Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Taxi vs Uber/Clever Go/Taxi fy

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
alex05ok

alex05ok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 08.11.2007
Buna ziua!

Am nevoie de un job in Bucuresti cu program flexibil si castig decent 2000-2500 lei net.
Ma gandesc sa ma angajez pe taxi sau pe Uber/Clever Go/Taxi fy, fara masina proprie si fara sa conduc de peste 5 ani.
Unde credeti ca este mai avantajos si cum este ca loc de munca (greu/usor, obositor)?

Multumesc!

Edited by alex05ok, 03 April 2019 - 18:33.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
la stat

#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
1900  net am auzit pe alea de măturau in parcul Tineretului când vorbeau că au salariu și fără ore suplimentare.



#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
in bucuresti si waze da chix uneori, daca nu cunosti bucurestiul .. nu mai zic.
eu sunt nascut-crescut in bucuresti si tot am "zone albe" unde, daca ma lasi pe jos, nu stiu cum sa ajung acasa :D

#5
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Angajat la Uber?  Nu exista asa ceva.
Sofer Uber fara masina personala? Nu exista asa ceva

Deci taxi e singura optiune unde poti fi atat angajat cat si sofer pe masina altuia.

Edited by projectfp, 03 April 2019 - 19:09.


#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Ei nu exista Uber fara masina personala, la noi au reusit sa perverteasca si ideea de Uber. Sunt baieti destepti care au cumparat cateva janghine ieftine si te iau ca sofer si ii dai si tu un procent din incasari. Spun janghine pentru ca in ultima vreme e plin de cazane pe Uber de la Logan pana la Passat sau Audi, masini fff vechi cu minim 300 000km si fff neintretinute.

#7
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Si totusi cine iti da tie masina daca nu ai condus cinci ani de zile, mai mult te simti in stare sa conduci?

#8
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
De parca stie cineva de cand n-a mai condus el... nu cred ca e asa detaliat dosarul de la Securitate.

#9
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 projectfp, on 03 aprilie 2019 - 19:18, said:

De parca stie cineva de cand n-a mai condus el... nu cred ca e asa detaliat dosarul de la Securitate.

Nu dar poate să se prindă fiindcă nu ai nici o amendă în ultimii 5 ani iar alea sunt trecute la dosar Posted Image

#10
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Ce gluma buna, deci daca esti sofer bun ce respecta legea inseamna ca nu stii sa conduci?

#11
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 projectfp, on 03 aprilie 2019 - 19:25, said:

Ce gluma buna, deci daca esti sofer bun ce respecta legea inseamna ca nu stii sa conduci?

Dacă nu ai absolut nici o amendă cât de mică în 5 ani, o parcare, un radar, ceva eu zic că ești suspect, fie ți-ai falsificat identitatea deoarece te caută FBI-ul fie ești extraterestru, nu am zis că nu știi să conduci, poate în ultimii 5 ani ai petrecut 5 ore pe zi pe Dirt Rally 2 Posted Image

#12
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
@eugeniusro e simplu sa nu ai amenzi. Eu m-am lecuit de parcat neregulamentar de cand am luat permisul (din 1998) pt ca am luat 2 in aceeasi luna, iar pt viteza s-au inventat statiile CB care te scot din aceasta incurcatura. In localitatile mari unde merg regulamentar sau in functie de ceilalti participanti la trafic. Dovada ca in 21 ani de condus masina si peste 500k km nu am decat 2 amenzi de viteza, cele 2 de parcare din 98 si inca una pt faza scurta stinsa in afara localitatii. Toate astea sunt luate cred ca acum mai mult de 8-9 ani. Si nu sunt cautat de FBI si nici nu mi-am falsificat identitatea :P

#13
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 Kobra2602, on 03 aprilie 2019 - 20:18, said:

@eugeniusro e simplu sa nu ai amenzi. Eu m-am lecuit de parcat neregulamentar de cand am luat permisul (din 1998) pt ca am luat 2 in aceeasi luna, iar pt viteza s-au inventat statiile CB care te scot din aceasta incurcatura. In localitatile mari unde merg regulamentar sau in functie de ceilalti participanti la trafic. afara localitatii.

Da dacă locuiești într-o localitate mică e mai greu să iei amenzi, stațiile CB sunt utile doar în România în Germania eu nu am ce face cu ele că ăștia nu le folosesc aici, cât despre amenzi pentru parcare pe contul de bancă în interfața on-line mi-am făcut un șablon cu contul ălora  de la ParkKontrolle, ca să le plătesc ușor, mă gândesc să le trimit un mail să îi întreb dacă nu fac abonamente ceva Posted Image

#14
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
Omul a vorbit de Bucuresti nu de Munchen sau Berlin. Probabil acolo e alta mancare de peste, dar aici e usor sa nu iei amenda daca esti "putin atent" la trafic.

#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011

 gumball3000, on 03 aprilie 2019 - 18:44, said:

la stat

Are mai mult.
Mai ciupește și la benzină/motorină :D

#16
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 crisstonne, on 03 aprilie 2019 - 20:49, said:

Are mai mult.
Mai ciupește și la benzină/motorină Posted Image

Ciupește și la maimuță, la cuarțPosted Image

#17
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 projectfp, on 03 aprilie 2019 - 19:08, said:

Sofer Uber fara masina personala? Nu exista asa ceva
exista, exista sigur

#18
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Eu cunosc oameni care nu au nici o amenda in ultimii 5 ani desi au condus in ultimii 5 ani. Or fi extraterestrii.
Stiu si caz care nu a avut nici o amenda chiar de 10 ani, si ghinion si-a luat amenda cand a ajutat pe cineva si a condus masina acelui cineva.

 eugeniusro, on 03 aprilie 2019 - 20:00, said:

Dacă nu ai absolut nici o amendă cât de mică în 5 ani, o parcare, un radar, ceva eu zic că ești suspect, fie ți-ai falsificat identitatea deoarece te caută FBI-ul fie ești extraterestru, nu am zis că nu știi să conduci, poate în ultimii 5 ani ai petrecut 5 ore pe zi pe Dirt Rally 2 Posted Image

Edited by projectfp, 03 April 2019 - 21:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate