Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Fumatorii de tigari home made / injectate

* * * * - 15 votes
  • Please log in to reply
4937 replies to this topic

#307
WAWA

WAWA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 23.10.2008

View Postargonaut, on 19 mai 2019 - 09:38, said:

Io as propune sa-i dam raport pentru "incitare la lasat gura apa"! :D

View Postxcit, on 19 mai 2019 - 10:02, said:

io as zice sa-l arzi fara report :))) prea mult tupeu frate

Pai ia uite cate amenintari.Posted Image

#308
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
moods ala e bun rau, gasesti si la noi dar nu mai stiu pretul, eu as fuma intruna de alea

#309
myezu

myezu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.08.2007

View PostThuraya_123, on 18 mai 2019 - 00:04, said:


La Cora Pantelimon, te referi la standul cu tutun de pe culoarul de la intrarea dinspre Raiffeisen?
Eu caut Senator White si nu am gasit la niciun magazin fizic.


Da fix acolo, vezi ca sunt 2 standuri unul langa celalalt , eu am luat de la cel de langa farmacie (spre Raiffeisen) mai aveau 2 pachete de Senator pe care le-am luat eu  .

#310
george_daraban

george_daraban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.05.2019
Salutare domnilor, va rog ajutati un necunoscator: am nevoie de tuburi cu dublu filtru sau destul de fine si calitative, 20 -25 mm, accesibile cat de cat (nu neaparat ca pret ci cat pentru usurinta de a le cumpara).Tutun achizitionez din Ungaria, Rothmans, Sopianae, Pall Mall etc. Doar ca de unde cumpar eu au doar filtre de 8 mm slabe calitativ si fac mizerie mereu cu scrumul cazut pe jos sau in ochii altora si sunt destul de tari. Tintesc spre un gust asemanator Kent 8 lung. Am aparat mecanic simplu dar planuiesc sa achizitionez un Power Matic 2. Va rog sa ma sfatuiti daca ati avut rabdare sa-mi citit textul.

Corectez, am scris ca folosesc monentan tuburi de 8 mm dar defapt sunt de 17 mm( pall mall, sopianae). Scuze

#311
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Eu folosesc de 3 ani asa ceva:
https://www.tuburiap...es-extra-carbon

#312
george_daraban

george_daraban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.05.2019
Perfect, multumesc pentru recomandare. Exact ce cautam, iar daca folositi de 3 ani banuiesc ca sunteti foarte multumit. Si tip de tutun? Ce folositi?

#313
GonzZo

GonzZo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 19.08.2006
cea mai buna masina
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qc06Xj_EISI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#314
george_daraban

george_daraban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.05.2019
M-as fi uitat in urma lecturilor dupa TUTUN SENATOR GOLDEN EXTRA VOLUME, dar nu cred ca imi face fata bugetul, e cam mult pentru mine

#315
cradu23

cradu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.04.2006

View Postgeorge_daraban, on 29 mai 2019 - 20:28, said:

M-as fi uitat in urma lecturilor dupa TUTUN SENATOR GOLDEN EXTRA VOLUME, dar nu cred ca imi face fata bugetul, e cam mult pentru mine
Cu tuburi cu filtru de 15mm iesi sub 9lei pachetul (eu zic ca este decent pentru un tutun bun). Poti lua tuburi cu filtru mai lung si iesi si mai ieftin.

#316
george_daraban

george_daraban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.05.2019
Aaaatat am vrut sa aud. Asa ramane planul. Merci de raspuns! Nyma bina, Doamne ajuta

#317
GonzZo

GonzZo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 19.08.2006
Tuburi Laramie ultra slim...un shit! Prea largi ,filtru este după partea colorata (întărită)deci pistonul rupe foita fix acolo...asta daca injecteaza până acolo.u
Tutun  Senator white cu Korona( un kkt de tutun) plin cu paie,pesemne că nu are gust iute frunza de grau,ovaz .nu cred că a trecut de tocat și rulat neintenționat la dimensiunea asta.
Rezolvarea banda izolier pusa pe pipa.😀

Attached Files



#318
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

View PostGonzZo, on 07 iunie 2019 - 16:16, said:


Asta e, daca vrei sa fumezi la alte preturi, accepti ce ti se ofera :)

Sa va zic ce-am mai facut.

Reteta la care m-am stabilit este Senator White si Senator Galben in proportia de 3/1.
Senatorul galben este umplut cu tutun faramitat in bucati mari, nu am vazut urme de taietura pe acolo. Gustul cam iute si taria cam mare m-au facut sa decid sa-l tratez un pic.
2 ore fiert in aburi sunt suficiente sa-i mai reduca din tarie. Pus la uscat, ajunge la umiditatea optima in 48 de ore, umiditate la care poate fi tocat marunt.
Am pus la aburi si o sarja de Senator White. Dupa doua ore, firicelele incep sa se stranga si sa arate ca si tutunul de rulat Django sau Amsterdammer iar gustul si aroma se imblanzesc si ele.
Aroma injectatelor o dau tot cu o mica cantitate de tutun aromat, presarata in cuva de injectare.
Imi mentin parerea ca injectorul electric Senator container ultraslim e super calitativ.

#319
GonzZo

GonzZo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 19.08.2006
Are pareri nasoale și pe tuburi și pe eMag .deși sunt sceptic



#320
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015

View Postargonaut, on 07 iunie 2019 - 16:56, said:

Asta e, daca vrei sa fumezi la alte preturi, accepti ce ti se ofera Posted Image

Sa va zic ce-am mai facut.

Reteta la care m-am stabilit este Senator White si Senator Galben in proportia de 3/1.
Senatorul galben este umplut cu tutun faramitat in bucati mari, nu am vazut urme de taietura pe acolo. Gustul cam iute si taria cam mare m-au facut sa decid sa-l tratez un pic.
2 ore fiert in aburi sunt suficiente sa-i mai reduca din tarie. Pus la uscat, ajunge la umiditatea optima in 48 de ore, umiditate la care poate fi tocat marunt.
Am pus la aburi si o sarja de Senator White. Dupa doua ore, firicelele incep sa se stranga si sa arate ca si tutunul de rulat Django sau Amsterdammer iar gustul si aroma se imblanzesc si ele.
Aroma injectatelor o dau tot cu o mica cantitate de tutun aromat, presarata in cuva de injectare.
Imi mentin parerea ca injectorul electric Senator container ultraslim e super calitativ.
Nu-i mai simplu sa-l umezesti apoi frumos il bagi in borcan de sticla introdus la cuptor cu microunde reglat ca si cum dezgheti carnea?
Pui frumos o folie de plastic deasupra, pe gura borcanului.
Dupa 3-5 min il intinzi pe un ziar sa iasa aburul si amoniacul .
Daca nici dupa acest procedeu nu este bun, baga-l la gunoi.
Deci tu cumperi cu bani grei Senator White si Senator Galben ca sa-l faci acasa cu abur? Pai unde este afacerea? Mai bine cumperi 1 kg de frunze ( acum sunt trecute de iarna si sunt bune ), le tai si le fumezi de bubui. Au astia prin tara ( exclus oltenia ) frunze deliciose la 60 lei / kg. Am facut cu 60 lei 4 cartuse de 200 tuburi,
La Tulcea au oriental cu frunza mica care l-am taiat cu tot cu cotor, iar din Mures am primit un tutun gold cu frunza galbena ca lamaia.
De o mie de ori mai bun decat gunoiul vandut de primonet frumos ambalat.

Attached Files


Edited by deloghi, 08 June 2019 - 00:29.


#321
kabanIbucii

kabanIbucii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.02.2019
Pai nu ne spui si noua numarul celui din Mures ? Asa, pe pm
Am avut si eu un furnizor de acolo, livra un tutun minunat , dar  a disparut subit

#322
george_daraban

george_daraban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.05.2019
Vreau sa va aud pe voi cum procedati in procesul de finisare. Deci dupa ce ati umplut tigara ce-i mai faceti. Poate-s eu prea sensibil dar cade o gramada de tutun si fac mizerie pe unde umblu. Daca nu ma gasesti ma poti cauta dupa firimiturile de tutun. Am incercat sa pliez varful tubului astfel incat sa fie infundat si am reusit sa scap de firimituri dar atat imi ia sa inchid cat imi ia sa fac o tigara, deci nu pot sta jumate de zi sa-mi fac tigarile pe o saptamana :)). Vreau sa aflu voi cum procedati

#323
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
pai simplu, injectez un cartus intr-o ora, apoi tund moatele care raman pe afara din tigara( daca raman), aparatul si tuburile stau intr-o tava....umiditatea sa fie optima si nu cade nimic nicaieri

#324
cradu23

cradu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.04.2006

 george_daraban, on 08 iunie 2019 - 17:05, said:

Vreau sa va aud pe voi cum procedati in procesul de finisare. Deci dupa ce ati umplut tigara ce-i mai faceti. Poate-s eu prea sensibil dar cade o gramada de tutun si fac mizerie pe unde umblu. Daca nu ma gasesti ma poti cauta dupa firimiturile de tutun. Am incercat sa pliez varful tubului astfel incat sa fie infundat si am reusit sa scap de firimituri dar atat imi ia sa inchid cat imi ia sa fac o tigara, deci nu pot sta jumate de zi sa-mi fac tigarile pe o saptamana Posted Image). Vreau sa aflu voi cum procedati
Din amintirile mele de la inceputurile injectatelor, aveam aceeasi problema. Pana nu am luat un power matic 2 (nu am experiente cu mikormatic) problema nu s-a rezolvat. Mai exact ce aparat mecanic de injectat ai?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate