Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Honor8x

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
https://www.orange.r...ASAAEgKcJ_D_BwE

Zilele acestea voi testa acest telefon, după care voi face un review complet la Orange și o sa fie disponibil și pe aceasta pagina. Ca date inițiale, vine cu un slot, dual sim+card, ceea ce ma duce gândul ca poate suporta și card în același timp. Dpdv software, vine cu EMUi 8.2, orei 8.2 și după 2 actualizări de software, am ajuns la Pie, 9.0.1.156. Este dual sim 4G și are setări de volte/vo-wifi pe Orange.

#2
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Il am de o luna. Versiunea JSN-L22.
Initial vine cu Oreo si EMUI 8.2.
Saptamana aceasta a primit un update la Pie 9.0.1 si EMUI 9.0.1.

#3
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Aham. La tine face CA, ca pe Orange nu vrea.

#4
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Chiar nu ii inteleg pe chinezi, mate 20 lite stie 256 QAM si CA, si asta care are acelasi procesor, nu ii mere niciuna, nici alta.

#5
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

View Postaris86, on 05 aprilie 2019 - 09:11, said:

Chiar nu ii inteleg pe chinezi, mate 20 lite stie 256 QAM si CA, si asta care are acelasi procesor, nu ii mere niciuna, nici alta.

E vorba de limitari facute in soft, tocmai pentru a nu se canibaliza unul pe altul telefoanele.

#6
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Rog frumos un moderator sa modifice titlul topicului in Huawei Honor 8x. Multumesc anticipat!

Inca un link cu descrierea telefonului
https://www.gsmarena...nor_8x-9313.php

#7
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Sunt multe review-uri bune cu telefonul asta, inclusiv cel al lui bu(f)nici, dar nu stiu daca sunt toleratepe SP asa ca ma abtin sa le postez.
Mai e si un test de rezistenta sa socuri, abraziuni, apa, al uinui indian feroce :)

#8
braveheart24

braveheart24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 14.09.2005
Nu sunt decis intre acest telefon si Mate 20 lite, telefoane ce au oferta frumoasa la Orange.
Honor 8X = 1135 lei + Honor 4 band cadou
Mate 20 lite = 1026 lei (la Emag, de ex., este 1400 lei).
Vreun sfat?

#9
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
8X cu 64GB e 1200 lei, iar cel cu 128GB e 1300 lei.
La liber, nu codat intr-o retea anume.
Plus cadou cartela prepay orange de 6 eur.

#10
braveheart24

braveheart24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 14.09.2005
La liber ma interesează.
Aștept review-ul lui aris :)

#11
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Câteva poze cu telefonul
Attached File  IMG_20190406_100617.jpg   225.05K   24 downloadsAttached File  IMG_20190406_100908.jpg   540.51K   25 downloadsAttached File  IMG_20190406_100914.jpg   490.58K   22 downloadsAttached File  IMG_20190406_100944.jpg   293K   20 downloadsAttached File  IMG_20190406_101010.jpg   261.36K   21 downloads

#12
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Sa nu te superi, poate face poze MULT mai frumoase decat cele prezentate

Review baterie:
Bateria tine doua zile cu utilizare intensa, sau trei cu utilizare medie.

#13
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Posibil, nu am avut timp sa fac poze, însă în lumina puternica, pare sa nu se descurce. Bateria tine lejer 2 zile.

#14
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Review-ul telefonului

PRO
Huawei nu se dezminte inca o data si lanseaza un telefon mid-range cu un raport pret-calitate foarte bun. Prin intermediul Orange am avut la dispozitie un exemplar de test Honor 8x blue. Piesele, in special carcasa este alcatuita dintr-un plastic foarte bine finisat, alunecos, care seamana cu sticla, dand o senzatie de telefon premium. Vine cu un ecran generos de 6,5 inch, luminos in conditii de lumina solara intensa in mijlocul zilei, tehnologie LTPS IPS LCD, suficient de mare ca sa iti amenajezi un mic birou office portabil, prin utilizarea suitei office si adobe, mici modificari de executat in documente, care nu mai necesita sa deschizi un laptop, de asemenea poti sa te uiti la filme online lejer. Vine cu o baterie mare de 3750 mAh care te tine la o utilizare medie circa 2 zile si la o utilizare redusa până la 3 zile. Procesorul kirin 710 cu 8 nuclee este rapid, ajutat si de 4 Gb memorie ram, cu care iti faci treaba in aplicatii. Telefonul nu se blocheaza, este fluent, trecerea de la o pagina la cealalta este suficient de repede. Google Chrome se incarca instant, pozele sunt de o calitate foarte buna spre excelent in lumina zilei, cu o claritate mai scazuta in lumina puternica. Camera foto focalizeaza repede si m-a uimit rapiditatea cu care face o poza. In Antutu, am scos un scor de 140479. Telefonul vine cu Emui 8.2 si Oreo 8.2 si dupa 2 update-uri majore a trecut la Emui 9.0 si Pie 0.0.1.156. De asemenea telefonul suporta cele mai noi servicii de la orange, Volte si Vo-wifi. Din punct de vedere al hardware nu am ce sa reprosez acestui telefon, mai ales ca este ruda apropiata a mult cunoscutului telefon Huawei Mate 20 lite. Ca si celelate telefoane din gama huawei, receptia radio este foarte buna pe 2G/3G/4G, chiar si in conditii dificile de semnal, telefonul rezista eroic si iti faci treaba cu el. Ca si incadrare din punct de vedere software si hardware, telefonul se afla intre gama P10/P20 lite si Mate 20 lite/P30 lite. In pachet gasiti, telefonul pe care este aplicat discret o folie de plastic, o husa pentru telefon de silicon transparenta, carticele si un incarcator de retea 230V si cablu de date microusb. Probabil au renuntat la casti, in defavoarea unei huse de silicon ca sa protejeze telefonul.
Telefonul are 3 sloturi dedicate, in regim dual sim si un slot de card dedicat. Fiindca nu beneficiaza de incarcare rapida, timpul de incarcare este mai lung, dar mai benefic pe termen lung.

Contra
- lipsa castilor din pachet, dar compenseaza cu husa de silicon si folia de protectie inclusa,
- lipsa CA 4G+ intre benzile utilizate in Romania, in special la Orange B3+B7, B3+B20 si B3+B7+B20, probabil o limitare software, deaorece din punct de vedere hardware este potent, dar la utilizare normala de browsing si vizionare de filmulete online sau pe youtube, nu se simte diferenta, doar la nivelul de speedtest.

Cine vrea sa isi cumpere acest telefon in gama lui de pret, este best buy si nu il deranjeaza lipsa CA pe 4G, il recomand din toata inima, cine este mai pretentios si vrea sa testeze reteaua la capacitate maxima, poate cumpara un telefon cu CA 4G+ si 256 QAM, cum ar fi Mate 20 lite, care are un pret similar cu acesta.

Edited by aris86, 08 April 2019 - 20:15.


#15
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

View Postaris86, on 08 aprilie 2019 - 20:07, said:

(...)
Piesele, in special carcasa este alcatuita dintr-un plastic foarte bine finisat, alunecos, care seamana cu sticla, dand o senzatie de telefon premium.
(...)
Din specificatii si din review-uri reise ca spatele ar fi chiar din sticla. Sticla Gorilla Glass 3 fata si spate, iar cantul este din aluminiu.
Avem aici un test destul de dur care confirma asta (nu e pentru cei cu inima slaba Posted Image ).


View Postaris86, on 08 aprilie 2019 - 20:07, said:

(...)
In pachet gasiti, telefonul pe care este aplicat discret o folie de plastic, o husa pentru telefon de silicon transparenta, carticele si un incarcator de retea 230V si cablu de date microusb. Probabil au renuntat la casti, in defavoarea unei huse de silicon ca sa protejeze telefonul.
(...)
Am cumparat in familie 3 telefoane Huawei Honor 8x, doua albastre si unul rosu. Toate trei au avut casti originale in cutie. Am vazut cateva review-uri in care nu au gasit castile.
In schimb husa de silicon este nelipsita la telefoanele Huawei. Inca nu am auzit sa cumpere cineva telefon Huawei njou si sa nu aiba husa de silicon in cutie.
Are doua folii de plastic, una pe spate si una pe fata. Cea de pe spate este o folie pentru protectie temporara, cu ceva text pe ea, care se detaseaza foarte usor. Cea de pe fata este o folie de protectie a ecranului, care poate ramane aplicata. Cred ca o voi inlocui cu una de sticla, dar pana acum si-a facut treaba cu brio.

As mai adauga cateva functionalitati care se misca foarte bine si pe care le-am gasit foarte utile.

Generarea de text dupa dictare. Convertorul functioneaza foarte bine si este foarte rapid. Daca limba principala setata este limba romana, pune diacriticele unde trebuie.
Invata din mers, tine minte preferintele. De exemplu, cand am rostit "Pe fetita mea o cheama Ruxi", a scris "Roxy". Imediat am spus "Ruxandra". A adaugat "Ruxandra" dupa "Roxy", iar dupa o clipa a modificat "Roxy" in "Ruxi". Chiar m-a impresionat.
Daca, asa cum propune si in sectiunea "Sugestii", schimb limba principala in engleza, se pot folosi comenzile vocale, initializandu-le cu "OK Google".

Citirea cu voce a unui text de pe ecran. Face parte din zona de Accesibilitate, zona care e foarte complexa si vine in ajutorul persoanelor cu deficiente de vedere.
La activarea functiei de citire, in bara de jos apare un om stilizat cu btarele departate de corp. La apasare, se poate selecta orice zona de pe ecran, iar la terminarea selectarii citeste tot textul gasit. Textul care apare sub icon, widgetul meteo, e-mail, textul din whatsapp, etc. Mai mult, daca am camera deschisa si o intrept catre ceva care contine text, pot selecta zona respectiva iar testul este citit cu voce.
Vocea este de femeie, cu usor accent. Poate chinezesc. Oricum stie "che", "ghe", diacriticele. Insa daca cer sa citeasca un text in engleza de exemplu, are momente cand citeste cu accent romanesc. E o ciudatenie.
Functia este descrisa ca fiind experimentala, dar e foarte utila. Volumul sonor poate fi reglat independent de celelalte volume (apel, media, desteptator, etc).

Camera foto, pe langa foarte multe moduri de realizare a fotografiilor, mai are o functie in care poate recunoaste obiectul din imagine. Se poate folosi in patru moduri: scanare QR code, traducere, cumparaturi, identificare. Foarte interesanta functia asta!
Pozele realizare sunt superbe. Efect bokeh reglabil pentru a obtine fotografia perfecta.

Cititorul de amprenta este foarte rapid, nu am intampinat nicio problema.
Recunoasterea faciala este de asemenea rapida si eficienta. Se poate combina cu recunoasterea ridicarii telefonului (din interpretorul de gesturi) astfel incat la ridicarea telefonului in dreptul fetei sa se deblocheze. Ma recunoaste cu ochelarii de vedere, nu ma recunoaste cu ochelarii de soare, ceea ce e ok.

Nu ma joc pe telefon, dar am instalat cateva jocuri care solicita resurse mai puternice de grafica. Se misca fluid, nu sacadeaza. Cu mai multe detalii din zona asta poate ne ajuta un gamer adevarat.

Mai sunt o multime de spus, voi reveni.
Personal sunt foarte multumit de alegerea facuta si-l recomand fara retineri.

Attached Files



#16
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Multumesc frumos pentru completari. :)

View Postclaz, on 08 aprilie 2019 - 22:20, said:


In schimb husa de silicon este nelipsita la telefoanele Huawei. Inca nu am auzit sa cumpere cineva telefon Huawei njou si sa nu aiba husa de silicon in cutie.
Are doua folii de plastic, una pe spate si una pe fata. Cea de pe spate este o folie pentru protectie temporara, cu ceva text pe ea, care se detaseaza foarte usor. Cea de pe fata este o folie de protectie a ecranului, care poate ramane aplicata. Cred ca o voi inlocui cu una de sticla, dar pana acum si-a facut treaba cu brio.


Nu am dezlipit folile de pe el, mna fiind de test, m-am purtat mai cu manusi cu el, nu de alta, dar sa nu ma puna apoi sa-l platesc :D
Huawei P10 lite nu a vut husa in el si nici folie, cumparat de la orange.

#17
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Mda, ciudat.
In mai multe review-uri la telefoane Huawei am intalnit expresii de felul "asa cum ne-a obisnuit Huawei, gasim in cutie obisnuita husa de silicon...".
Chiar nu am mai auzit. Husa aia de silicon e ca un fel de semnatura.

#18
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 29.10.2007
Nu chiar toate telefoanele Huawei au husă în pachet. P10 Lite nu a avut, P10 la fel, P20 Pro a avut, P30 Pro nu. Astea le-am cumpărat personal din Orange Shop, sigilate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate