Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Care e situatia actuala din Italia?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
Cayde-6

Cayde-6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.06.2018

View Postpisicuts, on 07 aprilie 2019 - 18:35, said:

Ce invidie pe aici pe un om care vrea sa plece din tara! De ce atata descurajari?

Se pot strange bani traind in conditii decente, nu lux. In 10 ani am stat cu 1 maxim 2 colegi in apartament/casa, am si calatorit, m-am plimbat, m-am distrat, mi-am cumparat ce am vrut si tot am ramas cu 1000-1500 de euro/lire in fiecare luna. Iar treaba cu locuitul impreuna cu partenera ajuta la impartirea chiriei, dar apar alte cheltuieli... Si chiar daca nu ar aparea, omul isi pierde libertatea, ori pentru 2-3 sute de euro sau lire la chirie, se **** pe ei de bani in plus.

Daca era la fel de greu peste tot, pentru ce au plecat aproximativ 5 milioane de romani, majoritatea in alte tari europene?

@Cayde-6: Hai sa iti explic mai exact cum e traiul relaxat in afara tarii:

Esti in Romania: iei salariu 2500 de lei pe luna, abia iti ajung. Se intampla ceva, ori din cauza ta, ori din cauza angajatorului, iti pierzi serviciul. Poate nu iti gasesti imediat un servici la fel de bine platit. Ce faci? O luna, doua, lucrezi pe un salariu mai mic, poate chiar pe minimul de 1200 de lei. Te descurci?

Acelasi lucru ti se intampla in Germania sau Olanda: ramai fara servici. Poate lucrezi pe 2500 de euro sau chiar si 2000. Apoi te duci sa lucrezi o perioada pe minim: 1500 euro. Din acest minim, poate te vei plimba mai putin, nu iti vei lua asa multe haine sau asa de bune, dar tot te descurci o perioada pana gasesti alt servici mai bine platit.

Nu stiu cum e in Italia, dar de vreo 2 ani tot vad italieni veniti in Anglia la munca.
Mersi mult pentru raspuns, unul din putinele care chiar au fost utile. Restul au raspuns in scarba, si cred ca forum-ul asta reprezinta exact calitatile multor romani: invidie si frustrare.

View PostJustARandomGuy, on 08 aprilie 2019 - 11:12, said:

My two cents:

NU totul se rezuma la "strans bani"! Cum mentiona si initiatorul, conteaza multe altele in a duce o viata satisfacatoare in afara de salariu. Infrastructura, servicii, etc. Imaginea generala a "celui care pleaca dincolo" e ca merge sa stranga bani sa se intoarca in tara... NU TOTI vor sa se intoarca in tara (eu printre ei)! Ce ma ajuta ca imi fac in 10 ani o casa, daca sanatate pauza, invatamant pauza, autostrada pauza, aeroport pauza (Brasov), peste 50% din populatie se caca in fundul curtii, taxe europene, preturi occidentale, etc.? Nu ms.
Eu te sustin, Cayde-6 (apropo, tare numele Posted Image ).
Follow your Destiny!
Posted Image
Mersi mult  Cred ca multi nici macar nu au citit tot ce-am scris (si culmea ca am scris putin): nu caut sa ma imbogatesc, ci doar sa am parte de conditii mai bune (oameni, drumuri, spitale, invatamant etc). Vineri cand am asteptat tramvaiul aproape ca m-a luat criza cand am vazut cate chistocuri de tigara erau intre liniile de tramvai, cred ca erau cateva sute, si nu exagerez. Nu stiu cum e in alte orase din tara, dar in Timisoara curatenia se face doar pe bulevardele principale, restul strazilor sunt uitate de primarie. Degeaba se schimba guvernul, nesimtitii care arunca gunoiul pe langa tomberon nu-i poti schimba.

#38
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
Părerea mea e ca tocmai asta e problema, ca ai scris prea puțin. Ca sa primesti niste sfaturi cat de cat utile si pertinente, trebuie sa furnizezi niste informații concrete, si cat mai multe. Nimeni nu iti va putea da într-o secunda un raspuns concret si realist cand tu doar arunci o întrebare de genul: "mai merita mers in Italia? Deoarece am auzit ca situația nu mai e asa buna." Daca vrei sfaturi, poti incepe prin a spune ce varsta ai, ce studii sau calificari ai, ce experienta profesionala ai, ce limbi străine cunosti, de ce vrei sa mergi (si nu spune doar sa duc o viata mai buna, deoarece sunt si mulți români muritori de foame in afara țării, sau care o duc de pe o zi pe alta), in ce zona anume ai vrea sa mergi, de ce acolo, daca ai pe cineva in zona, daca ai bani de chirie pt cateva luni, etc etc. Dupa toate astea, vei primi niste păreri, sfaturi, recomandari, si poate chiar vei avea norocul ca cineva de pe forum sa fie in zona respectivă si sa iti dea informatii concrete. Sa nu astepti o mana de ajutor efectiv, deoarece nu o sa te ia nimeni de crescut. Asta asa ca sa știi din start sa nu iti pui speranțele in altcineva decât in tine. Situația economică difera in functie de zona, de domeniu si de companie. Si in zone subdezvoltate sunt companii bune, si in zone foarte dezvoltate sunt companii falimentare. Ai nevoie in primul rand de foarte multa munca, dar si de noroc, asta indiferent de locul de munca sau de poziția ocupata. Iar daca esti genul care isi plange de mila si caruia ii place sa pozeze in victimă a simplului fapt ca s-a nascut in România..uita occidentul.

#39
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostCayde-6, on 08 aprilie 2019 - 20:41, said:

Mersi mult pentru raspuns, unul din putinele care chiar au fost utile. Restul au raspuns in scarba, si cred ca forum-ul asta reprezinta exact calitatile multor romani: invidie si frustrare.
Mersi mult  Cred ca multi nici macar nu au citit tot ce-am scris (si culmea ca am scris putin): nu caut sa ma imbogatesc, ci doar sa am parte de conditii mai bune (oameni, drumuri, spitale, invatamant etc). Vineri cand am asteptat tramvaiul aproape ca m-a luat criza cand am vazut cate chistocuri de tigara erau intre liniile de tramvai, cred ca erau cateva sute, si nu exagerez. Nu stiu cum e in alte orase din tara, dar in Timisoara curatenia se face doar pe bulevardele principale, restul strazilor sunt uitate de primarie. Degeaba se schimba guvernul, nesimtitii care arunca gunoiul pe langa tomberon nu-i poti schimba.
Stai sa vezi cand o sa fii strigat '' zingarooo '' pe strada.

#40
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008

View Postcarturarulobosit, on 07 aprilie 2019 - 20:15, said:



Rata somajului e undeva la 11%.Prin comparatie, Romania are 3%.In sud e undeva la 20-30%.Cei din sud vin in nord.


He, he, dacă ar fi matematica atât de simplă.. La noi or fi 3% dar îți garantez că cei care nu figurează în statistică și stau degeaba sunt mai mulți. Avem vreo 5 milioane plecați afară, la muncă sau la furat. Adu-i acasă și refă statistica :)

Edited by caiuscorneliu, 09 April 2019 - 00:14.


#41
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Uite ceva de citit despre munca in Italia:
https://www.stiridia...P4EwKA5ojKanVAs

#42
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
lasa italia ca mai sunt si in recesiune acum.orienteaza-te spre alta tara, precum germania, austria, anglia, franta , spania sau alea scandinave.

#43
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014

View Postmyshyk, on 09 aprilie 2019 - 23:49, said:

Uite ceva de citit despre munca in Italia:
https://www.stiridia...P4EwKA5ojKanVAs
Vezi ca "antreprenorii" care ii sclavageau pe angajati erau est-europeni.... Multi romani se complac in situatia lor si prefera sa fie victime, lucrand fara acte. Cand nu ai scoala (si poate nici minte) multa, cand nu cunosti nici limba, esti tinta perfecta pentru "negustorii de sclavi" moderni, de multe ori de aceeasi etnie cu tine.

View PostCayde-6, on 07 aprilie 2019 - 15:03, said:

Citisem recent undeva ca situatia economica din Italia nu mai e asa roz, iar tot mai multi oameni se indreapta catre Scandinavia. Credeti ca mai merita emigrarea catre Italia in urmatorii doi-trei ani? Nu ma astept la salarii de mii de euro, dar macar poti duce un trai mai bun decat in Romania, unde dintr-un salariu iti platesti doar chiria si utilitatile.
Situatia economica in Italia in prezent este dificila, intr-adevar. Locuri de munca sunt putine, salariile sunt mici, numerosi italieni (vreo 170.000 doar anul, trecut, conform statisticilor) au emigrat in alte tari, de la Germania si UK pana la Australia. Cum au spus deja alti colegi, trebuie sa dai mai multe amanunte despre tine (profesie, unde doresti sa te stabilesti etc.) pentru a putea fi ajutat. Daca nu vrei neaparat sa te imbogatesti repede, cu putina sansa si in functie de ce stii sa faci, poti sa vii aici. si sa duci o viata decenta. Mancarea e buna, infrastructura ok, daca esti interesat de istorie si cultura, nu iti ajunge o viata intreaga sa vizitezi obiectivele turistice de acest gen din Peninsula. Ca peste tot de altfel in lumea civilizata, trebuie sa fii serios, muncitor si cinstit, plus o doza de sansa, pentru a duce o viata decenta. Multa bafta!

View Postmyshyk, on 07 aprilie 2019 - 20:06, said:

Si cam la cat te astepti tu sa ai salariu in prima perioada, cand nici macar un statut legal nu ai? Sau ai surse sigure de castig si de cazare, masa in perioada de timp pana cand vei intra in drepturi, obtinand rezidenta? Ai impresia ca aia se obtine gratuit in doua-trei zile de la sosirea  in Italia? Toate alea enumerate de tine, "(spitale, drumuri, mizeria de pe strada etc") sunt valabile pentru tine deabea dupa ce ai rezidenta. Pana atunci taxa de autostrada de la sloveni pana la Brescia e 25 de  euro, iar de la Brenner pana acolo, vreo 60-70 de euro.Ca sa nu-ti mai povestesc cat de "elegant" sunt tratati emigrantii in spitalele italiene doar pe baza cardului de sanatate. Exact ca in spitalele romanesti Si daca te imbolnavesti, nu vei fi dus la "marile spitale "italiena, ci la niste spitale locale, la fel de nasoale ca cele din Romania si vei fi tratat, ghici?, de niste medici emigranti din spatiul european sau afro-asiatic. De exmplu, un marocan, care si-a cumparat diploma de medic la facultatea de medicina din Cucuietii din deal, Romania.Si iti garantez ca sunt in tema, nu ma kk pe mine de dragul de a trollla.


sa stii ca mai exista oameni care citesc si altceva decat carti de colorat, sau cu benzi de desenae animate.
Exagerezi grosolan, nu te supara. Am un caz in familie, bebelus cu probleme grave la inima, nu s-a putut opera in Romania, a fost dus la un spital din Milano si operat cu succes. O multime de doctori si asistente din Romania (si de pacienti, de altfel), personalul medical (roman, italian, burkinabez sau ce o mai fi fost pe acolo) s-a purtat impecabil, nimic de reprosat.

#44
Award

Award

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 24.04.2005

View PostCayde-6, on 07 aprilie 2019 - 15:03, said:

Citisem recent undeva ca situatia economica din Italia nu mai e asa roz, iar tot mai multi oameni se indreapta catre Scandinavia. Credeti ca mai merita emigrarea catre Italia in urmatorii doi-trei ani? Nu ma astept la salarii de mii de euro, dar macar poti duce un trai mai bun decat in Romania, unde dintr-un salariu iti platesti doar chiria si utilitatile.
Probabil ai luat o decizie in ceea ce priveste plecarea ta in Italia . Sunt ENORM de multe lucruri de luat in condiderare : ce meserie (meserii) stii sa faci ,ce esti dispus sa lucrezi pana te vei ridica si iti vei putea permite sa faci o munca mai placuta sau mai satisfacatoare dpdv financiar , cu ce intentii vii aici , de a ramane 1-2-3 ani pana obtii "ceva" sau vii cu intentia de a "ramane" , ce limbi straine cunosti , ce educatie ai , ce viata vrei sa traiesti ..etc
Italia iti poate oferi o sansa in a reusi dar iti poate oferi si multe sanse de esec ...Sunt multe avantaje fata de Romania , dar si dezavantaje .Daca iti doresti cu adevarat sa duci o viata DECENTA fara excese , cred ca poti reusi dar e mult de munca si destul de greu la inceput .Oricum Italia nu mai este cea de acum 10-15-20 de ani la fel cum Europa nu mai este DEMULT ceea ce a fost in urma cu 20 de ani ..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate