Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Legare 2 acumulatori in paralel (cu dioda)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
xplz

xplz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.02.2016
Am o centrala Paradox, in interior are un acumulator 12v/7A, in situatia intreruperii curentului, asigura vreo 3 ore de functionare si vreau sa o extind:
1. As vrea sa pun un acumulator 12V/40A, legat in paralel cu actualul acumulator insa cu o dioda de putere inserata in circuit. Adica daca se ia curentul, acumulatorul mare care este incarcat in prealabil, sa "dea" curent pana la epuizare. Daca vine curentul, incarcarea sa se faca doar pe acumulatorul mic, dioda interzicand acest lucru pentru acumulatorul mare. Evident, a doua zi, decuplez si incarc separat acumulatorul mare. Mi-as obtine astfel un 12 ore autonomie. E corect montajul? Ar avea de suferit Paradoxul primind curent de la o baterie de amperaj mare? Ca eu nu cred ca conteaza.
2. Afecteaza cu ceva acumulatorul mic, avand in vedere ca este legat in paralel cu cel mare? Nu permanent, ipoteza este ca se ia curentul si in interiorul celor 3 ore de autonomie, cineva vine si leaga acumulatorul mare.
Multumesc.

#2
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Pai hotzul cand intra in casa pune el la incarcat acumulatorul de 12V / 40Ah.. dupa ce il decupleaza mai intai de la centrala.

#3
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Cu ce te deranjeaza ca dupa ce vine curentul se incarca si acumulatorul mare? Leaga-le in paralel si atat (fara dioda).

Edited by dicdobre, 05 April 2019 - 14:20.


#4
stefandinescu70

stefandinescu70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 29.08.2009
Pune NUMAI acumulatorul mare in sistem ( printr-o dioda legat cum ai zis , sa dea curent Paradoxului si sa nu si ia inapoi pe incarcare din el  ( posibil  asta sa nu ii placa Paradoxului si sa dea eroare de acumulator defect ????, testezi , daca nu,  scoti dioda si aia este  )  si legat de el in paralel un charger destept ( gen Lidl 75 ron , ieftin dar smart ) care stie sa incarce acumulatorul mare si sa il si tina in FLOAT .  Din Paradox nu ajunge curentul de incarcare pentru acumulatorul mare si poti arde partea de incarcare a Paradoxului.

Daca le lasi pe amindoua legate cum ai zis tu , nu este rau , dar , in primul rand ala micu va fi incarcat de ala mare si nu este BINE , iar apoi mai trebuie sa nu uiti sa il si incarci pe ala mare ..

Edited by stefandinescu70, 05 April 2019 - 14:30.


#5
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Battery isolators !

#6
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
un releu e mai simplu. Se poate alimenta un releu cu un incarcator obisnuit de telefon daca e de 5v sau alimentator de 12v de la un router vechi si comuta acumulatorul astfel incat atunci and e curent sa stea pe incarcator si cand dispare curentul e pus in paralel cu cel mic fara nici o dioda. Totusi nu cred ca se intampla nimic daca se pune un acumulator mai mare, doar se lungeste durata incarcarii dupa o cadere de curent, circuitul pare sa fie cu limitarea curentului de incarcare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate