Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Termopane care transpira: cauze si solutii

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#109
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Eu privesc in alt mod lucrurile . la noi se aduc foarte putine produse noi si cu tehnologia injumatatita , fara produse complementare , pt a fi vandabile .
Prima oara cind am vazut geamuri metalice , cu rama metalica prin anii 70 am ramas umit de cit de bine aratau ...apoi prin 80+ am vazut primele termopane romanesti , cu rama pvc , asa ca am fost atras de " termopane " de cum le-am vazut pe piata .
dar ...cind am ajuns in faza de comanda , am realizat slabiciunea sistemului .
...rama foarte ingusta care nu permite o zidire solida , asa cum fusesem invatati la cele de lemn .Practic ar fi trebuit adaugat ceva de jur imprejur , un adaos , in genul " solbancului " care nici asta nu exista atunci ...
asa ca am luat decizia sa scot geamurile vechi ,si  sa indrept cu tencuiala golurile pt montarea geamurilor . Tocaria a fost montata clasic , cu spuma si suruburi . Nu spun,  pe interior aveam glaf gros montat sub toc , dar solbanc pauza ....
Dupa intarire , am taiat spuma sub nivelul de la fata ramei , si am complectat cu niste mastic gasit la vremurile alea . Peste mastic , de pe toc pe zid , am dat cu mastic bituminos si am montat banda bituminosa de acoperisuri , usor incalzita . ( aici m-ai ajutat zidurile finisate la drept ).
Deci nimic SF , ci doar improvizatii  cunoscind si recunoscind punctele sensibile .
Acum doar ma felicit ca am " simtit " lipsa a ceva .
Desigur , dupa aproape 20 de ani , solutia poate fi hilara , dar macar sa faca lumea asa ceva daca nu platesc totusi un montaj " cu de toate "
Ce sa faci , noi am fost pionieri in ale bricolajului ...
...Concluzia ? Este bine de tratat cu mare atentie zona respectiva deoarece poate fi mai periculoasa decit intregul sistem " termopan " ....si merita banii

#110
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Post3matrix, on 03 ianuarie 2020 - 21:53, said:

Eu privesc in alt mod lucrurile . la noi se aduc foarte putine produse noi si cu tehnologia injumatatita , fara produse complementare , pt a fi vandabile .
Prima oara cind am vazut geamuri metalice , cu rama metalica prin anii 70 am ramas umit de cit de bine aratau ...apoi prin 80+ am vazut primele termopane romanesti , cu rama pvc , asa ca am fost atras de " termopane " de cum le-am vazut pe piata .
dar ...cind am ajuns in faza de comanda , am realizat slabiciunea sistemului .
...rama foarte ingusta care nu permite o zidire solida , asa cum fusesem invatati la cele de lemn .Practic ar fi trebuit adaugat ceva de jur imprejur , un adaos , in genul " solbancului " care nici asta nu exista atunci ...
asa ca am luat decizia sa scot geamurile vechi ,si  sa indrept cu tencuiala golurile pt montarea geamurilor . Tocaria a fost montata clasic , cu spuma si suruburi . Nu spun,  pe interior aveam glaf gros montat sub toc , dar solbanc pauza ....
Dupa intarire , am taiat spuma sub nivelul de la fata ramei , si am complectat cu niste mastic gasit la vremurile alea . Peste mastic , de pe toc pe zid , am dat cu mastic bituminos si am montat banda bituminosa de acoperisuri , usor incalzita . ( aici m-ai ajutat zidurile finisate la drept ).
Deci nimic SF , ci doar improvizatii  cunoscind si recunoscind punctele sensibile .
Acum doar ma felicit ca am " simtit " lipsa a ceva .
Desigur , dupa aproape 20 de ani , solutia poate fi hilara , dar macar sa faca lumea asa ceva daca nu platesc totusi un montaj " cu de toate "
Ce sa faci , noi am fost pionieri in ale bricolajului ...
...Concluzia ? Este bine de tratat cu mare atentie zona respectiva deoarece poate fi mai periculoasa decit intregul sistem " termopan " ....si merita banii

Adaosul de care vorbesti tu exista in zilele noastre si se numeste extensie de toc, solbancul este cunoscut de mai putina vreme si nu este potrivit pentru ce vroiai tu atunci.

Oricum faptul ca ai adus nivelul interior egal cu cel exterior iarasi e smecherie, in lipsa adaosului desigur, altfel adaosul de acum e mai smecher, atat ca nimeni nu-l oferteaza, nimeni nu-l plateste si nimeni nu-l are.

#111
mihalia

mihalia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.04.2016
Mersi de sfaturi. Ma gandeam si eu să schimb pachetul de geam cu unul mai gros, dar nu eram sigură dacă se poate. Pachet tripan 44 cm plus baghete subtiri. Deci dacă se poate, e perfect. Imi pare rău ca nu am comandat de la inceput; pt 2 ferestre plateam 100 euro extra, dar n-am vrut sa mai dau bani. Chestia e ca geamurile astea ce le am izolează ok termic si fonic, singurul incovenient e condensul la temperaturi exterioare scăzute.
P.S. Când s-a făcut reparatia exterioară la spalet, am căutat la noi in oraș bandă bituminoasa să pun la îmbinare (citisem undeva că protejeaza foarte bine si e recomandata), sub pervaz, dar n-am găsit.  Nu se infiltreaza apă, dar dacă voi avea probleme candva, o sa imi modific acolo (am văzut ca s-a discutat mai sus).

#112
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005

View Postmihalia, on 04 ianuarie 2020 - 08:59, said:


P.S. Când s-a făcut reparatia exterioară la spalet, am căutat la noi in oraș bandă bituminoasa să pun la îmbinare (citisem undeva că protejeaza foarte bine si e recomandata), sub pervaz, dar n-am găsit.  Nu se infiltreaza apă, dar dacă voi avea probleme candva, o sa imi modific acolo (am văzut ca s-a discutat mai sus).

La orice dedeman găsești, poți face și comandă online.

#113
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007

View Postmihalia, on 04 ianuarie 2020 - 08:59, said:

pt 2 ferestre plateam 100 euro extra, dar n-am vrut sa mai dau bani.
Acum va trebui să dai mai mult din păcate!

#114
mihalia

mihalia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.04.2016
Au venit zilele cu ger! -14 grade noaptea, cam 5-6 cm condens (broboade de apă dimineață)  in partea de jos a geamurilor și foarte putin in sus la garnituri.  E ceva mai puțin față de anul trecut. 😀

#115
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Geamul e același. Ai umiditate mai puțină în casă, sau ai dat drumul mai tare la căldură.

#116
siurian

siurian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 10.09.2006
Am facut si eu niste masuratori si am constatat ca geamul termopan este rece pe margini acolo unde este bagheta de aluminiu si de fapt unde face si la mine condens. Afara erau -4, in casa 24 geamul pe suprafata lui interioara avea 18 iar pe  cele 4 margini 12. Nu stiu ce geam am, e foarte vechi , daca a avut gaz sigur nu mai are.
https://ibb.co/QYCcp7b
https://ibb.co/PC62rgY

Edited by siurian, 07 December 2020 - 21:01.


#117
siurian

siurian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 10.09.2006

View Postsiurian, on 07 decembrie 2020 - 21:00, said:

Am facut si eu niste masuratori si am constatat ca geamul termopan este rece pe margini acolo unde este bagheta de aluminiu si de fapt unde face si la mine condens. Afara erau -4, in casa 24 geamul pe suprafata lui interioara avea 18 iar pe  cele 4 margini 12. Nu stiu ce geam am, e foarte vechi , daca a avut gaz sigur nu mai are.
https://ibb.co/QYCcp7b
https://ibb.co/PC62rgY
https://ibb.co/pjVvbby
rama geamului e locul cel mai rece de la termopan, exact acolo unde este bagheta de aluminiu - deci ori transfera frig de la geamul de afara, ori in rama pvc este mai frig...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate