Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Poate fi considerata hartuire sexuala?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
belvue

belvue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 03.10.2015
Long story short.  Trebuie sa fiu din cand in cand prezenta intr-un atelier de productie pentru ca sa supraveghez lucrarile de executie ale unui dispozitiv. Am observat ca muncitorii dau drumul ostentativ la un casetofon si baga o melodie de muzica populara de bodega cu aluzii sexuale.  La inceput am ignorat, dar am observat ca pun acea melodie numai cand sunt eu in zona.  Poate fi acest gest considerat hartuire sexuala? Ar putea fi sanctionati?

#2
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 28.08.2008
Cum ai ajuns la concluzia ca pun acea melodie doar cand esti acolo? De unde stii ce asculta ei atunci cand nu esti prezenta?

#3
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Cam greu de dovedit, ma gandesc. Si mi se pare ca mai de graba ar putea fi bullying, nu hartuire sexuala.
Sau nu stiu... e dificil de pus intr-o categorie fara explicatii clare.

#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
În ce calitate ești acolo?
Vorbește cu șefii acelora, dacă te deranjează atât de mult.
Pe mine mă hărțuiesc ăștia pe stradă cu manelele lor...

#5
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Acei muncitori au șefi. Explică problema maistrului/ inginerului/ antreprenorului. Nu cred că vor fi sancționați, dar vor înceta miștocăreala, că asta pare.

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Ignora-i, ce naiba, tre sa te invat eu sa fii femeie?
:D

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017
Muncitori....asta ii face pe ei fericiti. Nici nu cred ca stiu ce-i aia hartuire.

#8
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011

 cristyz, on 05 aprilie 2019 - 15:25, said:

Cum ai ajuns la concluzia ca pun acea melodie doar cand esti acolo? De unde stii ce asculta ei atunci cand nu esti prezenta?
cel mai bun raspuns ever la vreun topic pe net

#9
Alice_s_madness_returns

Alice_s_madness_returns

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2018
Roaga-i pur si simplu sa opreasca muzica pentru ca te deranjeaza.Nu cred ca or sa refuze.
Probabil ii amuza reactia ta la auzul muzicii respective ( rosesti, te fastacesti...stiu eu..)

Teoretic e hartuire, ai dreptate, insa daca in afara de asta comportamentul lor fata de tine e civilizat si nici n-or sa te ia la misto cand le ceri sa opreasca muzica, cred ca poti trece si tu cu vederea.

#10
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

 belvue, on 05 aprilie 2019 - 15:21, said:

Long story short.  Trebuie sa fiu din cand in cand prezenta intr-un atelier de productie pentru ca sa supraveghez lucrarile de executie ale unui dispozitiv. Am observat ca muncitorii dau drumul ostentativ la un casetofon si baga o melodie de muzica populara de bodega cu aluzii sexuale.  La inceput am ignorat, dar am observat ca pun acea melodie numai cand sunt eu in zona.  Poate fi acest gest considerat hartuire sexuala? Ar putea fi sanctionati?
Art. 223
Hărţuirea sexuală
(1) Pretinderea în mod repetat de favoruri de natură sexuală în cadrul unei relaţii de muncă sau al unei relaţii similare, dacă prin aceasta victima a fost intimidată sau pusă într-o situaţie umilitoare, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
Deci nope.Posted Image

Poţi însă să dai din greşeală casetofonul pe jos si tot din greşeală, sub pretextul că ai un reflex necontrolat, să-i tragi şi un picior.

Edited by qawHaq1, 05 April 2019 - 15:55.


#11
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Pui problema gresit fatuca.
Nu stii sa te impui, iar doreii sunt animale salbatice, trebuie sa le arati cine e seful.

Mergi si inchide muzica, la o adica da cu cantaretul de pamant.

Daca fac scandal, ameninti cu abandonarea proiectului, iar asta doar la bani, macar indirect, deci se activeaza automat protectii.

#12
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Daca sunt sefii tai, da. Daca sunt simpli colegi sunt doar enervanti.

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
iei legatura cu seful acestor muncitori, il rogi sa vina intr-o zi in sectie (fara sa-i spui insa de ce), ii aduni pe toti si le pui o intrebare simpla:
"mai baieti, daca in locul meu ar fi mama / sotia/ sora/ fiica voastra, v-ar conveni ca ea sa treaca prin situatia in care ma puneti voi ? "
daca seful te intreaba ce se intampla, despre ce este vorba, ii explici, de fata cu muncitorii. sa vezi daca mai au tupeul sa nege, sa comenteze sau sa continue cu mistocareala.

#14
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 belvue, on 05 aprilie 2019 - 15:21, said:

Long story short.  Trebuie sa fiu din cand in cand prezenta intr-un atelier de productie pentru ca sa supraveghez lucrarile de executie ale unui dispozitiv. Am observat ca muncitorii dau drumul ostentativ la un casetofon si baga o melodie de muzica populara de bodega cu aluzii sexuale.  La inceput am ignorat, dar am observat ca pun acea melodie numai cand sunt eu in zona. Poate fi acest gest considerat hartuire sexuala? Ar putea fi sanctionati?
Da...si se rezolva la psihiatrie...

#15
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Ahasverus, on 05 aprilie 2019 - 15:51, said:

Pui problema gresit fatuca.
Nu stii sa te impui, iar doreii sunt animale salbatice, trebuie sa le arati cine e seful.

Mergi si inchide muzica, la o adica da cu cantaretul de pamant.

Daca fac scandal, ameninti cu abandonarea proiectului, iar asta doar la bani, macar indirect, deci se activeaza automat protectii.
Nu-i recomand asa ceva......

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 belvue, on 05 aprilie 2019 - 15:21, said:

Long story short.  Trebuie sa fiu din cand in cand prezenta intr-un atelier de productie pentru ca sa supraveghez lucrarile de executie ale unui dispozitiv. Am observat ca muncitorii dau drumul ostentativ la un casetofon si baga o melodie de muzica populara de bodega cu aluzii sexuale.  La inceput am ignorat, dar am observat ca pun acea melodie numai cand sunt eu in zona.  Poate fi acest gest considerat hartuire sexuala? Ar putea fi sanctionati?
Bine inteles. Chiar si din postare rezulta ca esti hartuita sexual intr-un hal fara de hal. Ai incercat sa-i ameninti ca-ti dai demisia?
Asta, bineinteles, daca mai apari prin zona, su nu doar vanezi suta.

#17
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 belvue, on 05 aprilie 2019 - 15:21, said:

Long story short.  Trebuie sa fiu din cand in cand prezenta intr-un atelier de productie pentru ca sa supraveghez lucrarile de executie ale unui dispozitiv. Am observat ca muncitorii dau drumul ostentativ la un casetofon si baga o melodie de muzica populara de bodega cu aluzii sexuale.  La inceput am ignorat, dar am observat ca pun acea melodie numai cand sunt eu in zona.  Poate fi acest gest considerat hartuire sexuala? Ar putea fi sanctionati?

Cred totusi ca te dai prea importanta , de obicei respectul se castiga nu se impune

#18
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Atata timp cat nu striga dupa tine, nu te trag de haine, nu se pun in calea ta,in general nu interactioneaza cu tine,nu cred ca o melodie,chiar cu tenta, poate fi considerata hartuire sexuala.

 Naijax, on 05 aprilie 2019 - 16:26, said:

Hei ...
Si eu sunt la cumparaturi
In difuzoarele magazinului urla melodia aia - Hai rămâi cu mă-ta, Ia rămâi cu mă-ta

Ma simt hartuit Posted Image
Ce fac ?
Striga-i inapoi...

Edited by daniMMM, 05 April 2019 - 16:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate