Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

HD Voice la Telekom

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
sagrid

sagrid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 02.02.2013
Orange si Telekom ar trbui sa aibe servicii compatibile.

#20
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,654
  • Înscris: 06.03.2004
Toate sunt compatibile.De de fix astia doi?

#21
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Telekom HD Voice in 2G si 3G

Attached Files



#22
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,582
  • Înscris: 30.08.2006

View PostSethNY, on 11 aprilie 2019 - 09:50, said:

Telekom HD Voice in 2G si 3G
Cam ciudat acel MS TX POWER de 30dBm pe 2G. La ce nivel de semnal e in DL si RxQual 0 e cristal celula....acum poate au ceva probleme in uplink si BTS-ul te aude slab!
Seth, arata corect aplicatia sau sunt sanse sa fie FAKE acel MS TX POWER?

View PostMembruAnonim, on 07 aprilie 2019 - 11:02, said:

Vodafone nu cred ca il are activat la nivel national, la T e pe toate site-urile. Cand n-ai HD se aude clar diferenta, mai ales pe 2G. Ce e fain tot la T e ca iti urca inapoi in HD cand prinde, chiar in timpul apelului.
Tocmai ce am testat pe 3 telefoane in Timisoara si atat pe 2G cat si pe 3G arata AMR NB(@12.2kbps). Nici urma de WB si nu cred sa fie problema de trafic(in Timisoara nu au asa de multi clienti iar pe 3G au trei purtatoare pe sector->resurse garla! Se si vede in teste...nu e greu sa treci de 15 si chiar 20Mbps pe H+).Asadar nu pare a fi activ pe toate statiile!

View PostMembruAnonim, on 07 aprilie 2019 - 11:02, said:

Am testat si cu un coleg de forum de aici, vorbeam la telefon si a cazut din 3G in 2G, in miscare. S-a dus codecul (pe atunci nu era activ in 2G) si cand a intrat in aria de acoperire 3G telefonul s-a ''suit'' singur, in timpul apelului, inapoi in 3G cu tot cu codecul HD!
2 secunde ca incurcam borcanele! Una este tipul de codec si alta este HO 2G->3G.
Am testat un apel pe 3G si am mers intr-o zona(lift) cu semnal slab si m-a dus in 2G. Cand am iesit din cladire a ramas in GSM desi vedeam antena si aveam RXLEV de -60dBm.Am lasat apelul peste 5 minute si nimic! Special am mers intr-o zona foarte buna la nivel de semnal deoarece setarea HO2G->3G se poate face prin masuratoare mereu(care e ok daca ai 3G 900 in zona, dar nu prea e ok daca ai doar 3G 2100) sau doar la un anume nivel de RxLev pe GSM. Selectarea unui anumit nivel este buna si pentru a scadea ping-pongurile intre cele 2 tehnologii(degeaba il urc in 3G daca imediat intra in compress mode acolo si vrea sa plece in GSM).
Personal nu cred sa fie activ acest HO2G->3G! Cunosti o zona in care merge? Poate e in drumul meu....ca as dori sa testez.
PS:acest HO e util atunci cand tai spectru si bagi 3G 900 sau LTE 900 iar traficul este inca maricel pe GSM(daca ai trafic devine mult mai complicat de facut plannig la TRXi deoarece ai mai putine frecvente->le repeti mai des->creste zgomotul in DL in retea.Asa tai din TRXi).Daca ne uitam la zonele in care are Telekom LTE 900 vedem ca nu sunt lideri de piata.Daca mai luam in calcul si multiband cells (900+1800 pe GSM si cu 2G 1800 inband LTE 1800) pe care le-au facut in unele zone cu trafic mai maricel nu vad de ce sa isi bata capul cu aceste HO2G->3G. La noi, poate cei rosii sa incerce in zonele rurare unde au 2G+3G 900.
PS2:trebuie sa faci mai multe setari ca sa mearga acest HO si mai apare o problema si la mobil:timpul in care el poate sa masoare 2G si 3G este acelasi(ca nu apar timesloti in plus).Practic eu ii cer sa faca un average la mult mai multi vecini in acelasi interval de timp.Daca am fading si overshooting pot ajunge in situatia in care vede o celula ok, dar este FAKE(da sa faca HO catre ea si nu este cu succes). Normal pot sa controlez acest lucru limitand listele de vecini si asigurandu-ma ca am exact vecinii care trebuie si un grad scazut de overshooting!
Din pacate...cine sa faca asta cand, intr-un centru de servicii, 9 din 10 persoane nici macar nu stiu ce este un Fading(daca intreb si de Rayleigh fading deja e clar) sau un overshooting!
Asadar simple, te rog un exemplu, zona, celula...as vrea sa vad si eu cu ochisorii mei(nu sunt chiar toma necredinciosul, dar as vrea sa vad).

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSethNY, on 11 aprilie 2019 - 09:50, said:

Telekom HD Voice in 2G si 3G
Ti-am ''spus'' eu. :)

Yblu, treaba cu HD-ul urcat inapoi in 3G din 2G s-a testat pe abonamente Telekom, pe cartele nu merge. :)

Am testat cu un coleg de forum, eu la mine acasa, permanent H+, el la Bucuresti, in mers, sarea in 2G in unele locuri, revenea in H+ cu HD Voice reactivat, ambii pe abonamente Telekom. Ambii telefoane Huawei Mate 10 Pro.

Am retestat eu pe abonament si el pe cartela de data asta, la cartela nu mai face asa ceva. :D

#24
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

View Postyblu, on 11 aprilie 2019 - 12:03, said:

Cam ciudat acel MS TX POWER de 30dBm pe 2G. La ce nivel de semnal e in DL si RxQual 0 e cristal celula....acum poate au ceva probleme in uplink si BTS-ul te aude slab!
Seth, arata corect aplicatia sau sunt sanse sa fie FAKE acel MS TX POWER?

Aplicatia e f puternica si face multe, au si un tool offline destul de misto, sunt concurentii low cost a lui TEMS; intr-adevar valoarea aia de 30 pare ireala, or avea un bug ceva, au avut destule pana acum. Poate nu citeste corect valoarea respectiva din modemul telefonului meu, nu stiu. Mai pot testa si cu alte SIMuri ca ala de Telekom l-am avut 10 minute si pot vorbi cu chinezii ca le-am mai raportat buguri.
Eu nu sunt inginer de radio si nu ma prea uit la valorile alea Posted Image

Edited by SethNY, 11 April 2019 - 12:21.


#25
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
L.E. Valoarea MS TX POWER pare a fi clasa mobilului si nu o valoare dinamica ce se schimba in functie de semnal.
https://www.electron...rol-classes.php

Am pus un SIM ce la VDF si sta pe 33dBm, exact cat e ptr 900MHz in ultimul tabel din linkul de mai sus.  Am mers si in zona cu semnal slab si la fel a ramas.

#26
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,582
  • Înscris: 30.08.2006

View PostMembruAnonim, on 11 aprilie 2019 - 12:16, said:

Yblu, treaba cu HD-ul urcat inapoi in 3G din 2G s-a testat pe abonamente Telekom, pe cartele nu merge. Posted Image
Intr-adevar eu aveam prepay.
Totusi mi se pare o optiune extrem de ciudata de a limita doar la abonati si extrem de complicata din perspectiva implementarii deorece pentru controller este transparent faptul ca tu ai SIM prepay sau cu abonament....Poate au implementat ceva IMSI based handover ca nu prea vad cum sa afle BSC-ul de la core informatia despre tipul de client(poate sa fi aparut ceva de curand prin specificatii).
Legat de CODECURI, sa nu imi spui ca si acolo au implementat la fel.....
Oricum era frumos/normal sa activeze pentru toti! Daca imi spuneai de Digi, da as fi zis ok....probabil ca nu au asa de multi cartelari,dar Telekom inca mai are o baza maricica de utilizatori Prepay.
Cred ca s-au complicat inutil!

View PostSethNY, on 11 aprilie 2019 - 13:55, said:

L.E. Valoarea MS TX POWER pare a fi clasa mobilului si nu o valoare dinamica ce se schimba in functie de semnal.
Am pus un SIM ce la VDF si sta pe 33dBm, exact cat e ptr 900MHz in ultimul tabel din linkul de mai sus.  Am mers si in zona cu semnal slab si la fel a ramas.
Intr-adevar ori asta ori, mai degraba, afiseaza valoarea care este broadcastata de catre retea pe BCCH in DL(fata de 3G unde intri usor si daca nu iti raspunde reteaua ridici puterea de emisie, la GSM poti da tare din prima si va intra bucla de power control de pe BSC care te va cobori imediat).

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu ce si cum, eu doar iti spun ce am testat personal si am verificat ce merge si cum merge. :D

Si noi ne-am mirat cum face trecerea foarte lejer din 2G in 3G si invers, nici nu ne asteptam.

Din 3G in 2G ma asteptam, dar din 2G inapoi in 3G clar nu.

#28
speakup

speakup

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.04.2019

View PostSethNY, on 11 aprilie 2019 - 09:50, said:

Telekom HD Voice in 2G si 3G

HD Voice pe 2G?  Credeam ca functioneaza pe 3G minim...

#29
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Pe 2G, 3G, 4G si 5G :) . Pe 2G mai are si Vodafone.

#30
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
Deci HD Voice e implementat in toata reteaua Telekom pe 2G?

#31
EricJohn

EricJohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 21.03.2014
Mai așteptăm VoLTE și VoWiFi.

#32
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
Mai este acest HD Voice in rețea 2G la Telekom?

#33
vladut12am

vladut12am

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,159
  • Înscris: 29.12.2021
Da.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate