Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

pret construcție rosu 100mp utili

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Issa21

Issa21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.04.2019
Buna ziua.  De cateva zile am inceput sa visez la o casa.. momentan avem un apartament care in momentul de fata l-as putea vinde cu 31.000 mobilat si utilat complet.  Problema e ca nu avem momentan un teren si dorind sa ramanem aproape de parinti (in oras) pt a putea duce copilul la ei chiar si pe jos, terenul de 400mp ne-ar costa cam 10000 €.
Bun..acum sa începem.. am reusi sa construim o casa de aproximativ 100mp utili (din caramida sau bca) locuibila in 20.000€ in ideea in care nu am plati manopera ci am face noi totul? Adica sotul, socrul,tatal meu.. (mentionez ca tatal meu se ocupa cu instalatii de apa, încălzire in pardoseala, calorifere..etc..) (unchiul meu e electrician deci alt ajutor mai ieftin decat un necunoscut)
Inca nu suntem hotarati daca ar fi cu etaj sau fara, nu stim daca am iesi mai ieftin cu parter 60mp si un etaj de vreo 40-50mp sau doar cu un parter de 100mp. Acoperisul pt a fi mai ieftin ma gandeam sa fie intr-o singura apa.(genul celui din poza ).
In principiu ma interesează  sa fie locuibila adică  sa fie izolata exterior si tencuita in interior(+utilitatile curent si apa+canalizare).  De mobila se ocupa sotul

Attached Files


Edited by Issa21, 06 April 2019 - 14:44.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Intrebarea - cat ma costa o casa la rosu - nu are un raspuns exact.
Pretul se invarte undeva intre 150-250 EUR /mp dar, poate ajunge si la 500 - in functie de figurile din cap.
Asta inseamna aprox. 15.000-25.000 EUR / 100 mp la rosu - fara teren, proiect si autorizatii.
Ce trebuie avut in vedere ?
Finisajele costa cam dublu

Un mic exemplu - 15.000 EUR la rosu + 30.000 EUR finisaje = 45.000 EUR - fara teren, proiect si autorizatii.
De fapt, cam asta ar fi si suma minima pe care trebuie sa o ai in portofel

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Apoi bransamentele la utilitati:apa-canal,gaz si electricitate.

Eu zic ca acel "proiect" poate sa ramana la stadiul de vis.

#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,029
  • Înscris: 23.09.2005

 adisz, on 06 aprilie 2019 - 15:48, said:

Eu zic ca acel "proiect" poate sa ramana la stadiul de vis.

De ce, ca doar a zis "in rosu".

A, da. Acum am vazut, vrea sa locuiasca. No, poi nu-i bine.

Edited by Phobos, 06 April 2019 - 16:06.


#5
Issa21

Issa21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.04.2019
Deci chiar si fara costuri la manopera tot nu ne incadram 😢 sotul a vorbit cu un prieten constructor cu firma proprie si a zis ca fara mana de lucru iesim in 15.000 €...adevarul e ca nu ma așteptam sa fie asa mult finisajele. In principiu ma interesează sa fie finisat parterul (adica un dormitor,  o baie, bucataria si living ul ). Adica tencuite si utilate in limita stricta de a locui acolo

Deci eu ma refer fara pic de manopera inclusiv la finisaje.  Deci tencuieste sotul..pardoseala tatal meu.. zugravire si parchet/gresie tot sotul.... si strict usa la intrare si la baie 🙈


Deci eu ma refer fara pic de manopera inclusiv la finisaje.  Deci tencuieste sotul..pardoseala tatal meu.. zugravire si parchet/gresie tot sotul.... si strict usa la intrare si la baie 🙈


Eu stau sa ma întreb cum la noi in oras se vinde casa la cheie cu 4 ari de teren(de catre o firma care a facut un cartier intreg doar cu casele lor) la 39.900 daca in regim propriu si fara manopera ajung la asa costuri?  😑

https://www.olx.ro/o...lt-IDblMwS.html
Aceasta e una dintre ele...
Terenul in zona respectiva, 4 ari ajung cam la 10.000€

#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,029
  • Înscris: 23.09.2005

 Issa21, on 06 aprilie 2019 - 16:12, said:

Eu stau sa ma întreb cum la noi in oras se vinde casa la cheie cu 4 ari de teren(de catre o firma care a facut un cartier intreg doar cu casele lor) la 39.900 daca in regim propriu si fara manopera ajung la asa costuri?  ��

Ca e facuta ca pasta. Dai mai tare cu ciocanul in perete si tãtã casa bubuie si se zdruncina.

Edited by Phobos, 06 April 2019 - 16:17.


#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu uita
Ai nevoie de proiect - un proiect tehnic complet poate ajunge lejer la 15 EUR / mp = 1500 EUR aditional pentru proiect
Urmeaza restul.
Teren - pentru un teren la 10 000 EUR, toate actele la notar costa inca vreo 500 EUR
Deci 10 000 teren + 500 acte la notar
Auorizatia de constructie - inca vreo 300 EUR
Bransamentele la utilitati - gaze (vreo 500 EUR), curent (vreo 500 EUR), canalizare si apa (vreo 300 EUR)

Dintr-un foc mai adaugam la aia 45000 (doar pentru constructie) inca vreo 3500-4000

#8
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Dacă ați face voi totul nu rămâne decât să calculezi prețul materialelor și al autorizațiilor.
Mai ieftin e cu etaj.
Cum manopera e cam cât costă și materialele v ați putea încadra, la limită. Dar e greu :)
Cine face armătură, cine zidește, cine tencuie ? Au acei membri ai familiei abilitățile astea ?

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 Issa21, on 06 aprilie 2019 - 16:15, said:

Eu stau sa ma întreb cum la noi in oras se vinde casa la cheie cu 4 ari de teren(de catre o firma care a facut un cartier intreg doar cu casele lor) la 39.900 daca in regim propriu si fara manopera ajung la asa costuri?  ��
https://www.olx.ro/o...lt-IDblMwS.html
Aceasta e una dintre ele...
Terenul in zona respectiva, 4 ari ajung cam la 10.000€

Pai asta din anunt are 58m si costa 40 000
Tu vrei 100m deci ... peste 50 000
Acum e clar ?

#10
Issa21

Issa21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.04.2019

 Naijax, on 06 aprilie 2019 - 16:22, said:



Pai asta din anunt are 58m si costa 40 000
Tu vrei 100m deci ... peste 50 000
Acum e clar ?

Cu tot cu teren..fara teren e la cheie cam 30.000.. fara manopera scadem iar macar un 10-15.000
Eu la asta la refer....

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 Issa21, on 06 aprilie 2019 - 17:33, said:

Cu tot cu teren..fara teren e la cheie cam 30.000.. fara manopera scadem iar macar un 10-15.000
Eu la asta la refer....

Are 58m - ce nu e clar ? E un fel de apartament pe sol
In plus, constructorii au discount-uri mari la achizitionarea materalelor de constructii
Sa-ti dau un exemplu simplu
Tu ca persoana fizica o sa dai pe un sac de ciment la 40kg - 20lei - si ai nevoie de 100 de saci (cifra la intamplare)
Un dezvoltator cumpara direct 1000 de saci si obtine discount. Poate plati pe sacul de ciment 14 lei in loc de 20 cat dai tu.
Acum intelegi de ce construiesc aia mai ieftin ?

#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,485
  • Înscris: 30.08.2017
A mea la rosu a fost 50k eur..240mp construiti...structura cadre, zidarie ytong...deci costuri peste medie. As zice 180 - 200 eur/mp un cost in piata, ceva mai putin daca lucrezi cu dorei.

#13
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Daaa, cum dracu, ăia de la firmă sunt einsteini, nu dorei, ce să spunem.
Omul spune că manopera le aparține, prețul scade la jumătate, aprox 100 € /mp.
Daca mai ajustează din suprafață cred că e posibil.

#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Bineinteles ca se poate construi la 100 EUR /mp
Din chirpici

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,485
  • Înscris: 30.08.2017

 Amaryl, on 06 aprilie 2019 - 17:51, said:

Daaa, cum dracu, ăia de la firmă sunt einsteini, nu dorei, ce să spunem.
Omul spune că manopera le aparține, prețul scade la jumătate, aprox 100 € /mp.
Daca mai ajustează din suprafață cred că e posibil.

Cu firma ai contract calumea, ai o mai buna organizare, scapi de stresul cu ITM-ul...altfel da, muncitorii tot dorei, dar e si mai organizata treaba...o firma ok are si mesteri + sefi de echipa printre doreii aia.

Edited by george_alexandru, 06 April 2019 - 18:51.


#16
Issa21

Issa21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.04.2019
Ma gandesc sa o facem momentan din 65-70mp utili iar peste cativa ani sa ne extindem eventual cu inca un dormitor si o baie.......asa cred ca ar fi sanse sa ne incadram...

#17
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
de ce vrei sa iti complici viata?toata ziua vrei sa stai intr-un santier si o casa neterminata? ce venituri aveti? iti faci casa de 100 mp si stai cu paltonul pe tine iarna?

#18
Issa21

Issa21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.04.2019

 zile_san, on 06 aprilie 2019 - 19:31, said:

de ce vrei sa iti complici viata?toata ziua vrei sa stai intr-un santier si o casa neterminata? ce venituri aveti? iti faci casa de 100 mp si stai cu paltonul pe tine iarna?

 zile_san, on 06 aprilie 2019 - 19:31, said:

de ce vrei sa iti complici viata?toata ziua vrei sa stai intr-un santier si o casa neterminata? ce venituri aveti? iti faci casa de 100 mp si stai cu paltonul pe tine iarna?

Nu inteleg ideea.  Am spus clar ca as izola casa pe exterior si as finisa strict baia,bucataria implicit livingul si dormitorul. Nu doresc  sa o mobilez wow.. ideea e ca am un copil de 1 an si 7 luni care ar putea sa se joace in curte avand amenajate niste locuri pt el si ar fi mai usor sa nu tin in apartamentul care are abia 40mp tricicleta si caruciorul si alte zeci de chestii care le-as lasa in curte .
Sa mai spun ca stam la etajul 4 si car mereu toate sus si jos? Totusi nu pot sa fac numai un dormitor..as avea nevoie de inca un dormitor macar de 3x3 care sa fie camera lui unde sa poata sa se joace fara sa fie mereu nevoie sa sttangem tot și sa ascundem jucariile prin tabureti sau in cutii....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate