care ne-ai dat spre ascultare e melodie de dragoste, atunci asta ce e?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/raNGeq3_DtM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
pai e melodie frumoasa....ce , am zis eu ca nu e? numai ca nu vad de ce ti se pare labareala ce am postat eu

#13
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View Postkarax, on 07 aprilie 2019 - 16:17, said:

numai ca nu vad de ce ti se pare labareala ce am postat eu
dupa ce asculti niste ani buni ceva muzica ca sistem de referinta, asemenea tentativa de emanatie muzicala ti se pare de-a dreptul ridicola

#14
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postkarax, on 07 aprilie 2019 - 16:08, said:

da dar pe de alta parte te poti considera un om reusit daca esti depresat? asta ar fi gen psihologie inversa , insa oare nu are si efectul invers , ala ca omul nu mai are demnitate?

N-am inteles nimic
Fiecare asculta ce-i place, fara sa aiba preocupari ca e muzica cocara sau culta, pana la urma.

Edited by Kres, 07 April 2019 - 16:28.


#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostKres, on 07 aprilie 2019 - 16:27, said:

N-am inteles nimic
Fiecare asculta ce-i place, fara sa aiba preocupari ca e muzica cocara sau culta, pana la urma.
pai succes dupa tine = modestie , cenzurarea instinctelor animalice , respect etc etc
dar ...intreb ...daca esti prea umil poate nu face bine la psihic...

#16
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
asa se fac aranjamentele la o piesa ca sa sune nu stiu cum si peste 30 de ani
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IzAO9A9GjgI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Asta e in opinia mea o piesa cocalareasca clasica, de manual ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2dhoddPnC5c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View Postdoxan, on 07 aprilie 2019 - 16:33, said:

Asta e in opinia mea o piesa cocalareasca clasica, de manual ...
iar bagi cu polonicul din strachina cu viermi rosii....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate