Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Autofiletanta makita consuma mult curent in gol

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 vladuzz7, on 07 aprilie 2019 - 14:58, said:

cred ca ies mai ieftin si mai rapid cu NiMh de pe ebay..
https://www.ebay.co....WD/163386621968
exact. toata lumea viseaza Li-Ion, care necesita automat si incarcatorul schimbat, cand de fapt problema se rezolva cu NiMh mult mai simplu

#20
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Mai oameni buni...chiar nu stiti ca Ni-MH nu pot debita curent mare pe sarcina?!!!...de regula,pot da maxim 2C.Or fi si unii mai specviali care sa dea ceva mai mult,dar nu cu mult si la ce pret?!
Initiator: nu ne-ai spus ce capacitate au acumulatorii originali!???...inteleg ca sunt dusi,dar ce capacitate au(aveau)? si banuiesc ca erau NiCd...astia pot sa dea 10C sau mai mult.
Li-Polimer dau curenti foarte mari (15-20C),dar sunt scumpi si au numar mic de incarcari...se folosesc in modelism (ca sunt si usori).

#21
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
https://www.instruct...-Lithium-Power/

mai nasol e cand explodeaza bateriile astea cu Li
NiMh e o solutie mai simpla si mai sigura

#22
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Makita a facut si NiMh de 2,6 / 2,8 / 3 / 3,2 Ah pt bormasini de genul celei care face subiectul aici.
Acum cativa ani erau comune cele de 3 si 3,2 Ah, si se gasesc si acum.

Au tehnologie diferita, celulele de scule nu se compara cu niste celule uzuale.

Makita si la NiCd a folosit celule foarte speciale, deoparece nici nu se descarcau singure, tineau incarcarea si ani de zile.

Tot asa si la Li-ion, celulele uzuale debiteza cativa amperi, sunt multe variante de 18650, unele sunt capabile de mai putin de 1A, altele de 2,8A, altele de 5, altele de 10, altele de 15, altele de 20, si sunt si de 25 A ( sustinut, nu in puls).
La scule serioase celulele debiteza cel putin 20+ A sustinut, si se pot pune cate doua randuri de celule sau chiar si 3 randuri la alte marci pt un curent dublu si triplu.

Asa cum sunt si astea cu litiu de multe feluri, tot asa exista si NiMH de multe feluri.

Apropo, la NiMH cele de tip eneloop care pastreaza mult incarcarea, evident sunt f diferite de cele normale care se descarca imediat si singurre.
Pe de alta parte cele de tip eneloop nu suporta curent mare nici la incarcare si nici la descarcare.
Se incarca la maxim 0,25 C ( maxim ~ 0,5A pt celule de 2Ah) si nici nu se trage din ele curent mare ca sa nu le strici.
Insa la acumulatorii de scule industriale nu au celule pt jucarii, au alta chimie, alti electrozi, alta membrana, etc.

Edited by loock, 07 April 2019 - 18:12.


#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 loock, on 07 aprilie 2019 - 14:30, said:

E scula puternica, 2,7 Kg, 40 Nm soft, 80 Nm hard ( soft e real la toate, hard e o gogorita la toate marcile din 2010 incoace pt ca standardul de masurare e pt inertia de rotatie in turatia maxima in T2 cand izbeste la oprire brusca, deci exact pe dos de cat te astepti in T1 la rotatie constanta)
Lidl Parkside Impact PSBSA 20-Li B2 zice in carte 45 Nm, dar nu precizeaza soft sau hard, care crezi ca ar fi?
scula are 20v, 5 celule 2Ah

#24
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 danpet, on 07 aprilie 2019 - 17:26, said:

Mai oameni buni...chiar nu stiti ca Ni-MH nu pot debita curent mare pe sarcina?!!!...de regula,pot da maxim 2C.Or fi si unii mai specviali care sa dea ceva mai mult,dar nu cu mult si la ce pret?!
Initiator: nu ne-ai spus ce capacitate au acumulatorii originali!???...inteleg ca sunt dusi,dar ce capacitate au(aveau)? si banuiesc ca erau NiCd...astia pot sa dea 10C sau mai mult.
Li-Polimer dau curenti foarte mari (15-20C),dar sunt scumpi si au numar mic de incarcari...se folosesc in modelism (ca sunt si usori).

acumulatorul initial era de 3Ah la 18V..pe ei nu scria nimic. inca mai avea 10V

Edited by vladuzz7, 07 April 2019 - 20:02.


#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 unbrutus, on 07 aprilie 2019 - 19:24, said:

Lidl Parkside Impact PSBSA 20-Li B2 zice in carte 45 Nm, dar nu precizeaza soft sau hard, care crezi ca ar fi?
scula are 20v, 5 celule 2Ah

Makita DDF480 care are soft 36 Nm (si hard 54 Nm), am explicat insa ca soft e cuplul real in T1 si hard e o prostie cu inertia de rotatie cand se opreste brusc in T2 cu energie cinetica, deci exact pe dos fata de ce te astepti, e specificata pana la fi 38mm in lemn.

Sa ne intelegem, e vorba de gauriri lungi facute fara menajamente, nu de frezari de 35 pt oale de balamale, (si alea facute bibilit si neapasat ca sa nu strici angrenajul si motorul).
Ca asa bibilit, si cu Bosch GSR 10,8 2 Li redenumita GSR 12V-15 poti sa dai cateva gauri de 35mm pt oale de balamale.
GSR-ul asta mic ( 12V-15 e heavy-duty) e specificata pana la 25mm in lemn si are 15 Nm soft adica real si 30 hard.

Jucaria Lidl e specificata pana la 30mm in lemn, 3 zeci, NU 35, nu 38.
Deci intreb si eu, ce crezi ?...

Ca sa nu mai zic ca are acumulatori compacti de 2Ah, cu un singur rand de celule, deci nu poti sa tragi curent mare din ele, 20A in cazul fericit, poate 15 mai degraba.
Deci exclus sa aiba motor puternic.

Are 18V nominal, 20 e tensiunea cu acumulatorii proaspat incarcati dar nefolositi.
Celulele Li-ion au 3,6 V nominal si are 5 in serie.
Full au 4-4,1 V, apoi scad imediat la 3,6 si scad pe masura descarcarii si sub 3 V a.i. ajunge sub 15V acumulatorul cu 5 celule.

Si eu mi-am luat acumulatori Makita de 18V @ 2Ah pt DDF480, ca sa o pastrez in 1540 grame, insa pt. sarcini grele - carotari , insurubari mai grele, gauriri de diametru mai mare, fie ii pun acumulatori de 4 sau 5 Ah cu doua randuri de celule din care poate sa traga lejer curent mai mare, fie folosesc alta scula mai puternica de ex Hilti SF 6H-A22 care are 22 V nominal cu 6 celule ( ~ 24-25 V proaspat incarcati) (H-ul vine de la percutie ca sa fie ceva similar cu jucaria Lidl de care intrebi), specificata 50 Nm soft si 80 Nm hard, fie o makita DDF sau DHP 481 si mai puternica 60 Nm soft si 115 Nm hard, etc.

Edited by loock, 07 April 2019 - 21:53.


#26
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 loock, on 07 aprilie 2019 - 21:29, said:

Jucaria Lidl e specificata pana la 30mm in lemn, 3 zeci, NU 35, nu 38.
Deci intreb si eu, ce crezi ?...

Ca sa nu mai zic ca are acumulatori compacti de 2Ah, cu un singur rand de celule, deci nu poti sa tragi curent mare din ele, 20A in cazul fericit, poate 15 mai degraba.
Deci exclus sa aiba motor puternic.
are mandrina din metal, si asta mi-a placut, de mult nu am mai vazut mandrina de metal, bosch mai are doar la 2-3 modele (si multe probleme cu wobblingul, inca de noi, oscileaza burghiul in ele de numa numa, e plin pe amazon si youtube exemple, am si cumparat un bosch din anglia cu 65 de lire care la noi se vinde cu 1000 ron si avea un pic de wobble si aia, am dat-o insa si nu stiu cum a evoluat)

si mandrina de 13 mm. Dar da, e mai jos ca specificatii ca altele de 18V... ce sa mai zic, marketingul.

pt forta, se specifica si in manual ca ar trebui sa fii pe T1, deci nu vad sensul noilor specificatii cu soft si hard... nu vad ce aduc in plus. Cred ca era mai simplu sa fie un singur parametru aici.

 loock, on 07 aprilie 2019 - 21:29, said:

Ca sa nu mai zic ca are acumulatori compacti de 2Ah
a venit cu un singur acumulator, dar ce altceva pe piata poti lua la banii astia... desi acum parca nu mi se mai pare asa o afacere buna, am dat aproape cat pe boschul ala care venise cu 3 acumulatori li-ion... 260ron am dat la lidl

 loock, on 07 aprilie 2019 - 21:29, said:

Are 18V nominal, 20 e tensiunea cu acumulatorii proaspat incarcati dar nefolositi.
in carte zice tensiune nominala 20V

#27
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Se gasesc mandrine care au mansonul exterior din metal, chit ca nu vad la ce-ti trebuie ca nu e ciocan sa bati cu ea, si oricum la un moment dat se strica orice mandrina si se schimba (daca mai are rost...)

Makita DDF si DHP 481 au mandrina cu manson metalic, ba e chiar o minunatie de seiko - cel putin ce am vazut eu.
In 2007 am luat si Makita 6270 cu mandrina seiko, dar avea manson din plastic, nu se balangane nimic la ea, merge foarte bine.
La DDF 480 pe unele piete are mandrina mai faina, probabil tot seiko, insa in RO au venit cu unele Rohm cu manson de plastic - sincer nu ma deranjeaza mansonul ala, ci faptul ca se da usor peste cap clicketul de autoblocare daca o desfaci la maxim si nu te oprest la fix, si bazaie rau pana o deblochezi.

Se gasesc si la alte modele si marci cu mandrina metalica, si la Fein si Mafell modelele de top, si la unele modele DeWalt si la Facom, etc.

Pe de alta parte sunt o gramada de scule profesionale si industriale care au manson de plastic si sunt foarte bune.

Poti sa-ti schimbi mandrina oricum si sa pui de care vrei.
Insa devine usor mai grea si mai dezechilibrata in fata, si la o scula mica poate conteaza, la una grea mai putin.

Se gasesc si pt Bosch si pt Makita tzaspezeci de modele de mandrine.

Am pus inclusiv mandrine facute pt Makita pe bormasini Bosch si invers..., si mandrine de 35 lei, si mandrine de 70- 90-130-200-300+ lei.

 unbrutus, on 07 aprilie 2019 - 21:56, said:

are mandrina din metal, si asta mi-a placut, de mult nu am mai vazut mandrina de metal, bosch mai are doar la 2-3 modele (si multe probleme cu wobblingul, inca de noi, oscileaza burghiul in ele de numa numa, e plin pe amazon si youtube exemple, am si cumparat un bosch din anglia cu 65 de lire care la noi se vinde cu 1000 ron si avea un pic de wobble si aia, am dat-o insa si nu stiu cum a evoluat)

si mandrina de 13 mm. Dar da, e mai jos ca specificatii ca altele de 18V... ce sa mai zic, marketingul.

pt forta, se specifica si in manual ca ar trebui sa fii pe T1, deci nu vad sensul noilor specificatii cu soft si hard... nu vad ce aduc in plus. Cred ca era mai simplu sa fie un singur parametru aici.


a venit cu un singur acumulator, dar ce altceva pe piata poti lua la banii astia... desi acum parca nu mi se mai pare asa o afacere buna, am dat aproape cat pe boschul ala care venise cu 3 acumulatori li-ion... 260ron am dat la lidl


in carte zice tensiune nominala 20V

Poti sa-i dai in judecata ca au mintit.

Celulele au 3,6 V nominal.
Exista si de 3,7 unele.
5 x 3,6 = 18 nominal.
5 x 3,7 = 18,5 nominal.

Si scad sub 3V pe masura descarcarii.
La 2,75V pe celula inainte de cutoff ai 13,75 cu 5 celule.

La Hilti exista modele cu 6 celule pe rand ( au 12 cu doua randuri) care sunt de 22V nominal si au 24-25 V proaspat incacati.

Ca sa aiba 20 nominal, trebuie fie electronica de putere care sa scada sau creasca tensiunea, fie celule de alt tip.

Nici macar cu Li-fier-fosfat (LiFePO4) care au 3,2 V nominal, tot nu ajungi la 20.
6 x 3,2 = 19,2, si 7 x 3,2 = 22,4.

Daca are 6 celule ca Hilti (nu cred) are 22 V nominal si doar cu electronica de putere poate limita la 20V, cum e de ex variatorul de turatie din tragaci care foloseste unul tranzistor power MOSFET sau doua. (La cele de 230V AC au de obicei un TRIAC)

Edited by loock, 07 April 2019 - 22:24.


#28
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 loock, on 07 aprilie 2019 - 22:15, said:

Daca are 6 celule
nu, in carte scrie 5 celule

am vrut cu mandrina metalica dar imi dau seama acum ca a fost mai mult o prostie. e grea.

e mult mai grea ca boschul ala de care ti-am zis, care era o bijuterie, mai bine il pastram BOSCH GSB 18-2-LI PLUS

aia era atat de mica, usoara, compacta si bine echilibrata incat era o placere sa o manipulezi, asta de la lidl e un monstru mare si urat, cu plastice inutile care o fac si mai mare

#29
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Da, e usoara, dar e light duty.
Daca nu o fortezi si abuzezi prea tare, tine insa 2 ani de uz zilnic profesional chiar usor abuzat.
Dupa care se duce angrenajul care e fortat, se duc periile si motorul e capsulat si costa de 5X cat face si trebuie altul nou, se duce blocul electronic care e kit cu tragaciul si placa electronica de jos, se duce si carcasa si joaca cutia de viteze in ea si de aici sa vezi balanganeala la mandrina..., se duce si mandrina se duce si carcasa in zona butonului de schimbat viteze, etc.

Tocmai am schimbat motorul la un Wurth BS 18 A LIGHT care e clona germana de Bosch GSR 18 2 LI fara plus malaezian.
Erau dusi carbunii si nu se schimba, si costa de 4 X cat un motor de makita de putere similara ( adica foarte modesta).

In mod curios la cele brushless sunt mai scumpe la makita, si motorul si driverul electronic care numai el costa cat masina cu totul...

In orice caz, ca schimbai cu alt exemplar sau luai alt model Bosch sau Makita, unul mai bine ales ca si brandurile astea au multe modele teapa de teapa, nu doar light duty.., oricum era mai OK decat cu jucaria Lidl.

Edited by loock, 07 April 2019 - 22:47.


#30
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 loock, on 07 aprilie 2019 - 22:43, said:

Tocmai am schimbat motorul la un Wurth BS 18 A LIGHT care e clona germana de Bosch GSR 18 2 LI fara plus malaezian.
oricum la 65 lire merita, indiferent ce si cum. garantie internationala bosch

varianta fara plus are mandrina de 10mm si turatie mai mica parca.

si pana la urma ce ai recomanda acum? pt utilizare mai mult prin casa... dar tot din gama profi

#31
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Prima recomandare care ramane valabila si cand iei alte scule suplimentar, este GSR 12V-15 ( GSR 10,8 2 LI redenumita, sunt identice)
Insa doar cu minim 2 acumulatori de minim 2Ah.
Exista si de 1,5 Ah, nu recomand, si de 2 si de 2,5, si de 3Ah, si cu soclu cu inca 3 celule sunt si de 4 si 6 Ah.
Si cu cei de 2Ah are o autonomie foarte mare cu un singur acumulator.
Recomand incarcatorul de 3A ( exista si de 1,5 A mai lent)
E specificata heavy -duty si chiar este pt puterea ei.
Cei 15 Nm soft ( 30 hard) sunt reali nu umflati si poti sa faci cu ea majoritatea lucrurilor pt care ai nevoie de bormasina cu acumulatori.
E compacta si usoara, 960 grame cu tot cu acumulator

Pt. cazurile foarte rare in care ai nevoie cine stie cand de ceva mai puternic, urmatoarea ar fi probabil makita DDF 480 sau DHP 480 ( 36 NM soft si 54 Nm hard) insa ai nevoie de acumulatorii de 4 sau 5 sau 6Ah ca sa nu-i abuzezi la putere mare. Makita inca nu a scos de 3Ah compacti cu 18650 tocmai ca sa nu produca confuzie cu cei de 3Ah cu doua randuri care debiteza curent dublu. Probabil vor sa scoata direct cu 20700, dar nu stiu ce mai asteapta ca Bosch are la seria core de cativa ani, si metabo, mafell si altii au de cativa ani.
La dezavantaje ar fi ca e brushless - ventilatorul e zgomotos turatie mare si viteza tangentiala mare datorita diametrului ceva mai mare, si tot din cauza ca e brushless, daca se strica costa cat nu merita reparatia, si motorul si driverul electronic sunt f scumpe, si tragaciul cu variator, si angrenajul, etc. Insa e mai fiabila decat ale modele contemporane cu perii de la Makita. In trecut au fost modele bune cu perii...

Daca preferi turatie mai mare, ar fi Makita DDF si DHP 484.

Apoi ar fi Hilti Hilti SF 6-A22 sau SF 6H-A22 cu percutie.
Are garantie totala 2 ani, dupa care insa se repara doar la service Hilti. Poate doar daca comanzi piese din China - apropo, hilti tot in China se fac de mai multi ani. 50 Nm soft si 80 hard.
Exista si modele Hilti mai puternice, dar deja sunt prea grele.
E cu perii si sincer prefer asa.

Si mai puternica e DDF sau DHP 481 60 Nm soft si 115 hard ( HP are si percutie, apropo exista si GSB 12V-15 cu percutie, ceva mai lung si nu prea are rost compromisul)
La DHP ai schimbare mai rapida de dezactivare/activare a ambreiajului cu alunecare cu inel separat, insa si asta e cu pro si contra, daca uiti sa te uiti la inelul separat si vezi doar setarea de pe inelul cu trepte de cuplu, ai sanse mai mari sa dai peste cap suuburile.
E tot brushless.

Cu piese mai ieftine ar fi Makita DDF453 care e mai entry level pe 18V, motor capsulat, dar macar foloseste acumulatori normali ( NU din seria G...).
Altfel cu oferte sculele noi sunt apropiate la pret.
Acum sunt oferte si la 481 si la celelalte.
Insa alea brushless daca se strica plangi, si fac si galagie cu ventilatorul.

Pt light duty sunt OK si GSR-urile alea usoare 18 2 Li cu si fara plus, si 14.4  2 Li cu si fara plus, si clonele lor Wurth.
Insa observand cuplul real- cel soft, nu e mare diferenta fata de GSR 12V-15.
Daca ai de starns un 6x80 sau 6 x 100, fie il strange direct si cea mica, fie ambreiajul cu autoblocare iti permite sa rotesti la sfarsit cu mana ca sa te asiguri de stragere, deci faci si cu ea ce fac alea de 16 Nm, 20 Nm...

Pt insurubari de 7-8 x 200-240, carotari de 60, etc. oricum iti trebuie una mult mai puternica de minim 45 Nm soft.

Alte scule exista multe, si mai bune si similare, si Fein care au inceput si ei sa le faca in China, si Mafell care sunt clone de Metabo (metabo a fuzinat cu Hitachi si hitachi a schimat brandul in Hikoki...), insa alea bune sunt mai scumpe si nu are rost sa le recomand pt uz casnic....
Cine isi permite isi ia detoate, insa trebuie atentie la orice marca.
De ex Festool sunt scumpe dar au si ele bube.
Aia mica CXS si TXS e prea slaba, e specificata 10 Nm soft si 16 Nm hard insa nu cred ca are nici cei 10 Nm real.
Am folosit cu ani in urma un B&D facut in Anglia care scartaia vai mama ei, dar specificata 9 Nm strangea 6x60 fara pregaurire in 2 PAL-uri suprapuse (36mm), iar CXS specificata 10 Nm nu strange nici 4x30 calumea, din 3 suruburi la 2 nu ingroapa zencul.
Discutabil e si bine asta, pt ca normal trebuie facuta zencuire ca sa nu slabesti materialul doar pt ingropare, e chair foarte grava chestia asta insa am vazut ca nici 1 la mie nu tin cont, insa oricum e un exemplu elocvent pt puterea ei, daca nu ingroapa in PAL 4x30 decat 1 din 3, ce pretentii a ai de la 6x6, 6x80, 6x100, etc...
Ca sa nu mai zic ca i-aa cazut magnetul din capul unghiular, nu-l gaseam si l-am descoperit ca era lipt de bitul schimbat...
T18 C si fara C ( e doar acumulatorul care face diferenta de greutate) e mai OK, insa si ele sunt mai slabe in treapta de gaurire sau fara limitator, fata de o makita cu specificatii similare de cuplu. E chair diferenta mare. Si vorbesc de modele Makita noi care au protectie electronica, brushless, nu doar de vechituri fara protectie.
La insurubat sunt OK festool, limitatorul de cuplu electronic protejeaza de uzura angrenajele si motorul, dar daca ai de gaurit cu un diametru ceva mai mare intra in protectie enervant de repede si pe pozitia de gaurire...

Edited by loock, 07 April 2019 - 23:38.


#32
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Si de DeWalt nu ai zis nimic, nu ti se par ok? De multe ori par f impresionante ca specificatii

#33
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 loock, on 07 aprilie 2019 - 22:15, said:

Ca sa aiba 20 nominal, trebuie fie electronica de putere care sa scada sau creasca tensiunea, fie celule de alt tip.
asta ar fi bateria: https://www.lidl.de/...familie/p248078

#34
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Nu sunt fanul infocat al niciunei marci, pt. ca nu-mi plac decat unele modele, si nu doar subiectiv, ci si obiectiv unele modele au tot felul de belele, fie de fiabilitate, fie de ergonomia generala sau a manerului, fie legate de greutate, echilibrare, costuri piese de schimb, disponibilitae piese, raport pret-performanta, etc.

Si la DeWALT sunt unele OK si altele teapa, si la Bosch si la Makita si la altii.
Unele sunt fiabile, altele sunt praf la fiabilitate.
Trebuie sa cauti review-uri facute de oameni care le-au folosuit serios, nu doar despachetat.
Calitatea a scazut dupa 2007 la toti producatorii, si din 2010 incoace e nenorocire ce se intampla la aproape orice, nu doar la scule...

Am niste scule DeWalt bune, dar nu sunt modele noi.
Nu am o problema cu galbenul, dar nici nu ma atrage, nu e nici pe primul, nici pe al dolea, si nici pe al treilea loc in ordinea preferintelor.
Am galbene si Atlas Copco - scule industriale electrice, si DeWalt si altele.
Nici cu rosii nu prea sunt mare fan, chit ca imi place rosul, am si Milwaukee cateva, nu sunt fan ca le-au luat TTI si electronica din ele nu prea inspira incredere, ce sa mai zic de cablurile ridicol de subtiri din interior, am si Hilti chit ca nici ele nu se mai fac la fel de bine. Maktec de la makita nu am dar nu din cauza culorii. De fapt chiar imi place culoarea lor, dar Makita sunt mai bune. Am si Mafell care sunt foarte faine dar grele, mai putin aia mica de 10,8V care e tot clona de Metabo si facuta tot in China si cu ergonomie proasta la maner cu celulele puse invers fata de Bosch....
Facom noi si rosii nu am. tot chinezesti, acumulatorii si nu numai sunt facuti in colaborare cu DeWalt - chiar si scrie ep acumulatori, chiar cu galben scrie facuti in colaborare cu DeWalt, pe acumulatorul negru prin pe scula rosie. Apropo, Facom are mandrina cu manson metalic.
Nu am luat deocamdata Facom, nu sunt convins de fiabilitatea lor de cand se fac in China.
Am scule manuale Facom vechi facute in Franta si alea sunt in top alaturi de Mauser a carui divizie de scule nu mai exista de foarte mult timp din pacate...
Pe albastru am si Bosch, si unele vechi AEG de pe vremea cand erau nemtesti si fabricau si pt Atlas Copco, si Festool dar la care ma enerveaza rau verdele de la butoane...ma gandesc cum sa le schimb cu unele albastru cyan / turcoaz  (sau poate galben crom sau chiar si vermillon...).
Am si orange, dar NU triton si alte balarii, nici macar AEG chinezesti de la TTI, ci doar Fein si atat, si mai vechi si mai noi. Acum si Fein se fac in China o parte din modele. La Mafell (rosii) deocamdata doar cea mica de 10,8 se face in China.
Festool albastre se fac in Germania oficial, insa a scazut si la ele calitatea de mai multi ani, si au luat si Protool si l-au redenumit Festool...Unele scule aveau probleme si mai demult, cuplu moderat sau cam redus la unele circulare si bormasini, plus ca intra in protectie prea repede, unele lagare sunt primitive fara rulment, etc...
Mai am orange niste scule industriale de la alti producatori, dar nu bormasini.

Da, evaluez complet sculele, din toate punctele de vedere...Posted Image

 unbrutus, on 08 aprilie 2019 - 00:44, said:


Pai scrie aproximativ 20V
"ca" e ca in romana circa...

Majoritatea fabricantilor au trecut pe denumiri cu tensiunea maxima.

Si Bosch si Makita si altii, acum la 10,8V le spune 12 max, chit ca sunt identice.

E si varza ca unii au schimat denumirea la 14,4 cu 16 si 18 cu 20 - valabil pt parkside, si altii au schimat doar la 10,8 sau nici macar la ala.
Plus ca mai sunt si cu 22 V nominal de genul Hilti cu 6 celule pe rand.

Edited by loock, 08 April 2019 - 01:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate