Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Samsung Galaxy S10+

  • Please log in to reply
3247 replies to this topic

#127
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019

 xcapefromhl, on 23 aprilie 2019 - 13:50, said:

Autonomia la S10 e mai buna fata de S8. Mulțumit?
Am folosit S8 un an jumătate. I l am dat lui fimiu de nevoie. As mai fi stat cu el pana prin octombrie, noiembrie. Si tot as fi luat S10.
Oricum l am luat cu un preț final extrem de bun (800 euro din care scad costul căștilor, voucherul de 100 euro de la Orange și cadourile de la Orange de vreo 50 euro)
In octombrie nu l as fi luat oricum mai ieftin. Asta e una.
Autonomia, repet, e mai buna. Dar nu semnificativ. Nu 50% peste S8. Si undeva la 10-15%.
Putem închide subiectul?
Varianta cu Snapdragon ar functiona in Ro ? Din cate am lecturat se pare ca sta mai bine la partea de autonomie !
Merci pentru parere, utila mai ales prin prisma comparatiei pe care ai facut-o !

#128
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,391
  • Înscris: 29.11.2001
Mosule, iarasi pe aratura, ca de obicei ...

Telefonul e foarte ok, si o zic cu mana pe inima, dupa ce am schimbat S7 Edge cu S10+. Este peste S7 Edge la toate capitolele, este si peste S8/S8+, ca am butonat cateva, S9 mi-au picat mai putine pe mana, si nu pot compara, dar diferenta este mica. Insa, tinand cont ca am dat pe S10+ (512 GB, Ceramic Black) cu 40% mai putin decat am dat pe S7 Edge in urma cu 3 ani, mie mi se pare super afacere.

De tinut bateria - mai mult decat suficient, dublu decat ma tinea S7-le in aceleasi conditii (acum am 72% baterie, de dimineata, utilizat normal, cu toate pe on, si - in general - ajung cu bateria peste 55-60% seara acasa - si ajung destul de tarziu fata de multi - deh, munca fara stapan e o curva!).

Probabil ca as fi putut sa iau un S9+ cam la aceeasi bani (insa de ce?!), sau - daca m-ar fi interesat partea photo, as fi asteptat P30 Pro, dar nu asta e ideea, cand vreau neaparat poze, am DSLR-ul tot timpul in portbagaj.

Stiam ca trebuie sa schimb telefonul, am asteptat S10+ si l-am comandat. Oferta Orange a fost ca un bonus bine venit, insa nu asta m-ar fi impiedicat. As fi putut sa iau orice telefon, inclusiv din gama medie sau low, dar nu-mi place ideea. Am butonat mai multe A-uri si J-uri, si sunt CLAR sub ce ofera asta, nu s-ar fi mulat pe profilul meu de utilizator.

De ce? Ideea este foarte simpla: daca un produs nu functioneaza asa cum imi doresc, il schimb sau il arunc (intr-un colt, la propriu etc). Da, recunosc ca sunt intr-adevar norocos ca imi permit acest lucru. Insa S10+ -ul nu mi-a dat motive pana acum (asa cum nu mi-a dat nis S7 Edge-ul pana in urma cu ceva luni, cand a tot inceput sa se planga de spatiu - cred ca dupa update la 8.1 a inceput). Ma rog, asta e evolutia.

Dar sa activezi pe un topic al unui produs, si sa ai doar de contrazis ceva sau pe cineva, si de aruncat vorbe aiurea, doar ca sa zici ceva impotriva - mi se pare de prost gust.

Abtine-te, rogu-te!

PS: nu sunt actionar la Samsung sau afiliati!

Edited by Tyby, 23 April 2019 - 15:16.


#129
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Multumesc pentru opinie , singura la obiect de cand am adresat intrebarea !
Restul e cancan, m-am coborat la nivelul discutiei !
Legat de cealalta nelamurire, in cazul in care as lua modelul cu procesor Snapdragon, acesta ar functiona fara probleme in Romania !
Uite ca ma abtin sa imi exprim parerea legata de politica Samsung in privinta asta 😉 !
Respect ✌️

Edited by SSpantzer, 23 April 2019 - 18:47.


#130
Raresh20

Raresh20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.08.2007
De functionat, va functiona, inclusiv 4G pe toate retelele din Romania.

In schimb, nu vei avea Volte/Vowifi, calendarul de updateuri software e diferit acolo (mai bine sau mai rau, depinde de caz si CSC), garantia daca e luat de la romani va fi la serviceurile lor, nu la Samsung, iar daca e luat din America, e doar 1 an si nu e aplicabila in Europa. De asemenea, ar mai fi unele chestii legate de bootloaderul care pare blocat, daca esti fan custom rom.

In rest, folosit zi de zi asa cum vine din pachet, merge bine si modelul cu Snapdragon in Romania ( vorbesc din experienta cu 2 S9 si un S9+).

#131
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,391
  • Înscris: 29.11.2001
Nu as risca la un Snapdragon in RO. Nu cred ca merita. Foarte pe scurt: nu vad nici un motiv real sa risti ~1300 EUR pe un telefon venit pe canale gri in tara, fara suport direct si real din partea producatorului.

My 2 cents ...

#132
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
@SSpantzer,
mare diferenta intre snapdragon si exynos nu exista (nu uita ca Qualcomm are 2 linii de productie in Coreea). Si cu exynos poti instala si altceva cu snapdragon nexam.

#133
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Am vazut ceva teste din care reiesea ca autonomia este mai buna pe Snapdragon . Interesant este politica asta a Samsung, spre deosebire de alte marci care merg pe Snap all the way.
Autonomia este singurul aspect care ma intereseaza, restul oricum nu vor fi folosite la capacitate maxima !
Multumesc pentru clarificari !

#134
Raresh20

Raresh20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.08.2007
Au dreptate colegii, la pretul de lansare si cat e inca foarte nou, nu prea merita riscul, cu atat mai mult cumparat de aici, din Romania de pe canalele gri.

In cazul meu, am adus 2 S9 unor prieteni acum 1 an si pretul a fost sub 2500 de lei in acel moment.  Daca ma uit acum la emag, il vad la 2700, deci in cazuri similare, "merita" riscul. Ambele telefoane inca functioneaza, au primit si update la Pie...

#135
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Snapdragon este folosit (cu precadere) pentru piata americana (probabil din ratiuni de politica comerciala impuse).

#136
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,025
  • Înscris: 23.01.2010
Ceva noutati despre lumina de notificare din jurul camerei?

#137
MMVVDD

MMVVDD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 11.09.2009
Au scos ăștia de la Samsung telefon cu 4 camere...una face poze și trei își dau cu părerea😂😂😂

Edited by MMVVDD, 28 April 2019 - 13:36.


#138
Alexndru01

Alexndru01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 04.04.2016
:)))))))....sunt și eu in dubii. P30 pro vs s10 plus...

#139
xcapefromhl

xcapefromhl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 30.07.2009
Pai pune plusuri si minusuri in balanța si alege. Mai mulți vs mai puțini bani. Poze mai bune în low light zoom mai mare sau mai mic, brand value...

#140
skratch16

skratch16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 06.02.2007
Ce topic e asta daca suntem asa obiectivi. Lăsând gluma la o parte, având p30 pro, este greu sa recomand unul, totuși as tinde spre s10 plus. Ecran mai de calitate, și nu, nu țin la 2k rezoluție, ci la calitatea lui. Baterie mai buna p30 pro, sunet mai bun s10, camera mai ușor de facut poze direct cum ai vrea sa iasă s10, poată sa spună lumea ca p30 folosești pro și setezi și faci da. Pot ieși mai ok, dar nu toți folosim raw sau pro, iar noaptea numai unde e bezna se detașează mult, iar procezor, o fi s10 mai bun ca specificatii, dar p30 mi se pare ca se mișcă super, asa ca sunt egale aici. Mai depinde interfața. Chestie de gusturi, nu ma bag

Edited by skratch16, 28 April 2019 - 21:32.


#141
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,864
  • Înscris: 03.01.2015

 Alexndru01, on 28 aprilie 2019 - 19:35, said:

:)))))))....sunt și eu in dubii. P30 pro vs s10 plus...
Dacă vrei best camera phone iti iei P30... Daca vrei brand îți iei Samsung... Interfața Samsung One Ui mi se pare mai prietenoasa și mai bine finisata decât EMUI... Ca și materiale construcție ambele sunt foarte bine realizate...

Dacă S10+ ar fi avut sistemul de camere photo de pe P30 PRO și tear drop notch as fi ales fără sa stau pe gânduri S10+... Păcat ca nu le recomanda nimeni ăstora de la Samsung sa realizeze cu colaborare cu un producător de lentile cunoscut gen Zeiss.. Cum face Huawei cu Leica... Au câștigat mulți fani de când când au introdus aceasta colaborare

#142
Alexndru01

Alexndru01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 04.04.2016
Nokia cu zeiss... Huawei cu leica...Samsung cred că cer bani ptr așa ceva :)))) in ultimii ani am avut doar Samsung ....și tot vad pe la lume Huawei și nu mi displace. Orice Samsung ai avea, mai devreme sau mai târziu tot va avea lag și freeZe. Cumpăr p30 pro, nu mi place trec pe s10 plus. Mai tare raport calitate preț mi se pare note 9. 2100 lei nou.

Edited by Alexndru01, 29 April 2019 - 14:47.


#143
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,864
  • Înscris: 03.01.2015
Bun preț Alexandru dacă găsești Note 9 la 2100 de lei

#144
gabytzuuz

gabytzuuz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.05.2018

 Tomaz2015, on 29 aprilie 2019 - 14:09, said:

Dacă vrei best camera phone iti iei P30... Daca vrei brand îți iei Samsung... Interfața Samsung One Ui mi se pare mai prietenoasa și mai bine finisata decât EMUI... Ca și materiale construcție ambele sunt foarte bine realizate...
Daca vrei "best camera phone" iti iei google pixel 3. Pixel 3 are cea mai buna calitate a imaginii (expunere, culori, contrast, dynamic range).
La camera discutia sa poate imparti foarte simplu in doua: google pixel 3 si restul. Adica pixel 3 (google) este cu cel putin un pas peste toti la "computational photography" (pe romaneste -> poze inteligente cu telefonul). Da,nu are versatilitatea  altora, adica nu are o lentila wide (cel mai probabil vor pune pe pixel 4). Deci indiferent de cat minte huawei in reclame sau indiferent de cat se agita samsung pana la urma pica in aceeasi galeata cu restul turmei. Mai au pana sa ajunga la nivelul pixel pe partea de foto.

Pt cine vrea in primul rand versatilitate ( eu de exemplu) sunt o gramada de optiuni, toate la fel bune; huawei, samsung, lg, in curand oneplus 7 samd. Indiferent de cine ce alege toate sunt suficient de bune.

 Alexndru01, on 29 aprilie 2019 - 14:46, said:

Mai tare raport calitate preț mi se pare note 9. 2100 lei nou.
De obicei cel mai bun raport calitate (performata)/ pret il gasesti la oneplus. La 2100 lei nou poate suna interesant, dar note 9 e slab rau. Comparat cu S10-le,note 9  este o panarama de telefon cam la orice capitol.

Edited by gabytzuuz, 29 April 2019 - 15:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate