Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Poate fi considerata hartuire sexuala?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Unii se excita si daca vad o femeie in pantaloni scurti, vara, despre ce vorbim, wtf. Daca unii deja observa ca mama natura te-a inzestrat cu anumite forme, e mai groasa treaba... Na, nu cred ca trebuie sa le dai atentie astora, ca in fond asta si vor. Daca ii ignori si te faci ca nu ii auzi/vezi nu vor mai spune nimic. Cat timp nu iti pun mana in zonele intime, nu ai ce sa le faci, atata pot.

Edited by Vlad_22, 05 April 2019 - 16:46.


#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,211
  • Înscris: 05.06.2002
nu-i hartuire, e doar harjoneala.

acu pe bune, ei te gasesc atragatoare, dar isi dau seama ca nu-s de nasul tau si de asta procedeaza asa.

#21
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
nu e hartuire, e doar prostie!
care, ca si aerul, e omniprezenta!

#22
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View Postbelvue, on 05 aprilie 2019 - 17:21, said:

Nu vreau sa creez si mai multa ostilitate. Daca ma pun rau cu ei, nu o sa am viata usoara. As vrea sa-i fac sa renunte la mistocareala asta de prost gust de buna voie.
Le e ciuda ca vii sa ii controlezi si e felul lor de a te pune pe fuga.
Mai bine ai grija la ce fac ca genul asta de oamenii numai de tampenii sunt in stare.
Daca ai curaj, fa ce a spus Noua.:)

#23
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Va agitati in van , tine  de educatie , aia din scoala  , egalitatea de gen si sexuala   , exact ce  are fobie acest popor bata la aceste capitole

Edited by ciine, 05 April 2019 - 20:09.


#24
belvue

belvue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 03.10.2015

View Posthavefunwithus, on 05 aprilie 2019 - 16:07, said:

Asta e piesa?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NP8OIm33g9Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu, dar ca mesaj e asemanatoare

"Nu mai pot si nu mai pot
Baga mana la chilot
Sa vina rusoaicele
Sa frece bananele"

Si un dorel da din palme pe ritmul melodie si striga un coleg " Ba Vasilica, nu mai pot si nu mai pot bai "

Cam asa se desfasoara ostilitatile Posted Image

Edited by belvue, 05 April 2019 - 20:28.


#25
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,781
  • Înscris: 26.01.2010

View PostI2O, on 05 aprilie 2019 - 19:52, said:

Daca face treaba asta isi pune paie-n cap...pe urma nu numa ca o sa-i puna muzica da o vor si huidui

Daca esti tupeista si nu te comporti ca o fetita speriata de ei nu huiduieste nimeni.
Am invatat lectia asta pe vremea cand aveam 22 de ani si a trebuit sa ma ocup de depozitul de materiale constructii unde aveam vreo 10 muncitori necalificati. Imi era frica si rusine sa ma duc acolo pana am realizat ca tre sa fac ceva in sensul asta.E aiurea sa lucrezi intr-un mediu in care nu te simti in largul tau.

View Post86-APP, on 05 aprilie 2019 - 20:08, said:

Poate are parte de o bataie " televizata " !

Sau poate isi dau seama aia ca e cazul sa o lase mai moale cu mistoul.

View Postbelvue, on 05 aprilie 2019 - 20:28, said:

Nu, dar ca mesaj e asemanatoare

"Nu mai pot si nu mai pot
Baga mana la chilot
Sa vina rusoaicele
Sa frece bananele"

Si un dorel da din palme pe ritmul melodie si striga un coleg " Ba Vasilica, nu mai pot si nu mai pot bai "

Cam asa se desfasoara ostilitatile Posted Image

Esti singura femeie din incapere ?

#26
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,781
  • Înscris: 26.01.2010

View PostI2O, on 05 aprilie 2019 - 21:03, said:

Mai bine sa le duca bere și o să fie mult mai apreciata...

Vreau melodia=))))
Și filmare cu muncitorii,că din cate vad sunt oameni de isprava

Nu poti sa te duci cu bere la munca indiferent de ce tip de activitate fac.

View PostPopaXXX, on 05 aprilie 2019 - 21:13, said:

Tot n-ai spus nimic despre tine, cati ani ai, arati macar bine, cum vii imbracata, cum te machezi, iti acoperi macar ca lumea trupul, parul sau lasi sa se vada totul?

Ce legatura are cum se imbraca cu modul in care o trateaza taranii ?

View PostI2O, on 05 aprilie 2019 - 21:15, said:

Nu contează asta,oamenii fac caterinca din cauza că ea sa dat superioara in fata lor,oricum trai cu ei nu mai are daca nu le duce bere

Nu tre sa te dai superioara ca sa  aibe motive sa se comporte ca niste maimute si fix asta sunt , maimute.
Ori ii pune ea la punct ori vorbeste cu supervisorul sa ii puna el la punct. Oricum o dai , tot ea pica nasol.

Edited by Noua_pe_site, 05 April 2019 - 21:19.


#27
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,781
  • Înscris: 26.01.2010

View PostI2O, on 05 aprilie 2019 - 21:28, said:

Pai nu la munca la finalul programului
Daca le duce bere nu pica nasol..
Trebuie să ști cum să lucrezi cu oamenii de genul asta,și singurele metode că sa fi agreat cu plăcere e sa le oferi recompense in alcool și să glumești mult cu ei
Bine..se poate și cu biciul dar îți zic eu că atunci când vor avea ocazia sa se răzbune o vor face cu multă plăcere și satisfacție...

Eu am ales biciul :D
I-am strans pe toti si i-am intrebat daca au ceva sa-mi spuna pentru ca de fiecare data cand intru acolo par sa aibe o multime de comentarii si sunt dispusa sa le ascult toate comentariile. A zis unu ca-s comentarii de bun simt dar ca nu poate sa le reproduca si toti au inceput sa rada.
Fix pe ala l-am intrebat cum s-ar simti daca ar intra intr-o incapere sau magazie in cazul de fata si toata lumea ar incepe sa rada si sa-si dea coate. Nu i-a convenit ca nu vede de ce pentru ca el nu arata misto ca mine si ca e normal ca barbatii sa vb pe la spate de femei.
I-am adus la cunostiinta ca nu-s femeie ci COLEGA lor de munca si ca nu e frumos sa ma faca sa ma simt aiurea in mediul meu de lucru.

A avut tupeul sa spuna ca nu ar trebui sa ma simt aiurea ci complimentata moment in care m-am enervat si l-am intrebat daca stie ca pot sa-l dau afara pe el si toata echipa cand am eu chef. Cica nu stiau ca Nea Ion e seful lor nu eu .
Nea Ion radea ca vaca dar l-a intrebat daca e prost cumva si daca nu a observat cum alearga spre biroul meu de fiecare data cand il sun si ii zic sa vina la mine.
A zis unu ceva de genu ..aaaa , pai nu esti colega noastra , esti sefa noastra si cam asta a fost. Din sefa nu m-au scos luni de zile pana am apucat sa le invat numele la toti.

Problema la mine e ca Nea Ion nu considera ca are nevoie de supervisor si era la fel de taran ca si baietii lui iar eu la seful meu nu puteam sa ma duc sa ma plang ca ar fi inseamnat ca nu-s in stare sa-mi fac jobul si nah , picam aiurea .

#28
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019

View Postbelvue, on 05 aprilie 2019 - 15:21, said:

Poate fi acest gest considerat hartuire sexuala?
Nu, sunt doar mitocani si atat.

#29
belvue

belvue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 03.10.2015

View PostI2O, on 05 aprilie 2019 - 21:33, said:

Oamenii o fac la caterinca nu că le-ar fi sucit mințile
Daca și ea le răspundea în același mod cu glume...sa vezi ca nici ei nu mai făceau glume nesarate,
Vedeau că nu-i înțepată și începeau să o respecte mai mult
Acu că sa dreagă busuiocul trei sa le duca bere,un bax de peturi la 2,5
Și de acum sa glumească și ea cu ei

Nu am aratat vreodata atitudine de superioritate , cred ca le este frica sa descopar anumite chestii dubioase pe care le fac ( furt la materiale si consum de alcool) si incearca sa mearga la intimidare. Din pacate in societatea romaneasca care este una patriarhala este foarte usor sa pui la punct o femeie prin intimidari de genul asta.

#30
u2019

u2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 06.02.2019

View Postbelvue, on 05 aprilie 2019 - 15:21, said:

... muncitorii dau drumul ostentativ la un casetofon si baga o melodie de muzica populara de bodega cu aluzii sexuale ...
Poate fi acest gest considerat hartuire sexuala? Ar putea fi sanctionati?

1. De regula, muzica la locul de munca este cel mult tolerata.
In momentul in care devine un impediment: interdictie.

2. Tu, pe functia de controler, daca nu ai atributiile manageriale corespunzatoare,
nu esti imputernicita sa dai directive: raportezi pe linia ierarhica, la factorul de decizie raspunzator.

In situatii de acest gen, ar trebui sa fii capabila sa iei decizii optime, in timp real, fara consultanta
de pe Net. Contextual ar trebui sa balansezi deciziile intre rigoarea necesara si empatia posibila.

"Poate fi acest gest considerat hartuire sexuala?"
Exista o diferenta intre "poate fi considerat" si "este" hartuire sexuala.
Din descriere: nu este hartuire sexuala, dar este un comportament neadecvat la locul de munca.

"Ar putea fi sanctionati?"
In momentul in care au fost atentionati si instruiti ce au de facut si nu respecta regulamentul,
da, pot fi avertizati, sanctionati si demisionati.


View Postcristyz, on 05 aprilie 2019 - 15:25, said:

Cum ai ajuns la concluzia ca pun acea melodie doar cand esti acolo? De unde stii ce asculta ei atunci cand nu esti prezenta?

Doamna poate fi in camera alaturata, sa auda ce fel de muzica asculta in lipsa ei,
iar in momentul in care ea intra in incapere, unul sa schimbe muzica ranjind cu subinteles, de exemplu.
Nu trebuie sa fii Colombo, ca sa faci astfel de deductii ....

View Postbelvue, on 05 aprilie 2019 - 15:21, said:

... sa descopar ... furt la materiale si consum de alcool si incearca sa mearga la intimidare. ...

In cazul respectiv, fire at will (foc la liber), fara nici o retinere ... vezi punctul 2. mai sus.

Edited by u2019, 05 April 2019 - 23:36.


#31
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cel mai bine este sa le spui lor direct sa o termine cu muzica aia ca nu o suporti si la fel si cu atitudinea si mișto urile. spune le sa o asculte cand tu nu esti acolo. sunt sigur ca o sa se conformeze.

de uitat daca are la ce.. tot o sa se uite.. aici nu ai ce le face.

#32
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postbelvue, on 05 aprilie 2019 - 22:20, said:


Nu am aratat vreodata atitudine de superioritate , cred ca le este frica sa descopar anumite chestii dubioase pe care le fac ( furt la materiale si consum de alcool) si incearca sa mearga la intimidare. Din pacate in societatea romaneasca care este una patriarhala este foarte usor sa pui la punct o femeie prin intimidari de genul asta.
Din ce ai spus pana acum nu a rezultat ca incercau sa te intimideze. Tu te simti femeie printre ei si nu coleg de munca. Nu inteleg de ce mai multe persoane trebuie sa se ralieze doar pe starea ta spirituala. Ei sunt fericiti cand asculta acel gen de muzica, asta ii defineste.
Nu ne-ai spus daca esti singura deranjata de muzica lor.
Pentru rezolvare ar trebui sa intri cu un sef mai mare si sa observi daca muzica inceteaza. E posibil ca seful sa le sugereze ca in prezenta ta sa inceteze cu "hartuirea".

#33
u2019

u2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 06.02.2019

View Postbelvue, on 05 aprilie 2019 - 22:20, said:

Din pacate in societatea romaneasca care este una patriarhala este foarte usor sa pui la punct o femeie prin intimidari de genul asta.

In situatia ta, nu cred ca astfel de reflexii sunt benefice, dar daca tot veni vorba: societatea romaneasca nu este patriarhala.
SUA, Germania, Japonia sunt societati patriarhale. Romania nu este nici macar o societate matriarhala. O societate patriarhala
sau matriarhala implica o organizatie existenta cu roluri bine definite. Un mare handicap al societatii romanesti este tocmai
neorganizarea, haosul. Iar in cea ce priveste abuzurile si intimidarile, acestea sunt la ordinea zile peste tot in lume.

Edited by u2019, 06 April 2019 - 15:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate