Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Casa noua ...datorii la RCS/RDS vechiul proprietar

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Bai oameni buni...contractul RDSului e cu OMUL, cu PERSOANA nu cu casa sau adresa. Am trecut prin asta, au incercat-o si cu mine dar au renuntat dupa ce le-am explicat ca asacum spun eu e si normal si mai si castiga un client.

#20
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View Postvestale, on 05 aprilie 2019 - 13:08, said:

In momentul in care amicul A a achizitionat apartamentul de la B, imobilul trebuia sa fie liber de sarcini si toate utilitatiile sa fie platite la zi.
Facturi si chitante trebuiau cerute si prezentatate la notar in momentul semnarii. Si de la energie, apa/canalizare, gaz, asociatie, internet si televiziune, telefonie fixa etc.
Amicul tau A, nu are ce face decat sa plateasca facturile restante si sa recupereze de la B datoriile, daca va dori ceva de la RDS pe aceea adresa.
Nu, nu trebuie prezentate chitante de la toti furnizorii de utilitati, asta-i abureala operatorilor! la fel de bine ar trebui si de la toate bancile, ifn-urile si toti camatarii din tara? Am lucrat doua decenii la un operator telecom si va asigur ca este ilegal sa pretinzi plata de la alta persoana sau sa refuzi  sa inchei contract noului locatar! ca se practica, depinde doar de cit chef au cei afectati sa-i reclame la ancom, anpc sau si mai bine, sa-i dea in judecata!

#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,974
  • Înscris: 18.12.2007
Normal ca pricep dar trebuie sa te duci sa le explici. Ei fac verificari inclusiv daca pe adresa respectiva au aparut datornici.

#22
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016

View PostdreaQ, on 05 aprilie 2019 - 13:17, said:

Bai oameni buni...contractul RDSului e cu OMUL, cu PERSOANA nu cu casa sau adresa. Am trecut prin asta, au incercat-o si cu mine dar au renuntat dupa ce le-am explicat ca asacum spun eu e si normal si mai si castiga un client.

M-am informat acum si exista o noua procedura pe care nu o cunosteam. Se poate incheia la RCS contract nou pe acelasi imobil, insa numai daca contractul vechi este anulat (nu conteaza daca sunt datorii), si daca se dovedeste ca s-a cumparat imobilul. De asemenea regula este sa nu existe decat maxim un singur contract cu datorii. Adica daca sunt 2 contracte cu datorii, al treilea nu se mai face. Si chiar daca ai beneficiat de servicii (cablu de exemplu), taxele le va plati intr-un final vechiul proprietar, in instanta.

Edited by 2Unlimited, 05 April 2019 - 13:36.


#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
pai o fi fost platita la zi factura rcs la momentul efectuarii tranzactiei (vanzarea imobilului), dar incepand de atunci, B nici nu a reziliat contractul, nici n-a mai platit (pe buna dreptate). o fi crezut ca noul proprietar se va duce in perioada urmatoare, pentru a face transferul de abonament de pe un nume pe altul. sau nici nu l-a mai interesat.

initiator, daca noul proprietar a beneficiat de serviciile rcs in noua locuinta, e bun de plata, chiar daca facturile nu erau pe numele lui.

#24
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008

View Postprojectfp, on 05 aprilie 2019 - 12:52, said:

...Si daca tot vrei sa devii clientul lor dupa ce deja ti-au aratat ca sunt nemernici va trebui sa apelezi la plangeri ca sa renunte la pretentiile ilegale.
Deci sunt nemernici pt ca trimit facturi la o adresa unde au contract !! Posted Image
De unde sa stie ca s-a schimbat proprietarul cat timp niciunul nu i-a instiintat ?
Tu gandesti vreun pic ?

on:
Cat timp l-a durut undeva pe prietenul tau sa verifice TOT cand a cumparat imobilul asta e, mai patesti din astea.

Edited by sirgoofy, 05 April 2019 - 13:29.


#25
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,974
  • Înscris: 18.12.2007
Nu e bun de plata ca nu are niciun contract pe numele lui. Nu au pe ce baza sa ii ceara bani :)

#26
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View Postpinguinul666, on 05 aprilie 2019 - 12:33, said:

salut!

Speta e urmatoarea: un amic ( A ) s-a mutat intr-un apartament cumparat de la o persoana fizica, B.

Insa la ceva timp, A (noul proprietar) primeste plicuri de la RCS/RDS cum ca datoreaza sume de bani pentru abonamentul de IP TV.
Datoriile alea sînt pentru perioade de dinaintea vînzării sau de după?
Dacă sînt de dinainte - procedează cum l-au sfătuit colegii: cu contractul în dinți depune notificare la RCS că datornicul nu mai e proprietar la adresa respectivă deci să-l caute RCS prin alte părți.
Dacă sînt de după vînzare - plătește la zi și reziliază contractul. Presupun că amicul nu folosește serviciile RCS.

#27
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016

View Postradunic, on 05 aprilie 2019 - 13:27, said:

Dacă sînt de după vînzare - plătește la zi și reziliază contractul. Presupun că amicul nu folosește serviciile RCS.

Nu e un sfat bun. Sa nu plateasca nimic, pentru ca daca plateste contractul se va derula in continuare. Nu-i va rezilia nimeni pentru ca nu el este titularul de contract. Daca tot vrea sa plateasca sa nu mai fie datorii, sa plateasca dupa reziliere, de platit se poate plati, nu trebuie sa fie titularul...

Edited by 2Unlimited, 05 April 2019 - 13:34.


#28
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și când te gândești că se putea lămuri tot cu o discuție la RDS...

#29
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Pai asa s-a si intamplat, numai ca cel care a vorbit la RDS am fost eu Posted Image
Am mai invatat ceva, avantaj = eu.

Edited by 2Unlimited, 05 April 2019 - 13:38.


#30
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View Postcorinadaniela, on 05 aprilie 2019 - 13:21, said:

pai o fi fost platita la zi factura rcs la momentul efectuarii tranzactiei (vanzarea imobilului), dar incepand de atunci, B nici nu a reziliat contractul, nici n-a mai platit (pe buna dreptate). o fi crezut ca noul proprietar se va duce in perioada urmatoare, pentru a face transferul de abonament de pe un nume pe altul. sau nici nu l-a mai interesat.

initiator, daca noul proprietar a beneficiat de serviciile rcs in noua locuinta, e bun de plata, chiar daca facturile nu erau pe numele lui.
Aiurea! faptul ca firul era nedeconectat de  furnizor, nu inseamna exact nimic. nu te poate obliga nimeni sa folosesti un serviciu nesolicitat! ce inseamna''a beneficiat''?? cum poti beneficia de ceva nesolicitat si de care nu ai avut nevoie?

este absolut ilegal, problema este ca trebuie facute niste operatiuni in contabilitate pentru a scapa de sumele respective neincasate si asta nu convine operatorilor!

asa cum am spus, am lucrat in domeniu. se incerca si la noi chestia asta, mai ales ca pe vreme analogicului noul proprietar sigur folosea serviciul si el stia asta, stia si ca noi stim, dar dupa citeva reclamatii ne-am potolit!
chestia amuzanta este ca multi veneau de buna voia sa plateasca restantele pentru ca la mutarea in casa noua aveau alte probleme mai urgente, nu contractul de cablu si net!

deci, se practica, dar e total ilegal!

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,347
  • Înscris: 01.12.2001
Amicul A nu primeste nico factura. Te-a pacalit.
Doar B poate primi facturi. Insa A nu are de unde sa stie ca nu-s pe numele lui trimiterile.
Asa ca: ori te-a pacalit amicul A ori isi bate joc de tine.

Edited by dorin_2k, 05 April 2019 - 13:42.


#32
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View Postsirgoofy, on 05 aprilie 2019 - 13:24, said:

Deci sunt nemernici pt ca trimit facturi la o adresa unde au contract !! Posted Image
De unde sa stie ca s-a schimbat proprietarul cat timp niciunul nu i-a instiintat ?
Tu gandesti vreun pic ?

on:
Cat timp l-a durut undeva pe prietenul tau sa verifice TOT cand a cumparat imobilul asta e, mai patesti din astea.
iubire mica, cum poti verifica ''tot''??? sint sute de furnizori de servicii si utilitati si in plus este ilegal sa-ti dea informatii despre alte persoane! dar ye-ai bagat si tu in seama si ai mai adunat o postare!

Vorba ta, tu gindesti vre-un pic???

#33
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016

View Posttytysor, on 05 aprilie 2019 - 13:40, said:

problema este ca trebuie facute niste operatiuni in contabilitate pentru a scapa de sumele respective neincasate si asta nu convine operatorilor!

Nu amesteca companiile. RDS nu este Telecom. La RDS raman datoriile pe CNP si intr-un final titularul responsabil le va achita (inclusiv cheltuielile de judecata si contravaloarea echipamentelor daca este cazul), asta daca nu pleaca in Madagascar, si nu mai poate fi gasit. Am explicat mai sus exact ce se poate face in aceasta situatie, si am vorbit cu o fosta colega care mi-a explicat acest lucru, acum 10 minute. Am dat quote mai jos:

View Post2Unlimited, on 05 aprilie 2019 - 13:21, said:

M-am informat acum si exista o noua procedura pe care nu o cunosteam. Se poate incheia la RCS contract nou pe acelasi imobil, insa numai daca contractul vechi este anulat (nu conteaza daca sunt datorii), si daca se dovedeste ca s-a cumparat imobilul. De asemenea regula este sa nu existe decat maxim un singur contract cu datorii. Adica daca sunt 2 contracte cu datorii, al treilea nu se mai face. Si chiar daca ai beneficiat de servicii (cablu de exemplu), taxele le va plati intr-un final vechiul proprietar, in instanta.

Edited by 2Unlimited, 05 April 2019 - 13:48.


#34
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019

View Post2Unlimited, on 05 aprilie 2019 - 13:13, said:

Asta ma intreb si eu, treaba asta cu RCS-ul este apa de ploaie, daca existau datorii la intretinere de mii de lei?
n-ai cum sa vinzi un apartament daca ai datorii la intretinere si fisc. Nu ti se da rol fiscal, si daca nu ai rol fiscal nu poti vinde apartamentul.

#35
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View Postradunic, on 05 aprilie 2019 - 13:27, said:

Datoriile alea sînt pentru perioade de dinaintea vînzării sau de după?
Dacă sînt de dinainte - procedează cum l-au sfătuit colegii: cu contractul în dinți depune notificare la RCS că datornicul nu mai e proprietar la adresa respectivă deci să-l caute RCS prin alte părți.
Dacă sînt de după vînzare - plătește la zi și reziliază contractul. Presupun că amicul nu folosește serviciile RCS.
le cauti pierdute! nu poti rezilia un contract in care nu esti parte!
alta bagare in seama!

View Post2Unlimited, on 05 aprilie 2019 - 13:47, said:

Nu amesteca companiile. RDS nu este Telecom. La RDS raman datoriile pe CNP si intr-un final titularul responsabil le va achita (inclusiv cheltuielile de judecata si contravaloarea echipamentelor daca este cazul), asta daca nu pleaca in Madagascar, si nu mai poate fi gasit. Am explicat mai sus exact ce se poate face in aceasta situatie, si am vorbit cu o fosta colega care mi-a explicat acest lucru, acum 10 minute. Am dat quote mai jos:
ne spune ''colega'' in baza care legi nu se poate face contract unui client din cauza ca la adresa respectiva au mai locuit alte persoane care au ramas cu restante???
P.S. si la RCS datoriile respective se pot ''casa'' si elimina din scripte, dar procedura e mai greoaie si de aceea e evitata! repet, am lucrat la privat, in domeniu si pe o pozitie care mi-a permis sa cunosc chestiile astea! care de altfel nu sint secrete si sint chiar de bun simt!

Edited by tytysor, 05 April 2019 - 13:56.


#36
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008

View Posttytysor, on 05 aprilie 2019 - 13:43, said:

iubire mica, cum poti verifica ''tot''??? sint sute de furnizori de servicii si utilitati si in plus este ilegal sa-ti dea informatii despre alte persoane! dar ye-ai bagat si tu in seama si ai mai adunat o postare!

Vorba ta, tu gindesti vre-un pic???
Sa verifice daca si-a platit TOATE facturile, la notar se verifica obligatoriu doar daca apartamentul e ipotecat si plata intretinerii.
Deci raman facturile de gaz, curent si furnizorul de cablu/net, afla toate astea daca discuta simplu cu fostul proprietar.
Nu te duci la TOTI furnizorii,... asta e ideea ta 'iubire', si dupa cum ai zis nu ti-ar oferi informatii, deci nu ar avea sens.
Verifica treaba cu gandirea ca dai rateuri.

Edited by sirgoofy, 05 April 2019 - 14:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate