Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Recomandare telefon 1500 de lei, ma intereseaza camera video sa fie clara

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Buget 1500 de lei, ma intereseaza telefon pentru vbloging.

#2
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Da, am cumparat p20 lite si nu mi-a placut.
Asa ca acum am pus deoparte 1500 de lei si ma uit de alt telefon.

Pe lista scurta am asa:
Samsung S8 - 1500 de lei.
Huawei Mate 10 pro - 1500 de lei.
S9 - 1600 de lei, exceptia 100 de lei...

Edited by Argent, 03 April 2019 - 21:52.


#3
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Dintre astea 3 S9 are camera selfie cea mai buna, asta daca vrei sa te filmezi cu cea selfie. Si la cea din spate tot S9 sta cel mai bine. Huawei sunt buni la foto dar mai slabi decat samsung la video.

#4
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 vidiandrei, on 03 aprilie 2019 - 21:55, said:

Dintre astea 3 S9 are camera selfie cea mai buna, asta daca vrei sa te filmezi cu cea selfie. Si la cea din spate tot S9 sta cel mai bine. Huawei sunt buni la foto dar mai slabi decat samsung la video.
Nu stiu ce sa zic, sincer imi placem ai mult camera de pe S8, parca filmeaza mai natural, mai aproape de culorile naturale.

 marga32, on 03 aprilie 2019 - 21:56, said:

Varianta lite. Serios?!Posted Image
Bine ca esti tu bogata!

#5
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Ti se pare. S9 are un mare plus la camera anume ca are diafragma reglabila (doar 2 trepte dar tot e ceva). Ajuta mult.

Mai gandeste-te ca cu S9 ai un an in plus de update-uri si UI fata de s8.

Tot in banii astia cu camera buna ai avea Xiaomi Mi A2. Are 2 camere una color una alb negru si combina imaginile sa iasa o imagina finala mai clara. Si ceva mai multa lumina multumita camerei alb negru care nu are filtrul bayer (pt. culoare) si intra mai multa lumina in senzor.

Edited by vidiandrei, 03 April 2019 - 22:03.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Eu cred ca pui problema gresit.
Camerele nu sunt clare/neclare.
Problema este focalizarea automata, dar exista metode sa fixezi focusul (in aplicatii).

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pentru vblogg nu ar fi mai indicata o camera, nu telefon? Poate un GoPro?

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,863
  • Înscris: 06.01.2008
Nu. Pentru vlogging o camera compacta, poate chiar mirrorless e de baza. Multe au ecranul rabatabil, ca sa te vezi in timp ce filmezi.

 Argent, on 03 aprilie 2019 - 21:46, said:

Buget 1500 de lei, ma intereseaza telefon pentru vbloging.
Il vei folosi si ca telefon, sau strict pentru vlogging? Daca strict pentru vlogging atunci o camera e mai ok
Vad ca au la F64 niste Fujifilm X-A3 XC la 1300 de lei, dar nu ma pricep la specificatii, sa-ti spun cat de ok e modelul. ->https://www.f64.ro/a...OrderByPriceASC

Edited by Hider141, 04 April 2019 - 08:13.


#9
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Vad ca au la F64 niste Fujifilm X-A3 XC la 1300 de lei
Desi camera e decenta, obiectivul cu care vine e intunecat. Adica vei avea nevoie de multa lumina sa obtii rezultate ok. La orice camera foto, DSLR, Mirorless, sau ce or mai inventa astia, obiectivele cu care vin sunt cah. Naspa, Poti sa iei si o camera de 100000 de coco, daca vine cu obiectiv de kit e degeaba.
Pt vloging as merge pe o camera video sau o compacta cu ecran rabatabil si obiectiv deschis. Sa faci vlogging cu telefonul... e ca si cum ai vrea sa pui muraturi intr-o sticla de parfum.
Ar trebui sa bagi bani intai in niste lumini cu stativ. 2 reflectoare cu lumina continua, si dupa aceea o camera. Si eventual un microfon lavaliera ca sa ai un sunet bun. Asta daca vrei sa fi profi si sa dai bine pe sticla. Daca filmezi cu telefonul fara microfon extern, sunetul va fi asa mai din buda. :)
Dintre telefoanele alea enumerate mai sus, Samsungurile au o camera de selfie mai buna.

#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Hmm, cred ca problema asta e ca la fotografii.
Lumea isi inchipuie ca daca isi cumpara un DSLR de ICSshpe mii de lei, PAC BOOM, instantaneu vor face poze MINUNATE si BENGOASE si CLARE pe deasupra.
Nici pe departe.
La fel si asta, eu as pune pariu ca problema nu e la camera telefonului.
Problema e la continut (adica la ce te scalimbai tu acolo pe vblog), la lumini (nu mai filma in baie cu lumina stinsa) si alte alea.
Poti sa filmezi cu un cartof, daca ai continut interesant vei avea vizualizari c*c*lau !!
Pune niste clipuri aici, sa ne dam cu parerea.

Edited by buyonevideo, 04 April 2019 - 11:13.


#11
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Haha, si inca una: Lumea isi inchipuie ca daca isi cumpara un DSLR sau telefon cu camera de ICSshpe mii de megapixeli - PAC BOOM, instantaneu vor face poze MINUNATE si BENGOASE si CLARE pe deasupra.
Nu e chiar asa.... bla bla bla......

Edited by buyonevideo, 04 April 2019 - 17:02.


#12
wweww

wweww

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 13.10.2014
Omul vrea telefon.
Cum s-a spus mai sus Xiaomi Mi A2.
O alta varianta in acel ( 1500 lei ) pret ar fi Pocophone F1 ( 6 GB Ram, 64 Memorie interna, Procesor bun, Baterie 4000mAh ).

#13
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,682
  • Înscris: 29.03.2010
Ia un iPhone 8 cu garanție de pe olx, găsești in acei bani daca ai puțină răbdare. Pe parte video iphone-urile au fost mereu superioare din punct de vedere al camerei

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,863
  • Înscris: 06.01.2008
Poate ca gresesc, dar din cate stiu camera frontala de pe iPhone 8 nu are stabilizare (optica sau electronica). Trebuie mentionat si asta, daca initiatorul doreste sa foloseasca si camera frontala.

Edited by Hider141, 05 April 2019 - 07:16.


#15
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 28.04.2003
pai nici o camera frontala de telefon nu cred ca are stabilizare. Pt ce vrea initiatorul cele 2 samsunguri au camera frontala luminoasa f1.7. Daca gaseste un S8 la 1500 lei e ok. Eu as investi intai in niste lumini si un microfon extern totusi. Altfel o sa se auda aiurea. Intra pe blog/forum de la f64 si vezi acolo aveau un filmulet cu diferenta de microfon pe camera video - microfon extern si e mare de tot. Asa o sa fie si pe telefon. In cel mai rau caz poti folosi hands-free-ul dar un microfon dedicat extern e mai indicat.

#16
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Eu ma gandeam sa filmez cu a principala, pe un gizmo ceva.

#17
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Combinatia de S9 + un gyro d-ala cum naiba se numeste gyro gimbal e mai mult decat perfecta. Ar merge si fara pentru ca are stabilizare optica camera principala. Mai important o sa fie sa gasesti setarile potrivite pentru fiecare cadru/unghi.

#18
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Top 7 Best Phones for Vlogging [2019]
https://vloggerpro.c...hones-vlogging/
iPhone X e scump
S8 e taman bun ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate