Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Ce inseamna masina abandonata conform Legii 421/2002 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View PostJuly02, on 04 aprilie 2019 - 21:09, said:

Cred ca a e un advocat sub mine care vrea sa ne acapareze parcarea....
Acel avocat de sub mine

Esti casatorit cu o avocata?

#20
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostJuly02, on 04 aprilie 2019 - 21:09, said:

Cred ca a e un advocat sub mine...
Acel avocat de sub mine...
Tu ce faci peste avocat, iti place sa stai deasupra ? :D

#21
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
In UK daca nu ai taxa de drum si asigurare, masina este considerata abandonata si este ridicata.
   Nu conteaza in ce stare se afla masina. Poate fi chiar in dauna totala. Daca ai toate taxele platite la zi poti sa o parchezi pe spatiul public.
   O masina fara taxa de drum si fara asigurare poate fi parcata doar pe un teren privat sau garaj privat.

    Consider ca de vreme ce nu ai platit niciun fel de taxe pentru masina, nu ai cum sa o tii parcata pe un drum public. Stiu ca ai mentionat ca ai platit impozit pe masina, dar ala a fost pentru anul trecut si oricum nu este suficient.



#22
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostDannyMC, on 04 aprilie 2019 - 21:13, said:

Asa cum ziceam mai sus! Primaria nu e interesata de cand esti tu proprietar ci de cand zace masina pe locul respectiv! Apropo' parcarea ai mai platit-o?
Legea sanctioneaza proprietarul, si atunci din moment ce scrie in lege, doar nu sanctionezi masina ,
eu cred ca e o erroare de interpretare a legii sa nu tii cont de cat esti proprietar pe masina

Eu sunt full proprietar doar de cateva luni, nu are cum sa ma sanctioneze politia cand in lege spune ca tu ca porprietar tii masina de un an ,
eu ca proprietar o tin de cateva luni doar, deci nu poti juridic sa ma sanctionezi legal...

Edited by July02, 04 April 2019 - 21:22.


#23
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDannyMC, on 04 aprilie 2019 - 21:07, said:

Nu conteaza de cand ai devenit tu proprietarul rablei, pardon masinii! Conteaza de cand zace acolo pe locul de parcare!
Pai asa poate sa ia orice masina de pe domeniul public si sa spuna ca e abandonata. Din ce spune initiatorul, el nu a abandonat-o ci doreste sa o foloseasca pentru programul  rabla. Plus daca are si numere de inmatriculare chiar nu se pot atinge de ea .

#24
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
Plus ca eu nu doresc sa renunt la : - "Drepturile sale asupra vehiculului" asa cum scrie in acel articol, deci nu am abandonat-o am un scop cu ea
sa o duc la Programul Rabla anul viitor caci anul asta nu am suficienti bani sa achizitionez o masina noua

Edited by July02, 04 April 2019 - 21:28.


#25
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostJuly02, on 04 aprilie 2019 - 21:05, said:

Eu am devenit Propeitear full abia in 2018 luna a-10-a cand am preluat 1/4 de la bunica, deci doar de cateva luni sun proprietar deantregul pe ea
ori in lege scrie " de cel putin un an "
si atunci confom legii nu are cum sa-mi ridice masina..... caci nu a trecut un an............. de cand am devenit eu full proprietar pe masina

Nu. În ce citezi tu spune "aflat pe domeniul public sau privat al statului ori al unităţilor administrativ-teritoriale de cel puţin un an". Că o plimbi tu de la un proprietar la altul, nu are relevanță, contează starea mașinii și de când stă acolo, indiferent de cine-i proprietar. Cât timp proprietarul e cunoscut, iar mașina a stat mai bine de un an, și e într-o stare de degradare, sunt îndeplinite condițiile cumulative de a se dispune ridicarea ei.

O măgărie pe care ai putea-o face, ar fi s-o înstrăinezi fără să informezi primăria. O vinzi unui prieten, faceți un contract de vânzare-cumpărare și nu-l depui nicăieri. Când vor dori s-o ridice, le poți transmite că autoturismul nu mai e în proprietatea ta din data X.
Aici s-ar putea produce un blocaj. Cât timp n-ai fost să-l radiezi de la ei, e proprietatea ta în evidențele lor. Iar practic, tu l-ai înstrăinat. Necunoscând datele din contract, nu cunosc proprietarul de drept, practic, ei ar trebui să facă rost de contract, să te dea în judecată, pentru a ți-l putea solicita. Acum nu cred că vor face asta, ci-ți vor impune să le arăți contractul.

Probabil că ai putea câștiga câteva luni.

View PostJuly02, on 04 aprilie 2019 - 21:05, said:

Cu cine sa vorbesc la Pirmarie sa ma pasuiasca pana anul viitor ?
cu unul din viceprimari ?sau cu cine ?

Cu cât mai mare, desigur, viceprimarii ar avea puterea asta.

View PostJuly02, on 04 aprilie 2019 - 21:09, said:

Cred ca a e un advocat sub mine care vrea sa ne acapareze parcarea....
Acel avocat de sub mine functioneaza ca firma dar nu are Semnaturile Vecinilor ca sa functioneze legal deci functioneaza ilegal.... are un tupeu maxim....,
si eu as putea sa-i fac plangere ca functioneaza ileagal fara semnaturile vecinilor nu are cum sa funcioneze....
La Politie daca intreb cine a facut Plangerea imi vor spune....?

La înființare e posibil să n-aibă nevoie de acord, dacă e cabinet de avocatură. Nu-i aceeași procedură ca la firme sau PFA.

Cât despre tupeul lui... Imaginează-ți că vine un vecin, scoate niște dulapuri și catrafuse din casă, le pune pe-un loc de parcare. Și le lasă acolo. Ți s-ar părea normal? Când ai ieși dimineața și ai trece printre ele ar fi o treabă normală? Cam așa e și Dacia ta. Nu e mașină, cum sunt mașinile vecinilor, pe care le folosesc. E un deșeu, de care nu vrei să te descotorosești.

Nu ar trebui să-ți spună "cine", dar ar putea să-ți spună dacă s-au sesizat în baza unei plângeri.


Du-te la vecinul avocat, cumpără o oră de consiliere, spune-i să te ajute cu mașina. Eu așa aș face, pe cuvânt. Ar fi cel mai eficient. Dacă ar avea o problemă, mi-ar zice, dar m-ar și ajuta să-mi rezolv problema. Posted Image

Edited by SmurfK, 04 April 2019 - 21:31.


#26
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,986
  • Înscris: 09.05.2009
Conteaza cum arata masina! Se vede cu ochiul liber care este nemiscata de mai mult timp si care circula.

@july02 reiterez intrebarile anterioare:
1.masina are ITP?
2.masina are RCA?
3.ai platit loc de parcare pentru ea?

View PostSmurfK, on 04 aprilie 2019 - 21:31, said:

O măgărie pe care ai putea-o face, ar fi s-o înstrăinezi fără să informezi primăria. O vinzi unui prieten, faceți un contract de vânzare-cumpărare și nu-l depui nicăieri. Când vor dori s-o ridice, le poți transmite că autoturismul nu mai e în proprietatea ta din data X.
Aici s-ar putea produce un blocaj. Cât timp n-ai fost să-l radiezi de la ei, e proprietatea ta în evidențele lor. Iar practic, tu l-ai înstrăinat.
Nu trebuie sa radieze fostul proprietar nimic! Noul proprietar trebuie sa inscrie masina pe rol!

Edited by DannyMC, 04 April 2019 - 21:39.


#27
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
Daca eu vreau sa o dau la anul la Rabla unde sa o tin (daca nu in pacararea blocului unde locuiesc),deci am un plan cu ea nu e abandonata, deasta si platsc impozit la ea de aici rezulta ca nu am intenţia neechivoca de a renunţa la exercitarea drepturilor sale asupra vehiculului.

Edited by July02, 04 April 2019 - 21:39.


#28
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,986
  • Înscris: 09.05.2009
Prietene intelege, ca doar impozitul platit nu inseamna ca ai voie sa o lasi pe domeniul public!!!
P.S. Raspunde te rog la intrebarile din postarea mea anterioara!

Edited by DannyMC, 04 April 2019 - 21:42.


#29
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostDannyMC, on 04 aprilie 2019 - 21:40, said:

Daca vreau sa o dau la anul la Rabla unde sa o tin in Pom ? eu locuiesc in oras unde ai vrea sa o tin
deci am o intentie cu ea sa o dau la anul la rabla de aici rezulta ca nu am intenţia neechivoca de a renunţa la exercitarea drepturilor sale asupra vehiculului.

Edited by July02, 04 April 2019 - 21:42.


#30
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Tot ce are de facut e sa o spele cat mai des si sa-i umfle pneurile.  Daca iida si un polish la caroserie chiar nu se vor lega de ea.

#31
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostSmurfK, on 04 aprilie 2019 - 21:31, said:

La înființare e posibil să n-aibă nevoie de acord
Da la infiintare Cabinetul Avocatesc nu are nevoie de acord
dar la Functionare Cabinetul Avocatesc are nevoie de samnaturile vecinilor, ori acum el Functioneaza nu e doar infiintat si atat
Eu sunt Veciunul lui DIrect de deasupra de la Etaj si nu are semnatura mea de Functionare.

Edited by July02, 04 April 2019 - 21:48.


#32
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,986
  • Înscris: 09.05.2009

View PostJuly02, on 04 aprilie 2019 - 21:42, said:

Daca vreau sa o dau la anul la Rabla unde sa o tin in Pom ? eu locuiesc in oras unde ai vrea sa o tin
Daca masina nu are drept de circulatie, este ilegal sa o tii pe domeniul public! INTELEGI? De asta ai primit somatie! Daca nu-ti place urc-o in apartament.

Edited by DannyMC, 04 April 2019 - 21:46.


#33
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostDannyMC, on 04 aprilie 2019 - 21:32, said:

Nu trebuie sa radieze fostul proprietar nimic! Noul proprietar trebuie sa inscrie masina pe rol!

Nu neapărat. Un act de vânzare-cumpărare își produce efectele juridice de la momentul întocmirii.

Dacă noul proprietar o înscrie la primărie, atunci e obligat să le prezinte contractul, caz în care ei o vor putea ridica, pentru că știu cine e proprietarul. Dar dacă ei fac contractul între ei și nu-l arată nimănui, contractul ăla ar trebui să fie valid și să producă efecte, în cazul nostru să creeze o situație în care nu se cunoaște proprietarul acelui autovehicul.


Știi unde vezi genul ăsta de situație? La blocurile alea care stau să cadă, în care trăiesc tot felul de familii sărace, fără acte. Acolo sunt niște proprietari vechi în evidențele primăriilor, de care pur și simplu nu mai pot da, așa că nici nu pot interveni să evacueze actualii locatari sau să dărâme blocurile. Rămân acolo ani buni, și nu se rezolvă niciodată.

Edited by SmurfK, 04 April 2019 - 21:51.


#34
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View Postpacopaco1967, on 04 aprilie 2019 - 21:42, said:

Tot ce are de facut e sa o spele cat mai des si sa-i umfle pneurile.  Daca iida si un polish la caroserie chiar nu se vor lega de ea.
Dar in Lege nu zice nimic ca trebuie sa aibe pleurile umflate sau sa fie mereu spalata...

View PostSmurfK, on 04 aprilie 2019 - 21:45, said:

Nu neapărat. Un act de vânzare-cumpărare își produce efectele juridice de la momentul întocmirii.
da dar intra la litera a)
a) vehicul fără stăpân - vehiculul de orice categorie, fără placuta de înmatriculare sau alte marcaje oficiale, stationat pe domeniul public sau privat al statului ori al unităţilor administrativ-teritoriale, al cărui proprietar sau deţinător legal este necunoscut;

si tot o ridica nu ? sau defapt daca are placute de inamtriculare mu o poate ridica ?

Pe de alta parte Eu am domiciliul in Buletin la alta adresa decat unde e masina parcata pentru ca stau in apartamentul unde l-am mostenit de la bunica unde nu sunt trecut in buletin la adresa aceasta, Politia zice in raport ca s-a deplasat la domiciliul lui Tata care nu mai traieste si ca a gasit la adresa pe Fiul lui

Edited by July02, 04 April 2019 - 21:54.


#35
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004

View PostJuly02, on 04 aprilie 2019 - 21:42, said:


Daca vreau sa o dau la anul la Rabla unde sa o tin in Pom ? eu locuiesc in oras unde ai vrea sa o tin
undeva unde sa nu incurci alti soferi care poate nu gasesc loc de parcare! iti garantez ca daca o muti undeva unde nu incurci - de ex inchiriezi un loc intr-o parcare subterana - nu te mai deranjeaza nimeni. ce naiba e asa greu de inteles?

#36
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
Deci daca eu o vand cuiva sau o donez cuiva prin Notariat nu au ce sa mai faca nimeni , ramane acolo pana o dau la Rabla, atata timp cat are placute de inmatriculare masina

Edited by July02, 04 April 2019 - 21:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate