Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Samsung Galaxy S10+

  • Please log in to reply
3247 replies to this topic

#1
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,004
  • Înscris: 23.01.2010
Samsung Galaxy S10+ este un telefon exceptional care a fost lansat pe 20 Februarie 2019.


Am ales sa fac un topic separat pentru S10+ pentru ca este greu de discutat pe un singur topic comun avand in vedere faptul ca Samsung a venit anul acesta cu patru versiuni si anume S10E  S10  S10+  S10 5G

Rugamintea mea este sa aveti un comportament civilizat,fara jigniri sau orice fel de alte vulgaritati.

Attached File  10-motive-pentru-care-ai-nevoie-de-un-smartphone.jpg   72.08K   38 downloads

#2
Bodolay

Bodolay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 03.09.2016
Salut. Posesor de S10+ negru, 128GB, îl am de o săptămână și deja nu îi mai merge senzorul de amprentă. Sâmbăta trecută a încetat să mai reacționeze, am instalat update-ul mult așteptat luni sau marți dar tot n-am mers. Am dat un factory reset și nimic. Pur și simplu nu reacționează în niciun fel când încerc să setez amprenta. Am pus toate degetele, ar trebui să simt o vibrație...dar e liniște. Absolut toate celelalte funcții merg strună, numai senzorul de amprentă pare a fi mort.
Păcat că deschid topicul cu o postare negativă, dar sunt curios câți au mai pățit așa. N-aș vrea să cred că dacă e un defect de fabricație 1/1000000, tocmai la mine s-au nimerit :))
Dar asta este. O să îl duc înapoi în regim de garanție și o să îi rog să mi-l schimbe.
În rest să auzim de bine!

#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,937
  • Înscris: 18.09.2008
Nu as da 1000 € pe S10. Nu mi se pare ca face banii,  nu aduce nimic nou si inovator, iar senzorul de amprenta este lent. Ca sa nu mai zicem de deblocarea faciala care poate fi pacalita cu poze.

#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
Pentru subscribe la topic: S10+ / 512 / Ceramic black. Luat de la Orange cu super oferta la prelungire / actualizare contract. Inlocuit un S7 Edge, care ajunsese la limita rau cu partea de storage (de-aia si cei 512 GB stocare la S10+ Posted Image - plus ca am vrut Ceramic Black).

Baterie: am 71% acum (14:30), cu telefonul scos la 06:30 de la incarcat, si cu totul ON (inclusiv NFC), conectat la ceas si masina etc. Screen time cam 1h, Voice calls cam tot la fel, updates etc ... utilizare normala.

Amprenta e cam la fel ca la S7 Edge, mai da rateuri. Insa am folia din fabrica pe el.

Folosesc un Spigen Neo Hybrid (lucrez in medii ... "toxice" pentru telefon).

Sunt multumit de device, isi face treaba, e destul de mult peste S7 Edge. Daca tine si asta 3 ani, e foarte ok! Posted Image

Edited by Tyby, 05 April 2019 - 13:30.


#5
gabytzuuz

gabytzuuz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.05.2018

 miki07, on 05 aprilie 2019 - 09:18, said:

Nu as da 1000 € pe S10. Nu mi se pare ca face banii,  nu aduce nimic nou si inovator, iar senzorul de amprenta este lent. Ca sa nu mai zicem de deblocarea faciala care poate fi pacalita cu poze.
Sunt de acord cu tine ca nu  face banii. Zi-mi te rog unul (dintre astea care costa 1000 de euro ) care face banii.

 Bodolay, on 05 aprilie 2019 - 08:03, said:

Dar asta este. O să îl duc înapoi în regim de garanție și o să îi rog să mi-l schimbe.
În rest să auzim de bine!

Pot sa intreb de ce ai asteptat atat de mult? A doua zi de cand ai vazut ca nu mai merge trebuiea dus la garantie. La garantie o sa-ti schimbe ecranul pt ca senzorul este lipit de ecran. (eu personal as fi cerut banii inapoi - m-as fi simtit oribil sa stiu ca am dat o mica "avere" si deja nu mai merge)

 Tyby, on 05 aprilie 2019 - 13:29, said:

Amprenta e cam la fel ca la S7 Edge, mai da rateuri. Insa am folia din fabrica pe el.
Folosesc un Spigen Neo Hybrid (lucrez in medii ... "toxice" pentru telefon).
Sunt multumit de device, isi face treaba, e destul de mult peste S7 Edge. Daca tine si asta 3 ani, e foarte ok!
Amprenta intr-adevar da rateuri dar porblema efectiva este spatiul ala destul de mic in care tre sa pui degetul. Deci problema nu este neaparat de citit amprenta ci de pozitionarea degetului. Problema asta este la toate cu senzor in ecran. Solutia este sa se mareasca zona unde poti pune degetul....

Edited by gabytzuuz, 05 April 2019 - 13:55.


#6
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
cred ca - mai curand - ar fi util un "X" mare in zona respectiva, dar care sa apara in AOD.

#7
MMVVDD

MMVVDD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 11.09.2009

 miki07, on 05 aprilie 2019 - 09:18, said:

Nu as da 1000 € pe S10. Nu mi se pare ca face banii,  nu aduce nimic nou si inovator, iar senzorul de amprenta este lent. Ca sa nu mai zicem de deblocarea faciala care poate fi pacalita cu poze.
Nu dai tu, dar poate alții au dat...

#8
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,004
  • Înscris: 23.01.2010

 Bodolay, on 05 aprilie 2019 - 08:03, said:

Salut. Posesor de S10+ negru, 128GB, îl am de o săptămână și deja nu îi mai merge senzorul de amprentă. Sâmbăta trecută a încetat să mai reacționeze, am instalat update-ul mult așteptat luni sau marți dar tot n-am mers. Am dat un factory reset și nimic. Pur și simplu nu reacționează în niciun fel când încerc să setez amprenta. Am pus toate degetele, ar trebui să simt o vibrație...dar e liniște. Absolut toate celelalte funcții merg strună, numai senzorul de amprentă pare a fi mort.
Păcat că deschid topicul cu o postare negativă, dar sunt curios câți au mai pățit așa. N-aș vrea să cred că dacă e un defect de fabricație 1/1000000, tocmai la mine s-au nimerit Posted Image)
Dar asta este. O să îl duc înapoi în regim de garanție și o să îi rog să mi-l schimbe.
În rest să auzim de bine!

Trebuia sa-i faci retur de cand ai observat ca nu merge senzorul de amprenta,mai ales dupa un factory reset ;)

Sper sa ti-l schimbe fara nici o problema

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Și eu vreau sa pună ceva semn AOD pe zona cu senzorul. Ceva subțire și discret.

A pus careva notificări in jurul camerei?

#10
xcapefromhl

xcapefromhl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 30.07.2009
Totusi, spare semnul amprentei in zona senzorului cand e ecranul inchis. Dar nu in price condition. Deci,cred ca un update viitor va aduce si ceva pe partea de AOD si in zona camerei

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Cred ca te-a violat autocorectul :lol:



#12
Bodolay

Bodolay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 03.09.2016
@AdL84: pentru că mergea, cu sughițuri, dar mergea. Era când îmi recunoștea amprenta din prima, era când nu mi-o vedea decât la a doua-treia atingere...apoi am citit pe net de problema senzorului, că urmează să sosească un update...și tot așa. Foarte ciudat că nu merge de loc, mai ales la o asemenea categorie de preț. Sincer nu m-am așteptat.

#13
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,004
  • Înscris: 23.01.2010

 Bodolay, on 06 aprilie 2019 - 11:22, said:

@AdL84: pentru că mergea, cu sughițuri, dar mergea. Era când îmi recunoștea amprenta din prima, era când nu mi-o vedea decât la a doua-treia atingere...apoi am citit pe net de problema senzorului, că urmează să sosească un update...și tot așa. Foarte ciudat că nu merge de loc, mai ales la o asemenea categorie de preț. Sincer nu m-am așteptat.

Probabil ai avut tu ghinion si ai luat unul cu probleme la senzor

 Lex404, on 05 aprilie 2019 - 22:58, said:

A pus careva notificări in jurul camerei?

Eu unul nu ma risc cu aplicatii care sa faca asta,am inteles ca sunt mari consumatoare de baterie acestea.
Astept update de la Samsung,sigur face asta si vor pune si un semn ceva pentru amprenta in AOD dar trebuie sa mai asteptam.

#14
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001

 Lex404, on 05 aprilie 2019 - 22:58, said:

Și eu vreau sa pună ceva semn AOD pe zona cu senzorul. Ceva subțire și discret.

Presupun ca sunt stresați de burn in pe acei pixeli dacă ar sta mereu aprinși... Dar ar putea sa găsească soluții sa miște ușor imagine, sa rotească pixelii aprinși, etc...

#15
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,004
  • Înscris: 23.01.2010
La S9 puteam sa setez sa stea butonul home aprins tot timpul si ramanea in aceiasi pozitie fara sa se miste deloc,deci asta cu burn screen cred ca iese din calcul ;)

Sigur vor gasi ei o solutie ca sunt baieti destepti....numai ca o sa mai dureze,sper ca nu prea mult.Daca aduce lumina de notificare in jurul camerei,un semn ceva in dreptul senzorului de amprenta si un night mode cum trebuie la camera foto....atunci o sa fie telafonul apropae perfect,desigur ca sunt multe persoane care tot nemultumite vor fi.

#16
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,917
  • Înscris: 10.07.2014
Se misca butonul home,dar nu vezi pana nu maresti.Uite un gif facut de mine.

Isi schimba pozitia la cateva secunde.

Se poate face si pentru amprenta lejer.

#17
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,004
  • Înscris: 23.01.2010
Nu am bagat de seama ca se misca :)

Oricum la S10 pot face ceva frumos zic eu

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
La S10+ pot face ceva și mai frumos :))

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate