Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Oale Chef Foa din Kaufland

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Da la Richelieu este calcar. La mine nu este asa. Am mai atasat o fotografie dar se redimensioneaza site-ul automat, sper sa se vada.Am citit si explicatiile cu "curcubeul" dar sincer nu prea le cred 100%.
Problema mea cea mai mare sunt punctele acelea.

La mine este ceva ca in poza 2 dar mult mai putin.
Am gasit ceva aici: https://www.thecookw...tainless-steel/
Derulati 1-2 pagini in jos la Pitting.

Attached Files


Edited by danrogo2001, 05 April 2019 - 12:16.


#38
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
E foarte greu sa ne dam seama din poze care este natura petelor respective :(

Însă intr-adevăr, astea nu par a fi in regula....

#39
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postdanrogo2001, on 05 aprilie 2019 - 12:06, said:

Da la Richelieu este calcar. La mine nu este asa. Am mai atasat o fotografie dar se redimensioneaza site-ul automat, sper sa se vada.Am citit si explicatiile cu "curcubeul" dar sincer nu prea le cred 100%.
Problema mea cea mai mare sunt punctele acelea.

La mine este ceva ca in poza 2 dar mult mai putin.
Am gasit ceva aici: https://www.thecookw...tainless-steel/
Derulati 1-2 pagini in jos la Pitting.


Ok, am inteles. Si in opinia mea nu par in regula . Dar eu am ramas cu mintea la petele alea de pe oalele Tefal, pe care am spus ca le-am avut si eu.

#40
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
M-am uitat si eu acum la oalele mele. Pe niciuna n-am puncte de-alea negre, insa se vede clar diferenta de calitate, in sensul ca cele pe care le lauda nevasta-mea ca-s bune la gatit, arata si mult mai bine pe fund.
Cele mai naspa sunt 2, una de la Billa veche de multi ani, cam 15ani si una Tarrington House de la Metro sau Sellgross, tot timpul le confund pe-astea.

Curios lucru e ca doua panarame de la Cora arata foarte bine. Sunt mai mici, de 1.5l cam, asa. Si sunt destul de folosite.
Cel mai bine arata Ikea Sensuelle.
Ma refer strict la oalele de inox.

Nu-mi place ca sunt foarte diferite unele de altele, nu se potrivesc capacele, ocupa mult loc in dulapuri, de aia vreau sa iau un set, ma gandesc ca poate fac ceva economie de spatiu.
In plus am vreo 2 care retin apa in manere la masina de spalat vase, ceea ce ma oftica. Trebuie sa scap de ele, dar nu am gasit niciun set care sa ma convinga si sa aiba si oala de 10l.
Cand am vazut topicul, mi s-au ciulit urechile deoarece vad ca au si oala de 10l la kaufland, in repertoriu.
:)

#41
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Si are si diametrul de 24 cm deci incape bine in frigider. Asteptam un review dupa ce o cumperi.

#42
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Are pete albe, ca de calcar.

Attached Files



#43
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Alea ies foarte usor cu o solutie formata din 2 linguri de sare de lamaie la 1 litru de apa. Amestecul asta il folosesc pentru spalat bateriile de inox. Ies impecabile si cred ca este mai blanda fata de substantele dedicate din comert.
Bine ca nu are puncte negre.

#44
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Posttehnics, on 04 aprilie 2019 - 12:56, said:

.

Sunt ele bune, nu zic nu, dar exista alternative mai ieftine. Eu am un tuci no-name din fonta. Are 5L si 10kg Posted Image dar in schimb e foarte bun pentru sarmale.
Am tigaie Tefal care a tinut mai mult decat doua randuri de tigai China cu fund dublu.
Am tuci din aluminiu cumparat din talcioc...cred ca eram in facultate cand l-am cumparat si acum il folosesc.

Deci, de ce as cumpara LeCreuset ?
Ala din aluminiu e perfect, printre cele mai sanatoase vase.
Se gasesc in Auchan cratite Extremadura, fabricate de VES Sighisoara , sunt facute din otel de 3mm, emailate atat interior cat si exterior. Au avantajul fata de cele din inox ca alimentele nu se lipesc si au randamentul celor de tuci, pe langa asta mancarea e mult mai sanatoasa decat daca e gatita in vase de aluminiu, teflon. Raport calitate pret de exceptie, o cratita de 6L e in jur de 100 de lei.

https://www.maderoma...-litri-484.html

Edited by titoo, 09 April 2019 - 10:30.


#45
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
"auzisem" ca aluminiul (oale, cratite etc) nu ar fi ok pt gatit
like si de la mine pt VES Sighisoara

#46
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postirina2014, on 09 aprilie 2019 - 10:41, said:

"auzisem" ca aluminiul (oale, cratite etc) nu ar fi ok pt gatit
like si de la mine pt VES Sighisoara
Pai nu e, s-a interzis demult fabricarea vaselor din aluminiu.

View Postdanrogo2001, on 05 aprilie 2019 - 12:06, said:

Da la Richelieu este calcar. La mine nu este asa. Am mai atasat o fotografie dar se redimensioneaza site-ul automat, sper sa se vada.Am citit si explicatiile cu "curcubeul" dar sincer nu prea le cred 100%.
Problema mea cea mai mare sunt punctele acelea.

La mine este ceva ca in poza 2 dar mult mai putin.
Am gasit ceva aici: https://www.thecookw...tainless-steel/
Derulati 1-2 pagini in jos la Pitting.
Adica rugina, un "inox" made in Turcia sau China.

#47
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Acolo pare că materialul este mâncat.

PS. Încă există vase din aluminiu, doar că au diverse straturi de protecție, care treptat se consumă.

#48
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postc6t9, on 09 aprilie 2019 - 11:01, said:

Acolo pare că materialul este mâncat.

PS. Încă există vase din aluminiu, doar că au diverse straturi de protecție, care treptat se consumă.
Exact, toate vasele acoperite cu teflon sunt din aluminiu, daca se zgarie sau dupa ce se uzeaza stratul de teflon devin adevarate bombe pentru sanatate.

#49
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View PostA10Warthog, on 04 aprilie 2019 - 13:49, said:

Pentru că au garanție pe viață
Cam ce crezi că se poate strica la un vas de fontă?

Nu se pune când dai cu ciocanul în el. :)

View Postdanrogo2001, on 05 aprilie 2019 - 12:06, said:

Pitting.
Am două cuțite de bucătar fabricate în China de o firmă chineză (nu-i mai rețin numele, dar la o căutare ulterioară am văzut că vinde destul de mult prin lume, deci semicunoscută. Clar nu mi-e.)
L-am luat pe primul deoarece era singurul din raft pe când aveam musai nevoie (într-un mic oraș de munte) care prezenta cea mai mare încredere. Pe el scrie numele firmei și HiCarbon. (Pe al doilea l-am luat după utilizarea primului și m-a convins.)
Eh, dacă îl spăl la mașină, face petele de care se vaită colegul danrogo. La spălarea manuală nu face.
Mai am un cuțit zimțat de la firma aia pe care nu scrie HiCarbon. Ăsta nu se pătează la spălarea la mașină.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate