Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

De ce nu sunt transferurile instante în România?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008
ING are serviciul asta ;)

#20
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
Transfer intre Libra si Transilvania (verificat de mai multe ori, zile lucratoare, sume diverse): initiat pana in ora 10, la ora 13 banii erau transferati. Rezonabil.
Portat bani in Libra (prin serviciul lor de portare) din alta banca: instantaneu (limita este de 5000 lei/zi).

Edited by l_dan, 05 April 2019 - 10:55.


#21
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.05.2008
Incerc sa formulez un raspuns mai cuprinzator : fiind vorba de optimizarea (dpdv al vitezei de executie) unor transferuri intrabancare, trebuie sa avem in vedere cativa factori de influenta :
- traditii & grad de bancarizare
- elemente tehnice (atunci cand anunti un serviciu de transfer cvasiinstant, trebuie sa poti face asta in mod similar la Bucuresti, respectiv Sulina/Radauti-Prut/Beba Veche etc.)
- reglementari legislative (sa nu uitam ca SEPA vizeaza transferurile de sume denominate in Eur - aici lucrurile stau mai bine, exista banci care au aderat de ceva timp la SDD)
- costuri (cat sunt dispusi clientii sa plateasca pentru un serviciu rapid ?); sfat : nu va grabiti sa raspundeti ...
Voi detalia primul factor de influenta ...
Putem aprecia ca aproape jumatate (procentele variaza intre 42-47%) din populatia adulta a Romaniei nu este "bancarizata" (vorbim de persoane care nu au nici macar un cont deschis). Media UE e undeva la 90-95%, UK e peste medie, tarile nordice sunt la 100%. Traditional, transferurile se faceau in Romania prin intermediul postei; chiar si in zilele noastre se practica asa ceva. Sa nu uitam ca pana prin '92 vedeam doar in filme cum oamenii semnau cecuri ... Privind lucrurile din aceasta perspectiva, saltul facut de Romania este urias : de la mandat postal la card de credit si IB, de la confirmari telefonice (prin centrale cu operator) la notificari push.
Asa au stat candva lucrurile si pentru englezi : cand negustorii genovezi/florentini au inceput sa lucreze cu cambii, inovatia asta le-ar fi aparut locuitorilor vechiului Londinium ca ceva fantastic; ulterior, a aparut Lombard St. si de atunci totul a prins viteza, iar capitala UK a devenit un centru financiar global.
Evident, mergem spre mai bine; e o chestiune de timp pana cand vom avea si in Romania transferuri bancare cvasiinstant; durata transferurilor s-a redus permanent, nu mai exista acel decalaj infiorator vs. lumea civilizata. Si eu imi doresc "veloautostrazi" ca in Londra; pe de alta parte, amicii mei londonezi nu viseaza la viteza mea de download, iar navetistii din UK nu prea au cum sa inteleaga de ce o inventie britanica (calea ferata) este in prezent atat de bine implementata pe continent ...

Edited by sdrc, 05 April 2019 - 10:57.


#22
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postmiki07, on 05 aprilie 2019 - 09:04, said:

Da, banii trec prin BNR, nu se face instant transferul.

Nu prea inteleg eu logica, dar in fine.

Din experienta stiu ca banii intra deobicei a doua zi dupa 10:00, 13:00 sau 16:00. In cazul zilei de vineri, intra luni, maxim marti.

Pentru ca acolo e Casa de compensare (Transfond) la BNR, cum nu intelegi logica?  Unde vrei sa se faca compensarea... pe strada?
Problema e alta... Transfond nu a implementat inca infrastructura pentru plati instant iar bancile inca nu s-au miscat sa constituie rezerve in acest sistem...

Pentru ca asa opereaza sistemul platilor instant... banca destinatara are un fond rezervat la BNR din care face ea (banca) plata catre client, apoi regleaza conturile in sistemul de compensare in ziua urmatoare.  Voiau sa implementeze, in prima etapa pentru transferul de sume foarte mici.. adica maxim 50 lei (o rusine) dar nu stiu cum a ramas

https://www.zf.ro/ba...al-bnr-17551548

Sistemul de plati SEPA este diferit si separat de cel interbancar in RON (intre bancile din Romania) deci ele nu trebuie amestecate.

Edited by Kres, 05 April 2019 - 10:59.


#23
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,151
  • Înscris: 30.08.2017

View Postunbrutus, on 05 aprilie 2019 - 09:46, said:

totusi din revolut  catre o banca romaneasca e mai rapid ca intre 2 banci romanesti (gen ING catre BCR), oare de ce?

Pentru ca functioneaza diferit. Atunci cand faci operatiunea, Revolut iti crediteaza contul cu bani din fondurile lor. Ulterior primeste banii de la banca ta. Si cand platesti la POS...ai vazut ca uneori iti apare plata rezervata...daca ar astepta aia sa le intre banii, nu ti-ar mai da produsele.

#24
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postgeorge_alexandru, on 05 aprilie 2019 - 11:12, said:

Revolut iti crediteaza contul cu bani din fondurile lor. Ulterior primeste banii de la banca ta. Si cand platesti la POS...ai vazut ca uneori iti apare plata rezervata...daca ar astepta aia sa le intre banii, nu ti-ar mai da produsele.
si atunci cum e diferit, ca si la BCR apare cam orice plata banala gen LIDL ca rezervata intai.

#25
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Nicaieri nu sunt instant.
La noi dureaza mai mult ca asa e facut sistemul, pentru ca se fura mult si se spala bani multi.

#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View PostSportHi, on 05 aprilie 2019 - 08:19, said:

In UK dacă faci un transfer către cineva care are cont la alta banca ii întra banii instant.

In Romania de ce nu e la fel?

N-am auzit, dar iti pot spune ca in Franta, Germania, Canada si SUA NU e asa cum zici tu.
In SUA am chiar 2 zile de cand platesc pana cand ajung banii la alta banca

#27
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
In Norvegia pentru "fast transfer" exista Vipps. Transferi bani in 5 secunde. Dar operatia interbancara se observa a doua zi.

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttehnics, on 05 aprilie 2019 - 13:13, said:

In Norvegia pentru "fast transfer" exista Vipps. Transferi bani in 5 secunde. Dar operatia interbancara se observa a doua zi.

Banuiesc ca nu e gratis, si cred ca taxa poate fi asigurarea

#29
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Chestiunea este una tehnica. Pentru plati in timp real este nevoie de rețea intre toate băncile. Rețeaua include acces la conturile fiecărei banci. Tu ca banca nu vrei accesul altei banci la conturile tale. De aceea exista intermediari. In trecut erau bancile Comerciale. În prezent sunt mai multe entități intermediatoare. De asemenea s-au implementat si sisteme de transferuri bancare între entități necomerciale , care pot fi în timp real deoarece direcția este unica, de la creditor spre creditat.

Edited by JurasikMan, 05 April 2019 - 13:26.


#30
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Asa arata la mine cand vreau sa fac un transfer de exemplu din Telekom Banking in Transilvania sau BRD. Acolo jos, sub detaliile transferului, am bifa aia cu urgent. Atat la transferurile in lei cat si in eur. Nu am avut nevoie vreodata de o asemenea urgenta incat sa vad cu cat ma taxeaza, parca la lei era vorba de 10 lei.

Attached Files



#31
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Pentru LEI exista si in principiu e deja functional la nivelul Transfond de vreo 4 luni (10 decembrie 2018). Problema e ca bancile nu se inghesuie… Cu doo’ (CEC si BT), hai poate in curand trei (+ BCR) si sperante de patru (+ Libra), ce poti face? Ceva detalii in plus pe topicul dedicat.

@chris_t: ‘Urgent’ e cu totul altceva si e functional de multa vreme. Ai grija sa nu bifezi asa ceva cam dupa ora 15:00 (depinde de banca), ca te costa la ‘urgenta’ da’ se executa pe ‘normal’.

#32
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostJurasikMan, on 05 aprilie 2019 - 13:26, said:

Chestiunea este una tehnica. Pentru plati in timp real este nevoie de rețea intre toate băncile. Rețeaua include acces la conturile fiecărei banci. Tu ca banca nu vrei accesul altei banci la conturile tale. De aceea exista intermediari.

Nu despre asta e vorba ci de niste chestiuni de tehnica bancara pe care Revolut le are implementate iar bancile romanesti si Transfondul nu le au inca implementate. Ca o banca din Romania sa permita transfer instant, trebuie ca bancile beneficiare sa constituie un fond de compensare la BNR din care da se faca creditarea contului clientului destinatar FARA ca suma respectiva sa fi intrat inca in sistemul de compensare (intra in sedinta imediat urmatoare). Practic, cand eu transfer niste bani lui Gigel, acesta ii primeste instant din banii bancii beneficiare (exact cum face Revolut), apoi, banca isi recupereaza banii din transferul normal si ii pune la loc in fond, dupa prima sedinta de compensare (calea normala).

Se poate face, pentru sume mici, romanii din banci ziceau pentru 50lei, dar rezonabil ar fi pentru 500lei, sa fie macar 100 de euro.

De aceea fintech-urile iau fatza bancilor, pentru ca permit ca aceste lucruri sa se desfasoare rapid.

Si procesatorii de carduri au implementate astfel de sisteme dar ele nu sunt corelate cu conturile bancilor. Adica VISA si MASTERCARD permit si in momentul de fata, din pdv tehnic, transferul instant de sume intre doua carduri cu aceeasi sigla apartinand unor clienti diferiti (serviciul VOLT), dat banii nu vor intra instant pentru ca se impotmolesc in sistemul bancar clasic, care e de pe o zi pe alta, pentru banci diferite si chiar pantru aceeasi banca. Normal ar fi ca, intre doua carduri VISA ambele emise de BT, cu conturi in BT, sa se poata face un transfer instant, de pe telefon, fara ca clientul sa aceeseze internet banking-ul, prin simplu transfer intre carduri.

Edited by Kres, 06 April 2019 - 06:21.


#33
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postprojectfp, on 05 aprilie 2019 - 12:25, said:

Nicaieri nu sunt instant.
La noi dureaza mai mult ca asa e facut sistemul, pentru ca se fura mult si se spala bani multi.
in anglia sint instant

#34
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.09.2014
Cât durează un transfer dintr-un cont EUR în cont EUR în România? Aseară am făcut un OP pentru o sumă mai mare din internet bankingul Unicredit, din contul meu EUR spre contul meu EUR de la BCR. Am dat copy-paste la IBAN, am verificat toate detaliile și am semnat tranzacția. Azi dimineață am primit o notificare prin aplicația mobilă Unicredit că suma a fost trimisă și comisionul de 0,1% a fost decontată. E ora 19 și nici până acum nu a apărut suma transferată în contul meu BCR. Există posibilitatea că un transfer interbancar în valută să dureze mai mult? De obicei transferurile în RON ajung în același zi.

#35
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,571
  • Înscris: 26.06.2010

View Postorbanbalint, on 10 aprilie 2019 - 18:07, said:

Cât durează un transfer dintr-un cont EUR Ă®n cont EUR Ă®n România? Aseară am făcut un OP pentru o sumă mai mare din internet bankingul Unicredit, din contul meu EUR spre contul meu EUR de la BCR. Am dat copy-paste la IBAN, am verificat toate detaliile și am semnat tranzacția. Azi dimineață am primit o notificare prin aplicația mobilă Unicredit că suma a fost trimisă și comisionul de 0,1% a fost decontată. E ora 19 și nici până acum nu a apărut suma transferată Ă®n contul meu BCR. Există posibilitatea că un transfer interbancar Ă®n valută să dureze mai mult? De obicei transferurile Ă®n RON ajung Ă®n același zi.

Felicitări , tocmai ai pierdut banii , banca a anunțat ANAF că faci evaziune fiscală.

#36
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
@orbanbalint: Intrebarea ta este off-topic aici, da’ hai sa zicem…

Vezi in ‘Conditii generale de utilizare’, penultima pagina de aici <https://www.unicredi...tilizare PF.pdf>. Pentru plati in EUR, exceptie cele pe suport hartie (ca banuiesc ca ai utilizat internet/mobile banking), data valutei standard este T+1 (minima e T+0), adica banii ajung la banca beneficiara a doua zi dupa decontarea contului tau platitor. BCR crediteaza contul clientului in aceasi zi in care primeste ea banii. Daca ieri ai ordonat transferul prea tarziu (COT la plati electronice in EUR, scris tot acolo, este 14:30) atunci transferul se executa abia azi, T = azi, si banii ii vei avea la BCR maine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate