Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Presiune pozitiva in carcasa PC

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Dupa cum stim, bine e sa ai presiune pozitiva in carcasa, ca sa reduci praful care se aduna.

Intrebari:

1. cata presiune pozitiva e suficienta? Prea multa iar nu e buna
2. cum afecteaza ventilatorul placii grafice si ventilatorul CPU fluxul de aer?

legat de intrebarea 2:

De exemplu aceasta carcasa: Thermaltake Core W100

Vreau sa pun in front 3 x 140mm la 140 m³/​h si 1 x 140mm jos, toate patru ventilatoarele intake

exhaust: 1 x 140mm la 140 m³/​h in spate si 2 x 200mm la 146 m³/​h deasupra

Cum afecteaza aceasta placa grafica Gigabyte GeForce RTX 2070 Windforce 8G? Are 3 ventilatoare axiale de 80mm, dar nu stiu debitul si chiar daca l-as sti, nu stiu cum afecteaza fluxul in carcasa mentionata.

O sa am si un cooler CPU Cooler Master Wraith Ripper, are 120mm si 129.1m³/​h. El cum afecteaza fluxul aerului?



Intr-un final vreau sa fie un sistem racit acceptabil si sa nu se stranga praf imediat in el.

Edited by OriginalCopy, 03 April 2019 - 20:08.


#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 OriginalCopy, on 03 aprilie 2019 - 20:06, said:

Dupa cum stim, bine e sa ai presiune pozitiva in carcasa, ca sa reduci praful care se aduna.
Noi nu știm așa. Știm că există ventilatoare care bagă aer rece (mă rog, la temperatura mediului) în carcasă și ventilatoare care îl scot pe cel cald. Dacă ai avea presiune pozitivă, n-ar intra aer dinafară. Presiune pozitivă ai în laboratoarele în care nu-i voie să fie firicel de praf.

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 ursamajor, on 03 aprilie 2019 - 20:11, said:

Noi nu știm așa. Știm că există ventilatoare care bagă aer rece (mă rog, la temperatura mediului) în carcasă și ventilatoare care îl scot pe cel cald. Dacă ai avea presiune pozitivă, n-ar intra aer dinafară. Presiune pozitivă ai în laboratoarele în care nu-i voie să fie firicel de praf.
Ok. Altcineva cu alte pareri?

Din ce m-am documentat, in practica detaliul cu presiunea poate conta.

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Eispun ca este benefic sa ai un coeficient pozitiv de presiune, ajutand si placa video.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Părerea mea:
Dacă CPU și GPU nu au tub spre exterior, nu afectează fluxul de aer din carcasa.
Am avut eu o carcasa cu tub din exterior spre cooler ul CPU.

Și ce "ventilatoare axiale" ai? Sunt și altfel? (radiale)

#6
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
Cel mai sigur iesi cu filtre. Astupi toate gaurile , iar pe intrare pui filtru . Nu vei mai avea farama de praf in carcasa, indiferent de semnul presiunii.

#7
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Teoretic o creștere de presiune în interiorul carcasei ar îmbunătății eficiența circuitului de aer intern al plăcii video, practic cred că diferența este insesizabilă, totuși dacă introduci aerul de la ventilatorul principal prin un filtru ca idee de a nu băga praf cred că reducerea depunerii interne de praf ar îmbunătății transferul termic și ajută și la unitățile optice menținând mai curate cititoarele optice. Nu știu ce efect are asta și asupra zgomotului generat de ventilatoare.

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 vldc, on 03 aprilie 2019 - 20:33, said:

Cel mai sigur iesi cu filtre. Astupi toate gaurile , iar pe intrare pui filtru . Nu vei mai avea farama de praf in carcasa, indiferent de semnul presiunii.
Din ce am inteles, filtre e bine doar pe intrari, pe iesiri mai degraba retine praful inauntru si il recircula, in loc sa-l scoata rapid.

 dorin_2k, on 03 aprilie 2019 - 20:20, said:

Părerea mea:
Dacă CPU și GPU nu au tub spre exterior, nu afectează fluxul de aer din carcasa.
Am avut eu o carcasa cu tub din exterior spre cooler ul CPU.
Poti arata exemplu d-asta "cu tub"? Nu sunt eu cu hardware-ul si nu cred ca am vazut.

#9
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
E clar ca filtrul va fi numai pe intrare. Pe iesire este pus direct ventilatorul, fara filtrare tocmai din motivul spus de tine mai sus.
Dezavantajul filtrului este ca se imbacseste repede daca e mult praf in camera sau daca ventilatorul are debit mare. Trebuie curatat/spalat mai des, deoarece atunci cand se umple de praf scade debitul de aer.
Insa , nu ai pic de praf sau ai , dar foarte putin dupa perioada lunga.

#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 vldc, on 03 aprilie 2019 - 20:48, said:

E clar ca filtrul va fi numai pe intrare. Pe iesire este pus direct ventilatorul, fara filtrare tocmai din motivul spus de tine mai sus.
Dezavantajul filtrului este ca se imbacseste repede daca e mult praf in camera sau daca ventilatorul are debit mare. Trebuie curatat/spalat mai des, deoarece atunci cand se umple de praf scade debitul de aer.
Insa , nu ai pic de praf sau ai , dar foarte putin dupa perioada lunga.
Da, intelesem (in mod gresit) ca zici sa "astupi toate gaurile cu filtre".

Deci cati m³/​h in plus e prea mult?

Edited by OriginalCopy, 03 April 2019 - 21:02.


#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Ideea e să nu fie schimbare mare de direcţie în fluxul de aer, că acolo se depune praful. Cel mai bine e cu ventilator cu filtru în faţă, şi altul de evacuare fără filtru în spate. Restul să plimbe doar aerul prin interior.

#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 mihaicozac, on 03 aprilie 2019 - 21:21, said:

Ideea e să nu fie schimbare mare de direcţie în fluxul de aer, că acolo se depune praful. Cel mai bine e cu ventilator cu filtru în faţă, şi altul de evacuare fără filtru în spate. Restul să plimbe doar aerul prin interior.
Deci spui ca ventilatorul de intrare din podea nu e bun? Ma gandeam ca aerul va merge pe verticala in sus catre ventilatoarele de 200m de evacuare.

#13
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Mi-ar fi placut sa-mi fac un PC cu filtru. Ideea mi-a venit de la faptul ca tin un "purificator" de aer aprins aproape nonstop. Dar acum am un fanless si a costat prea mult ca sa-l schimb asa repede.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Am în garaj unul. Fac o foto mâine.
Panoul lateral are gauri și 2 tuburi ce culisează cu diametrul de vreo 10 cm ce le extinzi pana în dreptul coolerului CPU.
Trage direct de afara aerul spre CPU.

Deci răcirea CPU se face cu aer din exterior și nu cu aerul din interior ce trece pe lângă ram, HDD sau alte piese calde.

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
problema cu praful care se strange e lipsa unui filtru la intrare si un flux de aer prost gandit.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 OriginalCopy, on 03 aprilie 2019 - 20:06, said:

Intr-un final vreau sa fie un sistem racit acceptabil si sa nu se stranga praf imediat in el.
Pune ventilatoare care scot si e suficient, si in general limiteaza numarul de ventilatoare, sistemele moderne nu se incalzesc asa mult. Unele pot merge chiar pasiv.

 arg, on 03 aprilie 2019 - 21:43, said:

problema cu praful care se strange e lipsa unui filtru la intrare si un flux de aer prost gandit.
Cea mai buna sursa de praf in pc sunt ventilatoarele care baga aer... trebuie eliminate.

#17
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 andreic, on 03 aprilie 2019 - 21:47, said:

Pune ventilatoare care scot si e suficient, si in general limiteaza numarul de ventilatoare, sistemele moderne nu se incalzesc asa mult. Unele pot merge chiar pasiv.
Nu am spus asta explicit, dar coolerul este pentru threadripper, deci va fi suficienta caldura.

De aceea ma gandesc mai in detaliu la racire. Si de racire lichida chiar nu am chef.

#18
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Depinde de carcasa.
Eu folosesc ZALMAN Z1 si nu gasesc praf in carcasa.
Am un ventilator in fata jos, care trage aerul de afara, si unul in spate sus care scoate aerul cald din carcasa.
De mentionat ca pe carcasa sunt si filtre de praf.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate