Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Adam - un hot ordinar

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
196 replies to this topic

#181
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,080
  • Înscris: 10.09.2008
Ia din acest post că Dumnezeu nu a mințit în legătură cu ziua morții, apoi vedem restul...

#182
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Demonstrează în baza textului luat literal, fără artificii tehnice, că dumnezeu n-a mințit, inclusiv cu ziua morții.

#183
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,080
  • Înscris: 10.09.2008
Recitește postul cu citatul din Wiki, că e demonstrația. Dacă nu e clar, revin cu lămuriri...

#184
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlogic1, on 20 aprilie 2019 - 22:40, said:

E vorba de cunoștința morală, care se cĂąștigă prin experiență odată cu trecerea anilor, nu de cunoaștere Ăźn general. Adam trebuia să aștepte niște ani și ar fi primit liber să mănĂąnce. Așa a mĂąncat mai ĂźntĂąi și trebuie să aștepte aceiași ani pĂąnă să ajungă la pomul vieții.

Eva a Ăźnțeles greșit că va muri imediat la atingerea pomului, dar șarpele o corectează spunĂąndu-i că va fi doar condamnată, exact cum spusese Dumnezeu.
Wiki:
CĂąnd Dumnezeu Ăźi interzice omului să mănĂąnce din pomul  cunoștinței, Ăźi spune că dacă o face este ”condamnat să moară”. Ebraica de aici este folosită Ăźn Biblie pentru pronunțarea condamnărilor la moarte.[84]

Eu aș înlocui pomul cunoștinței binelui și răului cu sursa cunoștinței binelui și răului iar pomul vieții cu sursa vieții!
Cred că înțelegerea a ceea ce s-a întâmplat acolo, ar fi sensibil ușurată! :)

#185
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,080
  • Înscris: 10.09.2008
Da, se poate, cu anumite specificații.

#186
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 20 aprilie 2019 - 22:40, said:



Eva a înțeles greșit că va muri imediat la atingerea pomului, dar șarpele o corectează spunându-i că va fi doar condamnată, exact cum spusese Dumnezeu.

De cand imaginatia lui Eva ca sarpele vorbeste o si corecteaza ? Cumva ai descoperit ceva care te-a facut sa-ti schimbi convingerea ?

#187
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,080
  • Înscris: 10.09.2008
Nu e nici o imaginație, este stilul scriitorului, iar eu vorbesc folosind limbajul scriitorului, pentru că subiectul nu este identitatea șarpelui, ci dacă a mințit. În mod concret reptila i-a transmis mesajul Evei așa cum transmit cobaii medicilor. Pe post de cobai.

#188
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 21 aprilie 2019 - 14:08, said:

Nu e nici o imaginație, este stilul scriitorului, iar eu vorbesc folosind limbajul scriitorului, pentru că subiectul nu este identitatea șarpelui, ci dacă a mințit. În mod concret reptila i-a transmis mesajul Evei așa cum transmit cobaii medicilor. Pe post de cobai.
Atunci incearca sa redai fraza cu pricina tradusa in asa fel sa nu induca ideea ca sarpele a vorbit.

#189
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,080
  • Înscris: 10.09.2008

View Postcirus6, on 21 aprilie 2019 - 07:19, said:

Unde scrie treaba asta în biblie? Unde spune yhwh "adame peste 1000 de ani am să te las să mănânci și din pomul cunoașterii binelui și raului"?

Nu trebuie să scrie, e clar din Geneza.

Evrei 5:14
Dar hrana tare este pentru oamenii mari, pentru aceia a căror judecată s-a deprins, prin întrebuinţare, să deosebească binele şi răul.


Isaia 7:16
Dar înainte ca să ştie copilul să lepede răul şi să aleagă binele, ţara, de ai cărei doi împăraţi te temi tu, va fi pustiită.


Luând din rodul pomului, Adam (și implicit omenirea) a găsit calea să dobândească cunoștința binelui și răului, să învețe prin experiență să aleagă binele și să lepede răul. E ca în pilda fiului risipitor, în care acesta a vrut să ajungă cu moștenire imediat. A ajuns ”ca” tatăl lui, adult independent, dar situația nu l-a ajutat pentru că a risipit moștenirea. Și când după un timp de experimentare a răului ”și-a venit în fire”, a ales binele, s-a întors, a fost iertat și a fost primit cu toate drepturile de fiu (inclusiv cel de moștenitor). Romani 8:17-22
Este o dramă cu care se confruntă la nivel individual fiecare adolescent, dacă să asculte mai departe de părinți sau să zică gata la o vârstă timpurie și să devină independent moral. În prezent omenirea tocmai mestecă fructele pomului cunoștinței cu un ochi pe pomul vieții.

Edited by logic1, 21 April 2019 - 15:15.


#190
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,080
  • Înscris: 10.09.2008

View Postpacopaco1967, on 21 aprilie 2019 - 14:50, said:

Atunci incearca sa redai fraza cu pricina tradusa in asa fel sa nu induca ideea ca sarpele a vorbit.

Nu se poate, acolo scrie că a vorbit. Doar că este așa cum ”Biblia spune” sau ”pietrele vorbesc”. Scriitorul ne redă în cuvinte raționamentul Evei, adică ”dialogul” dintre temerile ei și asigurările transmise de cobai. Este o discuție care se petrece în fiecare om între pofta care îi argumentează să ia din ce este interzis și rațiunea care ia în calcul consecințele.

#191
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlogic1, on 21 aprilie 2019 - 11:15, said:

Da, se poate, cu anumite specificații.

Care ar fi specificațiile respective?!

#192
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 21 aprilie 2019 - 15:14, said:


Nu se poate, acolo scrie că a vorbit. Doar că este așa cum ”Biblia spune” sau ”pietrele vorbesc”. Scriitorul ne redă în cuvinte raționamentul Evei, adică ”dialogul” dintre temerile ei și asigurările transmise de cobai. Este o discuție care se petrece în fiecare om între pofta care îi argumentează să ia din ce este interzis și rațiunea care ia în calcul consecințele.
Unde anume in stiinta cercetatorii afirma ca , cobaii vorbesc ?
Nu e nici o discutie daca e doar imaginatia Evei. Eu nu stiu de unde ai inteles ca obiectele ar vorbi. Bineinteles ca se folosesc forme literare care sa faca intelegerea evenimentelor mult mai lesne. Totusi, cum crezi ca ai convinge pe cineva care iubeste adevarul si respinge o astfel de vorbire ? Eu nu pot sa cred ca Dumnezeu apeleaza la exemple inexistente in natura pentru a se face cunoscut. Stiu ca e dificil pentru om, si totusi, pana si elevii evolueaza, ajung sa inteleaga , ca proverbele, parabolele, au un mesaj. Dar trebuie evitat , de fapt exclus , imbinarea dintre real si imaginar (fictiv). Findca asa au aparut tot felul de povesti care tin mintea ocupata, si grav e ca ele duc la neincredere. Spre exempllu, Mos Craciun, adultii indoctrineaza copii , si apoi acestia descopera lumea, ca prefera minciuna, chipurile, ar face viata frumoasa. Sunt dezamagit ca biblia se foloseste de constructii literare ireale, si astfel ii dispare credibilitatea. Dupa cum vezi, pe majoritatea ariilor, ateii arata catre absurdul si aberatiile biblice, incat ei nu reusesc sa deosebeasca intre adevar si fantezie.

#193
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,080
  • Înscris: 10.09.2008
Așa funcționează limbajul omenesc și Biblia este scrisă în limbaj omenesc. Cuvintele au și sensuri abstracte, figurate, ”duhovnicești” și există genuri literare care le folosesc. Ajută la comunicarea unor lucruri profunde în cuvinte puține. O pildă de câteva cuvinte conține material pentru o predică miezoasă de o oră. În Geneza 2 și 3 există simboluri, cum sunt pomii, personajele sunt și parte într-o ”alegorie” (= ”Lucrurile acestea trebuie luate în alt înţeles”, Gal 4:24). Femeia și șarpele reprezintă și ceva din punct de vedere profetic, ca și Sara - Ierusalimul de sus, femeia stearpă care este mama creștinilor.

Ce-ți spune ție Iov 28:14, adică ce înțeles îți transmite? Adâncul zice: „Nu este în mine”; şi marea zice: „Nu este la mine”.

#194
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 21 aprilie 2019 - 16:46, said:



Ce-ți spune ție Iov 28:14, adică ce înțeles îți transmite? Adâncul zice: „Nu este în mine”; şi marea zice: „Nu este la mine”.
Este despre sursa intelepciunii .
Omul sa caute intelepciune doar "in cer".

#195
worldwar

worldwar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 13.04.2019

View Postcirus6, on 20 aprilie 2019 - 21:32, said:

Insula bănuiesc că e filmul, e mișto.

Seamănă oarecum cu povestea lui prometeu cea din biblie. În ambele cazuri un personaj vrea să salveze omul de la un destin nefericit hotărât de șeful mare.
Dacă ar fi citit cu atenție creștinii povestea biblică, ar fi înțeles că personajul pozitiv e șarpele care oferă cunoașterea omului. Dar ei neînțelegând ce citesc spun că sarpele e cel rău.
Ce am înțeles io dincolo de o poveste moralizatoare, e că un grup de extratereștrii parchează într-o zonă deșertica pe care o transformă în paradis, apoi prin inginerie genetică creează un hominid total supus pe care îl folosesc pentru a exploata resursele din zonă. Unul dintre inginerii geneticieni care a lucrat la realizare proiectului numit adam, nu e multumit de situație și își dorește mai mult de la ființa creată, probabil că prin ceva droguri o aduce la un nivel superior de conștiință.


Asta a vrut sa ilustreze si Rubens prin picturile sale cu caderea lui Prometheus/Lucifer.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4c/Peter_Paul_Rubens%2C_Flemish_%28active_Italy%2C_Antwerp%2C_and_England%29_-_Prometheus_Bound_-_Google_Art_Project.jpg/800px-Peter_Paul_Rubens%2C_Flemish_%28active_Italy%2C_Antwerp%2C_and_England%29_-_Prometheus_Bound_-_Google_Art_Project.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ea/Peter_Paul_Rubens_-_Saint_Michael_expelling_Lucifer_and_the_Rebellious_Angels%2C_1622.jpg/508px-Peter_Paul_Rubens_-_Saint_Michael_expelling_Lucifer_and_the_Rebellious_Angels%2C_1622.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by worldwar, 21 April 2019 - 21:55.


#196
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcirus6, on 21 aprilie 2019 - 07:19, said:

Unde scrie treaba asta în biblie? Unde spune yhwh "adame peste 1000 de ani am să te las să mănânci și din pomul cunoașterii binelui și raului"?

Eu zic ca de la inceput a fost o alegere pe care Adam putea sa o faca sau nu, in functie de liberul lui arbitru. Altminteri, daca Dumnezeu nu ar fi vrut ca Adam sa fie liber sa aleaga, punea acel pom sub lacat. Cred, mai degraba, ca daca Adam si-ar fi recunoscut greseala si si-ar fi cerut iertare, altfel ar fi stat lucrurile. Dar el a preferat sa dea vina pe Eva. Aratand, astfel, ca era un prost judecator, inca.

View Postcirus6, on 21 aprilie 2019 - 07:55, said:

Demonstrează în baza textului luat literal, fără artificii tehnice, că dumnezeu n-a mințit, inclusiv cu ziua morții.

Nu ai cum sa accepti o astfel de demonstratie, cata vreme te-ai setat pe faptul ca moartea inseamna doar descompunerea trupului.

View Postpacopaco1967, on 21 aprilie 2019 - 14:50, said:

Atunci incearca sa redai fraza cu pricina tradusa in asa fel sa nu induca ideea ca sarpele a vorbit.

De unde stii ca sarpele actual nu este doar o forma involuata a sarpelui din vechime si ca sarpele din vechime chiar putea vorbi? Teoretic, cu cateva gene adaugate, orice animal ar putea vorbi.

View Postlogic1, on 21 aprilie 2019 - 15:14, said:


Nu se poate, acolo scrie că a vorbit. Doar că este așa cum ”Biblia spune” sau ”pietrele vorbesc”. Scriitorul ne redă în cuvinte raționamentul Evei, adică ”dialogul” dintre temerile ei și asigurările transmise de cobai. Este o discuție care se petrece în fiecare om între pofta care îi argumentează să ia din ce este interzis și rațiunea care ia în calcul consecințele.

De la caderea in pacat si pana azi, ”sarpele” continua sa o amageasca pe ”eva” si pacatul primordial se reediteaza in fel de fel de  moduri. De aceea dumneata poti sa vii cu una dintre variante, dar in prima varianta sarpele chiar a vorbit.

View Postpacopaco1967, on 21 aprilie 2019 - 16:20, said:

Unde anume in stiinta cercetatorii afirma ca , cobaii vorbesc ?
Nu e nici o discutie daca e doar imaginatia Evei. Eu nu stiu de unde ai inteles ca obiectele ar vorbi. Bineinteles ca se folosesc forme literare care sa faca intelegerea evenimentelor mult mai lesne. Totusi, cum crezi ca ai convinge pe cineva care iubeste adevarul si respinge o astfel de vorbire ? Eu nu pot sa cred ca Dumnezeu apeleaza la exemple inexistente in natura pentru a se face cunoscut. Stiu ca e dificil pentru om, si totusi, pana si elevii evolueaza, ajung sa inteleaga , ca proverbele, parabolele, au un mesaj. Dar trebuie evitat , de fapt exclus , imbinarea dintre real si imaginar (fictiv). Findca asa au aparut tot felul de povesti care tin mintea ocupata, si grav e ca ele duc la neincredere. Spre exempllu, Mos Craciun, adultii indoctrineaza copii , si apoi acestia descopera lumea, ca prefera minciuna, chipurile, ar face viata frumoasa. Sunt dezamagit ca biblia se foloseste de constructii literare ireale, si astfel ii dispare credibilitatea. Dupa cum vezi, pe majoritatea ariilor, ateii arata catre absurdul si aberatiile biblice, incat ei nu reusesc sa deosebeasca intre adevar si fantezie.

Bine ai remarcat ca Dumnezeu nu poate folosi, in scrierile Sale, exemple de povesti false. De aceea, daca zice ca ”sarpele a vorbit”, inseamna ca acest animal chiar a vorbit.

#197
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Ha ha

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate