Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Procedura adoptie in familie

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,265
  • Înscris: 28.07.2008
Ma casatoresc bine mersi, sotia cu un copil mic dintr-o relatie( nu casatorie) anterioara.
Pe certificatul de nastere al copilului la rubrica tata linie ----------
Au trecut ani, iubesc copilul ca pe al meu, il consider al meu, copilul ma stie drept tata.
Vreau sa oficializez asta, sa fiu trecut ca tata pe certificatul copilului, asa ca incep cu drumurile.

Mergem la tribunal, caut relatii cu publicul, belesc aia ochii, zic ca nu m-am adresat unde trebuie, ii intreb la ce usa/ birou sa bat, zic ca de unde sa stie ei, zic eu ca pentru ca sunt birou de relatii cu publicul macar usa corecta mi-ar putea-o indica.
Se strofoaca ei de numa, dau din colt in colt, ma iau cu bla bla-uri generaliste, imi spun intr-un final ca mai intai trebuie sa ma adresez la Protectia copilului.

Mergem la Protectia copilului, imi zic astia ca ei se ocupa exclusiv de proceduri de adoptie exclusiv pentru copiii institutionalizati, nu cei din familii si ca din pdv 100% trebuie sa ma adresez tribunalului.

Ne intoarcem la tribunal, le comunic ce zic ailalti, imi zic ca nu au stiinta sa aiba proceduri pt ce cer eu, se duc sa intrebe la alte usi si vin cu sugestia sa ii intentez proces lu nevasta-mea pentru paternitate.

Now what? Inca nu am consultat un avocat, dar nu avem incotro daca altfel nu se poate. Pe noi doi ne umfla rasul la gandul ca ne vom gasi in instanta pe post de parat si inculpata Posted Image

Aveti sugestii?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Cred ca Autoritatea Tutelara din cadrul primariei se ocupa cu astfel de cazuri - puteti incerca si acolo.

In alta ordine de idei, puteti incerca sa-i schimbati numele pe cale administrativa dar tatal natural trebuie sa-si dea acordul in fata unui notar.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
La tatăl natural e linie.
Deci mama tre să fie de acord să îi schimbe numele copilului.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Are dreptate fratele waterman
La tatăl natural e linie (ca si cum n-ar fi) deci, puteti incerca sa-i schimbati numele pe cale administrativa
Cred ca e mai simplu Posted Image

#5
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,665
  • Înscris: 10.10.2011
sau, inainte sa umblati de bezmetici sa pierdeti timp sa apelai la un avocat.crezi ca adoptia e = inmatricularea unei masini?

#6
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,265
  • Înscris: 28.07.2008
Bai frate, acum aud prima data de Autoritatea Tutelara din cadrul primariei!!

Am intrat deja pe linkuri, se pare ca e ce avem nevoie...

Da niciun destept de la protectia copilului sau tribunal chiar nu ne puteau furniza informatia magica??

View Postzile_san, on 05 aprilie 2019 - 11:14, said:

sau, inainte sa umblati de bezmetici sa pierdeti timp sa apelai la un avocat.crezi ca adoptia e = inmatricularea unei masini?
de unde reiese ca eu as crede asta?

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai da ...
Eu asa stiu - ca cei de la Autoritatea Tutelara din cadrul primariei se ocupa cu asa ceva
De aia zic - nu ar fi rau sa incerci direct la ei

Tot la primarie (evidenta persoanelor) se poate schimba si numele pe cale administrativa
Mai multe aici
http://spcepcv.ro/sc...i-a-prenumelui/

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca trebuie sa dai o declaratie ca esti tatal copilului si ar trebui sa fie indeajuns.

SECŢIUNEA 1
Stabilirea filiaţiei
Art. 415

Felurile recunoaşterii
(1) Dacă naşterea nu a fost înregistrată în registrul de stare civilă sau copilul a fost trecut în registrul de stare civilă ca născut din părinţi necunoscuţi, mama îl poate recunoaşte pe copil.
(2) Copilul conceput şi născut în afara căsătoriei poate fi recunoscut de către tatăl său.

Art. 416
Formele recunoaşterii
(1) Recunoaşterea poate fi făcută prin declaraţie la serviciul de stare civilă, prin înscris autentic sau prin testament.
(2) Dacă recunoaşterea este făcută prin înscris autentic, o copie a acestuia este trimisă din oficiu serviciului de stare civilă competent, pentru a se face menţiunea corespunzătoare în registrele de stare civilă.
(3) Recunoaşterea, chiar dacă a fost făcută prin testament, este irevocabilă.

Edited by pasilla, 05 April 2019 - 11:59.


#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,784
  • Înscris: 13.07.2011
Da un telefon la biroul de adoptii si postadoptii din sectorul 6, si intereseaza-te acolo. Tel 021.317.63.11 Alta posibilitate este la ministerul muncii si justitiei sociale, departamentul de adoptie sau la oficiul roman pentru adoptii.

Atat tribunalul Bucuresti cat si protecia copilului se ocupa de astfel de cazuri si trebuiau sa te ajute, banuiesc ca nu aveau chef sau pur si simplu sunt incompetenti.

#10
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,265
  • Înscris: 28.07.2008
Suntem cu domiciliile in Timisoara Posted Image Era vorba de cele 2 institutii de aici

Copilul e nascut in Bucuresti.

Asa ca nu stiu de competenta teritoriala a carei primarii tine

Edited by Atreides7, 05 April 2019 - 12:11.


#11
-Dorulet-

-Dorulet-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,014
  • Înscris: 11.06.2014
Salut!
Procedura este simpla:
Te adresezi cu o cerere Tribunalului in raza caruia se afla domiciliul adoptatului. Cererea este scutita de taxa judiciara de timbru. Termenul de judecata va fi fixat in maxim 15 zile de la inregistrarea cererii. In cazul in care instanta apreciaza ca este nevoie de alte mijloace de proba in afara inscrisurilor de la dosar, cauza poate fi amanata dar nu mai mult de 15 zile. Pronuntarea hotararii se poate amana cu cel mult 48 de ore iar redactarea hotararii se face in cel mult 7 zile de la pronuntare. Hotararea este executorie de la data ramanerii definitive.

Ziceam ca procedura este simpla - in cazul tau - avand in vedere ca tatal minorului nu este cunoscut, astfel incat nu mai este nevoie de procedura de citare cu acesta, fapt care ar fi putut tergiversa procesul.

Imediat cum ai inregistrat cererea la Tribunal, te duci cu copia acesteia la D.G.A.S.P.C. care trebuie sa intocmeasca si sa-ti elibereze Raport de consiliere si informare a parintilor firesti anterior exprimarii consimtamantului la adoptie (anexa 5 la Decizia 661/2016 a Autoritatii Nationale pentru Protectia Copilului si Adoptie ) iar cu acesta te prezinti la primul termen de judecata. Pentru copilul care a implinit 10 ani este nevoie si de un Raport de consiliere in vederea exprimarii consimtamantului. In mod normal, ambele rapoarte ar trebui inaintate instantei de catre DGASPC care va fi citata ca parte in proces dar e bine sa te asiguri ca vor fi intocmite la timp.

In afara de actele de stare civila este nevoie de: certificate medicale care sa ateste starea de sanatate atat a copilului cat si a adoptatorului, precum si de cazierul judiciar al adoptatorului. In momentul in care o sa primesti citatia prin care este stabilit termenul de judecata, prin adresa de inaintare a acesteia instanta iti va pune in vedere ce inscrisuri sunt necesare  solutionarii cauzei. Nu mai da banii la avocati, de banii aia mai bine ii faci un cadou copilului, ca tot se apropie 1 iunie.
Daca ai rabdare, iti redactez eu cererea in weekend si ti-o trimit pe pm. Onorariul consta intr-un zambet de copil fericit!

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Prima data incearca la Primarie in Timisoara (echivalenta Primariei de sector din Bucuresti). Daca nu te lamureste bine, suna si la Primaria de Sector 6.

#13
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,265
  • Înscris: 28.07.2008

View Post-Dorulet-, on 05 aprilie 2019 - 12:24, said:

Nu mai da banii la avocati, de banii aia mai bine ii faci un cadou copilului, ca tot se apropie 1 iunie.
Daca ai rabdare, iti redactez eu cererea in weekend si ti-o trimit pe pm. Onorariul consta intr-un zambet de copil fericit!

Mi-a mers la inima postul tau!Posted Image  Astept pm-ul. Cand te prind Posted Image  sau dupa caz Posted Image  sau ambele!

#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,771
  • Înscris: 12.01.2018
Pune problema autoritatilor ca si cum copilul este al vostru si ai lipsit din tara cand s-a facut certificatul de nastere iat acum vrei sa fi trecut ca parinte.am impresia ca tot pe cale  judecatoreasca poti face asta

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,771
  • Înscris: 12.01.2018
sau mai simplu sotia te da in judecata pentru recunoasterea paternitatii.fara avocati de la prima infatisare judecatorul  da sentinta cu care faci certificat nou

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate