Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Care e situatia actuala din Italia?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Ce invidie pe aici pe un om care vrea sa plece din tara! De ce atata descurajari?

Se pot strange bani traind in conditii decente, nu lux. In 10 ani am stat cu 1 maxim 2 colegi in apartament/casa, am si calatorit, m-am plimbat, m-am distrat, mi-am cumparat ce am vrut si tot am ramas cu 1000-1500 de euro/lire in fiecare luna. Iar treaba cu locuitul impreuna cu partenera ajuta la impartirea chiriei, dar apar alte cheltuieli... Si chiar daca nu ar aparea, omul isi pierde libertatea, ori pentru 2-3 sute de euro sau lire la chirie, se **** pe ei de bani in plus.

Daca era la fel de greu peste tot, pentru ce au plecat aproximativ 5 milioane de romani, majoritatea in alte tari europene?

@Cayde-6: Hai sa iti explic mai exact cum e traiul relaxat in afara tarii:

Esti in Romania: iei salariu 2500 de lei pe luna, abia iti ajung. Se intampla ceva, ori din cauza ta, ori din cauza angajatorului, iti pierzi serviciul. Poate nu iti gasesti imediat un servici la fel de bine platit. Ce faci? O luna, doua, lucrezi pe un salariu mai mic, poate chiar pe minimul de 1200 de lei. Te descurci?

Acelasi lucru ti se intampla in Germania sau Olanda: ramai fara servici. Poate lucrezi pe 2500 de euro sau chiar si 2000. Apoi te duci sa lucrezi o perioada pe minim: 1500 euro. Din acest minim, poate te vei plimba mai putin, nu iti vei lua asa multe haine sau asa de bune, dar tot te descurci o perioada pana gasesti alt servici mai bine platit.

Nu stiu cum e in Italia, dar de vreo 2 ani tot vad italieni veniti in Anglia la munca.

#20
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018
In 2017 45% dintre italieni a declat fiscului venituri de sub 15.000€ pe an. Cealalta jumatete de 50% declara venituri intre 15.000 si 50.000€, iar ultimii de 5% treceau de 50.000€! Si ca un mic bonus,aproximativ 35.000 de indivizi la numar (reprezentand doar 0.1% din totalul contribuabililor), declara la momentul respectiv venituri halucinante de peste 300.000 anual!

Edited by Disstrack, 07 April 2019 - 19:59.


#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postccdsah, on 07 aprilie 2019 - 17:42, said:

Ce zici? Poate daca muncesti ca palmas... Ca medic, ITist sau altceva care face munca calificata poti sa strangi si cateva mii de euro pe luna
Si te angajezi asa, la prima strigare cu niste miiiiii de euro pe luna. "Ca medic, ITist sau altceva care face munca calificata""poti si la noi "sa strangi si cateva mii de euro pe luna"

#22
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostCayde-6, on 07 aprilie 2019 - 18:01, said:

Pai eu am specificat clar ca nu ma astept sa ma imbogatesc, ci doar sa duc un trai mai bun decat aici. In Romania cu 2500-3000 lei nu faci nimic, iti platesti chiria si cam atat, mai apar si situatii neprevazute, mai vrei ceva de imbracat etc. Conform site-ului https://www.numbeo.c...living/in/Turin cu 650 euro (aproximativ) ai putea plati chiria, utilitatile, telefonul etc si restul iti raman de mancare, diverse achizitii. Zicea cineva mai sus de 900-1100 euro, cine castiga atat? necalificatii? Si nu inteleg de ce toata discutia se invarte in jurul banilor, eu prin ''trai decent'' inteleg si situatia infrastructurii din tara respectiva (spitale, drumuri, mizeria de pe strada etc).
Si legat de telefon, ''bai'' @mariosvrs, a fost un exemplu doar, dar nu te duce capul sa-ti dai seama nici macar atat.
Si cam la cat te astepti tu sa ai salariu in prima perioada, cand nici macar un statut legal nu ai? Sau ai surse sigure de castig si de cazare, masa in perioada de timp pana cand vei intra in drepturi, obtinand rezidenta? Ai impresia ca aia se obtine gratuit in doua-trei zile de la sosirea  in Italia? Toate alea enumerate de tine, "(spitale, drumuri, mizeria de pe strada etc") sunt valabile pentru tine deabea dupa ce ai rezidenta. Pana atunci taxa de autostrada de la sloveni pana la Brescia e 25 de  euro, iar de la Brenner pana acolo, vreo 60-70 de euro.Ca sa nu-ti mai povestesc cat de "elegant" sunt tratati emigrantii in spitalele italiene doar pe baza cardului de sanatate. Exact ca in spitalele romanesti Si daca te imbolnavesti, nu vei fi dus la "marile spitale "italiena, ci la niste spitale locale, la fel de nasoale ca cele din Romania si vei fi tratat, ghici?, de niste medici emigranti din spatiul european sau afro-asiatic. De exmplu, un marocan, care si-a cumparat diploma de medic la facultatea de medicina din Cucuietii din deal, Romania.Si iti garantez ca sunt in tema, nu ma kk pe mine de dragul de a trollla.

View Postpisicuts, on 07 aprilie 2019 - 18:35, said:

Ce invidie pe aici pe un om care vrea sa plece din tara! De ce atata descurajari?
sa stii ca mai exista oameni care citesc si altceva decat carti de colorat, sau cu benzi de desenae animate.

#23
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

View PostCayde-6, on 07 aprilie 2019 - 18:01, said:

Pai eu am specificat clar ca nu ma astept sa ma imbogatesc, ci doar sa duc un trai mai bun decat aici. In Romania cu 2500-3000 lei nu faci nimic, iti platesti chiria si cam atat, mai apar si situatii neprevazute, mai vrei ceva de imbracat etc. Conform site-ului https://www.numbeo.c...living/in/Turin cu 650 euro (aproximativ) ai putea plati chiria, utilitatile, telefonul etc si restul iti raman de mancare, diverse achizitii. Zicea cineva mai sus de 900-1100 euro, cine castiga atat? necalificatii? Si nu inteleg de ce toata discutia se invarte in jurul banilor, eu prin ''trai decent'' inteleg si situatia infrastructurii din tara respectiva (spitale, drumuri, mizeria de pe strada etc).
Si legat de telefon, ''bai'' @mariosvrs, a fost un exemplu doar, dar nu te duce capul sa-ti dai seama nici macar atat.

Nu sunt locuri pentru italieni, de ce te-ar angaja pe tine?Ca necalificat ai sansa de 1 la 1000 sa-ti gasesti.Daca esti medic/inginer/it-ist e posibil sa ai sanse mai mari.
Rata somajului e undeva la 11%.Prin comparatie, Romania are 3%.In sud e undeva la 20-30%.Cei din sud vin in nord.

Spania, Portugalia, Italia, Grecia nu mai ofera sansele pe care le ofereau

Edited by carturarulobosit, 07 April 2019 - 20:20.


#24
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nu inteleg de ce ar mai alege acum cineva Italia. Mai bine Anglia sau Germania daca vrei s-o duci bine, sau Austria daca vrei sa fii si aproape de casa. In afara de asta, germana sau engleza mi se par mai utile ca limbi straine decat italiana.

#25
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postmyshyk, on 07 aprilie 2019 - 19:47, said:

Si te angajezi asa, la prima strigare cu niste miiiiii de euro pe luna. "Ca medic, ITist sau altceva care face munca calificata""poti si la noi "sa strangi si cateva mii de euro pe luna"
Fa un calcul: medic rezident perioada de proba 20 lire/ora * 8 ore * aproximativ 20 de zile lucratoare pe luna = 3200 lire/luna+ garzi (inca cateva sute de lire) si cum lira e peste euro...

#26
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pai sigur. umbla aia innebuniti pe strazi in cautarea medicilor rezidenti  pe care sa-i angajeze doar fiindca au o diploma direct cu 3200 de lire pe luna. Ce importanta mai are brexitul, nevoia de viza dupa brexit,.....Si asta exact in Italia unde intreba "rezidentul" initiator.
Baiatu´ stii care e diferenta intre "peninsula" si "insula"? Ca eu stau cam subtire la  engleza, da´cu italiana, o mai bunghesc.Capisci?

#27
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019

View PostDisstrack, on 07 aprilie 2019 - 18:10, said:

Poate s-au transferat aia din clasa saraca

Ca si nivel de trai,Danemarca este mult mai scumpa ca Italia,deci este exclus ca cei cu venituri mici Italia sa fi venit aici...nu ar face fata din punct de vedere financiar.

#28
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Nu stiu cum e pentru alte domenii, dar eu in IT am avut o surpriza destul de neplacuta in privinta salariilor din Italia.

Am avut acum un an o oferta de la o multinationala, ca si consultant SAP(administrare sisteme) cu 3 ani de experienta. Am cerut 3000E net/luna, dar oferta primita a fost mult sub - 13 salarii de 1900E/luna plus ceva beneficii minore.

La momentul respectiv castigam 1500E/luna in Romania. Puteam alege orice oras din primele 5 ca marime.

Pana la urma am acceptat o oferta in Viena, pt putin peste 50% in plus si mai multe beneficii. A contat si faptul ca chiriile sunt ceva mai ieftine. Trei luni mai tarziu, prietena mea a venit si ea in Viena pe un post similar si un salariu putin mai mare ca al meu.

#29
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
In Italia salariile sunt cam micute; as alege Italia daca as avea persoane foarte apropiate acolo (parinti/frati/surori/sotie/prietena) sau daca as merge pe o perioada scurta (1 maxim 2 ani) ca sa vizitez tara; sau daca e pe acolo vreo firma la care vrei sa lucrezi neaparat ca sa prinzi experienta si sa devii antreprenor acasa in Romania.
Altfel, daca tot as pleca, as pleca unde sunt salariile mai mari. Pe numbeo, la salarii:
Bucuresti 600 euro
Lisabona 900
Roma 1300
Madrid 1900
Viena 1900
Paris 1900
Dublin 1900
Berlin 2200
Stockholm 2400
Copenfaga 2800
Oslo 3000
Bern 4700
Bine, astea sunt salarii medii si in mod sigur, acolo unde e salariul mai mare si cheltuielile sunt mari; dar, teoretic, si suma economisita va fi mai mare; depinde si unde reusesti tu sa convingi pe cineva sa te angajeze si pe ce salariu;

#30
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019

View Postmyshyk, on 07 aprilie 2019 - 20:06, said:

Si cam la cat te astepti tu sa ai salariu in prima perioada, cand nici macar un statut legal nu ai? Sau ai surse sigure de castig si de cazare, masa in perioada de timp pana cand vei intra in drepturi, obtinand rezidenta? Ai impresia ca aia se obtine gratuit in doua-trei zile de la sosirea  in Italia? Toate alea enumerate de tine, "(spitale, drumuri, mizeria de pe strada etc") sunt valabile pentru tine deabea dupa ce ai rezidenta. Pana atunci taxa de autostrada de la sloveni pana la Brescia e 25 de  euro, iar de la Brenner pana acolo, vreo 60-70 de euro.Ca sa nu-ti mai povestesc cat de "elegant" sunt tratati emigrantii in spitalele italiene doar pe baza cardului de sanatate. Exact ca in spitalele romanesti Si daca te imbolnavesti, nu vei fi dus la "marile spitale "italiena, ci la niste spitale locale, la fel de nasoale ca cele din Romania si vei fi tratat, ghici?, de niste medici emigranti din spatiul european sau afro-asiatic. De exmplu, un marocan, care si-a cumparat diploma de medic la facultatea de medicina din Cucuietii din deal, Romania.Si iti garantez ca sunt in tema, nu ma kk pe mine de dragul de a trollla.


sa stii ca mai exista oameni care citesc si altceva decat carti de colorat, sau cu benzi de desenae animate.
Nu am zis eu ca nu stiu ca exista oameni care citesc altceva decat zici tu. Si la oferit informatii altora, ii ajuta mai mult cititul despre anumite tari decat experienta de viata din acele tari? Daca ai stat in Italia si o spui din experienta, e util, in rest, in ultima parte, invidie si troll-eala sau cum ii spuneti voi.

Edited by pisicuts, 08 April 2019 - 10:57.


#31
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
My two cents:

NU totul se rezuma la "strans bani"! Cum mentiona si initiatorul, conteaza multe altele in a duce o viata satisfacatoare in afara de salariu. Infrastructura, servicii, etc. Imaginea generala a "celui care pleaca dincolo" e ca merge sa stranga bani sa se intoarca in tara... NU TOTI vor sa se intoarca in tara (eu printre ei)! Ce ma ajuta ca imi fac in 10 ani o casa, daca sanatate pauza, invatamant pauza, autostrada pauza, aeroport pauza (Brasov), peste 50% din populatie se caca in fundul curtii, taxe europene, preturi occidentale, etc.? Nu ms.
Eu te sustin, Cayde-6 (apropo, tare numele ;) ).
Follow your Destiny!
Posted Image

#32
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006
Apropo de preturi occidentale...

Majoritatea strainilor care i-am intalnit vizitand Romania au zis ca preturile li s-au parut mici la tot (consuming). Doar romanii din occident zic ca aici e scump.

#33
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010

View Postdasca, on 07 aprilie 2019 - 22:11, said:

Nu stiu cum e pentru alte domenii, dar eu in IT am avut o surpriza destul de neplacuta in privinta salariilor din Italia.

Am avut acum un an o oferta de la o multinationala, ca si consultant SAP(administrare sisteme) cu 3 ani de experienta. Am cerut 3000E net/luna, dar oferta primita a fost mult sub - 13 salarii de 1900E/luna plus ceva beneficii minore.

La momentul respectiv castigam 1500E/luna in Romania. Puteam alege orice oras din primele 5 ca marime.

Pana la urma am acceptat o oferta in Viena, pt putin peste 50% in plus si mai multe beneficii. A contat si faptul ca chiriile sunt ceva mai ieftine. Trei luni mai tarziu, prietena mea a venit si ea in Viena pe un post similar si un salariu putin mai mare ca al meu.

pai chiar vroiam sa iti spun ca ai fost extrem de curajos cand ai cerut 3000 net in italia. Astea sunt salarii de occident declarate de cei reveniti in Romania in concediu, dupa a 3-a bere. De la 5 beri in sus, urca si salariul. Locuiesc de 7 ani in Carinthia si am destule cunostinte in Villach, la Infineon, Intel si Lam Research. 3000 net in Austria (minim x14) in IT e un salariu foarte bun, mai ales in afara Vienei. In Viena e 2800 - 3000 net e echivalentul a 2200-2400 in Carinthia, datorita costurilor considerabil mai ridicate.

#34
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Romanii din occident spun ca acolo e scump pentru ca pot compara.
Romanii din tara compara cu...ce? "Ala e pretul."

Preturi minime/medii:

Apa plata DE: 6x1,5L --> 1,14 - 5,34 euro
Apa plata RO: 6x1,5 (6X2) L --> 6,83 - 19,06 lei

Rio Mare 500g DE: 6,44 euro
Rio Mare 500g RO: 59,38 lei

Spaghetti Barilla no.5 DE: 0,99 euro
Spaghetti Barilla no.5 RO: 6,27 lei

Cautare si preturi "la repezeala" din ultimul cos personal de cumparaturi.

Am fost luna trecuta in cautare de un nou laptop. M-am decis asupra:

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Pret RO luna trecuta: undeva la 3900 parca (acum e 4200).

Achizitionat online din DE: 699 euro. (adaugat 2 ani suplimentari de garantie pentru un pret total de 749)

Lista mea poate continua, dar nu are rost. Nu incerc sa dovedesc nimic, sunt doar situatii traite personal.

#35
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010

View PostMixMaster, on 08 aprilie 2019 - 15:41, said:


pai chiar vroiam sa iti spun ca ai fost extrem de curajos cand ai cerut 3000 net in italia. Astea sunt salarii de occident declarate de cei reveniti in Romania in concediu, dupa a 3-a bere. De la 5 beri in sus, urca si salariul. Locuiesc de 7 ani in Carinthia si am destule cunostinte in Villach, la Infineon, Intel si Lam Research. 3000 net in Austria (minim x14) in IT e un salariu foarte bun, mai ales in afara Vienei. In Viena e 2800 - 3000 net e echivalentul a 2200-2400 in Carinthia, datorita costurilor considerabil mai ridicate.

Mi s-a si spus ca in jur de 36.000E net/an(deci 12 salarii x 3000E) e salariu de mid-management in compania lor. In momentul ala le-am si spus ca le multumesc pentru interes, dar partea financiara nu ma multumeste deloc.

Cum spuneam, suma neta pe an in Viena a fost cu 50% mai mare. Pe langa asta, am mai avut niste ore suplimentare pe proiect platite, niste bonusuri de recomandari, asa ca suma reala a fost ceva mai mare.

#36
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010

View Postdasca, on 08 aprilie 2019 - 15:58, said:


Mi s-a si spus ca in jur de 36.000E net/an(deci 12 salarii x 3000E) e salariu de mid-management in compania lor. In momentul ala le-am si spus ca le multumesc pentru interes, dar partea financiara nu ma multumeste deloc.

Cum spuneam, suma neta pe an in Viena a fost cu 50% mai mare. Pe langa asta, am mai avut niste ore suplimentare pe proiect platite, niste bonusuri de recomandari, asa ca suma reala a fost ceva mai mare.

oricum, din toate punctele de vedere, Viena, sau Austria, a fost o alegere mult mai buna. Parerea mea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate