Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Presiune pozitiva in carcasa PC

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Hepa pe ventilatoarele (sau orificiile) de input.
Desigur, va reduce fluxul de aer.... asa ca vor deveni necesare ventilatoare care sa ajute...

Insa ce am vrut sa subliniez e ca intr-o carcasa de pc normala, ignorand praful, nu e nevoie de ventilatoare care sa si bage sa si scoata. Pentru una din cele doua functii sunt suficiente gaurile carcasei.

Edited by addysoftware, 16 April 2019 - 11:19.


#56
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
ai ventilatorul de la sursa si cel de la placa video care scot aerul din carcasa. ca sa faci presiune pozitiva si sa bagi mai mult aer deca scot astea doua iti trebuie ventilatoare serioase care sa bage, mai ales ca in momentul in care se depune praf pe filtru si i se infunda porii ii scade drastic eficienta. iar filtru hepa imi pare cam exagerat sa pui pe pc, ala-i pt praf f. fin pt cei cu probleme respiratiorii. nu-i nevoie sa pupi in halul asta pc-ul in alimentarea de la sursa.

#57
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 Fane, on 16 aprilie 2019 - 11:45, said:

ai ventilatorul de la sursa si cel de la placa video care scot aerul din carcasa.
Placile video cu performanta OK la racire nu sunt cu tubo suflanta. Doar cele cu turbosuflanta dau aerul afara din carcasa, celelalte doar recircula aerul in interiorul carcasei.
Sursele din carcasele moderne nu iau aer din carcasa ci au circuit de aer independent (tipic trag aer de jos, de sub caracsa si il dau  afara in spate).

 addysoftware, on 16 aprilie 2019 - 11:16, said:

Insa ce am vrut sa subliniez e ca intr-o carcasa de pc normala, ignorand praful, nu e nevoie de ventilatoare care sa si bage sa si scoata. Pentru una din cele doua functii sunt suficiente gaurile carcasei.

Intr-o carcasa de PC normala ai nevoie sa asiguri un circuit de aer cat mai fluid, fara turbulente. Cand placa video iti baga super tubulente (caci asta face, mai ales daca nu e versiune turbo) ai nevoie de un flux de aer definit atat cu ventilatoare de intrare cat si de iesire altfel doar invarti aer prin carcasa aiurea si racirea are de suferit.

#58
xvmhunt

xvmhunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 08.01.2019
Reguli simple: aerul trebuie sa intre cat mai de jos si sa iasa cat mai de sus. Cum am lasat mult in urma vremurile in care doar digitometrul iti indicau temperaturile din carcasa, fiecare are liber la incercari bazandu-se pe numerosii senzori din sistemele moderne. Presiunea pozitiva este exclusa din start, dar poate ca voi aveti carcase etanse, caci a mea se duce bâldâbâc la fund in 2-3 secunde daca o arunc intr-o balta.

Habar nu am ce ventilatoare mai am in carcasa, stiu doar ca sunt doua la iesire, legate la acelasi conector, si unul la intrare (al doilea este dezactivat). Placa video nu atinge 65 grade in jocuri, iar procesorul tocmai ce l-am testat cu un mic oc.

Consumul inregistrat de wattmetru a oscilat intre 130 si 165W, in functie de de test (cei care folosesc prime stiu ce spun)

Linistit (in zona 135W indicata de wattmetru)
Attached File  end.jpg   1.04MB   11 downloads

Hardcore (in zona 165W indicata de wattmetru)
Attached File  varf de sarcina test 2.jpg   1.04MB   10 downloads


Cum in jocuri rar se apropie de 50 W, pe www si muvi doarme pe el pe la 35 grade, iar in encodari nu atinge nici macar zona linistita din prime95, il las in plata domnului asa cum a cazut zarul si imi omor timpul cu altele.

Ah, coolerul nu e vreun monstru. Este asta, setat pe silent ca si restul elicelor.

Edited by eiffel, 18 April 2019 - 09:05.
fara mamaliga. Daca vrei asa ceva ai Gastronomicus.


#59
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
80 de grade este o temperatura foarte mare pentru procesor, la limita superioara. Prime95 testeaza doar CPU-ul, daca joci un joc atunci si GPU-ul va face multa caldura (mult mai multa ca procesorul). Ai pus pozele sa arati ce inseamna o racire proasta? Posted Image

"Placa video nu atinge 65". Nu prea  am mai vazut sa fie placa video mai rece ca procesorul in jocurile GPU-intensive.

Edited by eiffel, 18 April 2019 - 09:07.
Far QUote al postarea anterioara - e inutil - se subintelege.


#60
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Fane, on 16 aprilie 2019 - 11:45, said:

ai ventilatorul de la sursa si cel de la placa video care scot aerul din carcasa.
Sursa mea trage aer de afara, nu-l arunca.

 xvmhunt, on 17 aprilie 2019 - 21:39, said:

Uite ma ce-ai facut cu tabelele tale, ai astupat frumusete de fata.

#61
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Sursa mea trage aer de afara, nu-l arunca.
Sunt doua posibilitati. In ambele sursa da aerul cald afara.

Doar ca in prima - la carcasele mai vechi sau foarte ieftine aerul preluat este din interiorul carcasei, iar la carcasele noi si mai performante aerul e preluat din exterior - sursa montata jos, ptr a prelua are rece, nu aer deja incalzit de componentele PC-ului - sursa lucreaza mai rece - mai silentioasa si durata de viata mai mare.
In schimb astea de obicei au ventilatoare suplimentare ptr scoaterea aerului cald din carcasa - de obicei pe pareta superioara a acacrasei.

#62
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Case Pressure Explained - Positive vs Neutral vs Negative


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4NYHC3DXynM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a12aDCxrcts?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by WestPoint, 19 April 2019 - 12:17.


#63
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 ro_explorer, on 17 aprilie 2019 - 00:03, said:

.....Intr-o carcasa de PC normala ai nevoie sa asiguri un circuit de aer cat mai fluid, fara turbulente. Cand placa video iti baga super tubulente (caci asta face, mai ales daca nu e versiune turbo) ai nevoie de un flux de aer definit atat cu ventilatoare de intrare cat si de iesire altfel doar invarti aer prin carcasa aiurea si racirea are de suferit.

Transferul termic solid-gaz este cu atat mai bun cu cat curgerea gazului este mai turbulenta. Termodinamica fluidelor....

#64
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Da, asa e, dar dupa aia gazul ala trebuie eliminat ...
Eu nu ma refeream la turbulentele dintre aripioarele radiatoarelor ci la cele din carcasa, acolo unde vrei sa evacuezi cat mai repede aerul cald.

#65
xvmhunt

xvmhunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 08.01.2019

 Buleandra94, on 17 aprilie 2019 - 23:36, said:

80 de grade este o temperatura foarte mare pentru procesor, la limita superioara. Prime95 testeaza doar CPU-ul, daca joci un joc atunci si GPU-ul va face multa caldura (mult mai multa ca procesorul). Ai pus pozele sa arati ce inseamna o racire proasta? Posted Image
Am pus pozele ca sa poata comenta si clanul nepriceputeanu, al carui membru fondator vad ca esti.

Acelasi procesor, acelasi setari, stres 30+minute cu AIDA.. Ca sa nu te trezesti iar vorbind ca o baba pe sant despre civilizatiile extraterestre, te informez, preventiv, ca si acest test trage mai mult de procesor decat jocurile recunoscute ca CPU intensive (seria AC, sa-ti dau doar un exemplu).

Idle
Attached File  idle.jpg   168.67K   7 downloads

Stres
Attached File  stres.jpg   494.02K   6 downloads
Racirea carcasei este ok, pentru ca nu dupa temperatura de moment a unei componente o judeci, ci dupa cum se stabilizeaza temperatura placii video, procesorului, MoBo, etc. dupa o sesiune mai lunga de gaming sau alta activitate care solicita sistemul.

Exista totusi o mica modificare in sistem fata de era in el cand am scris postul anterior, dar nu ca urmare a temperaturii procesorului, ci a temperaturii SSD-ul Plextor. Ochiul tau de iespert ievaluator ar fi trebuit sa sesize temperatura acestuia , nu neaparat foarte mare, dar care face nota discordanta cu restul componentelor. Pe el am sistemul de operare, a stat langa procesor pana mai deunezi si s-a simtit bine, acum sta langa chipset si danseaza (dansa, mai exact) intre 55-60 grade. Pentru a-l mai raci nitel, am reactivat si al doilea ventilator din fata. La turatie mica, silent, dar efectul se vede.

PS. Temperatura maxima suportata a unui kaby lake este de 100 grade. Printr-o simpla aplicare a regulei de 3 simpla, o sa constati cu stupoare (tu, nu eu) ca 60 grade este si mai mare la procesoarele care au temperatura maxima pe la 70 grade (Athlon, Phenom, FX, etc.). Pentru ca 80 grade la kaby este echivalentul a 56.4 grade la ele. Socant, nu?

 Buleandra94, on 17 aprilie 2019 - 23:36, said:

"Placa video nu atinge 65". Nu prea  am mai vazut sa fie placa video mai rece ca procesorul in jocurile GPU-intensive.
Nu stiu ce ai vazut, dar nici tu nu esti sigur ce ai vazut, altfel nu-l bagai pe "nu prea" ala in context.
De vazut, se pot vedea multe. Nu e sf sa vezi procesor cu temp mai mare ca a placii video, cum nu este nici daca vezi invers. Dilema ta se cauzeaza doar modului eronat in care ai interpretat niste date simple si confunzi consumul procesorului in prime95 (unde am si specificat, in clar, ca in captura a fost prins varful de sarcina) cu consumul lui in jocuri.

Edited by xvmhunt, 21 April 2019 - 18:18.


#66
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

 xvmhunt, on 21 aprilie 2019 - 18:14, said:

Am pus pozele ca sa poata comenta si clanul nepriceputeanu, al carui membru fondator vad ca esti.
Ca sa nu te trezesti iar vorbind ca o baba pe sant despre civilizatiile extraterestre, te informez, preventiv, ca si acest test trage mai mult de procesor decat jocurile recunoscute ca CPU intensive (seria AC, sa-ti dau doar un exemplu).

Eu am comentat legat de pozele tale, si tu raspunzi cu un atac la persoana, frumos :).

 xvmhunt, on 21 aprilie 2019 - 18:14, said:

Nu stiu ce ai vazut, dar nici tu nu esti sigur ce ai vazut, altfel nu-l bagai pe "nu prea" ala in context.
De vazut, se pot vedea multe. Nu e sf sa vezi procesor cu temp mai mare ca a placii video, cum nu este nici daca vezi invers. Dilema ta se cauzeaza doar modului eronat in care ai interpretat niste date simple si confunzi consumul procesorului in prime95 (unde am si specificat, in clar, ca in captura a fost prins varful de sarcina) cu consumul lui in jocuri.

Cand am facut referire la jocuri am spus ca temperatura din interiorul carcasei va fi implicit mai mare intrucat nu doar CPU-ul va emana caldura ci si placa video, deci este posibil ca in acest caz temperatura procesorului sa depaseasca chiar si cea postata mai sus din testul sintetic (in jocuri ce sunt CPU-intensive ca GTA5, AC, Cities Skylines, Total War, etc.).

#67
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
E ok asa ce am eu ?  1 ventilator la intrare   ,  2 sus  de 140 si unul spate de 120 ?

#68
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

 Un-ZeU, on 10 mai 2019 - 20:06, said:

E ok asa ce am eu ?  1 ventilator la intrare   ,  2 sus  de 140 si unul spate de 120 ?

Cat timp merge calculatorul si nu se stinge e ok. Temperatura conteaza foarte putin cat timp nu faci overclocking.

Daca ai o racire mai buna, nu inseamna ca vei avea mai multe FPS in jocuri, ci doar ca o sa se "uzeze" mai putin componentele, deci le maresti durata de viata. FPS-ul poate doar sa scada datorita temperaturii ridicate de la "thermal throttling", in care GPU-ul sau CPU-ul limiteaza/reduc frecventa pentru a nu ajunge la o temperatura ce ar putea defecta anumite circuite.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate