Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

S-ar putea intercala la sectiune "Pasiuni comune" o rubrica de DIY

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

#1
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Dupa cum am vazut exista rubrici pentru caini,mâțe,gradini de 1mp de apartament de ce sa nu fie si o rubrica pentru cei care se straduiesc sa construiasca ceva cu mainile proprii.Am vazut pe aria agricultura ca multi isi construiesc tractorase sau la casa mea unii care se gandesc sa faca un autobil electric etc.De ce sa nu fie grupate aceste initiative intr-o singura rubrica ca sa aiba vizibilitate mai mare la userii forumului.Si prin aceasta intrajutorarea ar putea fi mai eficienta.

#2
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,159
  • Înscris: 17.07.2013
cine te tine sa nu faci un topic DIY general

#3
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postcasadivino, on 05 aprilie 2019 - 15:36, said:

cine te tine sa nu faci un topic DIY general

Topicul e una,rubrica e alta.In topic nu poti vedea toate ideile si lucrarile defalcate ci trebuie sa iei la puricat intreg topicul.

#4
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Vad ca moderatorii si adminii sunt plecati la gratar n-au timp de raspunsuri.Poate saptamana viitoare.

#5
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
De parcă cineva ar trebui să fie la dispoziția ta, când ți se năzare ție.

#6
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postcleopatra00, on 06 aprilie 2019 - 13:54, said:

De parcă cineva ar trebui să fie la dispoziția ta, când ți se năzare ție.

Da pe tine cine te-a intrebat?ai ceva constructiv de adaugat,daca nu la mici si manele cu tine ca la aia esti buna.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Intregul forum imbina aspectul practic cu cel teoretic, deci o arie DIY pare redundanta.
Nu gasesti arie unde sa postezi proiectul tau DIY?

Avem peste 100 de arii!

#8
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostAdm, on 08 aprilie 2019 - 23:08, said:

,
Avem peste 100 de arii!

Exact asta e,100 de arii in care sunt imprastiate toate constructiile diy.Daca voi credeti ca asa e optimal,ma rog e forumul vostru.Bine ca are paranormalul si stiintele fanteziste o rubrica.Si ceva palpabil facut de mintile istete, imprastiat in tot forumul.

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
nici eu nu vad rostul unei asemenea arii. ce ti-a scris mai sus adminul se refera la faptul ca ai peste 100 de arii pe intreg forumul unde poti scrie despre un asemenea proiect.

dupa cum ai zis si tu, de fapt ne rezumam la 2 arii, mecanica agricola si aria auto. in ce alta arie mai ai ceva in care sa incadrezi asemenea proiecte? windows, hardware, juridic, medicina, decoratiuni, etc?

daca ai vreo idee despre un soft, ai aria de programe facute noaptea acasa, tine de programare si sta la locul ei, nu? ai un montaj electronic, ai arie de eletronica unde toti pasionatii intra acolo. ai ceva idei de proiecte cu machete, ai aria de modelism ce cuprinde cam tot domeniul acesta.

asadar, cum anume vrei sa restructurezi? tocmai asta e ideea, cei ce sunt pasionati de anumite domenii, intra pe ariile respective si isi posteaza ideile, ori le completeaza pe ale altora. eu vad o buna structura in acest sens.

pe de alta parte, un topic activ, va sta mereu pe prima pagina si va fi actualizat pe masura ce se lucreaza la el, ori este un interes pt acesta. altfel, moare de la sine indiferent de aria in care se afla, dar poate fi reinviat de pasionatii domeniului ce activeaza pe acea arie si astfel ne intoarcem de la ce am plecat, adica sta bine unde e acum.

#10
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,159
  • Înscris: 17.07.2013
Spre exemplu: lucrul cu lemnul.
Fac mici proiecte unde as putea posta si interactiona cu cei pasionati de lemn?

Edited by casadivino, 09 April 2019 - 13:05.


#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
depinde ce faci. ca si eu am proiecte ce le pot incadra cu usurinta in vreo 3 arii, in functie de destinatia acestora.

inteleg ca vrei sa gasesti nod in papura, dar nici chiar asa.

#12
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Eu vreau sa fac de exemplu un caiac care sa-l poti lua intrun rucsac mai mare.Poate ar fi mai multi interesati de idee.Unde sa-l pun,la "casa verde" la "agricultura" la sectia "auto".Constructiile de amatori nu au incadrare in nici o rubrica specifica de pe forum.De ce sa le imprastiem sa fie de negasit.Dar ma rog cum am zis e forumul vostru faceti cum credeti ca e mai bine.Exista forum de constructii nautice dar nu are numarul de membrii de pe SP.Cei mai multi membrii mai "emancipati" la creier de pe forum sunt in majoritate corporatisti infundati 10 ore pe zi cu capul in computer.N-o sa va vina sa credeti totusi cati "altii" mai obisnuiti sunt preocupati sa faca cu mainile lor ceva in jurul casei sau sa inventeze ceva nou.

LE:Motanul isi face nevoile in cada.Are rubrica speciala in Pet World.Do you understand what I mean.Daca crezi ca e mai important ca un caiac pliabil in rucsac asta e.

Edited by Kean, 09 April 2019 - 14:40.


#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 18.12.2007
In loc sa fii agresiv si sa jignesti, nu era mai usor sa dai un exemplu concret in prima postare despre proiectul tau?
Cred ca ar fi utila o arie de hobby-uri/dyi dar te poti exprima si pe un ton neutru chiar daca raspunsul nu a fost cel la care te asteptai.

#14
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,302
  • Înscris: 29.04.2008

View PostKean, on 09 aprilie 2019 - 14:34, said:

.Daca crezi ca e mai important ca un caiac pliabil in rucsac asta e.

Cu siguranta ca da, este. Oricum, am impresia ca dumneata confunzi aria cu rubrica.

Edit:

ia d'acilea:

Attached File  2019-04-09_LI.jpg   728.67K   28 downloads

Edited by iladi, 09 April 2019 - 14:52.


#15
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostAlexEn, on 09 aprilie 2019 - 14:42, said:

In loc sa fii agresiv si sa jignesti,,

Fi mai specific.Deci dupa tine daca faci o comparatie jignesti.Esti prea sensibil man.Aici e rubrica de feedback forum nu de idei de hobby.
@iladi:bricolajul ala se refera la constructii legate de casa nu de sport sau recreatie.

Edited by Kean, 09 April 2019 - 15:02.


#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 18.12.2007
Inteleg ca chestiile DYI nu ar intra la hobby-uri, le faci fortat.
Ok...

@iladi: are dreptate initiatorul. Daca si-ar posta ideea de caiac pe aria aia ar fi sters postul in secunda doi pe motiv de offtopic

Edited by AlexEn, 09 April 2019 - 15:31.


#17
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,159
  • Înscris: 17.07.2013
@Dany_Darke
Ti se pare ...

Reaitatea e ca nu exista arie de hobby-uri / Diy

#18
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
alex - eu pastoresc acea arie, iar din partea mea, nu se va sterge daca il va posta acolo.

casadivino - imi mentin afirmatia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate