Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

contact ON/OFF cu notificare in aplicatie

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
___g___

___g___

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.11.2017
Salut!

Am cautat pe ebay dar nu am gasit.
Cunoasteti de unde as putea cumpara un montaj care notifica intr-o aplicatie cand se pune un contact ON/OFF?

L-as putea folosi precum un sistem de alarma cu notificare pe telefon.
Cand se pune un contact ON, prin intermediul retelei WIFi si a unei aplicatii pe telefonul celui instiintat,
sa se afle de starea ON a contactului.

De exemplu: notificare usa deschisa.

Preferabil ca notificarea sa fie intr-o aplicatie, nu in mail.
Probabil ca in aplicatie s-ar putea edita numele contactului care a fost actionat,
si tot probabil ca s-ar putea asigna mai multe astfel de montaje intr-o singura aplicatie.

Am gasit ceva care aduce cu ce vreau eu, dar e pacat sa modific ceva facut ptr un scop anume:

https://www.ebay.com...9hA7tHpsbHD1xlw

PLUG & PLAY WITH INTUITIVE APP – Our Smart Water Sensor requires no hub or subscription service.
Designed to connect to your existing Wi-Fi network, simply download the Wstein App on iOS and Android, and link it to the water sensor.
From the app you will receive instant push notification of water leakage and it also possible to keep an eye on the battery level of the device,
to ensure the water sensor will never run out of power.


Cred ca m-as descurca cu inlocuirea senzorului cu un contact ON/OFF, dar imi inchipui ca aplicatia
notifica ceva referitor la inundatie, si mi-ar fi aiurea genul asta de mesaje.

Cel mai bun ar fi un montaj in regim DIY, si sa ma ocup eu de partea de alimentare + intrarea ON/OFF.
Iar producatorul sa asigure si aplicatia, bineinteles.

merci ptr eventuale sugestii

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,219
  • Înscris: 13.03.2017
La asa ceva te referi ?
https://shop.smartha...tra-fibaro-gri/

#3
___g___

___g___

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.11.2017
Asta pare ca este conectat la o unitate centrala care se ocupa de notificari
(prin GSM sau internet, nu stiu, dar unitatea centrala se ocupa de asta)

Exemplul meu si ceea ce caut: ceva independent, nu ai nevoie decat de acoperire wi-fi in zona respectiva.
E vorba de wi-fi-ul unui router pe care-l folosim si sa ne conectam cu device-urile mobile la internet,
nu este vorba de acoperirea radio a unei unitati centrala de alarma.

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cauta sonoff, e mult mai ieftin, in jur de 5$. Merge cu Alexa, ewelink, google etc. Practic e un intrerupator ce poate fi accesat de oriunde prin wifi, daca intrerupatorul e in raza unui router wifi. pe telefon iti afissaza starea lui, adica daca e on sau of, dar are si un buton pe dare-l actionezi manual. Daca conectezi in paralel cu acel buton, butonul tau, vei vedea pe telefon starea lui. Poate fi setat ca la o pana de curent, dupa revenire, sa treaca in on, of, sau stadea dinaintea penei.

Edited by rumegus, 04 April 2019 - 18:55.


#5
___g___

___g___

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.11.2017

 rumegus, on 04 aprilie 2019 - 18:52, said:

...
buna idee.
Stiam de aceste sonoff, stiu pe cineva care foloseste. Dar nu le-am pipait, si nu stiam ca au si un contact pe care-l
actionezi tu din extern.
Dar ce inseamna ca vezi pe telefon starea acelui buton: intri tu in app sa vezi starea lui,
sau te notifica el instantaneu in telefon cand se comuta acel buton?
Eu as vrea sa ma anunte el instantaneu.

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu e clar ce vrei. Cum sa te anunte, daca tu ai telefonul inchis, sau fara net?

#7
___g___

___g___

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.11.2017
exact ca la un sistem de alarma:
esti anuntat ca s-a pus un contact/ s-a intamplat un eveniment.

Nu intri tu din 5 in 5 minute in aplicatie, sa vezi daca s-a deschis usa pe care o monitorizezi.
Nu am zis ca am telefonul oprit, sau fara internet.

#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Deci vrei defapt un sistem de alarma, nu comutator. In ewelink nu am gasit optiunea asta, poate in alte aplicatii compatibile sa existe. descarca-le si vezi, sau cauta pe aliexpress, e plin de sisteme de alarma, supraveghere, care trimit notificari pe telefon daca se intampla ceva. Majoritatea se bazeaza pe un senzor de miscare, dar e usor de modificat sa actioneze la un comutator.

#9
___g___

___g___

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.11.2017

 rumegus, on 05 aprilie 2019 - 07:07, said:

...

ok
multumesc ptr raspuns.

Putem sa-i spunem sistem de alarma, dar deja suna pretentios.
Suntem pe forum de electronica, am zis ca sa vorbim despre
un sistem cu intrare (contactul) si iesire (notificarea push). Alarmele sunt doar o aplicatie.
Altfel, am considera ca toate notificarile pe care le primim pe telefon sunt alarme.

Inca o data, merci, o sa caut si pe Ali,
eventual caut si in GooglePlay, poate aflu ceva in felul asta.

Edited by ___g___, 05 April 2019 - 08:11.


#10
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Te complici aiurea.
E mult mai simplu sa tragi un cablu de la acel switch sau sa folosesti o sonerie wireless care sa iti dea un ding in biroul de supraveghere.
Poti folosi si un panou cu 2 leduri ex rosu deschis verde  inchis + un buzzer care sa dea ding cand se actioneaza switch-urile.

#11
___g___

___g___

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.11.2017
Notificare pentru usa deschisa era un exemplu.
Si nu am birou de supraveghere. Dar telefonul il am pe langa mine mai tot timpul.

Plus ca, in functie de situatie/distante, este de dorit sa nu tragi fire pana la vreo unitate centrala de alarma,
presupunand ca ai un sistem de alarma la care ai ceva intrari libere.

Cu un astfel de montaj s-ar putea trimite tot felul de notificari in functie de imaginatia fiecaruia
(si de pretul montajului :-)  )
-senzor de impact (alarma silent) pentru masina parcata pe langa wi-fi-ul de acasa sau de la serviciu
-senzor de inundatie, cum este cel din exemplul meu
-usa deschisa/ usa inchisa
-depasirea unui nivel al unui rezervor/ scaderea nivelului
-altele
Bineinteles, daca ai nevoie multe astfel de montaje, s-ar putea sa fie mai rentabila o unitate centrala,
si sa accepti sa tragi ceva fire, daca situatia o permite.

Referitor la firele de alimentare, in exemplul meu ele nu exista:
Battery powered with low energy consumption, it can operate in standby mode for over 6 months
(...)it also possible to keep an eye on the battery level of the device, to ensure the water sensor will never run out of power.


Probabi; ca o sacrific 90 lei ptr jucaria asta, daca nu gasesc alta mai ieftina.
Si o sa ma multumesc cu notificari despre inundatie, desi eu o folosesc la altceva.

#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai si ala de inundatie comanda un intrerupator, deci e simplu de modificat. Am zis sa cauti pe ali sau ebay "wireless alarm", sunt o gramada, si ieftine. Te notifica pe telefon, fie wifi, fie sms. Eu zic ca sms e mai ok, primesti notificari chiar daca esti intr-o zona fara net.

#13
kalin cluj

kalin cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.02.2007
Dacă primește sms, poate primi și notificări pe net.
@inițiator   Sonoff + mqtt(server public) + notificare Telegram https://play.google....egram.messenger sau Pushbullet  https://play.google....hbullet.android

Edited by Wzzz, 06 April 2019 - 17:57.
citat


#14
___g___

___g___

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.11.2017
eu continui cautarile,
mai pun si aici cand gasesc ceva interesant, poate mai sunt si altii interesati de subiect.

Nici ce pun acum nu este direct cu intrare ON/OFF, necesita ceva modificari.

De la modificarea unui senzor de inundatie, astazi propun modificarea unui senzor de incendiu,
care are si notificare in aplicatie.
Aplicatia nu am instalat-o, link-ul pe care-l dau ei nu este din Google Play, asa ca am zis pas.

Frumos este ca iti ofera placerea DIY, trebuie sa lipesti tu componentele.
Doar modulul de RF vine gata echipat.

https://www.ebay.com...8wAAOSw1DtbobQo

Pret 11.6USD. Am gasit montajul si la 9.9USD cu componentele gata lipite,
dar de la ala nu pun link, promovam electronica facuta cu statie de lipit.

#15
trai_av

trai_av

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 26.12.2018

 ___g___, on 07 aprilie 2019 - 12:05, said:

Nici ce pun acum nu este direct cu intrare ON/OFF, necesita ceva modificari.

De la modificarea unui senzor de inundatie, astazi propun modificarea unui senzor de incendiu,
care are si notificare in aplicatie.

Adica care sunt sofisticatele alea modificari la care te referi tu intr-un mod foarte aluziv ca sa intelegem noi ce treaba elevata si sofisticata e asta, modicari care e doar una si devine deci modificare, adica se inlocuieste senzorul propriu-zis cu un contact fara retinere. Atat.
Si nici nu vad de ce ar mai trebui sa cauti si alte exemple caci toate sunt exact unul si acelasi lucru. Difera doar senzorul in functie de ceea ce trebuie sa sesizeze.
Variatiuni pe aceeasi tema, nimic altceva.

Edited by trai_av, 07 April 2019 - 12:47.


#16
___g___

___g___

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.11.2017

 trai_av, on 07 aprilie 2019 - 12:46, said:

.

bine ai dreptate, este o singura modificare. Nu trebuie sa te iriti.

As lua ceva cat mai ieftin si la care trebuie sa conectez direct un contact, fara sa-mi bat capul cu traductorul,
ce este pus acolo si cum sa pun intrarea pe direct fara sa afectez functionarea. Desi m-as descurca, te asigur.

Diferenta o face aplicatia, ce anume te notifica, dar probabil nu ai citit.
Niciuna nu este ce mi-am dorit, pana acum (as vrea notificari pe care sa le pot personaliza).

Chiar daca nu-ti place, o sa mai pun link-uri, daca-mi permit moderatorii.
Eu as fi vrut sa gasesc link-uri cu asa ceva, de aia am si intrebat aici.
Ai folosit vreodata cautarea in forum? Eu da, si pe acest subiect nu am gasit ce ma interesa.

relax si please ignora-mi postarile

#17
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ok, ai gasit pe ebay un senzor, care are si o placa wireless. Bun,si mai departe? Eu zic sa procedezi invers. Cauta o aplicatie pt telefon care poate face ce vrei tu, apoi cauti intrerupatorul, senzorul, etc, care e compatibil cu aplicatia aia. De ex, sonoff e compatibil cu ewelink, amazon alexa, google home, xiaomi mi home, ezvz de la hikvision, etc. Vezi care soft corespunde cu ce vrei, ca eu unul nu am inteles ce vrei. Ba cauti ceva sa te anunte cumva ba cauti ceva sa lipesti, dar nu vrei sa dezlipesti un senzor sa-l inlocuiesti cu un intrerupator, eventual inseriat cu o rezistenta. Ce am rcomandat eu la inceput, costa de la 5$, daca vrei la pachet, cu mai multe comutatoare, iesi mai ieftin per bucata.

#18
___g___

___g___

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.11.2017

 rumegus, on 07 aprilie 2019 - 14:44, said:

.. ba cauti ceva sa lipesti, dar nu vrei sa dezlipesti un senzor sa-l inlocuiesti cu un intrerupator...

varianta cu componentele in punga era ptr cei care vor sa mai si lipeasca, nu doar sa traga doua-trei fire.
Am spus ca au si variata gata echipata. Din comoditate, cred ca pe aia as fi cumparat-o, daca ma hotaram pana la urma.


 rumegus, on 07 aprilie 2019 - 14:44, said:

.. Ce am rcomandat eu la inceput, costa de la 5$...

please, cand ai timp: un link cu un sonoff (pe ebay eventual) care crezi ca notifica pe detinatorul aplicatiei.
Promit sa-l cumpar, nu te chinui sa gasesti la 5USD. Ma intereseaza despre ce model vorbesti.
Niciun repros daca nu voi gasi si o aplicatie care sa se pupe cu ce vreau eu.

merci mult!

Edited by ___g___, 07 April 2019 - 15:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate