Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ghid pentru cei care doresc să plece în UK la muncă în 2019

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 21.09.2007
Salut,

Dintre cei care sunt plecați în UK (în mod special Londra, dacă are relevanță) există cineva aici care ar putea ne ofere un mic ghid pentru cei care-și plănuiesc să plece în cursul acestui an pentru a munci acolo? personal mă interesează strict Londra. Nu doresc să merg ahtiat să mă umplu de bani, doresc să merg acolo pentru a mă putea dezvolta profesional și Londra este una din cele mai accesibile locații pentru ceea ce doresc eu să fac.

Probabil nu sunt singura persoană de aici căreia iar fi utile astfel de informații, respectiv:
- ce acte sunt necesare pentru început,
- cam ce buget minim ai nevoie ca să poți să te descurci acolo până primești primul salar
- cum să procedezi să mergi la sigur spre un loc de muncă respectiv cazare,
- dacă sunt acte care se pot rezolva încă dinainte de a părăsi România, care ar fi acelea

Și desigur, cea mai controversată întrebare pe care am găsit-o eu până acum, ar fi: Cu sau fără agenție? părerile sunt foarte împărțite pe internet.

Mulțumesc frumos

#2
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
De ce UK? Nici ei (UK) nu stiu care o sa fie cerintele/regulile, dar angajatorii? Cred ca o sa fie mult mai greu de gasit loc de munca datorita acestei incertitudini. E probabil sa se schimbe foarte curand lista cu acte necesare. La ce data vrei sa pleci?

In general, cam in toate tarile (EU) in care te duci, iti trebuie:

1) Sa ai o adresa/cazare pe care poti sa te inregistrezi.
2) Sa te inregistrezi pentru munca/taxe (SSN).
3) Sa iti faci cont bancar/telefon.

Pentru acte in general iti trebuie buletinul si certificatul de nastere (tradus si legalizat, cu apostila).

Edited by Buleandra94, 04 April 2019 - 21:12.


#3
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Nevinovat intreb: cand pleci la drum cum stai cu cashu?  Fa o medie de 400 quids pe luna.  Si asta-I doar chiria pe City.O camera.   Restul tine de calificari si bulan.

Fratemiu plateste 1200 quids pe luna 2 bedrooms.  Daca vii cu un covrig- mergi pe caravane.    Si dezvoltare personala nu intra in contextul dat,imi pare rau!

#4
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

Quote

Londra este una din cele mai accesibile locații

Said no one ever.*

*until now

#5
bastian_no1

bastian_no1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 01.11.2010
Salut, sunt in UK Londra din August 2015 si lucrez cu contract din Octombrie 2015.

De la inceput te avertizez ca Londra e un oras foarte scump, ma refer la cazare si transport, nu fumez deci si asta poate fi o problema pt altii.
E esential sa stii de la inceput ce vrei sa faci, nu sa vii si dupa mai vezi ce gasesti.
Ai extrem de multe oportunitati aici, poti sa si studiezi primesti bursa sa te intretii sau sa lucrezi part time.

La inceput poti sa ai doar buletin cu toate ca iti recomand pasaportul. Cu unul din astea te programezi la interviu pt NINO National Insurance Number-esential pt a te angaja si dupa deschizi cont bancar.
NINO si cont sunt sunt singurele de care ai nevoie, dupa te inscrii la medicul de familie GP-general practitioner.

Salariul il poti primi la saptamana la 2 saptamani sau lunar, o suma minima ar fi £750

E putin dificil sa aplici pt un job din Romania sau sa gasesti cazare de acasa, de preferat ar fi sa fii aici te duci la interviu negociezi pui intrebari de asemenea sa vezi camera casa/apartamentul dorit.
Locuri de munca si cazare gasesti pe net, mai exact pe Facebook sunt diferite grupuri, de ex romani in lLondra/romani in UK/chirie londra/locuri de munca Londra.......

Acte ar fi diplomele si calificarile sa le ai in original si le poti recunoaste aici folosind naric.org.uk, le trimiti la ei platesti cam £60 si gata.

Sunt multe lucruri si daca mai ai intrebari nu ezita sa ma contactezi.

Si un sfat: fereste-te de romani ca de dracu` !

#6
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View PostBuleandra94, on 04 aprilie 2019 - 21:08, said:

De ce UK? Nici ei (UK) nu stiu care o sa fie cerintele/regulile, dar angajatorii? Cred ca o sa fie mult mai greu de gasit loc de munca datorita acestei incertitudini. E probabil sa se schimbe foarte curand lista cu acte necesare. La ce data vrei sa pleci?

In general, cam in toate tarile (EU) in care te duci, iti trebuie:

1) Sa ai o adresa/cazare pe care poti sa te inregistrezi.
2) Sa te inregistrezi pentru munca/taxe (SSN).
3) Sa iti faci cont bancar/telefon.

Pentru acte in general iti trebuie buletinul si certificatul de nastere (tradus si legalizat, cu apostila).
draga, cine/unde ti-a cerut certificatul de nastere??? iar cu CI in curind nu vei mai avea ce face, intrebarea a fost despre UK, trebuie (si pina acuma a fost mai util) pasaportul!

#7
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View Posttytysor, on 04 aprilie 2019 - 22:39, said:

draga, cine/unde ti-a cerut certificatul de nastere??? iar cu CI in curind nu vei mai avea ce face, intrebarea a fost despre UK, trebuie (si pina acuma a fost mai util) pasaportul!

In Olanda (EU) este nevoie de certificatul de nastere la inregistrare. Probabil o sa fie nevoie si in UK dupa brexit.

#8
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

View Postbastian_no1, on 04 aprilie 2019 - 22:34, said:

Locuri de munca si cazare gasesti pe net, mai exact pe Facebook sunt diferite grupuri, de ex romani in lLondra/romani in UK/chirie londra/locuri de munca Londra.......


Si un sfat: fereste-te de romani ca de dracu` !
ce sa inteleaga omul de aici?

#9
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

View Postbastian_no1, on 04 aprilie 2019 - 22:34, said:

Salut, sunt in UK Londra din August 2015 si lucrez cu contract din Octombrie 2015.

De la inceput te avertizez ca Londra e un oras foarte scump, ma refer la cazare si transport, nu fumez deci si asta poate fi o problema pt altii.
E esential sa stii de la inceput ce vrei sa faci, nu sa vii si dupa mai vezi ce gasesti.
Ai extrem de multe oportunitati aici, poti sa si studiezi primesti bursa sa te intretii sau sa lucrezi part time.

La inceput poti sa ai doar buletin cu toate ca iti recomand pasaportul. Cu unul din astea te programezi la interviu pt NINO National Insurance Number-esential pt a te angaja si dupa deschizi cont bancar.
NINO si cont sunt sunt singurele de care ai nevoie, dupa te inscrii la medicul de familie GP-general practitioner.

Salariul il poti primi la saptamana la 2 saptamani sau lunar, o suma minima ar fi £750

E putin dificil sa aplici pt un job din Romania sau sa gasesti cazare de acasa, de preferat ar fi sa fii aici te duci la interviu negociezi pui intrebari de asemenea sa vezi camera casa/apartamentul dorit.
Locuri de munca si cazare gasesti pe net, mai exact pe Facebook sunt diferite grupuri, de ex romani in lLondra/romani in UK/chirie londra/locuri de munca Londra.......

Acte ar fi diplomele si calificarile sa le ai in original si le poti recunoaste aici folosind naric.org.uk, le trimiti la ei platesti cam £60 si gata.

Sunt multe lucruri si daca mai ai intrebari nu ezita sa ma contactezi.

Si un sfat: fereste-te de romani ca de dracu` !

Deci sa ne ferim si de tine? :D

#10
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View Postrokyronnie, on 04 aprilie 2019 - 20:56, said:

Salut,

Dintre cei care sunt plecați în UK (în mod special Londra, dacă are relevanță) există cineva aici care ar putea ne ofere un mic ghid pentru cei care-și plănuiesc să plece în cursul acestui an pentru a munci acolo? personal mă interesează strict Londra. Nu doresc să merg ahtiat să mă umplu de bani, doresc să merg acolo pentru a mă putea dezvolta profesional și Londra este una din cele mai accesibile locații pentru ceea ce doresc eu să fac.

Probabil nu sunt singura persoană de aici căreia iar fi utile astfel de informații, respectiv:
- ce acte sunt necesare pentru început,
- cam ce buget minim ai nevoie ca să poți să te descurci acolo până primești primul salar
- cum să procedezi să mergi la sigur spre un loc de muncă respectiv cazare,
- dacă sunt acte care se pot rezolva încă dinainte de a părăsi România, care ar fi acelea

Și desigur, cea mai controversată întrebare pe care am găsit-o eu până acum, ar fi: Cu sau fără agenție? părerile sunt foarte împărțite pe internet.

Mulțumesc frumos
- Deocamdata tot ce ai nevoie e sa aplici pentru NINO (National Insurance NOmber) cind vii aici. La un moment dat va trebui sa aplici pentru settled status.
- Habar n-am cat mai e cazarea shared prin Londra, presupun c-o sa gasesti ceva cu 5-600 lire pe luna. Cu mancare, transport si dracu mai stie ce, un minim de 2000 de lire. Daca te gandesti sa inchiriezi ceva de unul singur dupa ce obtii un job, gindeste-te ca o sa platesti avans pe o luna + depozitul 4-6 saptamani.
- Nu spui in ce stii sa faci, in ce domeniu, nimic, dar intrebi cum sa mergi la sigur sa gasesti loc de munca.
- Pasaport romanesc daca n-ai deja.

Fara agentie romaneasca.

#11
gosspodin

gosspodin

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.04.2019

View Postrokyronnie, on 04 aprilie 2019 - 20:56, said:

Salut,

Dintre cei care sunt plecați în UK (în mod special Londra, dacă are relevanță) există cineva aici care ar putea ne ofere un mic ghid pentru cei care-și plănuiesc să plece în cursul acestui an pentru a munci acolo? personal mă interesează strict Londra. Nu doresc să merg ahtiat să mă umplu de bani, doresc să merg acolo pentru a mă putea dezvolta profesional și Londra este una din cele mai accesibile locații pentru ceea ce doresc eu să fac.

Probabil nu sunt singura persoană de aici căreia iar fi utile astfel de informații, respectiv:
- ce acte sunt necesare pentru început,
- cam ce buget minim ai nevoie ca să poți să te descurci acolo până primești primul salar
- cum să procedezi să mergi la sigur spre un loc de muncă respectiv cazare,
- dacă sunt acte care se pot rezolva încă dinainte de a părăsi România, care ar fi acelea

Și desigur, cea mai controversată întrebare pe care am găsit-o eu până acum, ar fi: Cu sau fără agenție? părerile sunt foarte împărțite pe internet.

Mulțumesc frumos

esti o persoana normala, careia i-ar fi utile informatiile primite de la romanii stabiliti recent in UK

on topic

daca iti doresti Londra, mergi la risc!

Edited by gosspodin, 05 April 2019 - 01:32.


#12
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Mai intai de toate ar trebui sa zici pe ce domeniu.

Practic ghidul asta cu munca in uk este simplu si cam atat.
1 - Buletin valabil, pasaport, 1 bilet de avion catre uk, minim 2500 de lire, chirie, drumuri, blowjob si margarina.
2 - Ce job, evita plecat cu agentia din Romania ca astia iti opresc comisioane, deci dupa ce ca englezi platesc romani de cacao, pardon, joburile traditonale pentru imigranti romani, ba, agentia mai sifoneaza si ea.

Depinde meseria, depinde zona, depinde ce UK, uk este la bulangeala Irlanda, Scotia si Anglia, Anglia ii a mai scumpa, Scotia ii mai pentru saraci si Irlanda chiar nu am vreo idee ca nici pe google nu am cautat si nici nu am prieteni pe acolo.

Sa zic ca irlandezi is aia cu berea, spiridusul si caldarea cu monezile alea de aur, da, deci stiu ceva despre Irlandezi, am vazut filme horror.

Ca calificat este o alta discutie si ca calificat merge, ca canar, pardon, ca lucrator fabrica, manipulant, capsunar, stergator de fund de englezi cacaciosi, ba, treaba ta.

Cam atatea pot scrie la ora asta, am venit din oras unde am baut la cel mai scump local, dap, am lasat bacsis, la local si la taxim, acum ca un adevarat roman conservator o sa strang cureaua si o sa uit sa platesc gazele.

#13
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2008
__postare stearsa_

Edited by marmota_vasi, 05 April 2019 - 10:03.


#14
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 21.09.2007
@buleandra94 : 'accesibil' pentru ceea ce vreau eu sa fac, cealalta cea mai buna optiune fiind New York. Ca să nu mai existe nelămuriri, eu doresc să profesez într-un anumit sector de business din industria muzicală, iar pentru asta, Londra și New York sunt cele mai bune opțiuni în momentul de față. Îmi doresc să reușesc să merg acolo, chiar dacă ar trebui să am alt job o anumită perioadă.
@Argent: întradevăr, sunt foarte multe persoane care nu recomandă absolut deloc agențiile din românia, eventual o agenție de acolo, dacă nu te descurci altfel.

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri, am mai cercetat între timp și am cam înțeles care e situația.
Nu este ușor, dar nici imposibil Posted Image

#15
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 879
  • Înscris: 19.05.2009
uite ma, alt artist...ce dragut.

#16
bastian_no1

bastian_no1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 01.11.2010

View Postmufa, on 05 aprilie 2019 - 01:03, said:

- Deocamdata tot ce ai nevoie e sa aplici pentru NINO (National Insurance NOmber) cind vii aici. La un moment dat va trebui sa aplici pentru settled status.
- Habar n-am cat mai e cazarea shared prin Londra, presupun c-o sa gasesti ceva cu 5-600 lire pe luna. Cu mancare, transport si dracu mai stie ce, un minim de 2000 de lire. Daca te gandesti sa inchiriezi ceva de unul singur dupa ce obtii un job, gindeste-te ca o sa platesti avans pe o luna + depozitul 4-6 saptamani.
- Nu spui in ce stii sa faci, in ce domeniu, nimic, dar intrebi cum sa mergi la sigur sa gasesti loc de munca.
- Pasaport romanesc daca n-ai deja.

Fara agentie romaneasca.

E £400 o camera single in zona 3, transport maxim £150, telefon £10, mancare maxim £200.... sa zicem maxim 1000 dar tot e mult, de unde ati ajuns voi la 2000-2500 nu stiu

#17
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

View Postbastian_no1, on 13 aprilie 2019 - 05:09, said:

E £400 o camera single in zona 3, transport maxim £150, telefon £10, mancare maxim £200.... sa zicem maxim 1000 dar tot e mult, de unde ati ajuns voi la 2000-2500 nu stiu
asta daca stai la gramada, daca vrei sa locuiesti in conditii decente, fara programare la baie, bucatarie, masina despalat etc, lasi mia in urma de nici cu binoclul n-o mai vezi

#18
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Depinde ce cauti in UK, lux, distractie, economisit, ceva de viitor.
Pe joburile de jos nu ai vreo sansa.

Este exact echivalentul din Romania, dintr-un salariu minim pe economie visezi vreodata sa iti cumperi apartament sau casa?

Nu prea poti judeca prea dur pe cei care stau la gramada ca au in gand economisitul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate