Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?
 

Doua intrebari despre word.

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
kill96

kill96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.02.2013
Buna seara. Am de corectat un referat si am 2 lucruri ce nu stiu cum se fac.
1. Cum apropii distanta dintre cuvinte? Sunt unele paragrafe care au distante destul de mari intre cuvinte, de exemplu : „Scaderea    determină    următoarele    modificări    ECG”. Printr-un simplu (backspace) nu fac decat sa le unesc...
2. Cum pot modifica anumite paragrafe, fara sa afectez restul paragrafelor. Adica, vreau sa reduc spatiul dintre propozitii fara sa se reduca din tot word-ul, stiu ca era o functie de cand faceam info... De exemplu, daca incerc sa reduc spatiul dintre niste propozitii stric si tabelele de pe paginile urmatoare.
Multumesc!

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Selectezi doar textul de modificat, si selectezi condensed sau expanded, ai si setari pt. nivelul de condensare si expandare.

#3
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,514
  • Înscris: 18.10.2011

 kill96, on 04 aprilie 2019 - 20:05, said:

Buna seara. Am de corectat un referat si am 2 lucruri ce nu stiu cum se fac.
1. Cum apropii distanta dintre cuvinte? Sunt unele paragrafe care au distante destul de mari intre cuvinte, de exemplu : „Scaderea determină următoarele modificări ECG”. Printr-un simplu (backspace) nu fac decat sa le unesc...
2. Cum pot modifica anumite paragrafe, fara sa afectez restul paragrafelor. Adica, vreau sa reduc spatiul dintre propozitii fara sa se reduca din tot word-ul, stiu ca era o functie de cand faceam info... De exemplu, daca incerc sa reduc spatiul dintre niste propozitii stric si tabelele de pe paginile urmatoare.
Multumesc!
Probabil ai sleectat ceva de tipul justified. Mai intai vizualizeaza spatiile si paragrafele. Apoi slecteaza aliniere la stanga (ucm vrei, cle mai probabil) si apoi poti umbla la sptaiere, cum a zis colegul.

Sigur ai scris tu referatul?

#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Pentru primul punct cel mai probabil spatiul mai mare dintre cuvinte vine din alinierea ‘justified’ (si la stanga si la dreapta) a paragrafului, combinata cu cuvinte lungi, coloana/paragraf ingust si lipsa despartirii in silabe. Cel mai bine ar fi sa permiti despartirea automata in silabe (atentie sa fie limba pe romana/ limba corecta in care e scris textul) si/sau sa introduci tu ‘soft hyphen’ (Ctrl+‘-’ parca) acolo unde e nevoie.

la al dopilea punct nu prea inteleg ce doresti sa faci. Proprietatile paragrafului, cum ar fi spatiul de dinainte/ de dupa sau interlinia pot fi modificate individual la fiecare paragraf in parte. Nu modifici proprietatile stilului care este aplicat paragrafului pentru ca asa s-ar modifica peste tot unde e aplicat acel stil. Insa daca modifici dimensiunea ocupata pe verticala de o portiune de text, normal ca Word va ‘trage’ mai sus sau mai jos si restul de text modificand si impartirea in pagini.

Edited by sags, 04 April 2019 - 20:47.


#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
1) Suna a text cu aliniere Justify. Aranjarea cuvintelor intr-un mod placut vizual e o problema tehnica dificila si n-am intalnit o rezolvare calitatita in cazul programelor nespecializate pentru text. Poti incerca despartirea cuvintelor in silabe.

Edited by dani.user, 04 April 2019 - 20:48.


#6
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 sags, on 04 aprilie 2019 - 20:45, said:

Pentru primul punct cel mai probabil spatiul mai mare dintre cuvinte vine din alinierea ‘justified’ (si la stanga si la dreapta) a paragrafului, combinata cu cuvinte lungi, coloana/paragraf ingust si lipsa despartirii in silabe. Cel mai bine ar fi sa permiti despartirea automata in silabe (atentie sa fie limba pe romana/ limba corecta in care e scris textul) si/sau sa introduci tu ‘soft hyphen’ (Ctrl+‘-’ parca) acolo unde e nevoie.
la al dopilea punct nu prea inteleg ce doresti sa faci. Proprietatile paragrafului, cum ar fi spatiul de dinainte/ de dupa sau interlinia pot fi modificate individual la fiecare paragraf in parte. Nu modifici proprietatile stilului care este aplicat paragrafului pentru ca asa s-ar modifica peste tot unde e aplicat acel stil. Insa daca modifici dimensiunea ocupata pe verticala de o portiune de text, normal ca Word va ‘trage’ mai sus sau mai jos si restul de text modificand si impartirea in pagini.
Aiurea! „Sfatul” tău mai mult îl încurcă!
La primul punct, se rezolvă cu un simplu ENTER, dat la sfârșitul propoziției.
Chiar cu aliniere justified, rândul se va alinia ca cele de aici.

 aaaa4567, on 04 aprilie 2019 - 20:45, said:

Sigur ai scris tu referatul?
Desigur că nu l-a scris el. În plus, l-a luat probabil cu copy-paste dintr-un alt fel de document decât word, cel mai probabil direct de pe o pagină de internet.

#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
@stancosty: Ar fi bine sa stii ce vorbesti inainte de a contrazice pe altcineva. Sfatul tau cu dat Enter la fiecare sfarsit de rand este ingrozitor de prost. Adevarat ca nu mai apar acele spatii suplimentare, fiindca si la aliniere ‘justified’ ultimul rand al unui paragraf nu este aliniat si la dreapta. Insa fiecare rand va deveni un paragraf independent. Prin urmare daca editeaza textul, il reformateaza, modifica marginile paginii sau latimea coloanei, etc, etc, Word NU va regrupa cuvintele intregului paragraf pe linii si te alegi cu linii ‘schioape’ si un talmes-balmes generalizat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate