Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 

Intermittent Fasting Sfaturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#19
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Mulțumesc, Noua!
Mă gândeam că acea gelatina din care e făcută capsula are acolo o microcalorie și îmi strică postul :lol:.

#20
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,836
  • Înscris: 26.01.2010
De gandit poti sa te gandesti dar nu renunta la pastila/e din cauza asta. O microcalorie e o nimica toata pe langa cele 16 ore de fasting.
Eu fac IF low carb din octombrie si-s la OMAD demult. Si inainte tot cam odata pe zi mancam dar mancam aiurea plus ca seara mai bagam o mana de healthy nuts si alea imi stricau postul. Posteam fara sa stiu ca posteam
Daca intr-o zi am chef de paste si ceva dulce , a doua zi in loc sa postesc 23-24 de ore postesc 26-28 de ore , nu e nimic gresit in a iti satisface poftele in masura in care pastrezi orele de fasting si nu ai portii uriase.

#21
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Ai ajuns la OMAD? Cam în cât timp de la începerea IF?
Eu deocamdată încerc să mănânc doar 2 mese.


Cam cum e cu OMAD?
Nu e o cantitate prea mare de mâncare? Oare nu există riscul să ți se dilate stomacul?

#22
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,071
  • Înscris: 04.03.2014

 Chayah, on 17 ianuarie 2023 - 16:03, said:

Mai ține cineva post intermitent?
Eu țin de mai bine de jumătate de an, m-am acomodat perfect și nu-mi vine sa cred că nu leșin pe stradă dacă nu mănânc câteva ore bune :D.


Am o nelămurire și sper să fie cineva care să poată să-mi răspundă.
În cele 16 ore de pauză alimentară, dacă iei ceva tratament cu capsule (astea conțin gelatină), acestea te vor scoate din post?
Mai precis, cantități atât de mici pot avea vreo influență vizavi de principiile IF?

Eu de primavara trecuta si de prin vara sunt fix la greutatea dorita.

Mie imi place desi cum ii ziceam lui @noua pe alt topic nu sunt neaparat convins de beneficii, e mai mult o filozofie fara o baza stintifica confirmata.

Nu o duc la extrem, de 4,5 ori pe luna mananac ceva dimineata, fie ca trec pe langa o patiserie cu cornetto proaspat, nevasta care face clatite(rar :)) ) sau vreun micdejun de munca.

Principiile IF nu sunt batute in cuie si sigur niste gelatina, o cantitate infirma care nici macar nu are carbohidrati nu-ti strica poatul:)

Vezi doar sa nu fie ceva medicament recomandat de luat pe stomacul plin sau langa mese, in cazul ala e bine sa asculti:)

Edited by ionutzitaly, 17 January 2023 - 17:45.


#23
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Sigur, da, am grijă, mulțumesc!

La mine nu a avut vreun efect asupra greutății. Am de dat 3 kg jos, dar probabil nu merge cu schimbări în dietă și obiceiuri alimentare, ar fi cazul să mă reapuc de ceva sport. Am oprit în 2020 și oprit a rămas :ewwpu:.


Tu câte mese mănânci în cele 8 ore?

Edited by Chayah, 17 January 2023 - 18:09.


#24
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,836
  • Înscris: 26.01.2010

 Chayah, on 17 ianuarie 2023 - 17:41, said:

Ai ajuns la OMAD? Cam în cât timp de la începerea IF?
Eu deocamdată încerc să mănânc doar 2 mese.


Cam cum e cu OMAD?
Nu e o cantitate prea mare de mâncare? Oare nu există riscul să ți se dilate stomacul?

Eu sunt lenesa , am tinut odata post negru 5 zile ca m-am enervat intr-o zi ca nu stiam ce sa mananc. Prietenul meu nu stia ce vrea , eu nu stiam si am zis imi bag piciorul , nu mai mananc si nu aveam nici o treaba cu IF_ul atunci.

Cantitatea de mancare e mai mica decat a altor persoane care pun poze cu ce mananca zilnic. Eu ma uit la poze si ma intreb unde intra pentru ca odata adaptata , te obisnuiesti cu putina mancare mai ales daca asculti de stomac si te opresti cand esti plina nu cand termini mancarea din farfurie.

3 felii de salam de caprioara , un ou fiert , un avocado intreg si vreo 10 feliute de castravete e o masa normala pentru mine.
Vreo 10 inghitituri de friptura plus 30 de asparagus - am renuntat la friptura in favoarea asparagusului
Inainte puteam sa mananc un hamburger intreg , acum mananc jumate ca mai mult nu intra.

Stomacu se dilata dar se si contracta in functie de cum il inveti. Omad functioneaza pentru mine ca e mai simplu sa ma ocup doar de o masa dar daca am zile cand fac 16:8 , 20:4 , schimb fereatra in functie de programul meu zilnic. Nu mananc mai tarziu de ora 6 seara dar daca ma intalnesc cu prietenii la un restaurant lungesc orele de fast , mananc la 8 seara si incep fastingul cand am terminat.

Saptamana trecuta mi-a adus cineva o combinatie de paste de la vreo 350 km departare. Am mancat doua boluri micute la ora 2 ( eram la 21 ore de fast ) si inca unu mic la ora 6. Am tinut post pana a doua zi la 5 seara cand am mancat inca un bol de paste plus 6 trufe de ciocolata. A doua zi am tinut post numa 16 ore ca odata reobisnuit corpul cu carbs si dulciuri, incepe sa faca scandal

 ionutzitaly, on 17 ianuarie 2023 - 17:44, said:


Mie imi place desi cum ii ziceam lui @noua pe alt topic nu sunt neaparat convins de beneficii, e mai mult o filozofie fara o baza stintifica confirmata.

Beneficiul e ca poti manca ce doresti fara sa fii stresat ca nu urmezi ''dieta'' in primul rand.
Pentru mine cel putin conteaza foarte mult ca nu simt ca tin o dieta. Am incercat cateva diete si nu au functionat plus ca odata ce nu mai tii dieta, pui kilele la loc.

 Chayah, on 17 ianuarie 2023 - 18:08, said:

Sigur, da, am grijă, mulțumesc!

La mine nu a avut vreun efect asupra greutății. Am de dat 3 kg jos, dar probabil nu merge cu schimbări în dietă și obiceiuri alimentare, ar fi cazul să mă reapuc de ceva sport. Am oprit în 2020 și oprit a rămas Posted Image.


MERGE cu schimbari in dieta !

Eu am dat jos 11 kile in 4 luni si nu am facut absolut niciun fel de miscare. Daca mergeam 3 km pe jos zilnic la pas normal sigur pierdeam mai mult
La mine s-au adunat cateva kkturi, Incepand cu o histerectomie ,sterozi, ruptura de menisc , operatie la cot si mai nou vertigo :lol:
De mers pe jos nu puteam sa mai merg ca a zis doctorul ca-mi face injectie daca ma intorc la el , cu bicla cat era frumos tot asa mi-a zis doctorul ca nu am voie pentru ca operatie la cot , Am avut zile in care nu am facut nici macar o suta de pasi.
Slabirea e inceata dar constanta. Singurul efect negativ e ca nu mai am chef de baut alcool ca am renuntat la alcool , zahar si carbs in primele 3 saptamani. Acum adaug zahar si carbs dar nu am niciun chef de baut

#25
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,071
  • Înscris: 04.03.2014

 Chayah, on 17 ianuarie 2023 - 18:08, said:

Sigur, da, am grijă, mulțumesc!

La mine nu a avut vreun efect asupra greutății. Am de dat 3 kg jos, dar probabil nu merge cu schimbări în dietă și obiceiuri alimentare, ar fi cazul să mă reapuc de ceva sport. Am oprit în 2020 și oprit a rămas :ewwpu:.


Tu câte mese mănânci în cele 8 ore?

3kg sunt usor de dat jos, un 250kcal pe zi minus fata de ce consumi si in 3 luni ai rezolvat, sau mai bine, mananci la fel dar le consumi alea 250 prin miscare(nu neaparat sport) ci mers pe jos.

Eu de doua ori, pe la 1pm si la 8pm (aprox, nu o iau in mod fanatic) , mananc multisor (pe la vreo 1500 kcal de masa cred) nu mai snackuiesc deloc in afara de un mar, sau acuma cu sesonul, clementine. Sub doua mese nici nu ma gandesc sa scad.  

Odata de doua ori pe sapt, dupa munca depinde cu cine ma intalnesc si cat trec prin birou pe la 5,6pm program de "aperitivo" sau working aperitivo dar ma limitez la beri sau vin adica fara prosciutti, branzeturi, chipsuri nuci and co.

@ Noua, 11kg in 3 luni nu-s putine deloc, acum cate luni a fost episodul asta? Ai cel putin 2,3 luni de greutate stabila?   Daca nu vertigo s-ar putea sa ti se traga si de la IF si o dieta cam extrema.

Edited by ionutzitaly, 17 January 2023 - 19:05.


#26
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,836
  • Înscris: 26.01.2010

 ionutzitaly, on 17 ianuarie 2023 - 19:01, said:


@ Noua, 11kg in 3 luni nu-s putine deloc, acum cate luni a fost episodul asta? Ai cel putin 2,3 luni de greutate stabila?   Daca nu vertigo s-ar putea sa ti se traga si de la IF si o dieta cam extrema.

11 kg in 4 luni sunt cam 2.75 kg pe luna , e normal si sanatos.
Cand a inceput vertigo am crezut ca e de la meniul meu.Am schimbat ferestrele , m-am chinuit sa mananc de cel putin doua ori pe zi , am adaugat carbs, vitamine si cand am realizat ca nu de vina ''dieta' am fost la doctor.Mi-am facut analize la sange, rmn la cap ( mama a avut alzheimer si ne gandeam la scleroza multipla ) si nu am nimic , sunt sanatoasa tun per rezultatele analizelor iar alimentatia mea nu are nici o treaba cu vertigo.

Nush daca e ceva in aer dar in ultimele 6 saptamani, 4 persoane din grupul meu au fost diagnosticate cu vertigo. Out of the blue , fara niciun motiv aparent. Am o prietena care nici sa citeasca nu poate iar de condus nici nu e vorba. Canalul auditiv e ok , eu incep sa-mi revin cu exercitii, ea inca nu.

Dieta nu e extrema deloc , si inainte mancam la fel de putin doar ca mancam aiurea. Daca renunti la zahar si carbs , efectiv nu-ti mai e la fel de foame ca inainte.

#27
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 ionutzitaly, on 17 ianuarie 2023 - 19:01, said:



Sub doua mese nici nu ma gandesc sa scad.  




Și eu cred la fel, cel puțin acum.
Sunt atât de multe bunătăți pe care să le încerci sau care îți vin în minte sau sub ochi într-o zi, încât pare foarte greu să te organizezi cu doar o masă pe zi :lol:.

Azi am fost pentru prima data cu 2 mese, fără gustare, fără nimic între ele.
A fost foarte ok, sper să reușesc să rămân așa.


Multă sănătate îți doresc, Noua!
Ai încercat cu complex de vitamine B pt vertigo?

Edited by Chayah, 17 January 2023 - 19:43.


#28
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

 Chayah, on 17 ianuarie 2023 - 18:08, said:

La mine nu a avut vreun efect asupra greutății. Am de dat 3 kg jos, dar probabil nu merge cu schimbări în dietă și obiceiuri alimentare, ar fi cazul să mă reapuc de ceva sport.
Tu câte mese mănânci în cele 8 ore?
Nu a avut efect pentru ca manaci intre mese. Astea stimuleaza secretia de insulina des, un lucru nedorit.

Postul intermitent e de mai multe feluri: de la basicul pomenit de tine 16/8, la cel pomenit de Noua cu o masa pe zi - care e cel mai bun.

Daca vrei sa scazi cele 3 kg, schimba ceva: micsoreaza intervalul de la 8 ore la 6 sau 4 ore - in max. 3 sapt. le vei fi dat jos lejer.

#29
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,836
  • Înscris: 26.01.2010

 Chayah, on 17 ianuarie 2023 - 19:41, said:


Sunt atât de multe bunătăți pe care să le încerci sau care îți vin în minte sau sub ochi într-o zi, încât pare foarte greu să te organizezi cu doar o masă pe zi Posted Image.

Ce bunatati mah , ce ai mancat azi ca eu ma uit ca vaca in calendar la toate restaurantele din zona si nimic nu-mi face cu ochiul.

 Chayah, on 17 ianuarie 2023 - 19:41, said:

Multă sănătate îți doresc, Noua!
Ai încercat cu complex de vitamine B pt vertigo?
Nu-mi lipseste absolut nimic , am avut full blood work si ma incadrez in limite normale la tot. Medic de familie , nutritionista, nimeni nu a gasit nimic.
Iau electroliti , beau cam 4 l de apa pe zi , singura chestie care ajuta sunt exercitiile si chiropractorul

#30
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 Alex432, on 17 ianuarie 2023 - 20:05, said:

Nu a avut efect pentru ca manaci intre mese. Astea stimuleaza secretia de insulina des, un lucru nedorit.

Da, este logic ce spui.
Eu credeam că dacă țopăie sus-jos insulina doar într-un interval de 8 ore, nu e problemă.
Sper că voi rămâne la 2 mese și să văd dacă se întâmplă ceva.

Bine, am pierdut și 2 kg în ultimele luni, dar pentru ca asta să se întâmple, nu trebuie să mănânc deloc dulciuri, așa am observat. Sau sa mănânc, dar doar într-o zi, după care câteva zile, nimic.


#31
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,836
  • Înscris: 26.01.2010

 Alex432, on 17 ianuarie 2023 - 20:05, said:

o masa pe zi - care e cel mai bun.

Nu neaparat , nu toata lumea e obisnuita cu stilul asta de mancat.
Daca incadrezi doua ''masute'' pe zi plus o gustare in 8 ore si nu mai pui gura pe nimic timp de 16 ore ,tot vezi rezultate. Singura chestie e ca portiile tre sa fie cat de cat mai micute decat cat obisnuiesti sa mananci.Daca combini cu 2-3 plimbari pe saptamana , e putin probabil sa nu vezi rezultate

#32
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,071
  • Înscris: 04.03.2014

 Alex432, on 17 ianuarie 2023 - 20:05, said:

Nu a avut efect pentru ca manaci intre mese. Astea stimuleaza secretia de insulina des, un lucru nedorit.

Postul intermitent e de mai multe feluri: de la basicul pomenit de tine 16/8, la cel pomenit de Noua cu o masa pe zi - care e cel mai bun.

Daca vrei sa scazi cele 3 kg, schimba ceva: micsoreaza intervalul de la 8 ore la 6 sau 4 ore - in max. 3 sapt. le vei fi dat jos lejer.

Indiferent de strategie, indiferent ca mananci de 4 ori pe zi sau de doua ori pentru a slabi e nevoie de un deficit de energie:) adica mai multa miscare, calorii mai putine sau ambele

#33
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

 Chayah, on 17 ianuarie 2023 - 20:15, said:

Eu credeam că dacă țopăie sus-jos insulina doar într-un interval de 8 ore, nu e problemă.
Cu cat creste de mai multe ori pe zi, cu atat mai rau pentru sanatate. O topaiala (0-max-0) dureaza 3 ore .
Metoda clasica pentru diabetici era sa manance de multe ori pe zi.

 Noua_pe_site, on 17 ianuarie 2023 - 20:17, said:

Daca incadrezi doua ''masute'' pe zi plus o gustare in 8 ore si nu mai pui gura pe nimic timp de 16 ore ,tot vezi rezultate. combini cu 2-3 plimbari
Da, asta e doar startul dupa ciugulitul non-stop toata ziua...  De ce ai vrea sa ai activata insulina 12 ore pe zi ?!!!
Fiecare face cum considera postul intermitent... Eu il fac pentru sanatate si pentru mentinere ('intinerire') si il combin cu keto + putini carbohidrati.

 ionutzitaly, on 17 ianuarie 2023 - 20:41, said:

Indiferent de strategie, indiferent ca mananci de 4 ori pe zi sau de doua ori pentru a slabi e nevoie de un deficit de energie:) adica mai multa miscare, calorii mai putine sau ambele
Nu este indiferent, este esential cum o faci.
Slabitul prin sport e extrem de solicitant pentru a slabi semnificativ - e nerecomandat pentru cei peste 30 de ani.

In postul intermitent se recomanda: mers pe jos/bicicleta + exercitii usoare (anaerobe, nu aerobice !)  + f. putin Hiit.
Astea ajuta organismul, tonusul general si te fac sa nu pierzi masa musculara.

#34
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
De ce oare puțin hiit și exerciții aerobice?
Păi astea sunt esențiale pt sănătate, cred că mult mai de folos decât IF, nu?

#35
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,071
  • Înscris: 04.03.2014
Acticitatea fizica pentru o viata sanatoasa si un sistem cardiovascular bun e un must, IF-ul nu e un must:)

#36
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Da, cam așa văd și eu lucrurile.

Sunt curioasa de explicațiile împotriva hiit și aerobic.
Dacă IF nu permite organismului astfel de eforturi, ceva e în neregulă totuși.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate