Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Alegere facultate!

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
chivualin03

chivualin03

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.04.2019
Salut! In curand termin clasa a XII-a si inca nu m-am decis definitiv la ce facultate sa dau mai departe, totusi, luate prin eliminare, am ramas doar cu doua variante care m-ar atrage si pe care as vrea sa le urmez. Prima ar fi facultatea de sociologie si comunicare, pe domeniul resurse umane iar a doua este facultatea de stiinta si ingineria materialelor pe domeniul ingineria securitatii in industrie. Totusi, in ceea ce priveste a doua varianta ma cam "sperie" matematica si stiintele exacte, tinand cont ca la liceu nu am facut(profil uman)
Ma puteti ajuta cu cateva informatii, poate ceva ce nu gasesc pe internet despre aceste domenii?

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,414
  • Înscris: 15.12.2009
Coane, matematica se invata si la 50 de ani. Intrebarea e, esti dispus sa depui efortul necesar?

#3
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,661
  • Înscris: 21.06.2016
Prima e de someri si hr-isti.

#4
lstefan13

lstefan13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.10.2014
Matematica si stiintele exacte ii sperie pe multi, de asta joburile bazate pe chestiile astea sunt mai cautate/bine platite. Daca simti ca te intereseaza intr-adevar domeniul asta, eu zic ca e alegerea mai buna. Si eu am terminat profilul uman si am mers la politehnica (acum doi ani). Chiar daca la inceput eram putin paralel si ma tineam greu de restul colegilor, am invatat singur si am reusit sa iau destul de bine toate examenele la matematici. Si mai stiu persoane in situatia asta, deci se poate daca vrei.
PS. In ce oras vrei sa mergi la stiinta si ingineria materialelor?

#5
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 lstefan13, on 03 aprilie 2019 - 23:56, said:

Matematica si stiintele exacte ii sperie pe multi, de asta joburile bazate pe chestiile astea sunt mai cautate/bine platite. Daca simti ca te intereseaza intr-adevar domeniul asta, eu zic ca e alegerea mai buna. Si eu am terminat profilul uman si am mers la politehnica (acum doi ani). Chiar daca la inceput eram putin paralel si ma tineam greu de restul colegilor, am invatat singur si am reusit sa iau destul de bine toate examenele la matematici. Si mai stiu persoane in situatia asta, deci se poate daca vrei.
PS. In ce oras vrei sa mergi la stiinta si ingineria materialelor?
Cu mentalitatea asta, nu vom avansa ca tara, din pacate.Pai, bai nene,te-ai gandit ca poate nu tuturor le place matematica? Ce faci, ii condamni la un salariu de mizerie dar pt ca poate nu l-a atras in liceu/fac, matematica? Sunt multe alte domenii, cum ar fi istoria, geografia, agronomia etc. care te invata multe lucruri,pe care matematica n-o face. Daca stau bine si ma gandesc, geografia inglobeaza cate ceva din fiecare domeniu, daca e s-o luam logic. Ar trebui sa fie cel putin egala cu matematica. Daca ai un salariu mai mare, nu inseamna automat ca esti mai destept.

Edited by Vlad_22, 04 April 2019 - 00:49.


#6
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,661
  • Înscris: 21.06.2016
Evident ca insemna ca esti destept. Desteptii isi aleg profesii cautate.
Nu ti-a placut matematica? Pai crezi ca mie imi place sa fac curat prin casa? Dar asta nu insemna ca stau sa ma manince gindacii.

#7
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
https://adevarul.ro/...0da2/index.html
era si o vorba: daca nu te calca tramvaiul, in 5 ani ajungi inginer (fara nici un efort... nu trebuie sa faci altceva decat sa nu te lasi calcat de tramvai)

iar la modul serios... inginer te nasti, nu te faci! daca nu le ai cu matematica si nu-ti place? pa!
cerintele profesionale se vor schimba destul de rapid... in aceste meserii, te adaptezi si inveti pe toata durata profesarii

Edited by apocalipsul, 04 April 2019 - 05:03.


#8
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Este a n'spea postare cu liceeni in pragul absolvirii si care nu stiu ce facultate sa aleaga.
Forumurile si Facebook nu sunt pentru a face alegeri in viata.
Fiecare isi alege ce crede ca poate duce in spate si sa ii foloseasca pe viitor.
Nici un sfat online nu poate fi pertinent, 101% dintre ele sunt subiective.

Asa ca, draga initiator, daca nu ai avut timp pana acum (cine stie cu ce ai fost ocupat atatia ani), esti pe ultima suta de metri... ia si "rumega" in profunzime problema, dar tu singur, fara mamica, fara taticu' si fara forumuri, Facebook sau cine stie ce alte site-uri.
Succes!

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 Vlad_22, on 04 aprilie 2019 - 00:45, said:

Ce faci, ii condamni la un salariu de mizerie
Pai nu-i condamnă nimeni, Ă®nsă nu sunt angajabili in domeniile unde se câștiga bine: inginerie, programare, medicina etc

Edited by Karhu, 04 April 2019 - 08:35.


#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Deci, peste 3-4 luni dai Bacul si admiterea la facultate si nu stii la care sa mergi. Ori stiinte umaniste, ori matematica la greu (inginerie). Greu de raspuns, din moment ce te sperie calculele.

Ce ai pazit pana acum?

Ca sa te trezesc putin:
  • in scoala generala inveti lucruri generale (sa scrii, sa citesti, aritmetica elementara, geometrie elementara, geografie elementara, istorie generala, etc), totul cate putin din fiecare. In clasa a VII-a incepi sa te orientezi spre un liceu unde materiile care te atrag (te descurci mai bine) se predau cu preponderenta
  • in liceu faci o semispeializare spre materiile la care ai rezultatele cele mai bune
  • in facultate te specializezi (devi expert) intrun domeniu
Te afli la un pas spre inceputul specializarii cu care iti vei manca paine si nu te decizi? Nasol momentul. La cate si ce materii dau Bacul?

Daca eram ministru al educatiei, cred ca as fi dat o ordonanta prin care dirijam specializarile din liceu catre facultati, in sensul ca un elev care studiaza stiintele umaniste (filologie, limbi straine, etc) are sanse minime sa se descurce la Medicina sau Inginerie Aerospatiala (si vice-versa). Ma gandesc ca poate asa, atat parintii, cat si elevii vor sti pe ce fagas ar trebui sa mearga.

#11
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Eu m-am hotarat pe ce ma duc la facultate dupa ce am dat bacul. Nu toti stim exact ce si cum sa alegem. Bine ca cere ajutor macar acum.

@intiator: Matematica se trece peste ea cu putin efort. Daca vrei pe inginerie, oricare, crede-ma procesul si stresul de a invata si de a trece la ea, de a o intelege in facultate va fi ceva usor in comparatie cu provocarile pe care le vei avea in profesia ta. La asta trebuie sa te gandesti. Daca credeti ca ingineria(de oricare fel) este  usoara, sau ca va fi usor sau ca te opresti din invatat dupa facultate, va inselati amarnic. Eu sunt nevoit sa invat acum in campul muncii(si nu doar la lucru) mai mult decat o faceam in facultate.

Cat despre facultati de comunicare, le-as evita. De ce? Pentru ca poti ajunge sa profesezi in comunicare/PR sau HR si fara aceste facultati.

Intrebarea pe care sa ti-o pui este ce ti-ar placea sa faci, si dupa vedem ce facultate/cursuri/traseu de invatamant ai putea sa urmezi.

Iar chestia aia cu mi-i frica ca nu am facut-o, o sa o spui si la lucru cand vei fi pus sa faci ceva ce nu ai mai facut? SI ghici ce, atat la HR/Comunicare cat si in Inginerie(de oricare) vei fi pus foarte des in asemenea situatii.

 Pololica, on 04 aprilie 2019 - 09:01, said:

Daca eram ministru al educatiei, cred ca as fi dat o ordonanta prin care dirijam specializarile din liceu catre facultati, in sensul ca un elev care studiaza stiintele umaniste (filologie, limbi straine, etc) are sanse minime sa se descurce la Medicina sau Inginerie Aerospatiala (si vice-versa). Ma gandesc ca poate asa, atat parintii, cat si elevii vor sti pe ce fagas ar trebui sa mearga.

In contextul actual al societatii din Romania, mi se pare foarte greu sa stii exact ce vrei sa faci cu viata ta in clasa a 8-a. Nu este o problema daca identifici acest aspect mai tarziu. Atata timp cat iti asumi ca va fi putin mai greu.Trebuie lasata o flexibilitate. Ar fi foarte usor daca facultatile ar avea din nou admitere cu examene.

Edited by qew, 04 April 2019 - 09:54.


#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Buba mea pe creier e alta (noul nostru coleg de forum sigur nu e singurul, doar ca el a avut nesansa sa intrebe): te trezesti cu 3 luni inainte ca nu stii ce sa alegi? Multi de aici au aproximativ 30 de ani, deci s-au prins vremurile cand se schimbau anual regulile jocului, deci cam pica scuza. Sora mea, care e cu 3 ani mai mare ca mine, a iesit in strada in 2001 cand se schimbau regulile la bac pentru generatia ei.

Da, sunt flexibil. Normal mi se pare sa existe in tot sistemul o flexibilitate care sa se muleze pe produsul final, adica pe elev (pana la urma el este beneficiarul final al intreg sistemului de invatamant si societatea, la modul general).

Singurul dezavantaj la ce avem acum e ca nu avem o generatie care sa fi luat sistemul nou implementat si care sa fie lasata in pace si care sa nu fi fost modificat dupa X ani (2-3. cand isi dau seama ca ceva nu merge si, cum e normal, sigur nu merge, doar ai alta baza la care te raportezi si modificarile nu vor avea efectul scontat pe termen scurt).

Sistemul ar trebui sa fie simplu:
  • in scoala generala profesorii ar trebui sa evalueze aptitudinile copiilor (aici e de discutat fondul si forma) si elevii consiliati, alaturi de parinti, catre ce domenii ar trebui sa se indrepte (sunt 8 ani de scoala generala, totusi)
  • in liceu/scoala profesionala fiecare elev va urma cursurile pe care au decis sa le urmeze (iarasi, de discutat inainte de a ajunge in liceu)
  • in facultate e si mai simplu: specializarea finala (practic devine element de conducere in strutura)
Bine, ar fi ideal ca atat elevii si parintii, cat si cadrele didactice sa aiba intalniri frecvente. Nici profesorii, nici parintii nu pot face mare branza daca nu exista o comunicare (feedback) intre canale.

#13
chivualin03

chivualin03

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.04.2019
Salut! Cineva m-a intrebat la ce materii dau bacul, pai, la romana, istorie si geografie, si sincer sa fiu sunt multumit ca dau la acestea deoarece spre exemplu la simularile de acum 2 saptamani am luat 9,05 la istorie, 8,20 la romana si 8,00 la geografie.

Nu sunt un puturos sa "nu pun mana pe carte", si da, este extraordinar de greu sa aleg "viitorul" la 18 ani, poate mai greu decat le era parintilor mei care au fost obligati sa faca o profesionala pentru ca aproape nimeni nu urma o facultate. (da, Polonica, este nasol momentul)
bonygy: Am "rumegat" destul problema, si tot nu am pus degetul pe acel domeniu si sa spun "PENTRU ASTA M-AM NASCUT" pentru ca, adevarul este ca nu am simtit niciodata ca sunt facut pentru o anumita meserie.
Istefan13: la univ. Transilvania in Brasov

apocalipsul: Spre exemplu sora mea care a terminat arhitectura navala la Galati, acum lucreaza in santierul naval. Ea a fost venita de la un liceu de ARTE deci nu cred ca te "nasti" inginer cand sora mea (ctual inginera) pica icoane in clasa a 10-a... Tot ea m-a sfatuit ca,daca sunt dispus sa invat, nu este grea matematica (nici ea nu a facut stiinte exacte la liceu)

Am deschis topicul pentru anumiti useri care au terminat sau au cunostinte in aceste domenii si ma pot ajuta cu un sfat. Mersi pentru raspunsuri!

Edited by chivualin03, 04 April 2019 - 14:43.


#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Hai sa-ti spun eu cum a fost la mine: am liceu tehnic (industrial, cum se numea pe vremuri) si am iesit tehnician mecatronist (daca-i intrebi pe parinti, echivaleaza cu electromecanicul). Facultatea si Masterul le-am dat in economie (audit si analiza contabila). La prima vedere nu impart nimic in afara de cifre. Partial adevarat, dar ambele au reguli destul de stricte, lucru care m-a atras (mai sunt si altele, dar ar fi mai greu de explicat legaturile si rationamentele).

Ceea ce vrei tu sa alegi sunt diametral opus una fata de alta. Prea opuse. Daca ziceai ca ai facut Arte Plastice si nu stii daca vrei la Constructii sau Arhitectura te intelegeam (cele trei ramuri au elemente comune, desenul (schitele) fiind element comun), dar intre Sociologie si Inginerie nu vad legatura.

Vorbeste cu profii de mate si fizica si roaga-i sa-ti dea un test la fiecare disciplina (de admitere). Daca te descurci, ai sanse. Daca nu, mai bine mergi pe sociologie. N-are sens sa te chinui.

PS: stiu, multa materie este balast, dar se cere la examene si cam atat. Integramle n-am folosit niciodata si nici nu-mi dau seama cum ar ajuta un program de conta sau de gestiune astfel de operatii.

Deci, ar fi bine sa te gandesti la ce vrei sa dai mai departe, daca vrei sa dai. Sa mergi la facultate doar de gura lumii, mai bine faci o Postliceala si profesezi in domeniul respectiv.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate