Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Bulgaria, Veliko Tarnovo - obiective de vazut pe drum

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Tot in ideea apropierii minivacantei, stiind ca Veliko Tarnovo este o destinatie preferata, exista cateva obiective care merita vazute in drum, pana la Byala.

Se merge spre Byala pe drumul secundar, care este mai bun decat cel principal si cu mult mai putin circulat, doar cu vreo 10-15 km mai lung.

Biserica rupestra de la Basarbovo, primul obiectiv, va abateti un pic spre stanga de-a lungul raului.

Chiar inainte de intrarea in Ivanovo faceti stanga si coborati 3-4 km spre alte biserici sapate in piatra . Merita urcat si sus pe stanca pentru privelistea superba asupra canionului.

Un pic mai incolo, tot coborand 3-4 km, avem fortareata de la Cherven , un alt obiectiv ce merita vizitat.

Si ultimul obiectiv, pestera Orlova Chuka , poate fi vizitata pe timpul verii, iar privelistea de sus este extraordinara.

Nu se poate ajunge direct de la Cherven la pestera, trebuie sa va reintoarceti la sosea.
Nici unul din obiective nu e mai departe de 3-4 kilometrii de sosea, drumurile sunt bune.

Mai urmeaza intre Borovo si Byala un drum frumos, bine impadurit.

#2
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 22.03.2007
Unde ai gasit drumurile astea foarte bune, pe mine m.a dus waze pe niste coclauri de am crezut ca sunt in Rusia sovietica! Daca o mai exista si alta...

Manastirea Basarabovo e foarte frumoasa, mai jos n.am avut curaj sa merg, era nevoie de un SUV.

Edited by takis, 04 April 2019 - 13:41.


#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mie unul îmi e frică de vizitat Bulgaria.

#4
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Posttakis, on 04 aprilie 2019 - 13:38, said:

Unde ai gasit drumurile astea foarte bun, le mine m.a dus waze pe niste coclauri de am crezut ca sunt in Rusia sovietica! Daca o mai exista si alta...

Manastirea Basarabovo e foarte frumoasa, mai jos n.am avut curaj sa merg, era nevoie de un SUV.
Pentru mine asfalt fara gauri inseamna drum bun, nu m-a deranjat nici cu bicicleta, nici cu motocicleta si nici cu masina.
Mai jos de manastire se mai poate merge cam 3 km pe langa lacuri, pana se termina asfaltul, care oricum nu e grozav.

Edited by spooky51, 04 April 2019 - 13:45.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se face traseu din Koshov (este primul sat dupa Ivanovo ) la Cherven cam 6 KM... hiking pentru pasionati - peisaj superb prin canionul raului Cherni Lom! Am vazut grupe inclusiv cu copii si persoane mai in varsta !

#6
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostMembruAnonim, on 04 aprilie 2019 - 13:50, said:

Se face traseu din Koshov (este primul sat dupa Ivanovo ) la Cherven cam 6 KM... hiking pentru pasionati - peisaj superb prin canionul raului Cherni Lom! Am vazut grupe inclusiv cu copii si persoane mai in varsta !
Cu bicicleta sunt multe de vazut :)

#7
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View Postwaterman, on 04 aprilie 2019 - 13:42, said:

Mie unul îmi e frică de vizitat Bulgaria.
mm.. sa nu fie legat de vreo legenda.

Am fost de 5 ori pana acu.. nmic deosebit.
Anul trecut de 1 Mai am fost pana la Lovech unde am mancat la taverna Mehana Achevata cea ai buna musaca ever.

In Drum am vizitat Krushuna Waterfalls si pestera fara plafon de la Devetashka.
Superbe, pline de lume.

Fara probeme pe drum.

#8
RoD1

RoD1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 11.05.2008
Am fost si eu cu masina la Ruse, Basarabovo, Ivanovo si Cherven. M-am plimbat si noaptea cu prietena, cu nimic mai periculos decat in Romania. E super dragut si acum vreau sa merg la Veliko Tarnovo. Ceva sfaturi ?

Edited by kommodore_ss, 04 April 2019 - 14:11.


#9
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postkommodore_ss, on 04 aprilie 2019 - 14:09, said:

Am fost si eu cu masina la Ruse, Basarabovo, Ivanovo si Cherven. M-am plimbat si noaptea cu prietena, cu nimic mai periculos decat in Romania. E super dragut si acum vreau sa merg la Veliko Tarnovo. Ceva sfaturi ?
E un oras frumos, in apropiere ai cascada Cascada Kaya Bunar și Hotnitsa, nu le-am vizitat inca, dar urmeaza. Orasul este frumos, ai si cetatea Tsarevo, merita vizita.

#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Care mergeti la Veliko Tarnovo nu ratati o plimbare si o masa la Arbanassi.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ci

View Postwaterman, on 04 aprilie 2019 - 13:42, said:

Mie unul îmi e frică de vizitat Bulgaria.
Si la unii bulgari sarantoci le e frica de vizitat Romania - cica ie vampiri! Posted Image

Edited by MembruAnonim, 04 April 2019 - 15:11.


#12
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007

View Postwaterman, on 04 aprilie 2019 - 13:42, said:

Mie unul îmi e frică de vizitat Bulgaria.
Astea sunt legende mai vechi de 10 ani.

#13
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postwaterman, on 04 aprilie 2019 - 13:42, said:

Mie unul îmi e frică de vizitat Bulgaria.
Scapa de frica asta; nu ai nici un motiv; e mai civilizat ca in ro; ti-o zice unul care de fiecare data cand traverseaza BG ramane cu siguranta peste noapte undeva, cazariule sunt ieftine, mancarea iaftina si buna; nu baga in seama isteria cu coloanele care le formeaza unii in vama sa traverseze in coloana BG, imbecilitate mai mare rar mi-a fost dat sa vad

#14
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postwaterman, on 04 aprilie 2019 - 13:42, said:

Mie unul îmi e frică de vizitat Bulgaria.
Anul trecut am fost la Balcic, cu un Matiz janghina (ma rog, ajunge la 120/ora).
Nu se compara drumul si statiunea si preturile si curatenia cu mizeriile romanesti.
10-15 minute la vama, nici o problema nicaieri in toata vacanta.
La intoarcere am ramas impotmolit pe cimp pe DRUM JUDETEAN 504: https://www.google.c...96!4d25.6496664

#15
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 17.01.2008
@spooky51
Cascada Kaya Bunar și Hotnitsa, este una si aceiasi, Hotnitsa  este localitatea de langa...

@kommodore_ss, daca ajungi la Kaya, si iti place sa urci scari, nu ezita. La "etajele superioare" privelistea este super.

In Veliko, nu ezita sa servesti masa la Shtastliveca dupa ce vizitezi Tsarevets Fortress.

Arbanassi.... fostul compex comunist.... N-am mai avut timp sa-l vizitez....

#16
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postdanutzu_1069, on 04 aprilie 2019 - 16:06, said:

In Veliko, nu ezita sa servesti masa la Shtastliveca dupa ce vizitezi Tsarevets Fortress.
Ba ezita si lasa-i pe chelneri sa serveasca masa, tu esti client :) mergi acolo sa mananci Posted Image

#17
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Mi-a mai placut mult si Canionul Emen
Cea mai misto perioada de vizitat Veliko T. si imprejurimile este primavara, este plin de verdeata, temperaturile sunt ok. Deja dupa luna iunie se face f cald si devine neplacut sa te plimbi prin soarele arzator. Care ajungeti in iunie puteti merge in piata centrala din VT, au multe fructe, ieftine si f bune. Bulgarii sunt mari producatori de cirese si piersici si gasiti fructe autohtone de f buna calitate.
Hai sa va recomand si o cazare misto :)

PS. merg in VT si imprejurimi din 2007 ;)

Edited by atupi, 04 April 2019 - 16:39.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa urci prin cetatea Tsarevets  la peste 30gr. C e priceless!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate