Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Adam - un hot ordinar

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
196 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Pana acum, perspectiva generala asupra greselii lui Adam este ca un tata, anume Dumnezeu, construieste o casa pentru copiii sai, o umple cu jucarii,  dar mai pune si un acvariu cu un sarpe veninos si le spune copiilor ca pot sa se joace cu toate jucariile, dar sa nu se joace si cu sarpele si nici macar sa nu-l atinga, pentru ca vor muri... Apoi, dupa ce copiii se joaca nitel cu sarpele, dar nu mor, atunci tatal respectiv decide sa-i alunge din casa, dar sa opreasca sarpele!
Evident ca, privind astfel, Dumnezeu este un tata cel putin prost, daca nu cumva dement de-a binelea!

  Sa va prezint, insa, o alta perspectiva:

In Cantarea Cantarilor, cap. 8  (varianta Cornilescu) apare urmatorul verset:

11 Solomon avea o vie la Baal-Hamon; a închiriat-o* unor păzitori şi fiecare trebuia să aducă pentru rodul ei o mie de sicli de argint.

Adica ”pazitorii” de care vorbeste Scritura aici sunt un fel de arendasi care, contra sumei de o mie de sicli de argint, puteau sa administreze via si sa se foloseasca de rodul ei.

Iar acum sa vedem ce spune ca a facut Dumnezeu cu Adam, dupa ce l-a facut si, mai ales, pentru ce l-a facut!

Geneza 2:15 Domnul Dumnezeu a luat pe om şi l-a aşezat în grădina Edenului ca s-o lucreze şi s-o păzească.

Adica Dumnezeu nu l-a facut pe Adam ca sa-i fie mostenitor, ci l-a facut ca sa-i fie SLUGA. O sluga platita, ca orice alta sluga!
Si care era plata lui Adam? Putea ”sa manance dupa  placere din orice pom” din rai. Doi pomi, insa, Stapanul sau ii pastrase doar pentru sine si Adam nu avea voia sa se atinga de ei: pomul vietii si pomul cunoasterii binelui si raului.
Dar Adam ce face? Adam, manat de pofta lui, desi avea o gramada de mancare la dispozitie, se atinge taman de bunul care era EXCLUSIV al Stapanului Sau si despre care acesta ii spusese sa nu se atinga!

  Si au mai tras unii concluzia, aberanta, ca pomul respectiv era otravitor! Realizati, oare, ce rasul curcii este sa spui ca ”pomul vietii” este otravitor?! Nici eu n-am realizat pana acum!
Ori, Dumnezeu nu spusese ca rodul celor doi pomi ar fi otravitor ci, spunand lui Adam ”daca te atingi de acel rod vei muri”, de fapt il atentiona ce pedeapsa il asteapta, nu ca pomul ar fi otravitor! Dimpotriva, daca ar fi mancat si din rodul celalalt, Adam nu numai ca nu ar fi murit, ba chiar ar fi devenit nemuritor! Un nemuritor hot, adica...

  Deci, o fi Adam numit ”fiul lui Dumnezeu”, dar era din randul fiilor ”nascuti pentru sclavie”, fiind ”sub Lege”. Abia de oamenii nascuti in cea de a sasea zi se poate spune ca erau nascuti spre libertate, pentru ca lor le spune Dumnezeu ”cresteti, va inmultiti si STAPANITI pamantul”. Iar ”a sasea zi” a venit abia cu Hristos...

IN CONCLUZIE: Adam a fost doar un rob care s-a atins de bunurile Stapanului sau, de care Acesta il prevenise sa nu se atinga, devenind astfel un hot, si a fost alungat din casa Stapantului pentru aceasta hotie. Interesant ca, fiind alungat din cer pe pamant, Adam a devenit muritor si, desi a trait aproape o mie de ani pe pamant, a murit inainte sa se termine, in cer, ziua in care el fusese alungat.
Amin

Edited by Dorel666, 06 April 2019 - 15:55.


#2
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Tu ai prea mult timp liber...

#3
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
dorel e consecvent

#4
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
ma inchin cu doua maini cand vorbeste dorel 666....toti suntem sclavi, inclusiv ingerii, chiar si arhanghelul mihail

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Eva a luat din pom , nu Adam. Atat de mult timp liber ai... , nu stii cum sa mai interpretezi.
Daca era doar o sluga, nu o facea pe Eva, i-a dat ca sa o lucreze ca sa traiasca din aia, asa cum lucrezi tu (lucrezi pe naiba... cred ca ai ajutor social) ca sa traiesti. Si o pazea de "sarpele cel rau" , insa nu a fost un succes.

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
De cine sa o păzească Adam, dacă el era singurul?

#7
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostTruculMagic, on 06 aprilie 2019 - 15:55, said:

Eva a luat din pom , nu Adam. Atat de mult timp liber ai... , nu stii cum sa mai interpretezi.
Daca era doar o sluga, nu o facea pe Eva, i-a dat ca sa o lucreze ca sa traiasca din aia, asa cum lucrezi tu (lucrezi pe naiba... cred ca ai ajutor social) ca sa traiesti. Si o pazea de "sarpele cel rau" , insa nu a fost un succes.

Si Eva, fiind nevasta unui sclav, nu era si ea tot o sclava?! Ba chiar stia foarte bine care ii era locul, ca sclava, fiindca, atunci cand Sarpele a intrebat-o, a aratat, clar, ca stia ce avea voie sa faca si ce nu.

Edited by Dorel666, 06 April 2019 - 16:00.


#8
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Doar Osho facea afirmatii contradictorii referitoare la religie si asta pentru ca noi sa ne punem probleme.
Poate ca esti un maestru secret. Posted Image

Edited by vladutgm, 06 April 2019 - 15:59.


#9
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postvladutgm, on 06 aprilie 2019 - 15:58, said:

Doar Osho facea afirmatii contradictorii referitoare la religie si facea asta pentru ca noi sa ne punem probleme.
Poate ca esti un maestru secret. Posted Image

Doar ca nu vad ce ”afirmatie contradictorie referitoare la religie” am facut acum!

Edited by Dorel666, 06 April 2019 - 16:00.


#10
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,039
  • Înscris: 23.09.2005

View PostDorel666, on 06 aprilie 2019 - 15:40, said:

  Si au mai tras unii concluzia, aberanta, ca pomul respectiv era otravitor!
Ori, Dumnezeu nu spusese ca rodul celor doi pomi ar fi otravitor

Dar n-a spus nici ca nu era otravitor.

View PostDorel666, on 06 aprilie 2019 - 15:40, said:

Dimpotriva, daca ar fi mancat si din rodul celalalt, Adam nu numai ca nu ar fi murit, ba chiar ar fi devenit nemuritor! Un nemuritor hot, adica...

Pai daca n-a spus nici ca nu e otravitor si nici despre nemurire, inseamna ca si asta e o concluzie la fel de aberanta.

Daca mananca devine nemuritor cã... ce? Cã de ce? Cã, cum?

Edited by Phobos, 06 April 2019 - 16:02.


#11
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
in islam se spune ca ingerii au rolul sa ne slujeasca, doar satan nu a vrut

ceea ce este partial mincinos, partial adevarat

#12
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019

View PostDorel666, on 06 aprilie 2019 - 15:40, said:

(varianta Cornilescu)
Adica biblia sectarilor  ? Sectarii vor merge in Iad cu biblia lor sub soare.

Edited by BubuTastatura, 06 April 2019 - 16:01.


#13
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlegit10, on 06 aprilie 2019 - 15:54, said:

ma inchin cu doua maini cand vorbeste dorel 666....toti suntem sclavi, inclusiv ingerii, chiar si arhanghelul mihail

Stii ca nu-i ok sa te inchini cu stanga...?

#14
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
cred ca biblia lui cornilescu e mai veche ca cea ortodoxa

Edited by legit10, 06 April 2019 - 16:03.


#15
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostPhobos, on 06 aprilie 2019 - 15:59, said:

Dar n-a spus nici ca nu era otravitor.


De vreme ce l-a numit ”pomul vietii”, eu as zice ca este evident ca nu era otravitor ci, dimpotriva, era datator de viata!

View PostPhobos, on 06 aprilie 2019 - 15:59, said:



Pai daca n-a spus nici ca nu e otravitor si nici despre nemurire, inseamna ca si asta e o concluzie la fel de aberanta.

Daca mananca devine nemuritor cã... ce? Cã de ce? Cã, cum?

Daca este  numit ”pomul vietii”, este evident ca da viata, adica nemurire!

#16
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Daca as construi niste roboti, le-as planta cele trei legi ale roboticii (conform Asimov). Eu i-am facut, eu le zic ce sa faca, pentru ca de asta i-am facut, au un scop bine determinat.
Dar mi-as dori sa nu stau toata ziua sa-i monitorizez, asa ca-i inzestrez cu ceva AI, in care pun si ceva restrictii. Ei, Dorele, inteligenta asta artificiala incepe sa se dezvolte, si incepe sa se conflicteze cu rutinele din SO, si cu legile de baza adica.
Acum imagineaza-ti (stiu ca e greu) un creator de roboti mult mai avansat, nu bazati pe siliciu ci pe carbon, care a facut Adam 1.0
Dorele, cum ti se par acum lucrurile? (astept raspuns dupa ce-ti iei medicatia)

#17
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostBubuTastatura, on 06 aprilie 2019 - 16:01, said:

Adica biblia sectarilor  ? Sectarii vor merge in Iad cu biblia lor sub soare.

Vor merge in iad pentru ca sunt razvratiti, nu pentru ca Biblia ar fi gresita!

#18
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019

View PostDorel666, on 06 aprilie 2019 - 16:04, said:

Daca este  numit ”pomul vietii”, este evident ca da viata, adica nemurire!
Sufletul meu prin definitia este nemuritor doarece are chipul si asemenearea lui Dumnezeu, prin urmare prin definitie oamenii sunt nemuritori .Ori tu sustii ca acel "pom" da nemurire, prin urmare
omul(duhovnicesc) dupa logica ta este muritor ceea ce este blasfemie la adresa lui Dumnezu si a cununii creatiei sale care este omul.
Sper ca iti dai seama ca ratacesti si te afli in mare eroare.

Edited by BubuTastatura, 06 April 2019 - 16:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate