Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Redobândire Permis Auto

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
qGh0sT

qGh0sT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 10.11.2015
Salut, nu stiu dacă este locul corect in care sa postez, dar dacă deranjează pe cineva șterg postarea .
In data de 17.02.2019 m-a luat radarul mobil in afara localității, intr-o zona unde limita de viteza era 90, iar eu atunci eram începător și trebuia sa merg cu 70, dar fiind drumul liber și drep și eram și pe graba mergeam cu 130-140.
După am primit o adresa acasă prin care trebuia sa declar conducătorul auto , iar după peste o luna de așteptare, pe data de 21.03.2019 am primit acasă procesul verbal cu amenda și suspendarea dreptului de a conduce timp de 90 de zile.
Acum vine întrebarea,ma pot duce sa dau examenul teoretic ținând cont ca procesul verbal a fost întocmit după ce am făcut un an de conducere ?( Am împlinit un an pe data de 19.03.2019, iar procesul verbal a fost întocmit pe data de 20.03.2019)

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
La data faptei erai începător.

Și DA, tre sa mergi la examen 13/15. Ca sa nu îți prelungească cu încă 30 zile.
Nu cred ca poți cere reducerea la 30 (pt ca nu aveai un an la data faptei)

Edited by dorin_2k, 05 April 2019 - 15:31.


#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
In aceleasi locuri unde dai si pentru examen normal, unitati drpciv din raza unde locuiesti.

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 dorin_2k, on 05 aprilie 2019 - 15:26, said:

...
Nu cred ca poți cere reducerea la 30 (pt ca nu aveai un an la data faptei)
reducerea cu 30, ca de la 90 nu poate scade la 30...

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Incepator cu 130-140? Vrei doar sa te lauzi ce "distept" esti?
Asa ca e mai usor sa calci pedala decat sa incerci sa intelegi legislatia rutiera? De ce nu te-ai dus la politie sa intrebi? Ti-a fost rusine de  ce-ai facut?

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
macar de era pe autostrada...

#7
qGh0sT

qGh0sT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 10.11.2015
Chiar dacă eram începător am peste 30.000km conduși, chiar și in afara țării, deci nu am călcat pedala, ca sunt șmecher, și ținând cont ca drumul este drept(cca. 3km) 130-140 este o viteza cu care poți evita unele lucruri neplăcute .
Și legislația o stiu, nu îți fa griji .

Mi-au spus ca nu trebuie sa ma duc sa dau examenul teoretic

Edited by qGh0sT, 05 April 2019 - 17:01.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 qGh0sT, on 05 aprilie 2019 - 16:57, said:

...
Mi-au spus ca nu trebuie sa ma duc sa dau examenul teoretic
cine?

Spoiler

Posted Image

Edited by arg, 05 April 2019 - 17:04.


#9
qGh0sT

qGh0sT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 10.11.2015

 arg, on 05 aprilie 2019 - 17:00, said:


cine?
Am primit o foaie acasă pe lângă procesul verbal, și pe aceea scria ca nu mai am voie sa conduc 90 de zile și tot acolo, mi-au transmis ca nu trebuie sa dau examenul teoretic

Mulțumesc pentru răspunsuri, ma gândeam ca dacă procesul verbal a fost intocmit după ce am făcut un an ma vor lasă sa dau examenul dar se pare ca m-am înșelat .

Edited by qGh0sT, 05 April 2019 - 17:03.


#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
aici m-am incurcat in virgule, help:
:ART. 219
(1 ) Restituirea permisului de conducere se dispune de către şeful serviciului poliţiei rutiere care îl are în evidenta, la cererea titularului, în următoarele cazuri:
a ) la expirarea termenului de suspendare, când sancţiunea a fost aplicată pentru cumul de puncte;
b ) la expirarea termenului de suspendare, când sancţiunea a fost aplicată ca urmare a săvârşirii unei contravenţii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, după caz, a fost majorată cu 30 de zile, dacă titularul a promovat testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;"

 qGh0sT, on 05 aprilie 2019 - 17:06, said:

Am primit o foaie acasă pe lângă procesul verbal, și pe aceea scria ca nu mai am voie sa conduc 90 de zile și tot acolo, mi-au transmis ca nu trebuie sa dau examenul teoretic
...
daca la data sarvasirei faptei aveai peste un an, puteai cere reducerea cu 30zile (cu examen)

p.s. vezi ca avem niste topicuri despre cum functioneaza radarele, si detectoarele de radar.

Edited by arg, 05 April 2019 - 17:11.


#11
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017

 qGh0sT, on 05 aprilie 2019 - 16:57, said:

Chiar dacă eram începător am peste 30.000km conduși, chiar și in afara țării, deci nu am călcat pedala, ca sunt șmecher, și ținând cont ca drumul este drept(cca. 3km) 130-140 este o viteza cu care poți evita unele lucruri neplăcute .
Exact asa a zis unu ce m-a lovit de am acuma o masina in service. Norocu lui a fost ca copiii sunt bine si nu a fost nevoie sa ramana in spital. Ca altfel ii faceam fermoar la gat si ii iesea smecheria.

#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cel mai bine este sa stai 90 de zile. In felul asta poti sa cugeti la greseala facuta si poate nu o vei repeta pe viitor ...si nu mai platesti nici , testare , dosar , viza medicala , carburant , mentenanta ...e afacere !

#13
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 myshyk, on 05 aprilie 2019 - 16:18, said:

Incepator cu 130-140? Vrei doar sa te lauzi ce "distept" esti?
Asa ca e mai usor sa calci pedala decat sa incerci sa intelegi legislatia rutiera? De ce nu te-ai dus la politie sa intrebi? Ti-a fost rusine de  ce-ai facut?
Eu zic ca din moment ce aproape implinise 1 an nu mai e tocmai incepator, iar chestia asta e relativa. Ca intre unul care a obtinut recent permisul si circula zilnic cu masina si unul care l-a tinut cativa ani in buzunar si n-a condus dar se trezeste ca vrea sa dea o tura...il prefer in trafic pe ala "incepator".

 dorin_2k, on 05 aprilie 2019 - 15:26, said:

La data faptei erai începător.

Și DA, tre sa mergi la examen 13/15. Ca sa nu îți prelungească cu încă 30 zile.
Nu cred ca poți cere reducerea la 30 (pt ca nu aveai un an la data faptei)
Daca nu ai dreptul sa dai examen pentru reducerea timpului de stat pe bara, nu ti se va prelungi termenul cu inca 30 de zile. Ori el la data comiterii faptei nu implinise 1 an .

#14
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Deci mai vin amenzi si acasa!Posted Image

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@qgost
unde e acum permisul?

#16
qGh0sT

qGh0sT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 10.11.2015

 arg, on 05 aprilie 2019 - 19:01, said:

@qgost
unde e acum permisul?
Permisul este in momentul de fata la sediul poliției rutiere, mi-au dat dovada, dar mi-au dat doar pe 6 zile, și a expirat pe data de 4.04 .
Și as vrea sa stiu dacă mai am dreptul la dovada, măcar pe 7 zile , ca na, vin sărbătorile și avem nevoie de permis. Și înainte sa se întrebe cineva, cer aici informații pentru ca programul de munca nu îmi permite sa trec pe la poliție, și decât sa ma învoiesc și sa ma duc acolo degeaba, mai bine cer un sfat aici .

 greenlife, on 05 aprilie 2019 - 17:44, said:


Exact asa a zis unu ce m-a lovit de am acuma o masina in service. Norocu lui a fost ca copiii sunt bine si nu a fost nevoie sa ramana in spital. Ca altfel ii faceam fermoar la gat si ii iesea smecheria.
Nu este vorba de șmecherie, este vorba de neatenție, sau acum depinde de persoana care te-a lovit pe tine, dacă era un cocalar din ăla nesimțit, dar dacă era o persoana normala, și ți-a arătat ca ii pare rău pentru greșeală pe care a făcut-o eu consider ca nu trebuie sa ii sari in cap și sa ii iei gâtul, pentru ca oricând poți fi și tu in locul lui.
Drumuri bune !

 JurasikMan, on 05 aprilie 2019 - 17:53, said:

Cel mai bine este sa stai 90 de zile. In felul asta poti sa cugeti la greseala facuta si poate nu o vei repeta pe viitor ...si nu mai platesti nici , testare , dosar , viza medicala , carburant , mentenanta ...e afacere !
Poate ca ai dreptate, sunt conștient de greșeala mea, dar nu sunt genul ăla de persoana care sa calce pedala oriunde ca așa vrea “mușchiul” lui, calc pedala acolo unde se poate, acolo unde drumul este întins, nu exista curbe și așa mai departe, pentru ca inafara de porțiunea aceea de cca. 3km de care am spus mai sus, tot drumul nu am depășit 100km/h.
Am văzut suficienți inconștienți, de nenumărate ori am evitat accidente, inclusiv in afara orașului, am fost nevoit sa pun frâna de sa mușc din volan ca sa aibă ăla timp sa revină pe banda lui, ca na, el are nu stiu câte sute de CP sub capota și își permite sa depășească pe linie continua, și in vârf de rampa, pentru ca  eu urcam o panta și din vârful ei , la maxim 30m il văd pe el venind din contra sens .

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
poti da in judecata, dar nu cred ca este cazul.

 qGh0sT, on 08 aprilie 2019 - 08:37, said:

....calc pedala acolo unde se poate, acolo unde drumul este întins, nu exista curbe și așa mai departe, ...
exact unde stau "baietii la panda".

#18
qGh0sT

qGh0sT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 10.11.2015

 arg, on 08 aprilie 2019 - 08:44, said:

poti da in judecata, dar nu cred ca este cazul.


exact unde stau "baietii la panda".
Păcat, îseamna ca stau acasă de sărbători .

Și este prima data când stau “ băieții la panda” acolo.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate