Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

ITP

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009
Salutare!
Nu stiu daca am postat unde trebuie,dar am o intrebare legata de I.T.P.Daca iti blocheaza RAR-ul masina pe stand la ITP,revenirea/reverificarea unde trebuie sa o faci,la RAR sau la acelasi centru ITP?

#2
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Tot acolo.. Masina e blocata pe stand sa vina unul de la RAR sa vada cum s-a facut verificarea, nu inseamna neaparat ca masina nu e conforma si are nevoie de revenire.. Deci nu e nicio revenire... lasi masina acolo pana vine un nene sa se uite si el la ea... apoi iei sau nu iei ITP-ul in functie de ce constata si ala... Daca ala e mai catolic decat Papa si nu treci ITPul atunci primesti revenire, mergi in service, remediezi si apoi revii.

Edited by Kres, 07 April 2019 - 14:31.


#3
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009
M-am exprimat gresit...daca iti respinge inspectorul RAR masina la ITP,unde faci revenirea?

#4
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Când ți se blochează mașina pe stand, vine un inspector de la RAR și reface inspecția pe loc. Tu nu mai pleci de acolo până când inspecția nu e gata.

Dacă inspectorul RAR te trece, ești trecut și pleci.

Dacă inspectorul RAR te pică, atunci revii unde vrei după ce rezolvi problemele.

#5
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009
Multumesc pentru informatii.Credeam ca trebuie sa faci ITP-ul la RAR.

Edited by hori21, 07 April 2019 - 14:39.


#6
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 hori21, on 07 aprilie 2019 - 14:34, said:

M-am exprimat gresit...daca iti respinge inspectorul RAR masina la ITP,unde faci revenirea?

Te duci unde vrei tu, dupa ce rezolvi masina... Nu trebuie sa mergi la RAR.  Inspectorul ala e un fel de supra-control, sa se asigure ca statia face controlul ITP pe bune, nu e un control la adresa ta ci la adresa statiei... Daca nu treci ITP-ul esti o victima colaterala a supra-controlului...

Edited by Kres, 07 April 2019 - 14:45.


#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

 Kres, on 07 aprilie 2019 - 14:44, said:

Daca nu treci ITP-ul esti o victima colaterala a supra-controlului...
Vroiai ori sa spui ca daca nu treci ITP-ul inseamna ca ai masina neconforma sau faptul ca nu poti "unge" procesul de trecere ?

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 ro_explorer, on 07 aprilie 2019 - 15:01, said:


Vroiai ori sa spui ca daca nu treci ITP-ul inseamna ca ai masina neconforma sau faptul ca nu poti "unge" procesul de trecere ?

?! :scratchchin:

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sa ne intelegem, sunt 2 chestii total diferite. RAR blocheaza aleator masini, apoi in scurt timp vine cineva de la ei, sa reverifice masina, sa vada daca cei de la ITP si-au facut corect treaba. Daca tu mergi la ITP, nu treci, ai o fisa cu bubele ce trebuie remediate, ai la dispozitie o luna, sa revii la acelasi service, acelasi inspector, platesti doar taxa de revenire, iti verifica doar chestiile pt care ai fost respins. Daca trece luna, sau mergi in alt service, platesti tot si faci toata inspectia din nou.

#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

 crisstonne, on 07 aprilie 2019 - 15:18, said:

?! Posted Image
:) ... scuze de exprimarea putin neclara (in capul meu era foarte clar insa :) ).

Sa reformulez:
Cum poate cineva fi o victima colaterala in cazul ca pica ITP-ul cu supracontrol? Adica daca nu ar fi fost supracontrol il trecea ? Daca da, cum ?

#11
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 rumegus, on 07 aprilie 2019 - 15:46, said:

sa revii la acelasi service, acelasi inspector
acelasi inspector? astia nu se pensioneaza, nu pleaca in concediu, nu se imbogatesc, nu pot deceda subit?

#12
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 22.02.2007
Pentru stiinta initiatorului, masina este blocata de sistem, in momentul cand lucratorul apasa TERMINAT, adica dupa ce te-a trecut sau te-a respins, nu ti se blocheaza masina fara a se sti verdictul. Iar timpul maxim de blocare este de 40 minute, daca nu vine  nimeni in 40 minute, iti iei masina si actele (cu admis sau respins) si pleci.

#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

 unbrutus, on 07 aprilie 2019 - 16:44, said:

acelasi inspector? astia nu se pensioneaza, nu pleaca in concediu, nu se imbogatesc, nu pot deceda subit?
Tastezi si tu sa te afli in treaba... Ai o luna de zile, daca face gripa, ii trece, daca moare, poate primesti derogare sa te itp-easca altul. Daca e viu si la job, el trebuie sa continue ce a inceput. Daca trece luna, poti merge unde si la cine vrei.

#14
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 rumegus, on 07 aprilie 2019 - 18:26, said:

Tastezi si tu sa te afli in treaba...
ai inceput prost...

 rumegus, on 07 aprilie 2019 - 18:26, said:

Ai o luna de zile, daca face gripa, ii trece, daca moare, poate primesti derogare sa te itp-easca altul.
poate??? deci nu esti sigur?

 rumegus, on 07 aprilie 2019 - 18:26, said:

Daca e viu si la job, el trebuie sa continue ce a inceput. Daca trece luna, poti merge unde si la cine vrei.
ma indoiesc ca legea e asa cretina sa ceara sa mergi la aceeasi persoana. Intreba cineva mai sus daca trebuie sa mearga la RAR, si raspunsul a fost nu, mergi la orice statie ITP

de ce ar fi o cerinta sa fie aceeasi persoana... dar numai daca e la job...

si daca e asa cretina, hai sa nu o acceptam ca normalitate

#15
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 ro_explorer, on 07 aprilie 2019 - 16:18, said:


:) ... scuze de exprimarea putin neclara (in capul meu era foarte clar insa :) ).

Sa reformulez:
Cum poate cineva fi o victima colaterala in cazul ca pica ITP-ul cu supracontrol? Adica daca nu ar fi fost supracontrol il trecea ? Daca da, cum ?

Da...poate veni un nene de la RAR care sa nu te treaca pentru ceva rugina pe la praguri sau pentru ca ai trusa medicala expirata, chestii la care ala din statie poate inchidea ochii.

Nu uita ca, peste 80% din masini sunt masini obosite, daca le iei la puricat ca la carte, trec numai 10% din ele.

Edited by Kres, 07 April 2019 - 19:31.


#16
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

 Kres, on 07 aprilie 2019 - 19:28, said:

daca le iei la puricat ca la carte, trec numai 10% din ele.
Exact ce spuneam. Poate ca ar trebui sa treaca doar 10% din ele .. restul ori sa fie reparate pana indeplinesc conditiile ITP pe bune ori aruncate la fier vechi, unde le e locul.
E plina tara de harburi poluatoare, fara directie, fara frane si fara alte chestii care ar trebui sa fie OK ... alea NU au ce cauta pe sosele.
Nu exista "inchide un ochi". As inchide definitiv orice statie ITP care e prinsa ca "inchide un ochi".

Edited by ro_explorer, 07 April 2019 - 20:30.


#17
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Am si eu o intrebare.Daca am o crapatura de 7mm in parbriz imi va respimge itp ? Este foarte mica si incerc s o repar dar cred ca tot se va vedea.

Edited by Malineanu, 27 April 2022 - 14:01.


#18
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
E mai mare fata de o moneda de 5 bani? Dacă da îl pici. Acum depinde unde e crăpătura

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate