Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Apartament - SCAVL Berceni

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
buna seara!

Am o scurta intrebare: daca cineva a cumparat anul trecut - prin credit ipotecar de la banca - un apartament care in contractul de vanzare cumparare, in sectiunea cu dobandirea imobilului, spune ca prin 1996 a fost cumparat de la SCAVL berceni  - exista vreo sansa sa il piarda prin retrocedare catre proprietar?

Acest articol datat anul 2003, spune ca a expirat termenul pt completarea dosarelor de retrocedare....deci in esenta, amicul meu nu ar mai avea de ce sa isi faca griji, da?

Adica azi,Aprilie 2019, nu se mai pot retroceda apartamente, daca dosarul nu e deja deschis, nu ?

Multumesc

#2
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,497
  • Înscris: 22.12.2015
Daca urmasul/urmasii fostilor proprietari au parcurs toti pasii consfintiti prin L112 si intre timp nu au fost despagubiti *exista inca situatii de genul asta si in 2019, atunci Comisia Centrala din cadrul A.N.R.P.  are datoria sa le restituie in natura imobilul sau pe baza de puncte, care apoi pot sa fie valorificate la licitatie, fiecare punct valorand 1 leu.
Cred ca cea mai optima metoda de a afla daca sunt probleme juridice e ca sa soliciti de la A.N.C.P.I. un extras de carte funciara pentru informare, acolo parca apare daca  un imobil e liber de sarcini sau nu, pagina 2 if I recall.
Chiar si in ipoteza in care nu au revendicat la momentul exhautiv prevazut in L.112, un avocat bun tot mai poate face artificii, formuland capat de cerere prin care se promoveaza actiune in revendicare.

Edited by doxan, 06 April 2019 - 23:34.


#3
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Am inteles, dar daca pana acum, in momentul la care scriu acest post, nu s-a facut nimic ?

Si e posibil sa afle daca exista pe rolul vreunei instante ceva formulat?

Locuieste in Sectorul 4

#4
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,665
  • Înscris: 10.10.2011
sa stea linistit. banca da nu credit garantat cu apartamentul daca bunul nu are o situatie juridica clara

#5
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postzile_san, on 07 aprilie 2019 - 08:51, said:

sa stea linistit. banca da nu credit garantat cu apartamentul daca bunul nu are o situatie juridica clara


Da, asta stiu si eu...

Dar in contract, la sectiunea cu dobandirea, in ordine cronologica, cel mai vechi eveniment il reprezinta cumpararea apartamentului de la SCAVL Berceni SA de unii, candva prin 1996.
De atunci, apartamentul a mai schimbat cativa proprietari.

Eu voiam sa stiu, daca pana in clipa asta, nu s-a indeplinit nici o formalitate de retrocedare...daca de azi incolo, s-ar mai putea!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate